Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

8 sati ranije, zflazar said:

 

Zadatak za zmijoljupce i zmijomrsce i tema za razmišljanje:

Da li imate kod kuće usisivač? Blender? Fen za kosu? To su uređaji koji imaju u sebi elektromotor. On ima na statoru i/ili rotoru namotaje bakarne žice. Da li oni na određenoj frekvenciji i u neuključenom stanju utiču na širenje energije elektromagnetnog polja u vašoj slušaonici? Probajte ih uneti u nju primaknite ih ili odmaknite od vaših uređaja. Poslušajte šta kaže vaše unutrašnje biće da li ima promena u zvuku.

:P

Da bi experiment bio korektan i fer ,trebalo bi i gore navedene uredjaje ukljuciti i metodom slucajnog uzorka,odabrati odgovor unutrasnjeg bica.

Ili dovesti komsinicu,bolje cuje....a i manje kosta od spektralnog analizatora:D

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, R_R said:

Hoćeš da opravdaš stav koji si zauzeo i tako zadovoljiš sopstveni Ego?

Primer sa lekovima i nije baš adekvatan, možda bi degustacija vina bila neka bolja analogija, s obzirom da se i tu mogu meriti neki parametri, ali je na kraju doživljaj to što presuđuje, kao i u muzici.

 Koji stav? :) Ja imam dva suprostavljena stava, tj, dilemu. Ajde ovako:

- Ja sam ziv primer samom sebi da sam cuo razliku izmedju nekih kabblova

- Ja takodje vidim svojim ocima rezultate merenja i tumacim kao "nema razlike".

 Koji stav mogu da opravdam? Ja zato i pitam sto meni nije jasno... Trudim se da to radim na neki pristojan nacin, ali sustina je da sam ja sam zbunjen i pitam se da li nesto ne razumem tehnicki ili me moja cula varaju.

 Tema je nezgodna jer ima objektivno mnogo ciste prevare - neko je kacio "kvantno tunelovanje" u kablovima i slicne gluposti koje apsolutno jesu prevara - jer ne postoji "tretman kvantnim tunelovanjem", ili "poboljsavanje kvantnog tunelovanja u kablu".... Da ne pocinjem o mreznim kablovima i prodavcima LAN kabla od 1000 EUR....

 Pricamo o parcetu zice, kablu koji prenosi signal izmedju dva uredjaja - ne o metafizici. Ne pricam o ukusu i dozivljaju, pricam o tome da li postoji objektivna razlika - i da li je ta objektivna razlika reda velicine da se da primetiti. Podrazumeva se da kabl spaja dva ispravna uredjaja ciji su se konstruktori potrudili da naprave koreknte uredjaje (sto ukljucuje da se minimizuje uticaj kabla).

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, zflazar said:

Kao ni način na koji sam ovaj tekst emotivno obojio. Kako god, čak i da to ne uradite, sama pomisao na ovu gomilu gluposti će vam promeniti percepciju svaki put kad pomislite na nju a pokušavate fokusirano da slušate vaš muzički sistem.

:P

 Postoji jedna stvar koju si jako dobro rekao i koja je jako tacna: Ako ti neko stavi kesu gumenih bombona na uredjaj, kaze da ce da promeni zvuk - i kaze ti da pazljivo slusas, apsolutno ces cuti promenu. Ne zbog kesice bombona, nego zato sto ces pazljivije slusati.

 Pitanje je, ako ti dam kesicu "audifilskih pritiskaca i vibracionih dampera" i kazem ti da je od "kriogeno tretiranih nemagnetnih polimera" i da joj je list price 2000$ (stavim ja cenu, nije problem), da li ce kesica gumenih meda izvadjenih iz frizidera da poboljska zvuk.... a da ti ne znas koliko inace kostaju gumene mede, naravno. Tj. koji je procenat onih koji ce stvarno percipirati poboljsanje zvuka. Pazi, ne pricam ovde o "carevom novom odelu", pricam o pravom placebu, tj. o tome da ljudi stvarno cuju razliku.

 Ali ja ne pricam o tome - ja razmisljam da li je moguce da su u analognom prenosu signala kabl menja nesto bitno. Pri tom pricam o signalu od ispod 100kHz (znaci ne preterano visokofrekventnom).... Ne znam da uradim matematiku, ali razmisljam koliki fazni pomeraj moze parce kabla da unese nekom neravnomernom induktivnoscu, ako ima poduznu induktivnost od 0,1uH po metru i 300pF po metru, a imamo 2m kabla i signal od 20kHz.... Mozemo li mi, zbilja, fazni cuti pomeraj od mikrosekunde? Ili je i to placebo....

