Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

Hvala svima na predlozima, mislio sam da jeftino prođem, ali i sam sam znao da neće moći. :)

koji oblik banana ima najbolji kontakt da li ovaj redosled ispravan:
(naveo sam od najboljeg prema lošijem kontaktu bez obzira na materijal i proizvođača)

 

banana.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, jager said:

I ti si se primio na duelund :D Bogati kaži nam koja je razlika u odnosu na čika Tozin uradak ? Koji je duelund u pitanju ?

Pa nije da sam se primio, isprobavam malo, rekoh ako ne legne kao zvučnički ići će u neke DIY strujne... neće da se baci svakako. :) Inače je Duelund DCA12GA 600V i meni to zvuči vrlo korektno. Samo bih da dodam da ovo nije Tozin uradak već moja interpretacija istog - preseci i sapa crevo su tu sve ispoštovani ali žice nisam birao proizvođača već šta je gde moglo da se nađe (LAN belden, ostalo zaječarac uglavnom). Šta znam, u odnosu na to mi je ovaj Duelund nekako precizniji u basu i lepše se spaja sa sredinom koja mi opet deluje malo punije pa više zvuči kao zaokružena celina... ako ti to ima smisla.  

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Aibo said:

Pa nije da sam se primio, isprobavam malo, rekoh ako ne legne kao zvučnički ići će u neke DIY strujne... neće da se baci svakako. :) Inače je Duelund DCA12GA 600V i meni to zvuči vrlo korektno. Samo bih da dodam da ovo nije Tozin uradak već moja interpretacija istog - preseci i sapa crevo su tu sve ispoštovani ali žice nisam birao proizvođača već šta je gde moglo da se nađe (LAN belden, ostalo zaječarac uglavnom). Šta znam, u odnosu na to mi je ovaj Duelund nekako precizniji u basu i lepše se spaja sa sredinom koja mi opet deluje malo punije pa više zvuči kao zaokružena celina... ako ti to ima smisla.  

Znači ima više " organskog " saunda B) Čitao sam dosta o duelund diy zahvatima , kažu da ima razlike izmedju ove što ti koristiš i one druge varijante u ulju koju koristim kao interkonekt vezu . Jako hvale strujni od dca 12 ga u običnoj pletenici .

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, jager said:

Znači ima više " organskog " saunda B) Čitao sam dosta o duelund diy zahvatima , kažu da ima razlike izmedju ove što ti koristiš i one druge varijante u ulju koju koristim kao interkonekt vezu . Jako hvale strujni od dca 12 ga u običnoj pletenici .

Ti što ga hvale, uglavnom prelaze na Helix varijante. Samo što je duelund 600v malo više elastičan, pa slabo zadržava oblik.
https://forum.audiogon.com/discussions/duelund-conversion-to-diy-helix-geometry-cabling#1980517

Link to comment
Share on other sites

Tih BFA bananica ima more proizvođača. Vjerujem da ih je većina dobrih ili dovoljno dobrih, no jednom jedinom prilikom kad ih nabavih (davnih godina) ispostavilo se da baš one "kvare" zvuk.

Skinuo ih s kabela (neki Chord, bijeli sa 4 žice, ništa poebno), spojio samo golu žicu - i bilo je bolje. Dakle, ima i tu kukolja, a nije bila u pitanju neka žnj klasa, jer su kupljeni negdje u dućanu, u vrijeme dok "kinezi" još nisu bili sveprisutni.

Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2020 at 8:25 PM, Toza said:

ne može na takav način da se posmatra uloga kablova... šta je aktivno, šta je pasivno, šta proizvodi, šta prosleđuje... kablovi su vrlo važni u sistemu. Važni su koliko i svaka druga komponenta. Nisu samo aksesoar. Džaba ti je sva pamet ovoga svijeta ubačena u kutiju, ako van kutije vode "pokvarene" žice, tj. žice koje se use*u u signal...

Ovo su neke cinjenice:

Aktivni uredjaj je onaj koji ne moze da radi bez potrosnje energije.

Kabl nema sopstveno napajanje na osnovu toga nedvosmislen odgovor na to da li je kabl aktivni uradjaj je: NE - Kabl je iskljucivo pasivna komponenta.

Aktivni uredjaj ce raditi ispravno uljucen na mrezu cak i ako ne obavlja svoju osnovnu funkciju. Na primer pojacavac pri testiranju ne obavlja svoju audio funkciju ali se moze utvrditi da li radi ispravno...

Kablovi jednostavno postoje i nemoguce je da sistem radi bez njih. ALI postepeno se bukvalno na silu namece ideologija da su kablovi bitniji, znacajniji i da dolaze na prvo mesto u sistemima. A da ostale aktivne komponente nemaju ni priblizno znacaj koji se pridaje kabovima. Ili da su od istog znacaja kao i aktivne komponente koje povezuju.

Po mom misljenju, koje ne namecm nikome, to nije istina i tu ideoogiju nisam spreman da prihvatim.

Po mom misljenju, to je laz i ideologija koju ja necu nikada prihvatiti.

Razlika izmedju ove 2 recenice koje se odnose na prethodni pasus sustinski ne postoje...

Svako za sebe mora da odluci kakve kablove i koje cene u odnosu na ostalu opremu zeli da koristi i to je sve. Bez obzira da li je izbor napravio na osnovu svog misljenja, proba i iskustva, ili na osnovu misljena koje je usvojio od nekih drugih ljudi. Svi placaju sopstvenim novcem i slusaju sopstvenim usima. na kraju krajeva. I mora postojati sloboda izbora. Ponavljam bez obzira koji su motivi i kriterumi dovli do tog izbora.

(I pre 50-70 godina je bilo ing. sa pravim diplomama i doktoratima na prestiznim svetskim univerzitetima kao i sa decenijskim islustvom. Radili su u svetski poznatim i stvarno znacajnim kompanijama. Za te kompanije patentirali su mllion audio patenata koji se i dan danas koriste. Te iste kompanije su imale i sopstvenu proizvodnju kablova, radili su ih u ogromnim kolicinama za razlicite standarde i namena, vojska, medicina, svemirska i naucna istrazivanja, pa i audio. Sa laboratorijama, oprmemom i osobljem, vecim i vrednijim nego vecina danasnih prosecnih komapnija ukupno... Te kompanije su isto imale advertajzing i reklamiranje. Medjutim nikada im nije padalo na pamet da reklamiraju sopsvene kablove. koji su btw i dan danas odlicni. Te kompanije su reklamirale sopstvene uredjaje, koncepte i sisteme.)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...