Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

4 sati ranije, nkrgovic said:

 Takodje, ako odgledas video, zapravo, nije da je glavna razlika izmedju onog skupljeg i jevtinijeg da se meri lose - zapravo, mere se jako slicno. To je ono sto covek proba da kaze...

Kada rasprava zanemari nauku, te izvan nje nalazi pokriće za svoje tvrdnje i zaključke, to je onda već oblast verovanja, domena gde je religija neprikosnovena.
Tako i ja gledam na svaku raspravu o uticaju kablova na zvuk: ostaju dva tabora - vernici i ateisti :)
Naravno, u svemu tome ne treba zanemariti ni uticaj ekonomije - skuplji, navodno "bolji kablovi", nikako nisu mali deo zarade...

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, somilenko said:

IC kablovi su specifične konstrukcije sa kojom se izbegavaju posebni činčevi, sama žica završava na šasijskom RCA konektoru kako bi se izbegli prelazi, lemovi...

Изванредно - баш су прелази и спојеви проблематична места која се морају прописно третирати.

Доста сам пута видео и каблове са изванредним конекторима који со веома лоше терминирани - веома се мало ради на процесу терминације у однос на (1) проводницима, (2) геометријом, (3) изолацијом и (4) конекторима. А лоша терминација може да уништи све остало.

Дали се можда фотографирали спојеве тих каблова? Био бих веома заинтересиран да их видим. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, InSides said:

Изванредно - баш су прелази и спојеви проблематична места која се морају прописно третирати.

Доста сам пута видео и каблове са изванредним конекторима који со веома лоше терминирани - веома се мало ради на процесу терминације у однос на (1) проводницима, (2) геометријом, (3) изолацијом и (4) конекторима. А лоша терминација може да уништи све остало.

Дали се можда фотографирали спојеве тих каблова? Био бих веома заинтересиран да их видим. :)

Nisam ja, ali jeste prijatelj koji ih je pravio, pa ću ga zamoliti da pretrese arhivu...

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Aibo said:
7 sati ranije, zoranzu said:
 
804C3317-5FC5-4243-8269-34397394A8B9.thumb.jpeg.1459e9ee3d252446d7493a797a3a740f.jpeg

Izuzetno dobra izjava! Važi inače i mnogo šire od ove oblasti, praktično za sva merenja. Može da se ekstrapolira npr. na majonez, običan beli papir, itd. Sve to ima standardna merenja kvaliteta... A dese se loša merenja i dobar proizvod, kao i dobra merenja a loš proizvod. Kriv je obično tehnolog koji ne zna šta, kad, gde i zašto meri... Ili prosto ne zna da tumači informacije.

OK. NIje mereno sta treba.

A sta to tacno treba meriti kod kablova? ;)

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Delija said:

A sta to tacno treba meriti kod kablova? ;)

A to već ne znam... Ali evo prilažem 100€ (kao jedan član jednom što je hteo) da neko uloži u laboratorijska i statistička istraživanja, pa otkrijemo jednom za svagda šta treba da merimo. :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Изванредно - баш су прелази и спојеви проблематична места која се морају прописно третирати.

Доста сам пута видео и каблове са изванредним конекторима који со веома лоше терминирани - веома се мало ради на процесу терминације у однос на (1) проводницима, (2) геометријом, (3) изолацијом и (4) конекторима. А лоша терминација може да уништи све остало.

Дали се можда фотографирали спојеве тих каблова? Био бих веома заинтересиран да их видим. :)

Našao je sliku nekog IC kabla na bazi Goertz-ove konstrukcije, ali je princip isti, krajevi se oblikuju u flah, koji se povije u cev i nakon toga ide termički tretman. Ta mala šipka se vadi, koristi se samo za oblikovanje pina.

image.thumb.png.9e17e97074e191490f3dc3467c4a3945.png

Ovo drugo mu je raniji princip, ali je taj malo nepraktičan (iz ličnog iskustva, zna da se zaglavi), na drugoj slici se vidi kako je rešena nula.

image.thumb.png.ce54929c6a3776c62e6fc158e88ce83b.png

Na zadnjoj se vide kako izgledaju pinovi na kraju sa novim plastičnim kućištem (po uzoru na Eichmann), ali faza i nula nemaju prekid, sve je iz jednog komada

image.thumb.png.bef38ec54fc210c294dd715daab241c6.png

Ovi zadnji su 3D print plastični, dosta su bolji od onih koje ja imam...

Link to comment
Share on other sites

Ma retko ko je toliko gluv da ne čuje razliku između kabla običnjaka na jednoj strani i nekog odličnog do vrhunskog na drugoj. Uglavnom protiv kablova galame oni što nikad nisu ni probali već samo čvrsto ne veruju... ili jesu probali nekoliko relativno sličnih/neimpresivnih kablova u nekom jednako neimpresivnom (inertnom, nerezolutnom) sistemu. 

Bilo je vremena kad i ja u svom sistemu nisam čuo razlike između kablova koje sam tad isprobavao... samo što nisam upirao prstom na iskusnije koji su o tome pričali i zaskako im teme sa dokazima da nisu u pravu, već sam ostavio prostora da oni imaju iskustva koja ja nemam i znaju nešto što ja ne znam... Vreme i stvaranje mnogo većeg ličnog iskustva je pokazalo da je baš tako i bilo.

 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Srecko said:


Genijalno, saglasan!

Genijalno bi bilo da je napisao sta tacno treba meriti.

Ovako i nije pronasao toplu vodu ;)

 

Ja nikako nisam saglasan. To sto cujem razliku ne znaci da ne zelim da vidim i naucnu osnovu za to. Isto tako bih voleo da na osnovu cifara mogu da znam sta da ocekujem da cujem - posto nisam dovoljno zaludan da isprobam 10000 kablova ne bi li dosao do onog koji mi najbolje zvuci. Kada bi cifre suzile izbor na 50 ili 100 - to je vec posao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...