46 minuta ranije, zoranzu said:

Ili dovesti komsinicu,bolje cuje....a i manje kosta od spektralnog analizatora:D

 Lako cu ja da dovedem komsinicu da slusamo ploce, pitanje je sta ce zena onda da uradi. ;)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, nkrgovic said:

 Koji stav? :) Ja imam dva suprostavljena stava, tj, dilemu. Ajde ovako:

- Ja sam ziv primer samom sebi da sam cuo razliku izmedju nekih kabblova

- Ja takodje vidim svojim ocima rezultate merenja i tumacim kao "nema razlike".

 Koji stav mogu da opravdam? Ja zato i pitam sto meni nije jasno... Trudim se da to radim na neki pristojan nacin, ali sustina je da sam ja sam zbunjen i pitam se da li nesto ne razumem tehnicki ili me moja cula varaju.

 Tema je nezgodna jer ima objektivno mnogo ciste prevare - neko je kacio "kvantno tunelovanje" u kablovima i slicne gluposti koje apsolutno jesu prevara - jer ne postoji "tretman kvantnim tunelovanjem", ili "poboljsavanje kvantnog tunelovanja u kablu".... Da ne pocinjem o mreznim kablovima i prodavcima LAN kabla od 1000 EUR....

 Pricamo o parcetu zice, kablu koji prenosi signal izmedju dva uredjaja - ne o metafizici. Ne pricam o ukusu i dozivljaju, pricam o tome da li postoji objektivna razlika - i da li je ta objektivna razlika reda velicine da se da primetiti. Podrazumeva se da kabl spaja dva ispravna uredjaja ciji su se konstruktori potrudili da naprave koreknte uredjaje (sto ukljucuje da se minimizuje uticaj kabla).

Hmmm, očigledno nisam najbolje shvatio tvoj motiv, my bad.:rolleyes:

Dakle, ti praktično hoćeš da sam sebi dokažeš šta je istina. Ako sam te sada dobro shvatio, želiš da znaš da li ono što čuješ zaista postoji ili čuješ to zato što ti je mozak rekao da to čuješ? I kao rezultat dobiješ objektivniji pristup procene da li je neki kabl stvarno uneo to nešto zamenom ili to prosto ti želiš da se desi?

Ovo mi više dođe kao neki psihološki ili psihoakustički pristup, ali dobro, ima smisla za onoga ko stvari postavi tako.

U mom slučaju, kada je audio u pitanju, ne tragam za odgovorom zašto/kako, već je moj pristup svemu mnogo jednsotavniji i svodi se na odgovor da/ne.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, R_R said:

Dakle, ti praktično hoćeš da sam sebi dokažeš šta je istina. Ako sam te sada dobro shvatio, želiš da znaš da li ono što čuješ zaista postoji ili čuješ to zato što ti je mozak rekao da to čuješ? I kao rezultat dobiješ objektivniji pristup procene da li je neki kabl stvarno uneo to nešto zamenom ili to prosto ti želiš da se desi?

Ovo mi više dođe kao neki psihološki ili psihoakustički pristup, ali dobro, ima smisla za onoga ko stvari postavi tako.

 Tako je - ne zelim da trosim novac na nesto sto je placebo. Dao sam sigurno par stotina EUR-a u kablove. Ako je to samo psihoakustika, onda je bolje da lepo kupim ploce za te pare? :)

 Pri tom, ja sam apsolutno siguran (video, merio, stagod) da los konektor, los kontakt, los spoj i prelazne pojave na njemu generalno (i, preneseno, los kabl u smislu krs konstrukcije i izrade) unosi mnogo vise smetnji od provodnika ovog ili onog tipa. Samim tim, ja cu sve jedno uzeti posteno napravljen kabl, ali se pitam ima li, jednom kad se dodje to te "korektne" kategorije smisla ici dalje - ili je bolje uzeti novac i kupiti nesto drugo.... da li su to ploce, uredjaji, autsticki tretman sobe to je vec drugi tip odluke....

