Jump to content


Kvalitet zvuka preko LAN mreže


bkrmar

Recommended Posts

Da ozivim malo temu..
Tj. da  pitam nesto :-)

Da li su na kraju Telegärtner patch cord SFTP  kat.7 gotovi kablovi pristojnog kvaliteta. Bazirani su na Draka kablu 600Mhz. Da li mogu da ih koristim za vezu modem -router i router - uredjaj. Ne razumem se dobro, a vidim da ste spominjali neko neophodno uzemljenje. Pa pitam jer vidim da ovi kablovi imaju metalne konektore..

link: http://www.netiks.rs/telegartner-sftp-kabl-kategorije-7-bez-halogena

Hvala

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jeste "kucna upotreba" ali ne za gejming nego dobrog zvuka radi...

Kada sam se raspitivao za USB kablove, bila je prica sto krace to bolje, kvalitet... sve preko 2,3m je velika degradacija kvaliteta..
Takodje se pricalo nije to mrezni kabl, za njega nema problema ni na 10m. A ovde sada citam sto kraci lan kabl, sto kvalitetniji, sa shieldom... 
Da li je bolje kraci kabl na relaciji modem - ruter, ili na ralaciji ruter - uredjaj?

 

Link to comment
Share on other sites

 Ne znam za "sto krace", ali znam da je 50 ili 60cm standardna duzina za unutar razvodnog ormana (u Evropi uzimamo i 50cm, Ameri uzimaju 2ft). Ako mozes tolike, uzmi tolike, ako ne, uzmi koliko god ti treba. :) Telegartner CAT 7 je odlican patch, slobodno ih koristi. SFTP kablovi imaju Foil ("shield").

 Sustina dobrog kabla su dobri konektori, kako po kvalitetu izrade tako i po kvalitetu montaze. Taj Telegartner je toliko dobar da je veca verovatnoca da ce ti kucni ruter imati losije konektore :) Ne znam sta da preporucim, ja imam neki Asus za ispomoc, koji je korektno uradjen, ali ga koristim samo kad nesto probam, pa mi treba dodatni ruter - za sve sto mi radi koristim Cisco. :) Kuci imam beli, 3560 sa PoE, koji mi napaja i wireless AP-ove... ;) (ali ja zivim od IT-a, nisam neki primer).

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno, i ja imam Asus 66u b1.. Uzet ću te cat.7 u netiksu.
Sad znam i šta znači SFTP.
Samo mi se cini da sam negde citao da je neko imao problema sa tim kablovima, i tek kad je na konektorima prelepio onaj kontakt sa strane (od shielda) da mu je nestao sum.. Zao mi sto se nisam vise udubio tada u taj tekst..
Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, _Naum said:

Hvala puno, i ja imam Asus 66u b1.. Uzeću te cat.7 u netiksu.
Sad znam i šta znači SFTP.
Samo mi se cini da sam negde citao da je neko imao problema sa tim kablovima, i tek kad je na konektorima prelepio onaj kontakt sa strane (od shielda) da mu je nestao sum.. Zao mi sto se nisam vise udubio tada u taj tekst..
Pozdrav

Nema problema, ali ni neke čujne razlike u odnosu na UTP kablove nižih kategorija. Imao sam priliku da uporedo testiram pomenuti Telegartner CAT7 kabl i WireWorld Starlight mrežni kabl, koji je inače u sredini WW ponude. Razlika je čujna, i to u korist ovog drugog, a najizraženija je kada je kabl korišćen za direktnu vezu između media servera i strimera. Više bih voleo da je rezultat obrnut (ovaj CAT7 kabl je bio moj), ali nije, a nešto ne verujem ni da bi sa CAT8 žicom rezultati bili bitno drugačiji. Cena samog CAT8 kabla od 1e po metru svakako nije prepreka, ali konektori kakvi se stavljaju na ove nadrkane audiofilske mrežne kablove koštaju 20e komad što već nije naivno i po ceni se približava firmiranim kablovima, tako da tu više nema govora o mogućnosti da se na jeftin način dođe do uporedivog rešenja...

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, _Naum said:

Hvala puno, i ja imam Asus 66u b1.. Uzet ću te cat.7 u netiksu.
Sad znam i šta znači SFTP.
Samo mi se cini da sam negde citao da je neko imao problema sa tim kablovima, i tek kad je na konektorima prelepio onaj kontakt sa strane (od shielda) da mu je nestao sum.. Zao mi sto se nisam vise udubio tada u taj tekst..
Pozdrav

 Konektor sa strane vezuje foil (to nije pravi sirm) na kuciste i sluzi za uzemljenje oklopa. Trebalo bi da ti konektor na opremi ne podrzava to uzemljenje, tako da bi to sve jedno trebalo da ostane da visi.... Kazem, zavisi od konstrukcije.

 Kad se mreza radi u nekom poslovnom okruzenju nema kablova od 2m, svi kablovi idu kroz zid/kanalice, terminirani su na patch panelu i onda su tamo uzemljeni. Na strani opreme se kabl ne uzemljuje, da bi se izbeglo spajanje uzemljenja i da se ne bi napravio "ground loop".

 Ako ti se ucini da imas sum slobono probaj da prelepis na jednom kraju. Nemam pojma na sta lici konektor na tom uredjaju koji povezujes i da li je vezan na ista :)

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Zexx said:

Nema problema, ali ni neke čujne razlike u odnosu na UTP kablove nižih kategorija. Imao sam priliku da uporedo testiram pomenuti Telegartner CAT7 kabl i WireWorld Starlight mrežni kabl, koji je inače u sredini WW ponude. Razlika je čujna, i to u korist ovog drugog, a najizraženija je kada je kabl korišćen za direktnu vezu između media servera i strimera. Više bih voleo da je rezultat obrnut (ovaj CAT7 kabl je bio moj), ali nije, a nešto ne verujem ni da bi sa CAT8 žicom rezultati bili bitno drugačiji. Cena samog CAT8 kabla od 1e po metru svakako nije prepreka, ali konektori kakvi se stavljaju na ove nadrkane audiofilske mrežne kablove koštaju 20e komad što već nije naivno i po ceni se približava firmiranim kablovima, tako da tu više nema govora o mogućnosti da se na jeftin način dođe do uporedivog rešenja...

 Nije tu stvar samo u konektoru, mada, kazem, konektor je jako bitan. Koliko sam video slike za Wireworld unutra su solid core kablovi. Pogledao sam i AudioQuest, oni lepo kazu da su solid-core kablovi. Znaci, ne samo da je konektor bolji, nego solid-core kabl generalno bolje radi sa konektorima.

 E sad, gde je problem: Pa niko osim audiofila ne koristi solid-core kablove za patch. Solid core su mnogo bolji kablovi, ali sluze iskljucivo za polaganje u zid/kanalicu, imaju jasno definisan bend radius - i generalno nisu bas za savijanje / cimanje....

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, nkrgovic said:

 Nije tu stvar samo u konektoru, mada, kazem, konektor je jako bitan. Koliko sam video slike za Wireworld unutra su solid core kablovi. Pogledao sam i AudioQuest, oni lepo kazu da su solid-core kablovi. Znaci, ne samo da je konektor bolji, nego solid-core kabl generalno bolje radi sa konektorima.

 E sad, gde je problem: Pa niko osim audiofila ne koristi solid-core kablove za patch. Solid core su mnogo bolji kablovi, ali sluze iskljucivo za polaganje u zid/kanalicu, imaju jasno definisan bend radius - i generalno nisu bas za savijanje / cimanje....

I ovi moji Telegartner su solid core, al' džabe, ponizio ih WW.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...