Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

Видео је реално бзвз. По мом искуству звучнички кабел има најмањи утицај на звук од свих каблова у ланцу и заиста не морају бити скупи да би били солидни. Али на добром систему се то ипак итекако чује. Исто тако, ако се не испегла све пре звучничких каблова, дакле струјни, интерконекти, одвајање уређаја од подлога, џабе је мењати звучничке каблове. Да не помињемо да данас постоје каблови са активним уклањањем шума преко ширма каблова. Ови каблови су свакако прескупи, али неко ко је утукао преко 6 цифара у систем се не стиска за каблове.

Link to comment
Share on other sites

Ma cene raznih kablova, brendovi, magla i prestiž su jedno. Uvek bilo i biće u svakoj oblasti. Ali kad pri početku videa kaže "soničnih razlika nema sem ako kabal nije konstrukcijski pokvaren pa pojačalo osciluje" tu već saznaš sa kakvim sluhistom imaš posla.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Aibo said:

Ma cene raznih kablova, brendovi, magla i prestiž su jedno.

Слажем се, генерално.

Али не и овде. Тиме што је назвао видео "дали скупи каблови звуче боље од јефтиних" је свео евентуалну дискусију на цену као једини параметар. 

Link to comment
Share on other sites

Neki doslovan prevod bi mozda bio da li skupi kablovi zvuce bolje od onih koji su jeftiniji (u odnosu na te skupe)?

Ako se radi o skupim kablovima onda se i ti jeftiniji kablovi mogu razmatrati kao i dalje - skupi?

(Nisam gledao video jednostavno nemam interesovanja, da ne kazem da postoji i izvesna odbojnost u tom smislu...)

Nema tu mnogo price svako za sebe mora utvrditi koji mu kablovi odgovaraju.

Medjutoa postoji jedna granicna linija u svemu tome, ako su kablovi pasivna komponenta koja ne proizvodi zvuk, a uredjaj aktivna komponenta koja ce vrsiti osnovnu funkciju sa bilo kojim tehnicki ispravnim kablom, onda je ta granica odredjena cenom uredjaja koji kabl napaja.

Cena kabla (po mom misljenu) ne bi trebalo da prevazilazi cenu aktivne komponente koju napaja ili povezuje sa drugim komponentama, inace se nekako gubi smisao?

Uredjaj na kome su kablovi i kakvoca kablova i konektora od izuzetnog znacaja je recimo satelit. Kablovi moraju imati uz ostale tehnicke karakteristike, malu masu i veliku izdrzljivost na temperturu i na vibracije. I sigurno jos milion vaznih detalja... :)

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, InSides said:

Слажем се, генерално.

Али не и овде. Тиме што је назвао видео "дали скупи каблови звуче боље од јефтиних" је свео евентуалну дискусију на цену као једини параметар. 

 Pa Dali je poznat kao skup umetnik.... :) Mislim, ceo naslov je krajnje glup ili makar pretenciozan.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Pa Dali je poznat kao skup umetnik.... :) Mislim, ceo naslov je krajnje glup ili makar pretenciozan.

Audioholics су, као ресурс, имали потенцијал за вредност (мада више у surround варијантама) за валидне, без сра*а информације у овом хобију...

...нажалост, жеља за диференцијацијом, у комбинацији са интензивним покушајима да се што више допадну главним спонзорима, довела од ово жалосно стање сада. Свели су се на скелетну поставу (најурили људе) и подлегли сензационалистичким, клик-бејт приступима.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Imao sam te bananice svojevremeno, obična gvožđurija, teško đubre, uništava zvuk samo tako, ne uzimaj ni džabe!

Za oko 5E po komadu možeš da kupiš Audioquest posrebrene bananice, izvanredne, imam ih i danas nisam našao bolje za te pare. Probaj i Wireworld, nisam probao, kažu koji su probali da su izvanredne. Ima ih kod uvoznika M Kabl, za Audioquest ne znam kakva je situacija, ako neko zna neka napiše informaciju, ja sam ih ranije uzimao kod uvoznika direktno

