Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

Odmotaj po jednu plavu i crvenu koje se dodiruju (graniče) i namesto njih popuni nekim izolacionim materijalom, pre toga ubaci širm izmedju centralnog voda i ovih koji ga obmotavaju - možeš i drugi širm oko svega preko, a zemlju posebno preko tog drugog širma.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, ab said:

Odmotaj po jednu plavu i crvenu koje se dodiruju (graniče) i namesto njih popuni nekim izolacionim materijalom, pre toga ubaci širm izmedju centralnog voda i ovih koji ga obmotavaju - možeš i drugi širm oko svega preko, a zemlju posebno preko tog drugog širma.

Nešto ću prepakovat definitivno ... možda ostavim dvije susedne slobodne da plivaju .

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, jagermaister said:

Nešto ću prepakovat definitivno ... možda ostavim dvije susedne slobodne da plivaju .

Aj da ja kao električar vulgaris dodam pokoju . Daklem ! kad se projektira kabel - napajački - potrebno je znati što če napajati ?, tipa trošilo ima što ja znam   1,5 kw i za njega je potreban određen presijek aktivnih vodiča ( faza i nula) te  uzemljenja . Jednako je važna i debljina i vrsta izolacije samih aktivnih vodiča . O vrsti potrošača ovisi kakva će biti konstrukcija kabela  tj dali u pojedinim momentima vuče veliku struju ( zagrijava se ) ili konstantno  vuče istu struju . Rijetka su pojačala koja  "vuku"  više od   6 A  ( osim profesionalnih) , što je ekvialent cc  1250  W  ( 1, 25  kw ) . Ne  ulazim u  "dizain " kabela  ( kapacitativnost i induktivnost ) nego samo u tehničku  ispravnost . :)

Link to comment
Share on other sites

Ja svoje Father strujaše nakon terminacije, prvo stavim 3 sata kućnom gameru na provokaciju sa napajanjem od 750W + GTA 5, onda preko noći na uljani radijator sa dva grejača 1300W-1500W. Tek nakon toga ide na Marantz-a u B sistemu na HiFi začešljavanje.

I pored svih merenja i provera sa instrumentima, ovo gore je presudno da bih ga dao nekome u ruke bez i najmanje brige.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30.12.2018. at 16:05, jagermaister said:

Kad mogu oni možemo i mi ...Imamo žicu iz orange awg 20 :D

https://www.essentialsound.com/power-cable-technology.htm

 

 

mcord-pro-section_608x469.jpg

CAM02375.jpg

 

Nisam još izolaciju stavljao , razmišljam šta i kojim redosljedom ... Kroz polietilen cjevčicu od 6mm sam provukao licnasti bakar od 2,5 mm kao uzemljenje i namotao 10 provodnika . 5 za fazu i 5 na nulu  , što izadje po 2,5 mm2 .

Probalo se šta na kraju sa ovim?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, jagermaister said:

Raspakovao i napravio " klasik " varijantu :lol:usukao u kontra smjeru dva provodnika po 5 žica i omotao uzemljenje . Daje malo utegnutiji zvuk , tvrdji bas .

Ovo beše strujaš pravljen od žica iz Paklene Pomorandže?

Ako je potvrdan odgovor na oba pitanja... Samo mi reci da si pletenicu od tih 5 žica npr. crvenih i drugih 5 žica npr plavih prethodno dodatno izolovao teflonom ili provukao krož termostežući bužir pre nego si ta dva svežnja međusobno usukao zajedno. Nažalost, mislim da silikonska izolacija na provodnicima iz Paklenog nije dovoljna da podnese naizmeničnu struju 230V.

Može li pojašnjenje za "usukao u kontra smeru"?

Svojevremeno sam probao narandžasti kabl u originalnoj konstrukciji (znači onakav kakav se kupi), na poziciji strujaša i nije ispunio očekivanja. Gde sam mu ja našao dodatnu primenu je za DC do npr. 70V, mislim da je odličan pa čak i perfektan za tu namenu. Npr. povezivanje odvojenih napajanja sa uređajima. Tu ga zaista treba probati.

