Jump to content


Mikroskop


Mingus,Mingus

Recommended Posts

30 minuta ranije, vdzele said:

U bog te, kako su ljudi proveravali igle kad nije bilo interneta i jeftinih kineskih mikroskopa.:)

A sada ozbiljno, :) proveravale su se i tada uz pomoć mikroskopa:

https://www.vinylengine.com/library/shure/sek-2.shtml

http://www.shure.com/americas/support/find-an-answer/stylus-microscope

https://pubs.shure.com/view/guide/SEK-2/en-US.pdf

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, 空也 said:

Kako su ljudi nekada mogli da slušaju muziku i uživaju u istoj, a nije bilo interneta da im otkrije čari preskupih kvantno tunelovanih osigurača? :)

Ja tebe razumem. Ti ne voliš forenzički zvuk. U skladu sa tim si i svoj sistem napravio, da ne navodim ovde sve iz sećanja.

U takvom sistemu se oni nebi ni osetili ili tebi ne bi značili ništa. Jer da ti oni nešto znače, ne bi imao obične strujne kablove, za početak.

Ti si priznao kod mene da ima razlika ali da ti nebi dao nikakve pare za njih. To je OK po meni. I moj brat sluša muziku na laptopu.

Da li bi mogao da dozvoliš ljudima da kupuju ono što oni smatraju da im donosi boljitak a da im pritom ne osporiš kupovinu jer ti imaš svoj čujni standard - pritom imaš dosta neprijatan maliciozan ton.

Ovaj tvoj ton nisam primetio samo u ovom tvom odgovoru meni, već ima dužu istoriju u ubraćanju drugim koji tebi nisu po volji.

Link to comment
Share on other sites

Čekaj malo, :) pa na isti način bi se malicioznim mogli proglasiti neki tvoji komentari na ovoj temi, koji su svemu, ničim izazvani, prethodili.

Moj "maliciozni" post koji si citirao je bio samo direktna replika na tvoj:

1 sat ranije, vdzele said:

U bog te, kako su ljudi proveravali igle kad nije bilo interneta i jeftinih kineskih mikroskopa.:)

 

41 minuta ranije, vdzele said:

Da li bi mogao da dozvoliš ljudima da kupuju ono što oni smatraju da im donosi boljitak a da im pritom ne osporiš kupovinu jer ti imaš svoj čujni standard - pritom imaš dosta neprijatan maliciozan ton.

Da li bi ti mogao da dozvoliš ljudima da svojim jeftinim kineskim mikroskopima proveravaju svoje igle do mile volje, pogotovu što sam ne koristiš gramofon:

2 sati ranije, vdzele said:

Srećom pa nisam vinildžija pa nemam ovih smorova. :)

 

Ako nešto što je nekome u ovom hobiju možda veoma bitno, olako i bez udubljivanja, za nečije uši takođe neprijatnim tonom, proglašavaš "smorom",  zašto bi se ljutio ako neko drugi smatra kvantno tretirane osigurače takođe smorom? :)

U čemu je razlika između pažljivog podešavanja gramofonskog sistema i teranja audiofilskog maka na konac upotrebom kvantnih osigurača?

Link to comment
Share on other sites

U bog te, kako su ljudi proveravali igle kad nije bilo interneta i jeftinih kineskih mikroskopa.

Na tebe uopšte nisam razmišljao kad sam ovo napisao, već sam pratio jednoglasni trend da treba lupe i mikroskope koristiti za proveru igala. Pogotovo mi je ovo interesantno jer dok sam radio na radiju niko nije pomišljao na ovu akrobatiku. To nisam čuo ni od tonaca sa Studija B i B92.

Nikad nisam napisao da je ton ploče smor, već sam napisao da ja nisam vinildžija te nemam tih smorova oko provere igala uz pomoć mikroskopa i tabela. To nije nikakva malicioznost.

Nikad nisam napisao da su osigurači kvantni, već sam proizvođač piše. Taj detalj mi nije uopšte bitan.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Ovaj tvoj ton nisam primetio samo u ovom tvom odgovoru meni, već ima dužu istoriju u ubraćanju drugim koji tebi nisu po volji.

