Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

1 sat ranije, simplicisius said:

Veoma interesantan detalj, sada sam se podsetio!

Kako napraviti priključne izvode sa flet kabla, a ne lemiti dodatne žice. Krajeve fleta širine 40mm sam istekao na trakice 2.5mm u dužini 15cm. Uvrnuo ih i uvukao u izolaciju. Dobio sam fleksibilne  priključne kablove od neprekinute flet folije!!

 

IMG_20190612_111007.jpg

:thumbsup2Eto što se dešava kad čovjek ima uključen mozak , jednostavno i najbolje što može .Ma di je onaj emoušn koji plješče :D.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, simplicisius said:

Veoma interesantan detalj, sada sam se podsetio!

Kako napraviti priključne izvode sa flet kabla, a ne lemiti dodatne žice. Krajeve fleta širine 40mm sam istekao na trakice 2.5mm u dužini 15cm. Uvrnuo ih i uvukao u izolaciju. Dobio sam fleksibilne  priključne kablove od neprekinute flet folije!!

 

IMG_20190612_111007.jpg

I kakve su impresije,eventualno poredjenje sa nekim klasicnim kablom.

Link to comment
Share on other sites

 

Sada imam aktivne zvučnike. Ove kablove dugo ne koristim. Nisam ih ni direktno poredio sa nekim brendiranim.

Iskustveno, gladak, čist, tačan zvuk. Dobra stereo slika sa pravom veličinom instrumenata i glasova. Svakako nije suv i ne dere se!

Nadam se da će Woland preneti svoj utisak.

Uostalom, nisam tvrdio da sam napravio najbolji kabel na svetu. Odgovorio sam na pitanje da li je neko odradio folijski kabel.

 

Link to comment
Share on other sites

 
Sada imam aktivne zvučnike. Ove kablove dugo ne koristim. Nisam ih ni direktno poredio sa nekim brendiranim.
Iskustveno, gladak, čist, tačan zvuk. Dobra stereo slika sa pravom veličinom instrumenata i glasova. Svakako nije suv i ne dere se!
Nadam se da će Woland preneti svoj utisak.
Uostalom, nisam tvrdio da sam napravio najbolji kabel na svetu. Odgovorio sam na pitanje da li je neko odradio folijski kabel.
 
evo utisaka posle 4 sata slušanja - naravno, nisam sve vreme bio fokusiran, ali u poslednjih pola sata jesam: realističan kabl, veoma neutralan, na momenat se čini nešto mekšim, ali nije - prosto je muzikalan.. obzirom da godinama nije radio, verujem da će vremenom zvučati bolje..

poredio sam ga sa Kimber 4TC, folija se pokazala nešto boljim izborom..

nije suv, ni napadno analitičan.. meni se sviđa
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Woland said:

evo utisaka posle 4 sata slušanja - naravno, nisam sve vreme bio fokusiran, ali u poslednjih pola sata jesam: realističan kabl, veoma neutralan, na momenat se čini nešto mekšim, ali nije - prosto je muzikalan.. obzirom da godinama nije radio, verujem da će vremenom zvučati bolje..

poredio sam ga sa Kimber 4TC, folija se pokazala nešto boljim izborom..

nije suv, ni napadno analitičan.. meni se sviđa

Meni je drago da vreme nije bilo izgubljeno, i da je utisak pozitivan.

Zahvaljujem na utiscima. :cheers

Link to comment
Share on other sites

ja sam srećan čovek (sreća prati hrabre ) koji je za dva dana probao dva folijska zvučnička kabla..

kolega @Simplicius je od istog provodnika napravio još jedan, sa drugačijom izolacijom, skinom, mekši je na dodir od jučerašnjeg.. dobio sam ga samo zbog toga što se moja jučerašnja opservacija o onom prvom poklopila sa njegovom - tako je rekao

ovog puta mi nije bilo potrebno vremena da shvatim da je ova verzija mnogo rezolutnija od prethodne, uz zadržanu (čak poboljšanu) neutralnost i transparentnost koju je prethodnik imao, dobio sam i bolju separaciju kanala i definisaniju pozornicu..

ovim poslednjim sam, kao kabloskeptik veoma iznenađen - još uvek sam u pokušaju da se demantujem, odnosno da pronađem uzrok toj posledici..

jučerašnji je bio bolji od Kimbera, ali ne toliko ubedljivo.. predstavljaće mi problem da skinem ovaj kabl

prilikom valorizovanja komponenata, najvišim rangiram neutralnost - ovaj kabl je poseduje u, za red veličina, većoj meri nego bilo koji drugi kojeg sam imao priliku da čujem..

sa druge strane, ovo je pokazna vežba kako se od istog provodnika mogu napraviti dva radikalno različita kabla od kojih je jedan viša a drugi iznad visoke klase.. ponovo čestitke

d094434d5cdeee0f40552b129140ac93.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja oduvek govorim da izolacija zajedno sa konstrukcijom igra veću ulogu od čistoće bakra i kristalne rešetke. Ako se još i to uvede u jednačinu može se postići nešto malo bolji rezultat. Ako se OCC provuče kroz PVC onda taj sigurno nije pri zdravoj pameti.

