Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

Upravo to, zna se kako se komunicira pristojno i kako se izražava neslaganje bez vređanja. Nazivati nešto javno "đubretom" je sve samo ne kultura.

 

I opet, nisam siguran da je to bio konkretno Gene ali sam skoro 100% siguran da je neko sa Audioholics tvrdio da svako pojačalo koje ne klipuje i nema izraženu distroziju zvuči isto. Čak se sećam i nekog članka gde su posle zaključili da to ipak nije baš tako... I takvi stručnjaci su nam sad referenca i autoritet za kablove?

 

Treba imati u vidu takve ispade kada se bira koga slušati i u čije uši/znanje verovati. Ako je neko ovde prodavac magle i poluznanja, to su upravo oni. Nekultura im je samo šlag na torti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Da, znamo to svi... Nesto sam drugo hteo da kazem. Imas bakarni provodnik, moze on da bude zasticen u kablu (izolacijom), ali spoj je pitanje. I zbog toga, ali i zbog spoja vise metala. Nebitno da li je u pitanju bakar plus posrebren konektor, bakar plus neki lem (kalaj, stagod...)....
 Zelim da skrenem paznju na to da je zbog tih spojeva terminacija verovatno bitnija od provodnika po duzini kabla.
Sve je bitno. Naravno i prelazne pojave. Treba pogledati gostovanje pokojnog Dabica kod Scepe u emisiji. Dao je lep osvrt na ovu temu. To da bude neka polazna tacka.
Drugo, mislim da je greska raditi ekvilizaciju kablovima. Tako samo maskiramo nedostatke.
Link to comment
Share on other sites

 

2 sati ranije, Delija said:

Nista manji slepac nije ispao ni lik iz SR-a. Proziva nekoga licno i njegovo finansijsko stanje? Dno dna.

 

Upravo tako.

Kobajagi nekoga pozoveš, a taj poziv sročiš tako da se niko živ na njega ne bi odazvao. ;)

U fazonu: dođi goljo, biće nečega i za jelo.

 

Beše kod SR-a je glavna fora kvantno tunelovanje koje daje magična svojstva njegovim proizvodima?

I to radi sa mini Teslinim kalemom, kojim navodno menja molekularnu strukturu materijala, što nema blage veze sa stvarnim kvantnim tunelovanjem (proguglati Quantum Tunneling).

 

Šta njegov kolega iz Zuaudia kaže na to?

https://www.zuaudio.com/questions-list/2013/8/18/is-there-quantum-tunneling-in-cable

Is there quantum tunneling in cable or magic boxes?

No, but it makes for great marketing—if you think your customer is a dope.

U slobodnom prevodu:

Da li je kvantno tunelovanje primenljivo na kablove i magične kutije?

Nije, ali marketinški zvuči super - ako smatraš da su ti kupci budale.

Evo, u nastavku teksta je upotrebio i magičnu reč "sr@nje">

...As all of this applies to audio and making informed decisions based on marketing... well, you have to look past the hype. Personally, I blow off products where claims are clearly bullshit, regardless of how the product performs. “I can’t get behind a fat ass!” to quote William Shatner.

 

Znači čekamo novi video u kome će veliki gazda SR-a da pozove golju iz Zuaudia na Big Mac. :D

Da lepo nahrani čoveka pošto je pun para - jedan kvantno tunelovani osigurač prodaje za 160 evra. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, 空也 said:

 

Upravo tako.

Kobajagi nekoga pozoveš, a taj poziv sročiš tako da se niko živ na njega ne bi odazvao. ;)

U fazonu: dođi goljo, biće nečega i za jelo.

 

Beše kod SR-a je glavna fora kvantno tunelovanje koje daje magična svojstva njegovim proizvodima?

I to radi sa mini Teslinim kalemom, kojim navodno menja molekularnu strukturu materijala, što nema blage veze sa stvarnim kvantnim tunelovanjem (proguglati Quantum Tunneling).

 

Šta njegov kolega iz Zuaudia kaže na to?

https://www.zuaudio.com/questions-list/2013/8/18/is-there-quantum-tunneling-in-cable

Is there quantum tunneling in cable or magic boxes?

No, but it makes for great marketing—if you think your customer is a dope.

U slobodnom prevodu:

Da li je kvantno tunelovanje primenljivo na kablove i magične kutije?

Nije, ali marketinški zvuči super - ako smatraš da su ti kupci budale.

