Jump to content


Mikroskop


Mingus,Mingus

Recommended Posts

Samo da se javim i zahvalim Kuji koji mi je pregledao iglu na njegovom mikroskopu. Iglu koju sam poslao je microline at 440mla. Ona je meni radila savrseno i odlicno se cula. Imao sam i jednu rezervnu nekoriscenu koju sam iz dosade stavio da probam kako radi. Ono sto sam primetio da sa novom iglom nisam cuo pucketanje na pocetnom delu ploce tj. lead in groove. To mi je bilo jako cudno. Uzeo sam i ocistio staru sa Audio technica cleanerom i magic eraser sundjercicem kao i obicno samo malo detaljnije i pucketanje nije nestajalo. Zvuk je bio identican nije bilo pada u visokim tonovima niti cujne distorzije, ali je postojao jaci surface noise sa starom iglom, ali to je tako jedva prometno.. Ono sto me je sokiralo kada sam video da je istrosena je to sto nije radila sigurno vise od 500 casova! Proizvodjac i ljudi na inostranim forumima tvrde da moze da radi i do 1000sati neki tvrde i 2000 sati! Da napomenem da su moje ploce odlicno ocuvane, sumnjive slusam sa drugom glavom i iglu cistim posle svake odslusane strane. 

Ovo nikada ne bih primetio da nisam imao rezervnu iglu. I ovo se nikako nije moglo videti usb mikroskopom jer je osnovni oblik tj. vrh igle ostao nepromenjen. Jasno se vidi da je igla jednako trosena sa leve i desne strane sto mi je bilo drago jer je to dokaz da je azimuth geometrija antiskating dobro podesen, kao i da su sama rucica i njeni lezajevi dobri. 

Ovo moze biti i za onu temu o trajanju gramofonske igle. Sada sam po preporuci Kuje nabavio rucni brojac i pedantno vodim evidenciju o broju sati. Da ne gresim mozda je i stara imala vise od 500 casova ali vise od 600 nije sigurno!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ZoSo said:

Ono sto sam primetio da sa novom iglom nisam cuo pucketanje na pocetnom delu ploce tj. lead in groove. To mi je bilo jako cudno. Uzeo sam i ocistio staru sa Audio technica cleanerom i magic eraser sundjercicem kao i obicno samo malo detaljnije i pucketanje nije nestajalo.

Kako bi se ovo dalo objasniti? Kako potrošena igla proizvodi pucketanje u lead-in brazdi? 

Pada li nekome nešto na pamet? 

Link to comment
Share on other sites

Ne samo u lead in nego i na tisim deonicama, ali se tu teze primeti. I mislim da se vise cuje na desnom kanalu. Mislio sam da je do prljavstine, ali se ispostavilo da nije i kod Kuje na mikroskopu se vidi da je igla cista. 

Kada mi se potrosila ortofon ff15xe mkII igla tu sam jasno primetio distorziju na zahtevnijim deonicama i pad u visokim tonovima. Ona je imala elipticni vrh.

To sam isto i cuo sa prvom at440mla iglom koju sam slusao sigurno preko 1000 sati, ali nju nisam slao na pregled mirkoskopom (ona je sigurno u mnogo ocajnijem stanju nego ova cim sam to mogao olako da primetim). 

Uvek sam igle opterecivao sa fabricki preporucenom gaznom silom od 1.4g isto toliko AS force, azimut je bio dobro podesen kao i SRA. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam to je i meni bilo cudno, stavim novu iglu pustim u lead in groove na plocu, mrtva tisina, skinem iglu stavim staru ono pucketanje i suskanje i to vise na desnom kanalu.

 Kada  malo bolje pogledam sliku koju je Kuja poslao vidi se da ima malo necistoce na jednom uglacanom delu igle. Mogu da probam da je energicnije ocistim pa vidim sta ce da se desi. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zbrujic said:

Hajde da zanemarimo ostale brazde. Kojim mehanizmom bi istrošena igla mogla da proizvodi pucketanje u lead-in-u? 

Nova AT440 igla:

Kuja-AT440MLa-nov-vrh-igle.jpg.d71cab25cb32601a2bb9703266760d24.jpg

Istrošena AT440 igla:

ZoSo-AT440MLa-istrosen-vrh-igle-IMG_0969.jpg.46ec4488e52e3ca4ac0269d8da4ed18b.jpg

 

Vrh se usled istrošenosti "zašiljio" i suzio, tako da igla upada dublje u brazdu i rije po prljavštini koja je na dnu skupljena.

To je objašnjenje na koje sam više puta naišao kada se povede priča o pojačanom krckanju koje se javlja kada ploče slušamo sa starim i potrošenim iglama.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, zbrujic said:

Hajde da zanemarimo ostale brazde. Kojim mehanizmom bi istrošena igla mogla da proizvodi pucketanje u lead-in-u? 

i lead in brazde mogu imati stamparske nepravilnosti u sebi,kao i prljavstine + sto je @Kuja napisao:

3 sati ranije, 空也 said:

Nova AT440 igla:

Kuja-AT440MLa-nov-vrh-igle.jpg.d71cab25cb32601a2bb9703266760d24.jpg

Istrošena AT440 igla:

ZoSo-AT440MLa-istrosen-vrh-igle-IMG_0969.jpg.46ec4488e52e3ca4ac0269d8da4ed18b.jpg

 

Vrh se usled istrošenosti "zašiljio" i suzio, tako da igla upada dublje u brazdu i rije po prljavštini koja je na dnu skupljena.

To je objašnjenje na koje sam više puta naišao kada se povede priča o pojačanom krckanju koje se javlja kada ploče slušamo sa starim i potrošenim iglama.

 

Link to comment
Share on other sites

Meni se gore pomenuto pucketanje desavalo sa Ortofon Concorde / Elipsa vrhom... ne samo u lead in brazdi negi preko cele nove ploce.  Primetio tako sto sam imao novu rezervnu i proverio, nista sa njom.  Nije prvi put, sa konusnim iglama to ide jos brze i da ne bude greske, desavalo se i na prethodnim gramofonima koje sam imao.

Kad igla pocne da pucketa na novoj ( i skoro novoj ) ploci ja se uvek zapitam da li se vrh potrosio... par puta sam imao nove zamene i izgleda mi kao jedan od indikatora.

Miroslav sa Tosinog Bunara na pitanje koliko traje konusni vrh prvo nije hteo da odgovori, pa onda rece to niko ne zna, pa onda ako je sve idealno podeseno i svaka ploca nova ... oko 400h.

Posto nije svaka ploca nova ( moja ) ja sam to preveo kao 250h pa onda videti u kakvom je stanju i razmisljati o zameni.

 

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, 空也 said:

Vrh se usled istrošenosti "zašiljio" i suzio, tako da igla upada dublje u brazdu i rije po prljavštini koja je na dnu skupljena.

To je objašnjenje na koje sam više puta naišao kada se povede priča o pojačanom krckanju koje se javlja kada ploče slušamo sa starim i potrošenim iglama.

Zvuči logično, mada ovo ide u smeru: skuplji vrh - više krckanja.  

Naime, kompleksniji vrhovi i inače "tonu" dublje u brazdu (slika), pa bi morali biti osetljiviji na tu vrstu prljavštine/nepravilnosti u korenu brazde. Samim tim i na dodatno "tonjenje" usled istrošenosti, poput te AT. 

Možda je to razlog što OM40 pamtim kao iglu koja nađe svako "krckanje" :)  

image.png.4789367eec2c8b49c65053b1947bd4cd.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...