U ispitivanju rada kao strujaš, gde se nije proslavio, prvo sam ga postavio kao napajački AC 230V na ispravljaču za laptop i nisam imao neke lose naznake. Iz tog razloga sam ga terminisao Wattgate-ima i montirao na Oppo kao napojni kabl. I pored dužeg usviravanja od 2 nedelje nije se pokazao ni blizu tadašnjeg starog strujaša koga je sada već zamenio Father Hi9 od 150cm.

Ne treba zanemariti preporuku da strujni kabl ne treba praviti ispod dužine od 150cm. Navodno, što se duži izvede to veći i kvalitetniji filterski uticaj ima. Opet ne treba preterivati pa je recimo do 3m prihvatljiv okvir. Ovo rečeno ima dodatno direktne veze i sa efikasnijim odstranjivanjem uticaja RF/EMI smetnji iz kabla, ako je ta zaštita primenjena i podrazumevana u konstrukciji takvog jednog strujaša.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Ovo beše strujaš pravljen od žica iz Paklene Pomorandže?

Ako je potvrdan odgovor na oba pitanja... Samo mi reci da si pletenicu od tih 5 žica npr. crvenih i drugih 5 žica npr plavih prethodno dodatno izolovao teflonom ili provukao krož termostežući bužir pre nego si ta dva svežnja međusobno usukao zajedno. Nažalost, mislim da silikonska izolacija na provodnicima iz Paklenog nije dovoljna da podnese naizmeničnu struju 230V.

Može li pojašnjenje za "usukao u kontra smeru"?

Svojevremeno sam probao narandžasti kabl u originalnoj konstrukciji (znači onakav kakav se kupi), na poziciji strujaša i nije ispunio očekivanja. Gde sam mu ja našao dodatnu primenu je za DC do npr. 70V, mislim da je odličan pa čak i perfektan za tu namenu. Npr. povezivanje odvojenih napajanja sa uređajima. Tu ga zaista treba probati.

U ispitivanju rada kao strujaš, gde se nije proslavio, prvo sam ga postavio kao napajački AC 230V na ispravljaču za laptop i nisam imao neke lose naznake. Iz tog razloga sam ga terminisao Wattgate-ima i montirao na Oppo kao napojni kabl. I pored dužeg usviravanja od 2 nedelje nije se pokazao ni blizu tadašnjeg starog strujaša koga je sada već zamenio Father Hi9 od 150cm.

Ne treba zanemariti preporuku da strujni kabl ne treba praviti ispod dužine od 150cm. Navodno, što se duži izvede to veći i kvalitetniji filterski uticaj ima. Opet ne treba preterivati pa je recimo do 3m prihvatljiv okvir. Ovo rečeno ima dodatno direktne veze i sa efikasnijim odstranjivanjem uticaja RF/EMI smetnji iz kabla, ako je ta zaštita primenjena i podrazumevana u konstrukciji takvog jednog strujaša.

Iz sigurnosnih razloga sam dobro izolovao debljom teflon trakom svaki vod ( od po 5 žica ), papir ... usukao vodiče , alu folija , drain žica uzemljenje i termo bužir . Ovo za smjer je ... za fazu žice motane u desno a za nulu u lijevo ;) . Nisam ga usviravao do kraja .. nisam ni imao vremena , doći će na red .Na prvu mi je djelovao baš utegnut i to sa kombinacijom bals -wattgate . Nego sam u medjuvremenu dobio lijepu gomilicu od 2,5 mm2 dobrog bakra u silikonskoj izolaciji negdje s početka 80-tih , pa kontam da napravim produžni za letvu . Daj neku ideju :D

 

49937791_394687597741022_311213154174500864_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, jagermaister said:

Daj neku ideju :D

Za kabl ćeš se već snaći. Što se letve tiče ako je moguće da izvedeš neku kutiju (al ako je moguće). Nabavi dovoljno veliki uvodnik za kabl koji će ga prihvatiti na ulazu u kutiju. U BG ima uvodnika da se kupe u zemun polju, sad već u CG ne znam gde možeš da nađeš. Uzemlji kućište na uzemljenje kabla.