P.S. Naravno, mislim da je ovo pitanje potencijalno zanimljivo i drugima - zato, forum.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

Pricamo o parcetu zice, kablu koji prenosi signal izmedju dva uredjaja - ne o metafizici. Ne pricam o ukusu i dozivljaju, pricam o tome da li postoji objektivna razlika - i da li je ta objektivna razlika reda velicine da se da primetiti. Podrazumeva se da kabl spaja dva ispravna uredjaja ciji su se konstruktori potrudili da naprave koreknte uredjaje (sto ukljucuje da se minimizuje uticaj kabla).

Прилично чудна изјава од човека који купује Naim уређаје који тенденциозно “кваре” своје уређаје, па их “специјалним кошер” кабловима поправљају. Истовремено упарују само Naim уређаје али посебне серије како не би неко помислио да може комбиновати било који Naim уређај - ако неко жели да промени Naim преамп мораће да промени и Naim амп, зар не? Наравно, врхунски циљ је искључиво профит. То доказује и ономад откупљен светски лагер ДИН конектора за њихове старе серије како би обезбедили продају својих специјалних каблова који пак неће радити ни на једном исправном ХиФи уређају другог бренда….

Link to comment
Share on other sites

Cisto da se zna,audio kablovi na fax-u

LFD Audio formed in 1987 means "low fuzzy distortion". Dr Richard Bews is a direct PhD student of Professor Hawksford who formed an audio group which carried research into audio design which MSC's and PhD's were awarded. This was run at University of Essex. LFD was started in 87' by Dr Bews and Professor Hawksford . Dr Bews has much admiration for Be Yamamura who Richard sees as a mentor. From this Richard acquired a passion for creative High End audio, utilising unusual and obsolete parts. 

Cables; Richard's view is most equipment is limited by the external and internal cables and to improve LFD amplifiers, heavy amounts of research has gone into cables, basically for the R&D of the Multi diameter cables, more than 2 Million US Dollars was invested to produce various diameters and profiles of conductors using a continuous cast processes.

Link to comment
Share on other sites

I na kraju se uvek dođe do tog Placebo tripa. To što kolega sa foruma i ja onomad uzeli da uporedimo dva kabla a devojka koja sedi van slušne pozicije i igra neku igricu na telefonu u jednom trenutku kaže: "ovo je sad mutno skroz i bas je baš muljav, bolje vratite ono prethodno"... Pre nego što smo mi i podelili svoje utiske... Jer mi kao kulturno da sačekamo pola pesme makar, kolega verovatno čeka da ja prvi kažem da moj kabal mulja u poređenju sa njegovim. Uglavnom, svo troje čujemo apsolutno istu stvar ali devojka koja sedi skroz na strani i igra se na telefonu, onako usputno komentariše da smo upravo pokvarili zvuk posle 30s prve numere, nemajući pritom blage veze šta uopšte menjamo a kamoli šta bi trebalo da zvuči bolje.

Iz nekog razloga, retko odreaguje kad menjam na bolje zvučeće kabal ali bez greške se požali kada joj nešto zazvuči osetno lošije.

Ali zaguljen je taj placebo, preskače nekako i na slučajne slušaoce koji se ne udubljuju u testiranje, pa čak i ne znaju šta se tačno testira.

Link to comment
Share on other sites

I zasto nam ovo nisu rekli profesori u Tesli ili na ETF-u?
LFD interkonekt

the Raptor Interconnect Mk2 

Uses 20 individual pure silver hand pulled silver conductors all of differing diameters some which are very large, with multiple satellite smaller conductors. The precise silver conductor diameter values are very important particularly of the smaller ones. Even a difference of 0.01mm has a major influence on the sound. The principle is that each diameter acts like a sharp filter and has to be combined within the cable to produce the correct subjective frequency and time domain response. 

Link to comment
Share on other sites

Ja ovo nisam znao i drago mi je da je gospodin [mention]nkrgovic [/mention] oživeo ovu temu a Vi [mention]zoranzu [/mention] napisali ove postove koji pokazuju i drugu stranu priče.
Razumem da je ovo, upoznatim pojedincima dosadno, ali takođe verujem da nije samo meni korisno.
Niko nije apriori “protiv ili za” u ovoj temi već kako to lepo reče gospodin [mention]nkrgovic [/mention] svako od nas želi da sam sebi razjasni neke stvari i naravno razdvoji fiziku, logiku …… od prevara.
Naravno gospodine [mention]zoranzu [/mention] uvek će biti “ravnozemljaša i sl.” koji šta god Vi napisali i argumentovali mogu napisati tipa “i antivakserski pokret vode lekari” ali oni su manjina i dalekooooo više je onih poput gospodina [mention]nkrgovic [/mention] i mene.