PVC prezirem zasnjih 25 godina i patim se da ga gulim gde god ga vidim. Možda sam zato tako ljubomorno prigrlio ovaj moj Pakleni jer se neko već pobrinuo da sve bude kako treba i samo se adekvatno terminiše.

Folijama svaka čast i priznajem da bih voleo da ih čujem, ali nisam zainteresovan da ih razvijam u sopstvenoj kuhinji, prem da imam ideju kako bi to izveo, ali dosta mi je motanja i ovih strujnih, a kamoli da se motam u folije i  neko zamotavanje po pljoski. Od pakla do pakla i nazad.

Link to comment
Share on other sites

4 TC se sastoji od 8 pojedinačnih TCSS provodnika 4 plava i 4 crna provodnika u proverenom spletu.

8 TC se sastoji od 16 pojedinačnih TCSS provodnika 8 plavih i 8 crnih aranžiranih u velikom spletu.

 

Što me ovo podseti na Paklenog kada smo krenuli da prebrojavamo žice i parice. :)

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, Father said:

4 TC se sastoji od 8 pojedinačnih TCSS provodnika 4 plava i 4 crna provodnika u proverenom spletu.

8 TC se sastoji od 16 pojedinačnih TCSS provodnika 8 plavih i 8 crnih aranžiranih u velikom spletu.

 

Što me ovo podseti na Paklenog kada smo krenuli da prebrojavamo žice i parice. :)

Po cemu te podseti .Zice su licne  razlicitog preseka a ne puna zica.Izolacija je teflon a ne neka vrsta plastike.PLETENJE NEMA VEZE.

Link to comment
Share on other sites

...au Wolly, pripazi se, sa ovakvim padom imuniteta može da te savata i čujenje razlike i među interkonektima, osiguračima, šrafovima za police, rolnama toaletpapira za odizanje kablova (veliki Zewa v.s. Perfex test, Stereophile 02/19 page 34-42)...

:)

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, zflazar said:

...au Wolly, pripazi se, sa ovakvim padom imuniteta može da te savata i čujenje razlike i među interkonektima, osiguračima, šrafovima za police, rolnama toaletpapira za odizanje kablova (veliki Zewa v.s. Perfex test, Stereophile 02/19 page 34-42)...

:)

Hahaha so very true :)

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, zflazar said:

...au Wolly, pripazi se, sa ovakvim padom imuniteta može da te savata i čujenje razlike i među interkonektima, osiguračima, šrafovima za police, rolnama toaletpapira za odizanje kablova (veliki Zewa v.s. Perfex test, Stereophile 02/19 page 34-42)...

:)

Bez brige...eve ga provereni lek sprotivu foliju,a jaca imuni sistem :D

On 12.6.2019. at 10:00, Patolog said:

Maaaa . . . . i te trake/lastiši su passe . . . . solid core, bakaruša, 0.2 (AWG 32) rulezzzz. B)

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, zflazar said:

...au Wolly, pripazi se, sa ovakvim padom imuniteta može da te savata i čujenje razlike i među interkonektima, osiguračima, šrafovima za police, rolnama toaletpapira za odizanje kablova (veliki Zewa v.s. Perfex test, Stereophile 02/19 page 34-42)...