 

Što se samog tona obraćanja tiče, to možda važi i za tebe?

Stekao sam utisak da u poslednje vreme, ničim izazvan i bez direktnog povoda pokušavaš da isprovociraš i u diskusiju uvučeš neistomišljenike koji nikako da se upecaju:

On 22.9.2018. at 17:18, vdzele said:

... Jeftino podešavanje zvuka za svakog (sem za dežurne cinike-skeptike)

...par postova kasnije, pošto se niko od dežurnih cinika-skeptika nije upecao:

On 22.9.2018. at 17:45, vdzele said:

....

*čudi me da još nema cinika-skeptika sa svojim malicioznim komentarima kako je nemoguće da ja primetim da tu ima neke razlike*

 

22 sati ranije, vdzele said:

.....

Iz svega ovog se jasno vidi zašto kablovi slične cenovne klase od različitih proizvođača se različito čuju. (Ovo ne važi za hardcore minimaliste, njima je sve isto)

... i tako dalje.

 

Link to comment
Share on other sites

Dobro je da si tako laboratorijski precizan. Ovu tvoju opsesiju sam primetio u nametanju rituala gostu koji je došao opušteno da sluša muziku. Bio je vidno začuđen kako matematičkom preciznošću mora da prati testiranje.

Moji gornji komentari su želja da me se cinici klone, ne da ulazim u duele sa njim. Da me preskoče jer znam da predano čekaju iza ćoška da se isprazne. Prema njima u startu pružam bodlje jer mi je muka više od njih.

Koliko vidim na drugom forumu se i dalje sprdaju sa istom temom. To mi je i jasno, kad ostariš i nema se šta raditi onda samo cinizam obuzme. Kao ona dva starca sa Mapet šoua. Zato ih je i ostalo tako malo.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, vdzele said:

To nije nikakva malicioznost.

Sve je u "oku posmatrača". :)

Kao što si ti osetljiv na nečiji "ton" prilikom pisanja o nečemu do čega ti je stalo, tako i neko drugi može biti osetljiv na tvoj ton, a da tebi deluje da ništa loše nisi napisao. Funkcioniše u oba pravca i važi za sve. :)

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, vdzele said:

Dobro je da si tako laboratorijski precizan. Ovu tvoju opsesiju sam primetio u nametanju rituala gostu koji je došao opušteno da sluša muziku. Bio je vidno začuđen kako matematičkom preciznošću mora da prati testiranje.

Izvini, ovde već izvrćeš istinu. 

Gost nije došao da opušteno sluša muziku već je došao na test, o tome smo nas dvojica detaljno pričali u kolima na putu do tebe.

Ako pokušaj da se ostvari neutralni slepi test, bez tvojih sugestija tokom slušanja šta je bolje a šta nije, nazivaš opsesijom i ritualom, to samo može da govori o odsustvu tvoje objektivnosti?

Ja se matematičke preciznosti ne stidim. Čak naprotiv! :D

 

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, vdzele said:

U bog te, kako su ljudi proveravali igle kad nije bilo interneta i jeftinih kineskih mikroskopa.:)

Pa, ko jeste pazio, uglavnom su se igle menjale posle određenog pređenog puta, tj. posle nekog broja preslušanih ploča. Proizvođač je definisao posle koliko sati rada igla treba da se menja.

Ali velika većina nije iglu menjala nikada, osim ako je deca ne polome. :P

.

.

.

Al' što upropastiste temu, za medalju.

Link to comment
Share on other sites

Kao što je napisao NShappy, proizvođači su uvek davali preporuku posle koliko sati slušanja se igla menja. Pa ko kako voli. Neko je menjao po preporuci, neko gledao pod uveličavajućim staklom, pa procenjivao, neko slušao, pa procenjivao, a neko nikada nije menjao, eventualno kad  je polomi.

