Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

6 hours ago, nkrgovic said:

- Ja takodje vidim svojim ocima rezultate merenja i tumacim kao "nema razlike".

Postoje i merenja na kojima postoji razlika izmedju razlicitih tipova konstrukcija - ako hoces konkretno - Stereophile je relativno skoro ( godinu i po ) objavio rad na temu koja bi bila optimalna debljina zvucnickog kabla -  sem licnastih proban je i solid core...  

Link to comment
Share on other sites

On 30.4.2021. at 16:18, zflazar said:

Obožavam ovu temu o uticaju senfa na viršlu.

PoP  CoRn  i Corn .....

Neko to i ovako vidi

“Signal is inherently a plasma. Ionic plasma, or a [sic] electron cloud, with a pressure differential, with respect to the variant we call an ‘audio signal’.”

 Wire is a very imperfect  medium

Link to comment
Share on other sites

 Vrlo zanimljiv pristup:

 

  •  Napravis studijski prostor (kontrolisan, dampiran).
  • Snimas muziku neko vreme (10s)
  • Izmenis jednu komponentu
  • Snimas ponovo istu muziku
  • Uporedis

 Metoda poredjenja je :

  • Uzmes snimak 1 takav kakav jeste
  • Uzmes snimak 2 i obrnes fazu
  • Poklopis po vremenskoj osi
  • Trazis razlike

Covek tvrdi da je vidjao razlike izmedju:

  • Sistem koji svira sa losom strujom
  • Isti sistem u kome je dodat power conditioner

U fazonu 20dB, doduse ne na 0V vec na -40dB ili na -60dB tacki....

 Metodologija je, kao takva, odlicna. Zamerki nema, za promenu daje merenje koje moze da pokaze razlike u vrlo realnom sistemu... Voleo bi da vidim malo bolje te cifre, jer ga je i covek koji radi intervju malo pritegao za tih 20dB, pa je ispalo da se "desilo samo jednom i to na jako niskom nivou...", ali opet, metodologija ima smisla.

 I dalje ostaje da se ustanove neke druge stvari, naravno, pre svega:

  • Gde je prag cujnosti, tj. dokle ima smisla gledati razlike (na -200dB mozes da imas i 30dB razlike, cuti ih neces)
  • Koje razlike se tacno cuju - jer, iako vecina moze da cuje +/3dB na signalu od -35dB, hoce li iko cuti +/-0.01dB?

 U svakom slucaju, dobar nacin testiranja, vrlo lep korak u pravom smeru.

 Takodje postavlja neka odlicna pitanja, pokazuje da merna oprema nije uvek sjajna, govori o ulaznoj i izlaznoj impedansi i zasto treba meriti cele sisteme....

 (BTW, ceo kanal je komercijalizovan, ali ga autori smatraju kao reklamu i sav prihod od kanala se, po njihovim recima, donira u dobrotvorne svrhe).

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, nkrgovic said:

 Metoda poredjenja je :

  • Uzmes snimak 1 takav kakav jeste
  • Uzmes snimak 2 i obrnes fazu
  • Poklopis po vremenskoj osi
  • Trazis razlike

Probao sam više puta, stvari nisu tako jednostavne... :)

Za validno poređenje je potrebno da se snimci poravnaju do u sempl po celoj vremenskoj osi, što nije uvek lako izvodljivo.

Kada sam radio poređenja fajlova "uhvaćenih" putem SPDIF interfejsa nisam imao nikaklvih problema,
ali snimci napravljeni sa line ulaza ili mikrofona se drugačije ponašaju i tu je teško potrefiti da se semplovi po vremenskoj osi idealno poklapaju. Razlozi su brojni (između ostalog clock drift, itd).

Kada sam obrtanjem faze "nulovao" fajlove, u slučaju SPDIF snimaka sam postizao potpuno poništavanje (snimci su bili identični) ili su razlike bile ispod -120 dB, što je praktično značilo da su razlike nečujne pošto su ispod nivoa šuma elektronike.