:)

teško, kao mali sam upao u kazan prepun sumnji, skepse i neverice, što je blagotvorno uticalo na moj racio :)

8 sati ranije, zoranzu said:

Bez brige...eve ga provereni lek sprotivu foliju,a jaca imuni sistem :D

yes, solid core rules, i ostaće tako kod interkontekt kablova, međutim sadržaj gore opisanog kazana, uz neposredno iskustvo, mi stvara sumnju glede "suvoće" koju si spomenuo - obzirom da je u oba kabla koja sam slušao nema, pretpostavljam da nešto nije urađeno kako treba, što je bio uzrok tako lakom deplasmanu folije..

mogu samo da nagađam uzrok, ali nije lako upakovati foliju u zvučeći kabl, postoji nekoliko kritičnih preduslova: uklanjanje korozije, odgovarajućim sredstvom koje ne menja strukturu bakra, zaštita od korozije, takođe sredstvom koje ne menja strukturu, a radi posao, izvođenje konektora i naposletku izolacija i pakovanje.. uz podrazumevajući kvalitet i strukturu folije kao osnovni preduslov.. dakle stvar je mnogo kompleksnija nego što se na prvi pogled čini, i ne može se deplasirati sa jednom reči.. msm - može, ali nije ozbiljno, pogotovo ako reč izgovara etablirani proizvođač kablova

fizičke karakteristike folije zavređuju da se pokuša sa izradom zvučničkog kabla, ovde se ne nudi recept (ja ga ni ne znam), ali verujem da bi se dobio savet

 

Link to comment
Share on other sites

Kako ovo da se shvati?

:o:o:o

 

JANTZEN AUDIO WAX COIL 16AWG

A true vintage treasure, this coil by Jantzen is made from 99.9998% pure Copper 16AWG ribbons hardened by a polymolecular paraffin wax. The latter has been developed by Jantzen Audio so as to prevent any air pockets in-between and to allow a higher tolerance. The result is a rock-hard and vibration-free coil.

TECHNICAL CHARACTERISTICS

Material: ETP (Electrolytic-Tough-Pitch) C11000 / IACS certified copper

Insulation: Wax

Coil Height: 25 mm

Wire: AWG16AWG

Izvor podataka koje kupci gledaju i na osnovu toga i kupuju.  https://www.audiophonics.fr/en/jantzen-coils-c-522.html

 

A onda nakon malo kopanja, nalazim sledeći PDF gde JENTZEN na prvoj strani "objašnjava" zaveru oko čistoće 99.9998% koju marketinški svi guraju pred nos kupcima, pa čak i oni.

 

JENTZEN AUDIO

Quality/Purity of copper used in Jantzen Audio inductors: All Jantzen Audio inductors, both wire and foil based are made with copper that is in accordance with ETP (Electrolytic-Tough-Pitch) C11000 and an IACS certification of a minimum of 100% conductivity.

C11000 copper has a guaranteed purity of 99.9% or higher. The copper purity will often be higher, but 99.9% is the margin which our suppliers of copper wire and copper foil will guarantee as a minimum. The oxygen content of ETP C11000 certified copper is between 0.02 and 0.04%. Copper types and copper purity used for audio grade inductors in general: Oxygen free copper C10100 OFE is 99.99% pure copper wire or foil and is mainly used for appliance areas where it is important that the copper does not contain any Silver (Ag) or other foreign elements. This can be i.e. cryogenics, aerospace or other industries where the purity and oxygen level of the copper used needs to be 99.99% pure and virtually free of oxygen. For audio appliance using Oxygen free copper C10100 OFE copper has no advantages, as there is no possible way for the human ear to hear any difference in performance between inductors made from C10100 OFE copper or ETP (Electrolytic-Tough-Pitch) C11000 copper. Using Oxygen free copper C10100 OFE is 99.99% in audio inductors would make them unnecessarily expensive and to our best knowledge no-one in the audio industry can claim, nor prove that they use this grade of copper with certificates or independent lab tests. As a rule of thumb, any inductors using Oxygen free copper should be 3 to 4 times more expensive than the average market price for inductors using ETP C11000 certified copper (99.9%).

 

I sad kad jedan JENTZEN nešto ovako napiše, šta će mo sa 6N pričom i bla bla truć loženjem masa.

http://www.jantzen-audio.com/wp-content/uploads/2013/04/Information-on-copper-wire-and-copper-foil.pdf

Nisam imao nameru da vas onespokojim (postoji li ova reč ??) ali malo krenuh tom žicom pa izriškah vrlo iskrenu izjavu, koju smatram da bi svaki kabloman i solidni platiša bla bla truć priča trebao da pročita u pravcu svog otrežnjenja.

Ne znam za vas, ali mene je ovo saznanje duboko potreslo, isto onoliko koliko je saznanje da nema bakarnih konektora od čistog bakra. Zapravo uvek će biti "Radosnih verovatelja" spremnih da istresu koju hiljadarku za OFC OCC 99.9999% čistu bakarnu marketinšku laž.

:thumbsup2

 

PS: Ako me se sete, sete se, ovo sam smatrao kao moju dužnost da izvestim. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...