Jump to content


Mikroskop


Mingus,Mingus

Recommended Posts

22 sati ranije, RingeRaja said:

Da, zaboravio sam i redovno pranje ploča, koje opet zavisi od intenziteta slušanja.

Ploče koje intenzivno slušam operem jednom mesečno, one koje povremeno slušam jednom u 6 meseci, ostalo na godinu dana.

 

To sto ne slusas vise od 6 meseci ti i ne treba u kolekciji ;-)

Link to comment
Share on other sites

Probao sam ali nisam uspeo da stabilno izvedem osvetljenje. Trebaju mi dve identične lampe (koje nemam). Pri gledanju sa telefonom kao mikroskopom se mora izuzetno blizu prići tako da ni to svetlo sa strane ne može da postigne željeni sjaj na vrhu ...

Opet i sa USB mikroskopom je problem jer ima onu kliritnu providnu kecelju, pa se često sam vrh nalazi unutar te kecelje da bi se postiglo max uvećanje, pa opet ta svetla ne prave idealan odsjaj. Moguće je zapaziti sjaj na trenutak s jedne ili druge strane pa ih na neki način uvideti uz pomoć jakog usmerenog svetla npr. sa mobilnog telefona koji se vrti okolo vrha da proizvede odsjaj, ali sve to nije ni blizu uvida koji se sa biološkim optičkim mikroskopom i Kujinim setupom postiže.

Teoretski bi mogao neko da izvešti oko i stvori iskustvo u prepoznavanju potrošenosti na sopstvenoj igli sa USB-om ali opet na vrhu se pojavljuje sjajeva i sjajeva pa zaista treba biti totalno fokusiran da bi uvideo razliku između snimka od pre 3 meseca i u novom trenutku posmatranja.

Da ne govorim da gledanje malo u poziciju mikroskopa u odnosu na iglu, pa malo u ekran nije naj idealniji način za vrhunski uvid. Ja sam se pomirio sa tim da je njegova funkcija isključivo za odstranjivanje tvrdokornih štroka sa igle koje periodično poskidam u potpunosti zahvaljujući ovakvom uvidu do najsitnije čestice.

Do sada nisam primetio ni jedan Higsov bozon, ali  ..... I will keep on looking ... :)

Link to comment
Share on other sites

Istrošena AT440MLa kolege sa foruma, snimljena spreda - na ovom snimku se ništa ne vidi, na prvi pogled igla izgleda na oko OK pošto ništa nije odlomljeno. :):

ZoSo-AT440MLa-vrh-igle-IMG_0980.thumb.jpg.107abccc7c7f0330c81e431c7b71d894.jpg

.

..ista igla snimljena upravno na vrh, otprilike isti stepen povećanja - tek ovde se vidi potrošenost igle, koja se može uočiti isključivo uz pomoć dobro postavljenog svetla:

ZoSo-AT440MLa-istrosen-vrh-igle-IMG_0969.jpg.46ec4488e52e3ca4ac0269d8da4ed18b.jpg

Link to comment
Share on other sites

E sad, kad bi se neko poigrao sa ovim USB, verujem da bi bilo smisla:

 

- skidanje plasticne solje oko sociva - verujem da je lak zahvat

- uklanjanje LED svetala oko sociva - spretniji lemilichar bi mogao ovo lagano da odradi

- repozicija LED na 180 stepeni (bocno) -  drugi zadatak za lemilichara

 

Mozda bi se nesto i dobilo od rezultata, obzirom da opticka moc ovog mikroskopa nije losa i za ove potrebe verujem i vise nego dovoljna. 

Rekao bih da je svetlo po jacini solidno da bi "bacilo" odsjaj sa igle...

 

@空也 da nemas sliku ove nove igle spreda, cini mi se da bi joj sam vrh bio znacajnije siri od ove potrosene?

 

Pozzz za ekipu entuzijasta!

 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, ivcha1976 said:

Mozda bi se nesto i dobilo od rezultata, obzirom da opticka moc ovog mikroskopa nije losa i za ove potrebe verujem i vise nego dovoljna. 

Rekao bih da je svetlo po jacini solidno da bi "bacilo" odsjaj sa igle...

Све може али прво пробати са белом подлогом.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, ivcha1976 said:

E sad, kad bi se neko poigrao sa ovim USB, verujem da bi bilo smisla:

 

- skidanje plasticne solje oko sociva - verujem da je lak zahvat

- uklanjanje LED svetala oko sociva - spretniji lemilichar bi mogao ovo lagano da odradi

- repozicija LED na 180 stepeni (bocno) -  drugi zadatak za lemilichara

 

Mozda bi se nesto i dobilo od rezultata, obzirom da opticka moc ovog mikroskopa nije losa i za ove potrebe verujem i vise nego dovoljna. 

