Jump to content


Kvalitet zvuka preko LAN mreže


bkrmar

Recommended Posts

Kolege

Nedavno sam "provalio" da novi ruter koji sam dobio od SBB ima USB input. Pošto sam nešto bio u fazonu čačkanja, ubacim moj HDD sa muzikom u taj USB od rutera, i posle malo igranja uspem da pristupim muzici na HDD sa kompa koji je prikačen UTP kablom na ruter. 

E sad, ovo i nije ništa novo niti je neka nauka, več obišan file share-ing preko LAN mreže. 

Međutim, ono što me zanima je kako to utiče na kvalitet zvuka? Da li može da bude bolji kvalitet iz nekog razloga nego da se muzika pušta direktno preko HDD sa kompa? 

Komp mi nije trenutno u komunikaciji sa HiFi pa nemam način da uporedim. 

Da li neko ima iskustva sa ovim? 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

- Ono što sam ja utvrdio jeste da ima razlike u zvuku kad se promeni usb kabal. Konkretno između mog laptopa i DAC-a.

- Znam da postoje SAT-a audiophile kablovi.

https://shop.highend-audiopc.com/en/sata-cables/pachanko-pure-reference-sata-kabel-40cm?action_ms=1

- Bio sam kod kolege petarst. On je dobar u polju IT. Rekao mi je da postoji razlika u zvuku kod samih rutera. On konkretno ima jedan takav i preko njega sluša muziku sa interneta.

- Takođe imaš kod naših distributera dobrih LAN kablova. Ljudi koji su ih kupovali su mi rekli da rade posao. Neki distributeri su voljni da daju na test.

Ako spojiš ove četiri stavke gore shvatićeš da sve utiče na zvuk. Ovde nisam spomenuo uticaj softvera.

Ja inače nisam u maniru da slušam muziku sa radija u nekom kvalitetu. Meni on služi kao prozor šta ima novo pa ja onda skinem u dobrom kvalitetu.

---------------

PS: Menjao sam mehanički HD na laptopu sa SSD. U toj promeni nisam primetio razliku. Možda neko ima drugačija iskustva.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, siroma said:

Koji to sbb modem ima usb?

Ovaj , Ubee EVW327

 

52 minuta ranije, petrovicivan said:

U teoriji bi moglo samo da bude lošije a u praksi svaki player mora malo da baferuje da bi imao glatko puštanje, tako da na kraju svakako mora da završi na hardu u jednom ili drugom obliku

Zar onda ne bi u RAM memoriji bilo? 

 

Dobio sam informaciju od par ljudi koji su koristili RPi HiFiBerry da je mnogo bolji zvuk ako se muzika vuče sa servera (Logitech Squeezebox npr) nego direktno sa HDD prikačenog na USB ulaz. Otuda razmišljanje na ovu temu...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, bkrmar said:

Dobio sam informaciju od par ljudi koji su koristili RPi HiFiBerry da je mnogo bolji zvuk ako se muzika vuče sa servera (Logitech Squeezebox npr) nego direktno sa HDD prikačenog na USB ulaz.

To je zto što je USB na RPi veoma loš za tu namenu.

Link to comment
Share on other sites

 E, ljudi, file sharing nije UPnP streaming. To je CIFS/SMB, to ide preko TCP-a, radi streaming u buffer, sve je izbaferovano i ima retransmisije.

 Nema tu "zvuka rutera", ne moze da ga ima. Nema tu niceg slicnog S/PDIF, HDMI ili UPnP tehnologiji, nema gde da se pojavi neki jitter a da se to ne popegla na nekom sledem layer-u. Pricate o tehnologiji koja se koristi kod ERP sistema koji bukvalno uticu na milijarde eura ili dolara, tu nema mesta gresci. To je savrsen prenos podataka uz mehanizme da to omoguce. Nema ali, nema ili, nema ako.

 Audiofilski SATA kabl... sto SATA? Sto ne SAS? A moze li FC? Ima li audiofilski M2.NVMe SSD? :) Sve bolja resenja od SATA, btw, i opet, nijedno nema opciju za gresku, ukljucujuci i SATA, i ima korekciju. Jedino audiofilsko u tom SATA kablu je buzir i mozda je umocen u neki snake oil... ;)

 

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, bkrmar said:

Jel ima negde vise informacija na tu temu? Da li mislis da se moze zaobici taj problem resenjem da HDD bude povezan na ruter a prenos onda ide preko UTP kabla?