Ja koristim prve tri metode kombinovano, pa menjam. Sve vreme slušam, a kad stigne do 80% preporuke ide gledanje stanja igle, pa na osnovu izgleda i zvuka pravim procenu da li i kada se menja...u mom slučaju, cela glava, retipping nije isplativ za Benz Micro Gold.

Mislim da je ovo najracionalniji metod, ne držim se preporuke kao “pijan plota”, ali ona nije data bez razloga i uvek je uzimam za ozbiljno.

Za brojanje imate ovaj Velleman, nije skup, a radi posao:

https://m.kupujemprodajem.com/Alati-i-orudja/Rucni-alat-Ostalo/Velleman-brojac-za-brojanje-proizvoda-ljudi-popis--65276429-oglas.htm#mhs0-1538546894650

Link to comment
Share on other sites

@vdzele To sto provera igala na glavi nije bio komentar tonaca studija B ili B92 ne znaci da su oni u pravu vise i da je pogresno proveriti. Narocito diskofilu koji ima vinile koji mu jako puno znace svaka provera, kako iste ne bi oskrnavio pre vremena ce puno znaciti.

Meni ovaj kineski mikroskop radi posao za moju skromnu kolekciju i skromni sistem i gramofon, postoje i sofisticiranije metode gde Kuji skidam kapu - on se profesionalno bavi svime sto dohvati u zivotu, ukljucujuci i matematicku preciznost kada je testiranje u pitanju. I tu nema niceg loseg, naprotiv.

Veliki pozdrav svima, the truth is out there!

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, RingeRaja said:

Kao što je napisao NShappy, proizvođači su uvek davali preporuku posle koliko sati slušanja se igla menja. Pa ko kako voli. Neko je menjao po preporuci, neko gledao pod uveličavajućim staklom, pa procenjivao, neko slušao, pa procenjivao, a neko nikada nije menjao, eventualno kad  je polomi.

Ja koristim prve tri metode kombinovano, pa menjam. Sve vreme slušam, a kad stigne do 80% preporuke ide gledanje stanja igle, pa na osnovu izgleda i zvuka pravim procenu da li i kada se menja...u mom slučaju, cela glava, retipping nije isplativ za Benz Micro Gold.

Mislim da je ovo najracionalniji metod, ne držim se preporuke kao “pijan plota”, ali ona nije data bez razloga i uvek je uzimam za ozbiljno.

Za brojanje imate ovaj Velleman, nije skup, a radi posao:

https://m.kupujemprodajem.com/Alati-i-orudja/Rucni-alat-Ostalo/Velleman-brojac-za-brojanje-proizvoda-ljudi-popis--65276429-oglas.htm#mhs0-1538546894650

Upravo tako! :thumbsup2

Već sam bio negde na forumu postovao tekst o opsežnom istraživanju o trajnosti igala koje je Jico sproveo.

Neki jeftiniji vrhovi već posle 200 sati rada pokazuju znakove istrošenosti koji počinju da bivaju čujni.

Za bolje vrhove se kaže da im je životni vek oko 500 sati.

Već godinama koristim nekoliko ovih brojača na klik, tako da u svakom trenutku tačno znam koliko mi je koja igla "prešla".

Kada dođe vreme, samo ih skinem i proverim pod mikroskopom.

Preporučen broj radnih sati je samo okvirna preporuka, trošenje igle može biti brže ako često slušamo prljave ili oštećene ploče.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, RingeRaja said:

Da, zaboravio sam i redovno pranje ploča, koje opet zavisi od intenziteta slušanja.

Ploče koje intenzivno slušam operem jednom mesečno, one koje povremeno slušam jednom u 6 meseci, ostalo na godinu dana.

Svaka čast na revnosti! :) 

Ja novokupljene polovne ploče operem kada stignem (mnoge još nisam :oops:), a kasnije ih ponovo ne perem bez preke potrebe, pošto koristim onu ručicu sa četkicom, te skidam prašinu u "real time"-u dok muzika svira. :)

Thorens-rucica-za-ciscenje.jpg.62594d5bb27ede1117a23a85394f2803.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...