Rekao bih da je svetlo po jacini solidno da bi "bacilo" odsjaj sa igle.

Eh da, svetlo ne sme biti malo i tačkasto, već mora biti difuzno i veće.

Možda je bolje odvojiti svetlo od tela mikroskopa i postaviti ga nezavisno.

Drugi problem kod USB mikroskopa može predstavljati loš kvalitet kamere, koja ima mali dinamički opseg, pa su svetla mesta često previše "spržena" i bez detalja, a nama je bitno da što bolje sagledamo ove sjajne refleksije.

Link to comment
Share on other sites

Igrao sam se s ovim sjajnim mikroskopom. 

Image2.jpg.de19ed92fe70d6a5327bbfd65761c4ae.jpg

Optički, slika je perfektna i, uprkos nedovoljnom uvećanju, mikroskop može da posluži za procenu potrošenosti vrha. 

Međutim, kamera ne daje dobre fotke.
Osim što ne uspevam potpuno izoštriti sliku, uvek ima ovaj zeleni/ljubičasti pomak.
Na čega to ukazuje? Šta treba "čačkati"? Položaj kamere? 

527346577_rondo01.thumb.jpg.42cf5d4abbce850c59555cea5026f390.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za potrošenost vrha je krucialan pogled odozgo na vrh u osi dijamanta.

Kada se dobro uveća i fokusira na najvišu tačku tu se sve zaključa i igra se sa svetlom po bokovima, dok ne pokažu bljeskove u vidu mašne levo i desno od vrha.

Dakle vrh treba da je pod 90 stepeni u odnosu na sliku koju si dao.

Ti duhovi zeleni i ljubičasti dolaze od lošeg aparata ili digitajzera slike. To će Kuja ili chika_milan bolje da objasne, obzirom da se bave  fotografijom.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Scorpio(DDMF)! said:

Moguce je, ali pazljivo. Prvo skidanje je teze, posto je prsten uglavljen...

Važno je samo da nije lepljeno ili da ima neku žabicu untar tela pa da se može samo jednom izvaditi.

Da li si probao?

8 sati ranije, zbrujic said:

Ta Zeiss kamera je skoro nekorišćena, a verujem da joj je cena oko €1000. 

Pre će biti da je u nekim podešavanjima ili položaju. 

Vrlo moguće, ali meni izrazito liči na problem koji je fotografija imala na početku digitalizacije. Uopšte elektronska slika je imala taj problem od početka televizije. Digitalni aparati su jako dugo imali taj problem, da na jakim kontrastima (grane drveća sa svetlim nebom u pozadini) dođe do pojave ljubičastih sa jedne strane i zelenih sa druge strane "duhova". Ranije sam znao i kako se ta pojava naziva, sada sam već zaboravio.

Ta imperfekcija ccd čipa ili već lošijeg prelamanja svetla od strane objektiva u jeftinijim aparatima je dovodila do identičnih pojava. Pogledaj neke najranije snimke sa digitalnim aparatom u zoni krošnji i jačih kontrasta sa oštrim ivicama i primetićeš taj problem ako se približiš u detalj.

Opet ovde treba isključiti sočivo jer je carl zeiss optika, ali je pitanje kakav je ccd čip i moguće je da je potrebno napraviti još neko dodatno podešavanje, mada toga nema kod fotoaparata.

I kod ozbiljnih profesionalnih objektiva istih modela ima razlike u prelamanju svetla kroz staklo, od objektiva do objektiva, pa umeju cene da im nadmaše za više puta cene tela samih aparata.

Link to comment
Share on other sites

To ljubičasto se zove purple fringing, i predstavlja jedan deo problema zajednički zvanih hromatske aberacije.

Problem je na prvom mestu optike, a tek na drugom mestu i do senzora. Na filmovima nije bilo tog problema jer su bili relativno neosetljivi na krajnji ljubičasti deo spektra, plus, ko je još sa fimova pravi tolika uvećanja da se vide ovi detalji. :P

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Važno je samo da nije lepljeno ili da ima neku žabicu untar tela pa da se može samo jednom izvaditi.

Da li si probao?

Da, slika koju sam postavio je snimljena bez te zastite. Nema zabice, ali (mozda) ima malo lepka na jednom mestu. Potrebno je pazljivo povlaciti providnu plastiku za vrh, koja se odvaja od tela mikroskopa u obelezenim tackama:

mikro.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...