Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

Meni je interni kabl u kutijama pakleni 2x2x0.8 i sve drenažne žice su kod konektora dovedene sa svakog kabla u jednu tačku. Recimo kao treći zeleni konektor.

Sopstveno iskustvo me je odvratilo od uzemljavanja korpi drivera. Zvučalo mi je lošije, mutnije, tunjavije, ofarbano.

Dakle samo drenaža internog šilda okolo provodnika od skretnice do drivera je izvučena u jednu tačku.

Zvučnički kabl od pojačala do zvučnika mi je 4x2x0.8 i on mi je vezan kod zvučnika sa drenažnom žicom za taj snop u jednoj tački (kod konektora). Na strani pojačala drenažne žice levog i desnog su spojene na uzemljenje (sredinu sekundara) odvojnog balansiranog trafoa.

Konačno uzemljavanje na strani pojačala možete da izvedete vezivanjem drenažne žice na telo pojačala ili za šraf GND phono-a ili da ga odvedete u šoko na uzemljenje preko obične šuko utičnice sa samo jednom žicom vezanom za uzeljenje (možete i da izvadite viljuške za fazu i nulu iz bezbedonosnih razloga).

Nadam se da je sada jasnije.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

uzemljavanje na strani pojačala možete da izvedete vezivanjem drenažne žice na telo pojačala ili za šraf GND phono-a

Ako pojačalo nema trožilni strujni kabl (sa uzemljenjem) onda ova veza nema svrhu.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Toza said:

Ako su ti limit od zvučničkih kablova "pakleni", onda je najlogičnije da sa njim i ožičiš kutije. 

Na visokotince samo jedna parica (dvije žice), a ostalo znaš i sam. :)

:cheers

Razmišljao sam i o narandžastim. Malo su kruti za interno ožičenje, razmišljam da povadim žice pa da ih  blago uvijem oko najlonskog konopca i fiksiram teflon trakom i malo termo bužira. Ima tih konopaca raznih debljina. Nigde ne žurim, tek treba da preuzmem drivere sa servisa sutra pa polako.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj da ih vadiš. Caka i jeste u izolaciji. Ako su malo krući. Izmjeriš dobro pa možeš i da ih učvrstiš za kutiju na neki način kad ih oblikuješ.

A paricu za visokotonce ostavi u izolaciji, alu foliji u kojoj su, ili ih širmuj.

Za ostale drajvere, drajver, i do skretnice iskoristi narandžasti takav kakav je.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Toza said:

Nemoj da ih vadiš. Caka i jeste u izolaciji. Ako su malo krući. Izmjeriš dobro pa možeš i da ih učvrstiš za kutiju na neki način kad ih oblikuješ.

A paricu za visokotonce ostavi u izolaciji, alu foliji u kojoj su, ili ih širmuj.

Za ostale drajvere, drajver, i do skretnice iskoristi narandžasti takav kakav je.

Uzeću od @JTGTS nešto onog kabla da probam kakav je u odnosu na orange, pa ću više znati.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, zek said:

Ako pojačalo nema trožilni strujni kabl (sa uzemljenjem) onda ova veza nema svrhu.

Neka me isprave iskusniji u elektronici, ali telo uređaja je ista stvar kao šild okolo kabla koji mi dreniramo na uzemljenje. Na uređajima bez veze uzemljenja sa šuko utičnicom se masa šilda (oklopa/kutije) nekakvim "filterom" vezuje na centralnu masu pločice. Na taj način rešava se i prihvat phono uzemljenja i ne dolazi do brujanja/zujanja, a sva štroka i potencijal šilda se uspešno neutrališe bez uticaja na rad uređaja. Možda bi mogao neko elokventnije o ovome da napiše par reči.

Ako se ne insistira na RF/EMI šildovanom kablu za interno ožičenje, postoje sigurno bolja rešenja za tu namenu. Neki kvalitetan bakar ili čak i posrebrena opcija. Koliko je kome moguće da se pruži.

Iskustvo takođe govori da ne legnu pakleni baš u svaki sistem. Bilo da se radi o RCA ili zvučničkom. Ja to donekle doživljavam kao indikator problema u takvom sistemu i da je potrebna još neka intervencija na drugom mestu, ali ja sam pristrasan. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Što se mene tiče nisi pristrasan. Tako je. Dobri kablovi otkrivaju druga uska grla u sistemu. I vrlo lako neiskusno uvo za te stvari optuži kabl umjesto da se posveti traženju problema.

Indikativno je i da ako stavi dobar zvučnički koji lako otkrije mane ic kabla zamijeni teze i okrivi zvučnički jer sad sluša ic onakav kakav zaista jeste sa svim njegovim manama i obrnuto.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Поштовани чланови форума,

 поседујем појачало Sansui AU 417 и грамофон Technics 1510.

 На који начин правилно да извршим уземљење грамофона и појачала ?

 Хвала.

Link to comment
Share on other sites

1719391-sansui-au417-integrated-amplifie

1233424-sansui-au417.jpg

Gramofon uzemljiš na ovaj šraf ispod koga piše GND. Tanka žica, obično sa viljuškom izlazi iz gramofona zajedno sa RCA kablom.

701454-sansui_au417.jpg

Koliko vidim pojačalo ima dvožilni tanak kabl koji nema izvod za uzemljenje, tako da je to rešena stvar. Pojačalo nema potrebe da uzemljavaš. Sve je konstruktor odradio unutar kutije.

Link to comment
Share on other sites

Vazno je da imas kontakt, cvrst... dakle probaj da taj kraj ubacis i stegnes gnd zatezacem ( obrtnom plastikom koja steze kontakt ),  ako drzi onda je ok.

Ako to ne mozes, prosto odseci taj kraj, ogoli parce zice obmotaj i pritegni ( kao sto napisa Zek gore )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
5 sati ranije, vladat1 said:
On 16.3.2019. at 19:41, zek said:

Ako pojačalo nema trožilni strujni kabl (sa uzemljenjem) onda ova veza nema svrhu.

Ovo je intersantno. Moje recimo nema, ali sa zadnej strane ima 

Moj komentar se odnosio na vezivanje zvučničkih kablova koji imaju drain žicu za uzemljenje a ne na gramofonski priključak.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...