Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

 Jako zanimljiv video iz ovde omrazenog izvora:

 

  Ono sto je zanimljivo je da je Amir radio test o kome vec neko vreme pricamo: Paralelno vise (mislim 32) tonova, raznih frekvencija, istovremeno. Takodje, mereni su zvucnicki kablovi kao interkonekt (direktno), a mereni su i na poziciji izmedju pojacala i zvucnika, u radu.

 Video vredi odgledati. Zanimljiv deo je razlika izmedju testiranih kablova - ne prelazi 0.05dB.

 Ja nisam od onih koji nesto posabno ulazu u kablove, ja sam zvucnicke kablove kupio po preporuci proizvodjaca pojacala, ali ja imam malo specificno pojacalo pa za to ima razlog... Dobri konektori su jako bitni, to se svi slazemo, ali je jako zanimljivo videti koja je onda razlika u tome kako kabl provodi signal... ovo ispada da je blisko onome sto se uci u skoli, a daleko od onoga sto audiofili cuju....

 Voleo bi da cujem komentar, posebno na temu "sta fali merenju", ako mislite da mu nesto fali?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

Za merenje znam da ne valja, ali ne znam sta ne valja tj sta mu fali. :D

Verovatno to sto se muzika ne moze izmeriti.:ph34r:

 Zato sto "muzika" ima neku transcedentnu metafizicku osobinu koja je cini nemerljivom za frekventnu analizu koju radi spektralni analizator, vec samo ako tu analizu radi A/D konverter u snimacu?

 Mislim, mozemo da se igramo, ali realno, ako imas sempl koji u sebi ima 30 tonova, gde je svaki pojedinacna sinusoida to je definitivno slozenijji sempl nego jedan ton na trubi...

 Mozda bi bilo dobro da razmislimo o tome da mi gresimo?

@Srecko Ja ne menjam kablove nesto puno. Naim pojacala imaju malo cudan izlazni stepen i prija ima Naim zvucnicki kabl. Vec sam na drugom paru zvucnika i nijednom nisam menjao kabl - DIN iz kutije za interconnect i NAC A5 za zvucnike. Na tim kablovima sam vec 7-8 godina... Kad mi bude trebao bolji sistem, menjacu zvucnike, pojacalo, mozda ovih dana sredim izvore zvuka... Pri tom, ti kablovi poskupljuju kako vreme prolazi, ali kad sam ih ja kupio nisu bili nesto posebno skupi. Da sad kupujem, verovatno bi uzeo iste te, ili Linn K20....

Link to comment
Share on other sites

Za početak, zgodno bi bilo da "mjerači" počnu da mjere i neke druge veličine osim R,L i C.

Recimo brzinu propagacije signala, energetske gubitke, turbulentne struje, promjenu gustine struje itd.

Svašta tu može da se izmjeri i zaključi.

Da ponovim, smiješno je sagledavati ovaj divan šaren i kompleksan svijet kroz trivijalne veličine kao što su R,L i C.

Link to comment
Share on other sites

Vaše uho, gospodine [mention]Toza [/mention] izgleda da to može da izmeri i sa jedne strane Vi ste srećan čovek zbog mogucnosti da čujete to bogatstvo.
Sa druge strane to je pogubno za Vaš džep.
Nikada dva dobra zajedno.
Ja sam u “boljoj” poziciji od Vas jer čujem neke razlike nekada, ali me za sada one ne potiču da ulažem značajan novac u kablove.
Gospodine [mention]nkrgovic [/mention] i sam posedujem “Naim Supernait 3” i upravo sam iz istog razloga kao i Vi kupio kabl “Linn LK20” i zadovoljan sam.
Doduše ja imam problem druge vrste, svi mi kablovi (sistem) jako često sviraju drugačije bez ikakvih promena u sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Gospodine @Srecko Vi ste oličenje srećnog gospodina. Koristite uređaje Naim marke, bavili ste se naučno istraživačkim radom i uz sve to ne čujete.