Link to comment
Share on other sites

Skoro sam isprobavao ove pozlaćene WireWorld bananice, probao da njima terminišem Duelund DCA12GA kabal i nisu mi nešto legle - unesu svoju boju i karakter koji izdominira nad kablom. Npr. svejedno da li su zakačene na taj Duelund ili moj ručno motani po Tozinom receptu... njihova je poslednja što se tiče tonaliteta koji se dobije: detalja ne fali, čak mi se čini da ih naglase u visokim ali mi i stegnu/ispiju zvuk nekako. One bakarne/bronzane hilznice od 90 din su mi tonski vernije golom kablu (krimpovao sam ih uglavnom). Mada sam na kraju sve poskidao, ako konektori prihvataju - ubedljivo najviše volim nudizam. :) 

Link to comment
Share on other sites

Imao sam te CMC i nisu ništa posebno, probao sam i Nakamichi, koje su  zvučno po meni ista liga, trenutno koristim Wireworld Uni-term bananice, posrebrene i u mom sistemu ubedljivo najbolje. Kabel mi je Oehlbach LS 214, jedina zamerka je što imaju samo jedan šrafić za fiksiranje, dodatni plus pored zvuka je što se na telo po potrebi mogu staviti i viljuške.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, exe said:

Pozdrav svima, 

da li neko ima iskustva sa ovim bananama CMC (Charming Music Conductor)

https://www.audio-cmc.com/banana-spades/banana-spades-p_35.html

našao sam ih na oglasima za 4,5e/kom

 

 

Moja preporuka, malo skuplja varijanta, zaslužuju makar probu. Kod mene se pokazali kao izvanredno rešenje...

https://www.audioaffair.co.uk/chord-ohmic-speaker-plugs-pack-of-8

https://www.amazon.co.uk/Chord-Ohmic-Silver-Banana-Plugs/dp/B07CGRLCBV?th=1

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

Skoro sam isprobavao ove pozlaćene WireWorld bananice, probao da njima terminišem Duelund DCA12GA kabal i nisu mi nešto legle - unesu svoju boju i karakter koji izdominira nad kablom. Npr. svejedno da li su zakačene na taj Duelund ili moj ručno motani po Tozinom receptu... njihova je poslednja što se tiče tonaliteta koji se dobije: detalja ne fali, čak mi se čini da ih naglase u visokim ali mi i stegnu/ispiju zvuk nekako. One bakarne/bronzane hilznice od 90 din su mi tonski vernije golom kablu (krimpovao sam ih uglavnom). Mada sam na kraju sve poskidao, ako konektori prihvataju - ubedljivo najviše volim nudizam. :) 

I ti si se primio na duelund :D Bogati kaži nam koja je razlika u odnosu na čika Tozin uradak ? Koji je duelund u pitanju ?

Link to comment
Share on other sites

@Filipescu svaki dobar kabl napravi veliku razliku u odnosu na običan. Bilo zvučnički, interkonekt ili napojni. Razlika ke dramatična. To samo znači da si usput pokupio i slušao dobre napojne i interkonekte, a da ti je dobar zvučnički, iz nekog razloga izmakao i još ti izmiče.

@Majda  ne može na takav način da se posmatra uloga kablova... šta je aktivno, šta je pasivno, šta proizvodi, šta prosleđuje... kablovi su vrlo važni u sistemu. Važni su koliko i svaka druga komponenta. Nisu samo aksesoar. Džaba ti je sva pamet ovoga svijeta ubačena u kutiju, ako van kutije vode "pokvarene" žice, tj. žice koje se use*u u signal...

 

 

Apropo pokvarenih žica koje pominje baja sluhista... bolje bi bilo da se shvati napokon da su obični kablovi zapravo "pokvareni" i to je jasno svakome ko je čuo "ispravne" kablove nebitno od cijene koštanja.

Jedno je "električarska" nauka u kojoj je bitno da pojačalo ne proosciluje i da je sve u redu u 'električarskom" smislu, a potpuno je druga stvar shvatiti da se u kablovima isključivo radi na što boljem očuvanju izvornog audio signala. Ako se zna da su običnim žicama gubici i do 17 do 20 i preko 20%, onda je jasno da su obične žice "pokvareni" kablovi.

I šta mislite sad kako zvuči kabl sa manje od 5% gubitaka? Pa takav "ispravan" kabl zvuči fenomenalno u odnosu na pokvaren, naravno.

E da, i dosta više o živama na prežbakan način

 

Link to comment
Share on other sites

Imao sam problem do golijeh žica, jednom. Kod zvučnika sa džamperima moguće je da džamper izgubi kontakt. Od tada koristim bananice. WireWorld pozlaćene. Možda je OKP ali šta je sigurno, sigurno je. E sad, meni to zvuči dobro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...