Evo, u nastavku teksta je upotrebio i magičnu reč "sr@nje">

...As all of this applies to audio and making informed decisions based on marketing... well, you have to look past the hype. Personally, I blow off products where claims are clearly bullshit, regardless of how the product performs. “I can’t get behind a fat ass!” to quote William Shatner.

 

Znači čekamo novi video u kome će veliki gazda SR-a da pozove golju iz Zuaudia na Big Mac. :D

Da lepo nahrani čoveka pošto je pun para - jedan kvantno tunelovani osigurač prodaje za 160 evra. :)

 

 

Мислиш "U fazonu: dođi goljo, biće nečega i za je(b)0"?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

Upravo to, zna se kako se komunicira pristojno i kako se izražava neslaganje bez vređanja. Nazivati nešto javno "đubretom" je sve samo ne kultura.

 

I opet, nisam siguran da je to bio konkretno Gene ali sam skoro 100% siguran da je neko sa Audioholics tvrdio da svako pojačalo koje ne klipuje i nema izraženu distroziju zvuči isto. Čak se sećam i nekog članka gde su posle zaključili da to ipak nije baš tako... I takvi stručnjaci su nam sad referenca i autoritet za kablove?

 

Treba imati u vidu takve ispade kada se bira koga slušati i u čije uši/znanje verovati. Ako je neko ovde prodavac magle i poluznanja, to su upravo oni. Nekultura im je samo šlag na torti.

 Ja sam poslusao ovo sto su kacili ovde... Ja nisam cuo rec "djubre", cuo sam "snake oil". Prevara. Kako hoces da da nazovu kad neko prodaje nesto sto ne radi? Ta fraza "snake oil" je prilicno cesta, i oznacava nesto kao prevaru.

 Da li je audioholics kacio gluposti ne znam, ono sto sam, posle videa pogledao na sajtu je ovo:

https://www.audioholics.com/audio-video-cables/speaker-wire-gauge

https://www.audioholics.com/audio-video-cables/skin-effect-relevance-in-speaker-cables

Na prvi pogled ne deluje da je covek prodavac poluznanja, deluje OK. Testovi koje je radio isto deluju OK, RLC merenja (za kabl skroz validno), merenje signala prilicno OK analizatorom, po meni validno... ne vidim neki problem u njegovim merenjima. Ako ga ima, siguran sam da ce neko ukazati na njih.

 Apsolutno mislim da bi bilo super da neko pokaze bolja merenja, da pokaze mu uredjaji nisu kalibrisani ili sta vec.... Ili, da ukaze na drugo merenje koje bi pojasnilo nesto, tipa, "nisi uzeo u obzir prelazne pojave, trebao si da meris na skretnici zvucnika... " ili nesto vec. Ne znam sta, meni nema smisla, ovo sam odvalio (ne uzimajte ovo za merenje na skretnici ozbiljno), ali da da neki komentar sta ne valja.

 Argumenti tipa "vi sto se bavite kablovima sa stanovista elektrotehnike .... ne moze to tako, mora na uvce", to ne mogu da uzmem ozbiljno. Kabl je kabl. Ako imas neko resenje, reci, bices bogat, ali ozbiljno bogat. Takodje, stav "ako prodajes kabl od X hiljada necega mora da bude bolji nego Belden" je skroz validan. Potrosio sam kilometre mreznih Belden kablova, to su korektni kablovi po dobroj ceni, napravljeni kako valja, nista posebno - ali vrlo tehnicki korektno i imas specke koje su ispotovane. Imas bolje? Samo reci.

 O ovome "cuo sam da imas problema sa parama", to je po meni ... tezak BS. I da, to je tek, po meni bezobrazno. Pazi ovo:

The Quantum Ground Lifter offers takes a standard ground lifter and treats it with 1,000,000 volts of electricity in a process we call Quantum Tunneling for an amazing transformation in sound quality from this modest plug.

 https://www.synergisticresearch.com/isolation/accessories/quantum-ground-lifter/

 Vidis, reci "prodajete losu stvar" nije primeren komentar na ovo. Primeren komentar na ovo je "lupetanje", "baljezganje" i "otvorena laz". Quantum Tunneling nije "tretman" za kablove i utikace, ovo je cist, cistijat BS.

 I da, ne postoji "slusni test" kojim mozes da koristis kao argument "a mozda ima neki kvantni efekat"... to nije nesto za slusni test. E sad, ti to znas, ali prosecan kupac verovatno ne zna, ne razume, ili ce se zbuniti dovoljno da razmisli da mozda i ima nesto tu.... E, zato se zove BS.