 Koliko se ja secam ni mreza na RPi nije neka extra, ali bi trebalo da je vise nego dovoljna za audio streaming. On nema pravi mrezni port, vec ima neki USB-Ethernet adapter nalemljen, a USB 2.0 nema kapacitet za gigabit, ali za streaming je i 100Mbit vise nego dovoljno. Trebalo bi da tako radi skroz OK, mada bi vise dobio nekim malo boljim embeded sistemom... mozda neki Pine64 RockPro, to je vec fina spravica, ima i neki ESS 9023 modul za nju... ali nikako da nadjem vremena da se poigram time.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Delija said:

Sad si im srusio sneska :)

 Da, cisto napomena: Ako hocete dobar mrezni kabl, idite uzmite Telegartner patch cord. Ja ih ne kupujem, ali skoro sigurno ima negde da se nadje i kod nas. Oni fancy-schmancy hi-fi kablovi su Telegartner kablovi sa MFP8 konektorima, sam konektor je oko 10 EUR, mada je meni malo naporan... racunam da su pristojni Cat7 Telegartner patch cords do 20 EUR-a komplet, fabricki napravljeni majka za sve sto ti padne na pamet.... ali ako se nekome izivljava, moze da dobije za ispod 100 EUR-a kabl sa dva MFP8 konektora. Iskreno sumnjam da ce cuti neku razliku, ako nije u turbo-mega bucnoj sredini, ali eto, to je stvarno vrh kabl, u stanju je da izoluje EMI u bas extremnim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje kad smo već kod boljih Lan kablova.

Zar nije potrebno uzemljenje za npr. SFTP Cat7 kabl (ima širm preko svih parica i foliju oko svake parice zasebno)? Da li taj kabl izvodi uzemljenje šilda kroz konektor ili na neki drugi način i da li rooter na koji se kači ovaj tip kabla treba da ima adekvatan konektor za preuzimanje tog uzemljenja zaštitnih RF/EMI omotača, kako mi reče moj komšije koji ima dugo iskustvo i firmu koja se bavi izvođenjem i postavljanjem instalacije i opreme, podizanjem mreže i njeno kasnije održavanje po bolnicama, opštinama, institutima ... Takođe mi reče da moji rooteri nemaju način kako da uzemlje te Lan kablove i da samo uzmem obične UTP Cat5 za rad dužina koje  su meni bile potrebne od 1.5 do 2.0m.

Dakle naglašava posebnu instalaciju uzemljenja za taj nivo mrežne komunikacije!?

Link to comment
Share on other sites

 Lan instalacije su obavezno uzemljene, ali uzemljava se zidni kabl, na jednom kraju. Po standardu su svi sirmovi uzemljeni, zvezdasto, na kraju gde se nalazi patch panel, tj. u rack ormanu, tako sto je patch metalni, kao i RJ45 mikrouticnica koja predstavlja oklop i oko konekcije. Kabl patch panel - switch obicno nije uzemljen, ali su uzemljeni i panel i switch i to na isto uzemljenje jer su u istom racku.

 Kabl od uticnice do racunara po pravilu nema povezan sirm, da ne bi spajao potencijal uzemljenja rack-a sa uzemljenjem racunara koji moze da bude udaljen i do 80m. Kablovi izmedju switcheva koji su u razlicitim rackovima ovo izbegavaju tako sto se tu, po standardu, koristi optika.

 Standard za kabliranje nije radjen za potrebe kablova gde je sva oprema jedna pored druge, na fizicki malom rastojanju i bez patch panela izmedju. Takodje, standard podrazumeva duzinu zice u kablu do 100m (duzina kabla je manja, zbog koraka uvrtanja, u zavisnosti od tipa kabla), ali maksimalna duzina patch-a je mnogo manja. Takodje, zidni kabl je bakar punog preseka, a samo patch kablovi, po pravilu kratki, idu mnogozilnim ("licnastim") kablom. Unutar rack-a standardna duzina za patch je 60cm (2 stope... ;/ ), isto mnogozilnog kabla. .

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru.