Link to comment
Share on other sites

Srećko, man'te se pominjanja članova preko "mention" funkcionalnosti ko boga vas molim, kao i ubacivanja smajlija i svih drugih karaktera koji nisu slova, jer imam utisak da bi to bolje radilo na nekom starom bakelitnom telefonu nego na tom uređaju koji vi koristite...:rolleyes: Svaki takav post "zagađen" kontrolnim karakterima bukvalno ne liči ni na šta i ekstremno je naporan za čitanje... Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

 Fantasticno je kako ovde par clanova ima potrebu da, kad god neko nesto kaze, krenete sa ad hominem...  cisto da nesto kazu. Blagno nama, vi nemate problem sa samopouzdanjem, mozete da... pisete... po forumu bez problema. Nema veze sa temom, pise se nesto da se cito kaze.... :/ Posto je'l ne moze da neko cuje ako slusa na X...

@zoranzu Ne kazem da nije nezanimljvio, ali mi je cudno... U svakom slucaju, ko god da je radio testiranje, mene najvise interesuje da li je radjeno i neko elektricno merenje, ili samo testiran psihoakusticki odziv neke test publike? Upravo ono sto spominjes sa klasicnim znanjem, nije da je zica nesto sto nemamo dobro modelovano.... Cudno je, ako nista.

@Aibo Pazi, ne treba meni potvrda da "neko" cuje, cujem ja. To i jeste ono sto me muci... :/ Znam da cujem, merenja kazu nesto drugo....  A opet, cisto da spomenem, ogromna je razlika kabl i zica, ako neko lose napravi kabl, zica je tu najmanji faktor.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

како би обезбедили продају својих специјалних каблова који пак неће радити ни на једном исправном ХиФи уређају другог бренда….

A na Naimu se čuje razlika očigledno!? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Srećko, man'te se pominjanja članova preko "mention" funkcionalnosti ko boga vas molim, kao i ubacivanja smajlija i svih drugih karaktera koji nisu slova, jer imam utisak da bi to bolje radilo na nekom starom bakelitnom telefonu nego na tom uređaju koji vi koristite...

Svaki takav post "zagađen" kontrolnim karakterima bukvalno ne liči ni na šta i ekstremno je naporan za čitanje... Hvala unapred.

Hvala!

Izvinjavam se.

Ispraviću se.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Father said:

A na Naimu se čuje razlika očigledno!? :blink:

Нисам сигуран да би ти иједан власник и корисник Naim уређаја дозволио да прикључиш своје каблове да би то доказао јер Naim мантра каже да је то тешко светогрђе. 
Џаба се трудиш ако си на то уопште мислио?

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic

Kažeš da te muči to što ti čuješ da ima promene, a instrumenti pokazuju da te promene nema?

Neko je već postavio pitanje: Da li ti koji mere tim instrumentima mere to što treba i kako treba?

@zoranzu i @Tozasu nekoliko puta pokušali da skrenu pažnju na to da izgleda da ne mere ono što treba da mere, ali izgleda da te odgovor nije zadovoljio i da po svaku cenu želiš da "dokažeš" da to što dobar deo ljudi čuje, čuje u "svojoj glavi" i da instrumenti ne lažu. Zaboravljaš samo da iza svakog instrumenta stoji čovek, koji meri, a boga mi, i tumači ono što je izmereno.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

@nkrgovic-u je izgleda dosadno ovih dana... :)

Ili je dobio moderatorski zadatak da bar proba da malo razmrda forum - posto je blizu da dozivi klinicku smrt... :rolleyes:

CPR ovde treba hitno :D

 

a optuzbe da neki kao ja ovde pisu tek da bi nesto napisali, i smetam ovima sto "istinski tragaju" za odgovorima, koje vec imaju samo u njih ne veruju.....sokovi

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Нисам сигуран да би ти иједан власник и корисник Naim уређаја дозволио да прикључиш своје каблове да би то доказао јер Naim мантра каже да је то тешко светогрђе. 
Џаба се трудиш ако си на то уопште мислио?

Nisam. Mislio sam, da čuju samo kako drugi kablovi rade loše. Ali ne čuju razliku između njih jer su svi snejk šajs.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...