 Ne mislim da je taj lik Gene (ili bilo ko drugi) neki autoritet, ne verujem ja u autoritete. Ali ne mislim da je odgovor "ne mozes da znas dok nisi probao" validan, mogu da znam da nema kvantnog tuneliranja u uticnici, ili da ga nema nista vise nego u bilo kojoj drugoj, posebno ne zato sto je prosao kroz "kalem"... I da, mislim da je skroz OK ovo nazvati "djubre", stavise, mislim da je ok reci i "prevara".

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, nkrgovic said:

 Da, znamo to svi... Nesto sam drugo hteo da kazem. :) Imas bakarni provodnik, moze on da bude zasticen u kablu (izolacijom), ali spoj je pitanje. I zbog toga, ali i zbog spoja vise metala. Nebitno da li je u pitanju bakar plus posrebren konektor, bakar plus neki lem (kalaj, stagod...)....

 Zelim da skrenem paznju na to da je zbog tih spojeva terminacija verovatno bitnija od provodnika po duzini kabla.

Zar nije onda bolje ako se ima takav konektor staviti u njega golu zicu.Voleo bi da neko ko ima vise iskustva ili pravi kablove kaze nesto na tu temu.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, sondek said:

Zar nije onda bolje ako se ima takav konektor staviti u njega golu zicu.Voleo bi da neko ko ima vise iskustva ili pravi kablove kaze nesto na tu temu.

I ja, zato i pokrenuh pitanje... Pretpostavljam da mozes da stavis bakarnu zicu u mesingani provodnik, nekako je dobro pricvrstis (do konektora je kako) i onda hermetici zatvoris? Bez vazduha nema oksidacije.... Sta uraditi spolja je odvojeno pitanje, naravno, mesing i bronza uhvate patinu, pa treba nesto staviti preko... 

 Nisu kablovi ni prosto ni glupo pitanje, elektrohemijski procesi jesu ozbiljna nauka - ali to da imas kvantno tuneliranje i slicno - jeste snake oil. OK, mozda mozemo da se slozimo na "finijem" izrazu "prevarna radnja"? :D

Link to comment
Share on other sites

Na skupim wbt konektorima postoji mogucnost prihvata gole zice,imam je i ja na quad,pa i na ampu.S druge strane lepo je prodavati i skupe bananice  spade konektore...zato bih voleo da to neko bolje objasni.Ako zaista ima smisla ubacivati tri metala u igru ok,ali ne vidim kako to popravlja stvar.Nije mi problem da s vremena na vreme recnem malo kabla,vec sam to uradio jednom...

Link to comment
Share on other sites

Još nešto... Koja je razlika između ova dva videa?

 

Da olakšam pronalaženje razlika, na prvom, Audioholics-ovom, svako može da ostavi komentar bio on pozitivan ili negativan i da izrazi eventualno neslaganje sa autorom i njegovim metodama.

Na drugom, SR-ovom, komentari su onemogućeni i nema diskusije!

Ne daj bože da ga neko upita kako mu to tačno radni "kvantno tunelovanje". ;)

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, ab said:

Како радни квантно тунеловање код SR до сада није објашњено али да ли ради рек'о @jager

Radi bre do 00 :D do juče nisam htio da ga diram u mrezni player , reko da se dobro usvira . Napredak se osjetio nakon par dana u teksturi basa i detaljima . Juče okrenem smjer i ladno je ispeglao gornju sredinu koja mi je uvjek malo smetala , tako da sad to zvuči :wub:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Ako vam se svadja, izvolte na PP... Stvarno nemam vise zivaca za ovo. Ako ne umete da se kontrolisite, zatvorite forum, mogu ja da vas uklonim, ali bolje da to uradite sami pa, kad imate nesto pametno da kazete, to i mozete.... 

 DOSTA TROLOVANJA I INTERNE ZAJEBANCIJE AMAN

OK slažem se, samo me interesuje zašto si obrisao moje postove, prvenstveno, onaj u kome nikoga nisam ni dirao niti se svađao, nego konstatovao da se po hiljaditi put piše jedno isto a ostavio si post gde meni Sondek bez razloga naziva zajedljivim, pa si onda obrisao moj odgovor na njega. 