Preporučio bih šasijske Furutech Šuko konektore od FosforBronze u pozlati ili rodijumske kako preferiraš. Ima da se poruče kod Audiophonics-a

https://www.audiophonics.fr/en/schuko-inlets/furutech-fi-e30-g-plated-gold-plated-24k-plug-alpha-p-1808.html

https://www.audiophonics.fr/en/schuko-inlets/furutech-fi-e30-r-schuko-base-plated-rhodium-alpha-p-1809.html

https://www.audiophonics.fr/en/schuko-inlets/furutech-fi-e30-ncf-r-schuko-inlet-pur-copper-rhodium-plate-p-11336.html

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Za kabl ćeš se već snaći. Što se letve tiče ako je moguće da izvedeš neku kutiju (al ako je moguće). Nabavi dovoljno veliki uvodnik za kabl koji će ga prihvatiti na ulazu u kutiju. U BG ima uvodnika da se kupe u zemun polju, sad već u CG ne znam gde možeš da nađeš. Uzemlji kućište na uzemljenje kabla.

Preporučio bih šasijske Furutech Šuko konektore od FosforBronze u pozlati ili rodijumske kako preferiraš. Ima da se poruče kod Audiophonics-a

https://www.audiophonics.fr/en/schuko-inlets/furutech-fi-e30-g-plated-gold-plated-24k-plug-alpha-p-1808.html

https://www.audiophonics.fr/en/schuko-inlets/furutech-fi-e30-r-schuko-base-plated-rhodium-alpha-p-1809.html

https://www.audiophonics.fr/en/schuko-inlets/furutech-fi-e30-ncf-r-schuko-inlet-pur-copper-rhodium-plate-p-11336.html

Al me štediš :heat ... htio sam rasturit jednu alu letvu pristojno napravljenu , da povadim prezaštitu i izbjegnem prekidač i napakujem neku konstrukciju strujnog koji bi zadovoljio potrebe ;)

Link to comment
Share on other sites

Ma jok, meni radi baš kako valja ovako kako sam slikao neku stranu ranije.

U početku je bilo malo na oštrijoj strain, odnosno visina je bila malko iskričava, ali sada je sve kako treba. Daleko se duže formira ovaj 4x2x0.8 od 2x2x0.8.

Bilo je povuci potegni, dal da uvodim BiWire za visoki od starog kabla, ali rekoh neka se krčka I sada je već neko vreme stabilno I baš dobro.

Da potsetim...

IMG_20181104_172013.thumb.jpg.0b7177705f8731d4e23afcbfd8e542d4.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, jagermaister said:

za plus  ....   crvena , braon , žuta , bijela

za minus ... crna , plava ,zelena , siva

44982914_2149969585322268_7647424557426409472_n.jpg

Sada može jasnije da se vidi kako si ti uradio. I da znaš da je tvoja fora bolja. Ja sam uzimao cele parice za iste polaritete pa u star quad vezi (ako se tako piše) i dobio otvoreniji i nešto oštriji zvuk bar u početku gde se sada već stvar dosta umirila, a ti si u svakoj parici razdvojio polaritet i time proizveo veću energiju.

Upravo zato si dobio mekši i prijatniji zvuk i veću dinamiku praćenu dobrom kontrolom u basu. To je otprilike ono što sam pisao o elektromagnetnom polju koje treba formirati u snopu više provodnika.

U tom momentu sam pomislio da probam unakrsnu foru pa se očigledno pokazalo da je star quad veza oštrija. Definitivno radi dobro i ovako, ali sam se baš načekao da proradi mirno u visini. Svakako ću da prečešljam veze na polaritetno podeljene parice, jer i ovaj put je to potvrđeno kao rasterećenija opcija u visini.

Kad to odradim javljam utiske... 

:) Igri nikad kraja, ali bez izvesnog vremena za usviravanje i osluškivanja nema ni valjanih zaključaka. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...