Znači oprema je uzemljena, a šildovi kablova ostaju da plivaju bez veze sa bilo kakvim uzemljenjem kao pasivni tuneli? Ovde mislim na lokalne kablove do uređaja.

Spominjao mi je takođe i razlike u tipovima Lan konektora u zavisnosti od solid core ili licnaste žice u patch kablu. Treba tu povesti dosta računa u odabiru, ako se planira samogradnja kabla za ovakvu namenu.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Father said:

Hvala na odgovoru.

Znači oprema je uzemljena, a šildovi kablova ostaju da plivaju bez veze sa bilo kakvim uzemljenjem kao pasivni tuneli? Ovde mislim na lokalne kablove do uređaja. 

Spominjao mi je takođe i razlike u tipovima Lan konektora u zavisnosti od solid core ili licnaste žice u patch kablu. Treba tu povesti dosta računa u odabiru, ako se planira samogradnja kabla za ovakvu namenu. 

 Solid core cablovi nisu preporuceni ni za sta osim ugradnje u zid. Standard je jasan, ovi kablovi nisu za savijanje, cak i pri polaganju imaju minimalni radijus za uglove, u zavisnosti od kategorije.

 I da, shield ostaje da pliva na patch kablu, jer je cela uticnica plasticna pa nema gde ni da se uzemlji. Predlog je da patch chord bude sto kraci i na strani korisnicke opreme, idealno do 2m. Vodite racuna, pricamo o visokofrekventom signalu kroz upredene parice, pa je akumulirano staticko polje prakticno bez uticaja, dok bi ground loop sa ormanom imao sigurno mnogo veci uticaj.

15 minuta ranije, zika said:

Netiks, Nebo... Telegärtner koji pominjete je pravljen od Draka 600Mhz...

 Ovo nisam znao, malo mi je neverovatno, jer Telegartner ima svoj kabl, jedino ako je to neka OEM varijanta. Ja sam taj Draka kupovao u wall varijanti, to mi je npr. po celoj kuci razvedeno, onaj "plavi" Cat6A - i to je odlican wall kabl.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, nkrgovic said:

Ovo nisam znao, malo mi je neverovatno, jer Telegartner ima svoj kabl, jedino ako je to neka OEM varijanta. Ja sam taj Draka kupovao u wall varijanti, to mi je npr. po celoj kuci razvedeno, onaj "plavi" Cat6A - i to je odlican wall kabl.

Ako su lagali mene lažem i ja Vas. Tako i Netiks, iskreno, navodi i na svom site-u. Mislim da se to odnosi (samo) na patch cord-ove, o kojima i jeste reč, i to (uslovno rečeno) kraće... Zato sam i naveo, za svaki slučaj, jer je, ipak, kao što verujem da ste i hteli da naglasite, razlika između Telegärtner i Draka ...

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Nixie said:

Ja imam neki novi, onaj stari cisko ispustio dušu (propali verovatno kondenzatori od grejanja). 

Pogledaću da li ovaj novi ima USB ulaz za priključak HDD.

Ja imam ovaj.

3.11-2.jpg

Ali nisam uspeo da vidim disk sa računara. Nešto ne umem da podesim.

EDIT: Sada vidim na njihovom saitu da je USB softwerski onemogućen

Na TP-Link TL-WR1043ND mi je to pošlo za rukom u dva klika.

tp-link_tl-wr1043nd_wireless_ruter_2_pic

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, nkrgovic said:

Vodite racuna, pricamo o visokofrekventom signalu kroz upredene parice, pa je akumulirano staticko polje prakticno bez uticaja, dok bi ground loop sa ormanom imao sigurno mnogo veci uticaj.

Bilo kakva opcija improvizovanog uzemljavanja bi samo napravila više štete nego koristi, na dužinama ispod 2m.

Sve jasno, hvala.

Link to comment
Share on other sites

Od Beogrid/SBB sam dobio FRITZ!Box 7360. Ima omogućen USB, svoj media server.

Nisam za sada koristio njegov media server, ali čitajući ovu temu rekoh da probam. Da li postoje neka posebna podešavanja (generalno) kako bi se obezbedio što bolji striming muzike? Ili da ga pustim plug and play?

 

fritzbox_7360_left_de_640x400.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...