Pa to je sjajno!!!

Ja sam proklet. Em čujem, em razmišljam out of the box, em pravim sjajne kablove. Em sam zbog svega toga u koliziji sa većinom. 

Gospodine @Delija, samo pomenuh, prilično rezignirano r, l i c. Postoje i druge stvari u ovom univerzumu osim elektrotehnike.

Eh, da, proklet sam i jer sam stara škola u kojoj ime nikad nije moglo da bude gospodin, a naročito ne nadimak (nick), jer se podrazumijevalo da ako se već tako oslovljavamo da smo dovoljno "bliski" da je prikladnije da budemo na ti jer smo gariše (drugari), poznanici itd.

za gospodu je bilo bitno Prezime i podrazumijevano poštovanje uz gdin izgovoriti i prezime.

 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Toza said:

Recimo brzinu propagacije signala, energetske gubitke, turbulentne struje, promjenu gustine struje itd.

Svašta tu može da se izmjeri i zaključi.

Свакако да може.

Али...

...то тражи посвећење, тражи сијасет ресурса (и финансиских, и временских, и енергетских) и тражи знање.

На интернету се свашта може прочитати (што, колико и да је иронично, укључује и овај пост), а видеа који потпаљују страсти носе већи поврат инвестиције - па их зато и већина ради.

RLC су параметри које већина хајфајиста мање/више разуме. Ако неко икад објави истраживање (мерење) каблова које укључује параметре које си раније поменуо, морао би потрошити још толико времена како за само истраживање да би научио читаоце шта ти параметри значе.

Link to comment
Share on other sites

@InSides, slažem se. Ali ako se već neko bavi raskrinkavanjem snake oila, onda je red i da se ozbiljno posveti tematici, a i mjerenju.

Odavno znamo da se r, l i c mogu izračunati i na drugi način osim pomoću Kirhofovih zakona. Zašto niko ne koristi to znanje u raskrinkavanju? Je li zato što se onda mora izmjeriti i uzeti u obzir i još poneka veličina? Da li je to zaista toliko složeno i skupo?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, InSides said:

Свакако да може.

Али...

...то тражи посвећење, тражи сијасет ресурса (и финансиских, и временских, и енергетских) и тражи знање.

На интернету се свашта може прочитати (што, колико и да је иронично, укључује и овај пост), а видеа који потпаљују страсти носе већи поврат инвестиције - па их зато и већина ради.

RLC су параметри које већина хајфајиста мање/више разуме. Ако неко икад објави истраживање (мерење) каблова које укључује параметре које си раније поменуо, морао би потрошити још толико времена како за само истраживање да би научио читаоце шта ти параметри значе.

Imaju na prvom mestu proizvodjaci kablova i znanja i resursa (i ljudskih i finansijskih), ali kanda ipak ne umeju (jos uvek) merenjima da definisu ono sto cujemo.

Njima bi najvise bilo u interesu da konacno stave tacku na tu pricu. Ali - stativa :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 

 Mislim, mozemo da se igramo, ali realno, ako imas sempl koji u sebi ima 30 tonova, gde je svaki pojedinacna sinusoida to je definitivno slozenijji sempl nego jedan ton na trubi...

 Mozda bi bilo dobro da razmislimo o tome da mi gresimo?

Nema veze sa muzikom,ako nema harmonika

@DelijaDokle bre da nam spektralni analizator tumaci sta cujemo

Ako je toliko idealan,sto ga niko ne uze za kuma :D

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Delija said:

Imaju na prvom mestu proizvodjaci kablova i znanja i resursa (i ljudskih i finansijskih), ali kanda ipak ne umeju (jos uvek) merenjima da definisu ono sto cujemo.

Njima bi najvise bilo u interesu da konacno stave tacku na tu pricu. Ali - stativa :)

Nije stativa. Znaju ljudi znanje, ali znaju i da ga unovče. 