Hajde malo jednom za promenu budi principijelan, ili briši sve ili vrati moje postove pa nek ostali procene ko se svađao a ko je zajedljiv. Ili su možda neki povlašćeni ? 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, SUROKVL said:

OK slažem se, samo me interesuje zašto si obrisao moje postove, prvenstveno, onaj u kome nikoga nisam ni dirao niti se svađao, nego konstatovao da se po hiljaditi put piše jedno isto a ostavio si post gde meni Sondek bez razloga naziva zajedljivim, pa si onda obrisao moj odgovor na njega. 

Hajde malo jednom za promenu budi principijelan, ili briši sve ili vrati moje postove pa nek ostali procene ko se svađao a ko je zajedljiv. Ili su možda neki povlašćeni ? 

Kako principijelan, ja sam jednom dobio opomenu za skraćenicu "jbg", kao to je vulgarno, a čovek sada lagano napiše reč "zajebancija" i to je ok

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

Apsolutno mislim da bi bilo super da neko pokaze bolja merenja, da pokaze mu uredjaji nisu kalibrisani ili sta vec.... Ili, da ukaze na drugo merenje koje bi pojasnilo nesto, tipa, "nisi uzeo u obzir prelazne pojave, trebao si da meris na skretnici zvucnika... " ili nesto vec. Ne znam sta, meni nema smisla, ovo sam odvalio (ne uzimajte ovo za merenje na skretnici ozbiljno), ali da da neki komentar sta ne valja.

Toga u HiFi-ju ima k'o pleve. "Znam da to ne valja (merenje), ali ne znam sta valja." :D

22 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Kako principijelan, ja sam jednom dobio opomenu za skraćenicu "jbg", kao to je vulgarno, a čovek sada lagano napiše reč "zajebancija" i to je ok

Moze mu se.:moon

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Како радни квантно тунеловање код SR до сада није објашњено али да ли ради рек'о @jager

Ma sasvim je lepo objašnjeno šta je kvantno tunelovanje, pun je Google informacija ako nekoga zanima.

...Ali nažalost to tunelovanje nije onakvo kakvim ga (mali) SR zamišlja. :)

 

Poredili smo mi onomad davno tri osigarača. Slepi test, dva učesnika (vlasnik je bio prezenter i menjao osigurače), pisali su se utisci na papirićima.

Između SR kvantnog i najobičnijeg Little Fuse od 0.74 eur je bila mrtva trka, po rezultatima nerešeno.

Uz napeto šišmiš ćuljenje ušiju, na momente nam se činilo da nešto svira bolje ili lošije, ali već u sledećoj numeri nije. Kada smo redosled zapisa na papirićima uporedili sa redosledom korišćenja osigurača, bilo je nerešeno u smislu da su rezulati bili nasumični, tj. da nije bilo konzistente povezanosti naših utisaka sa testiranim osiguračima, koje bi jednog označili kao pobednika.

Otprilike kao da smo bacali novčić i pogađali na koju stranu će da padne.

Primetio sam da je treći osigurač koji je zvučao primetno drugačije bio i drugačije konstrukcije od druga dva. SR i Little Fuse su bili ravni na krajevima, dok je no-name treći imao ulubljene konkavne površine.

Tada tome nisam pridavao značaj, niti sam tu konkretnu razliku opisao u onoj temi na forumu, već sam samo izneo sumnje u moguće razlike u konstrukcijama osigurača.

Ipak, sada kada se setim da je ležište osigurača u uređaju koji je bio korišćen za testiranje (Dimovski DAC) bilo tipa cilindra, sa kontaktima na dnu i na poklopcu, pomišljam da je možda moguće da su prva dva osigurača svojim ravnim površinama bolje nalegali na kontakte, dok je ovaj treći sa udubljenim kontaktnim površinama nalegao samo ivicama?

Možda je samo manja dodirna površina (i posledično slabiji kontakt?), činila da je rezulat sa njim bio različit u odnosu na druga dva koji se na slepom testu nisu razlikovali.

 

Ali, hej, kvalitetnije kontaktne površine?!? Neće se 'leba najesti taj koji to navodi kao prednost svog proizvoda. :)

Mnogo "seksije" izgledaju kvantne munje koje cepaju iz kugli koje su delo vanzemaljskih civilizacija (dokazano je da je Tesla bio vanzemaljac):

4.jpg.08ec1c8d7587c59c2942122ef3f763c7.jpg3.thumb.jpg.15f252999d6f675f320f7e92490c726f.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...