Sa snimcima napravljenih preko analognih ulaza nisam imao uspeha.

Ma koliko sam se trudio da u sempl poravnam fajlove, nulovanjem sam dobijao primetne razlike između dva snimka koji su bili snimljeni uzastopno, bez ikakve promene u lancu reprodukcije.

Znači zvuk dva poređena fajla je bio isti pošto niša nije bilo promenjeno, a waveform koji je bio rezultat nulovanja je navodno pokazivao velike razlike. :)

Link to comment
Share on other sites

 OK, jeste zanimljivo.... Prvo, i ovaj lik uz audioquest-a je ponavljao da mora da rucno poravnjava snimke da bi mogao da poredi - i pri tom pricao da on to radi u dampiranom studijskom prostoru.... Tako da da, nije naivno.

 Drugo i bitnije, a sto on nikad nije rekao (iako je trebalo) je gde je ta razlika. Kao sto sam kazes, razlika na -130dB od 6dB je necujna.... 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kakve ima veze ručno poravnavanje snimaka na timeline-u u audio editoru (pošto se isto radi vizuelno, gledanjem u monitor) sa radom u akustički dampiranom prostoru, ali OK, možda čovek ima neke druge metode. :)

Evo ilustracije problema...

Ovo su dva ekstremno "zumirana" snimka 18kHz signala urađena jedan za drugim u 24/96 rezoluciji:

Snimak 1:

1a.thumb.jpg.c30a1f830b4004b6100d38eb76f6a315.jpg

Snimak 2:

2a.thumb.jpg.1fb5d07cc3da6dd5c1b60ebce8ffec3b.jpg

 

Obratiti pažnju na pozicije ovih kockica!

One predstavljaju semplove i može se lepo videti da se oni na ova dva snimka ne nalaze na istim mestima na sinusoidi.

 

Audio editori (bez pomoći specijalnih pluginova kao što je recimo Eventideov) omogućavaju pomeranje audio tracka po timelineu sa preciznošću od jednog sempla.

Ako preklopimo dva gornja snimka jedan preko drugog, i poravnamo semplove na vremenskoj osi, dobijamo sledeće:

semplovi se "vremenski" poklapaju (crvene vertikale) ali se waveformovi ne poklapaju...

3a.thumb.jpg.1096d0b62e185f816a1db38e4d171d96.jpg

 

...što znači da ako uradimo "nulovanje" obrtanjem faze na jednom ova dva fajla, iako je snimljeni signal na oba potpuno identičan, dobićemo određenu razliku i fajlovi na testu neće biti prikazani kao identični.

Čak i da uradimo podešavanje uz pomoć specijalnih pluginova sa subsample preciznošću, pitanje je kolika je preciznost samog clocka u snimaču koji se koristi na testu, tako da će varijacije (temperatura, drift, štatijaznam) možda opet dovesti do određenog nepoklapanja i razlika između test fajlova.

Naravno to je cepanje dlake na tri dela, ali čovek iz videa pominje nulovani fajl koji je prazan, kao dokaz o nepostojanju ili postojanju razlika između kablova, što je u praksi teško ili skoro nemoguće postići.

Dalje, mi govorimo o preciznosti manjoj od jednog sempla pri sample rate-u od 96kHz (96.000 semplova u sekundi!), dok čovek iz Youtube videa, ako sam dobro čuo, pominje vizuelno (?) poravnanje dva snimka na osnovu tranzijenata (!?) što je daleko od preciznosti potrebne za ovakav test. Bez informacija o samom postupku snimanja, opremi, procesu poređenja fajlova i korišćenom softveru, ovaj video slabo šta vredi.

 

Bez pomoći jasnog "tačkastog" repera u vidu nekakvog sintetičkog markera, praktično je nemoguće poravnati snimke, pošto se jednostavno izgubiš prilikom zumiranja waveforma kako se približavaš rezoluciji od jednog sempla.