Marketing je čudo. Zašto jednostavno kad može komplikovano. Fino neko reče, kvantno tunelovanje zvuči atraktivno, magijski čak, nešto što običan smrtnik ne može da dokuči. Ako kažu šta je zaista po srijedi, uz to i na jednostavnom jeziku prijemčivo populaciji, ode magija i odoše vrtoglave cifre.

Link to comment
Share on other sites

Kad vam ja to ispričam jednostavnim jezikom, ja sam sve najgore, a moji proizvodi su smijurija koji nemaju vrijednost. Ali ako recimo kubala sosna (već zvuči mistično, kabalistično) kaže nešto kvazi apstraktno i zavijeno, eeeee batice, pa to je proizvod za koji se valja isprsiti par hiljada nečega...

Ili ako šunijata kaže da je njihov čovjek radio za nasu, eeeej, pa mora smiješna mamba da odvaljuje sa cijenom.

A imaš i sinergestik risrč, i još sijaset firmi koje znaju da naplate zvučni kvalitet. I onda se pojavi neki "kinez" ili srbin koji uz to i nije srb, pa ne može on, kako će on, otkud njima takva pamet...

Ma ajde. Odo ja na pivce.

Link to comment
Share on other sites

Ajd još i ovo i dosta za noćas...

Najluđe od svega mi je to kada baja napokon dovede sistem na neki zadovoljavajući nivo i onda otkrije da sa promjenom kablova dolazi i do promjene u zvuku, isprsi se ne malo za ozbiljno dobre kablove i....

Zaćuti.

Nestane.

Nema ga.

U zemlju propao.

I tek poslije izvjesnog vremena, evo ga opet da se posprda sa svakim ko pomene kablove.

 

Link to comment
Share on other sites

Gospodine [mention=43501]Srecko[/mention] Vi ste oličenje srećnog gospodina.
Ja sam proklet. Em čujem, em razmišljam out of the box, em pravim sjajne kablove. Em sam zbog svega toga u koliziji sa većinom. 

Gospodine [mention]Toza [/mention] jesam srećan čovek ali po ovome što napisaste Vi ste izgleda srećniji; i mnogi (uključujući i mene) mogu samo da Vam zavide.
Rekoh da nije u duhu BIOLOGIJE da bih se mogao pohvaliti sluhom pa ni vidom ali mi za sada to ne predstavlja problem da čitam doduše to ne znači nužno i da čitam sa razumevanjem.
Nekako zbog tog ne razmišljanja (za koje imam opravdanje jer sam formiran kao ličnost u državi gde je NEKO razmišljao o mnogim stvarima koje su me se ticale pa verovatno nisam ni mogao da naučim da razmišljam) uvek prvo posumnjam u sebe pre nego u druge ili ne daj bože u merne uređaje i metode-struku generalno.
Zato i jesam ovde gde sam.
Link to comment
Share on other sites

Srećko, druže, brate, prijatelju, kume... ima važnijih stvari na ovom svijetu od audiofilidiotizma.

Nakgore od svega je protraćiti život i ne baviti se onim zašta nam je dat. Ljudski vijek je izgleda kratak da bi se čovjek karakterno promijenio.

E sad, zaista ne mislim na Vas.

Ali u moje selo kažu "zlo goveče, dovijeka june".

Mislim isključivo na sebe i traćenje mog života na gluposti, umjesto da se bavim onim za šta mi je život dat, a to je osvješćenje pojedinih aspekata moje ličnosti, promjeni karaktera i duhovnom vozdizanju...

Ali, pošto sam stara škola, i uredno sam vakcinisan, ometen sam u razvoju samim tim, jer sad postajem praćen od strane svih kojima je to interesantno (čipovan), sterilan, mada je to smiješno u ovim godinama, ali nikad se ne zna, i reprogramiran za proizvodnju kojekakvih hormona i inih anti i ispravnih tijela i Bil Gejts se sad sa uživanjem smije prateći moj razvoj u sunovrat i zatiranje a sve u službi trans humanizma....

Blah.

:heat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...