Ja sam prilikom mojih testova, pre snimanja, na početak svakog fajla dodavao kratak trouglasti "špic" napravljen od sawtooth test signala, koji mi je kasnije služio kao reper za poravnavanje fajlova sa preciznošću od jednog sempla. ...I uz sav trud opet nisam mogao da postignem da snimci sa istog izvora budu na testu registrovani kao identični.

Na osnovu onoga što sam čuo, nisam siguran da je čovek iz videa ni približno radio nešto slično.

 

Iz gornjeg primera sa slika se može videti da i zvučno identični snimci mogu na testu dati razliku, znači razlike će uvek biti, ali nećemo znati koliki je u celoj stvari udeo loše metodologije testa, a koliki realne razlike nastale usled upotreba različitih kablova. :)

U svakom slučaju, za autore videa, što gore to bolje! ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Da se vratimo malo na pocetnicka pitanja.
Pojacalo Denon PMA-1600NE
Zvucnici
Wharfedale Evo 4.4
Zvucnicki kablovi AudioQuest Rocket 11

Nisam zadovoljan zvukom. Zvuk je detaljan, ali mi nedostaje dubina/sirina zvuka. Interesuju me predlozi koje jos kablove mogu da probam. Drugo pitanje je da li su sve komponente uzvirane jer je sistem iz februara/marta, a nije previse svirao, recimo da ima oko 200-300 sati rada.
Izvinjavam se na nevestom opisu, ali sam stvarno tezak pocetnik tzv. Lacerta Viridis

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Zexx said:

Šta je izvor, u kolikoj to sobi svira i kako su zvučnici pozicionirani? Nikakvim kablovima nećeš dobiti to što ti fali ili misliš da ti fali, dobrim pozicioniranjem hoćeš.

Izvori
Rega planar 3 / Elys2 gramofon
Marantz 6005 cd player povezan sa pojacalom QED Performance Audio 40 kablom

Soba 6 x 4,5 m

Link to comment
Share on other sites

Izvuci zvucnike metar,metar ipo od zida i pomeri od bocnih, poigraj se sa toe in i doci ces do 3d bolje nego promenom opreme i kablova.Najbolje ako su ti na kracem zidu, pa mozes i iza pozicije za slusanje da obezbedis dosta slobodnog prostora.Soba je maltene idealna za slusanje jako mnogo tipova zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

Prevelik je to razmak, probaj sa 270cm, računato od centra do centra zvučnika i 75cm od prednjeg zida do prednje ivice zvučnika, to je neka početna kalkulacija iz ovog kalkulatora:

hunecke.de | Loudspeakers Calculator

Unesi sam odgovarajuće parametre u kalkulator pa vidi šta ćeš da dobiješ, izbaci naravno sve ono što nemaš, uključujući apsorbere, centralni zvučnik, zadnje zvučnike, itd.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, wayfaring stranger said:

Na duzem su zidu, probacu da ih prebacim na kraci. Oko metar su od zadnje strane, a sa strane imaju dosta prostora. Razmaknuti su oko 3,5m.

Ima li nekih plakara (velikih ravnih površina) u prostoriji i gde ti sediš?

Možda slika sistema i sobe ili skica nebi bili loši...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, wayfaring stranger said:

Zvuk je detaljan, ali mi nedostaje dubina/sirina zvuka.

Nije ti to do kablova. Da li su zvučnici paraleleni sa zidom ili zakrenuti ka mestu slušanja? Treba se igrati rasporedom zvučnika u prostoru, odnosno međusobnim razmakom, razmakom od zidova, zaokretanjem i tome slično. Neko grubo pravilo je da odmicanje od zidova produbljuje zvučnu sliku (i smanjuje usput količinu basa jer opada room gain), a zaokretanje ka slušaocu i od njega je skuplja i širi. Ispred zvučnika treba da postoji neka površina sa dampingom (tepihom), da ne bude go pod zbog refleksije. Inače u sobama bez puno dampinga zvuk je "veseliji" ali se ne može precizno odrediti odakle dolazi  zbog previše refleksija od zidova i nameštaja. Takođe je bitan položaj slušaoca, bliže ili dalje od zida iza leđa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...