Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

Nisam baš pristalica paralelisanja istog signala na istog potrošača, a da se međusobno paraleni istovetni signali odvajaju RF/EMI tunelom (folijom ili širmom) bez obzira ako su zajedno svi uzemljeni u jednu tačku.

Smatram da je zajedničko elektromagnetno polje provodničkog snopa bolje kada je objedinjeno oko zajedničke ose u zajedničkom spiralnom hodu i da su od krucialne važnosti da su istovetno dialekrtički dilatirani vodiči plusa i minusa u takvom snopu. Na taj način ostvaruju prirodnu, magnetičnu uzajamnu želju privlačenja između plusa i minusa gde se na idealnom rastojanju, koje im formira dijelektrik uz svoja pozitivna svojstva nesmetano dopušta formiranje elektromagnetne aure koja podiže propagaciju signala duž celog kabla.

Ovo polje je vrlo važno očuvati pa je dobra ideja uvesti dilatacioni deblji sloj, da dozvoli dovoljno potrebno formiranje polja okolo snopa, a ujedno i razdvajanje od folije ili širma koje opet za sebe kreira neki elktrični kapacitet. RF/EMI nije portrebno više ni isticati koliko je važan da se ukloni iz signalnih vodova , a opet i sačuva onaj EMI koji smo proizveli u snopu, pa je iz mog ugla gledanja i dosadašnjeg iskustva dilatacioni sloj od izuzetne važnosti za nesmetani rad oba sistema koji nezavisno postoje duž kabla.

Pakleni poštuje sve te logike i možda da postoji mogućnost ja bih uveo duplo deblji sloj onog tekstila ili staklenih vlakana koji se nalazi između AL folije i snopa parica koje čine provodnike signala. Možda bih i drenažnu žicu izvukao spolja preko AL folije, a ne ispod kako je u konstrukciji.

Pa i pored svega što bih izmenio na ovom kablu, on radi izvanredno, što samo govori u prilog odlične konstrukcije i kvaliteta izrade.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Father said:

 

Smatram da je zajedničko elektromagnetno polje provodničkog snopa bolje kada je objedinjeno oko zajedničke ose u zajedničkom spiralnom hodu i da su od krucialne važnosti da su istovetno dialekrtički dilatirani vodiči plusa i minusa u takvom snopu. Na taj način ostvaruju prirodnu, magnetičnu uzajamnu želju privlačenja između plusa i minusa gde se na idealnom rastojanju, koje im formira dijelektrik uz svoja pozitivna svojstva nesmetano dopušta formiranje elektromagnetne aure koja podiže propagaciju signala duž celog kabla.

 

Onda bi trebao da probaš i ovu varijantu ... jedna parica za + i -  ^_^

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, jagermaister said:

Onda bi trebao da probaš i ovu varijantu ... jedna parica za + i -  ^_^

Ima smisla. Opet po pitanju energije nekako ispada, bar iz proba da je veća akumulacija energije kada se vise međusobnih polja uvrte zajedno u jedno sabrano od vise manjih isprepletanih u snop. Više provodnika manji otpor, a veći kapacitet. Kapacitet se do izvesne mere pokazao kao dobar za dodatno tunovanje kabla, pa je kao parameter zanimljiv. Opet može da bude kritičan u nekim slučajevima po pitanju sinergije.

Verujem da ni jedan uređaj neće patiti od manjka otpora duž kabla, ali već s kapacitetom bi moglo da bude različitih iskustava, od pojačala do pojačala ili zvučnika...

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Delija said:

@jagermaister

Hmmm... Retko ko ce reci da su Rotel i Dynaudio skladan par.

Ima dosta preporuka po netu koji koriste ovu kombinaciju , nije to ništa novo ... Nemoj da me tjeraš da ga donosim kod tebe :D

Garantujem da je za emit 20 overkill ;)  6 trandži po kanalu , 40000 mf 400va trafo i damping 400 dovoljno .. za one veće već nisam siguran .

 

ra-1070-1-rotel.jpg

Link to comment
Share on other sites

Letos sam zamolio @Nixieja da mi kupi 5m narandžastog kabla 2x2x0.8mmm. Tek danad probao. Do sad je bio Neotech 2x2.5mm providni dužine 2x1.8m.

Prvo uključenje je bilo malo lošiji zvuk. Naravno to sam i očekivao. Otišo da klopam i posle sat vremena se vratio slušanju. Zvuk je kao i Neotech sa možda kojim lepšim detaljem. Evo do sad 4-5 sata radi. Pustam pnovo neke moje test pesme i reko bi, po sećanju, da je zvuk lepši od predhodnog kabla. Plan je da radi neko vreme a onda menjanje jedan pa drugi i koko se pokažu.

Ohrabren ovim što trenutno čujem zamolio sam @Nixieja da mi kupi 4 metra 4x2x0.8mm da i to probam. 

Hvala za predlog.

Da napomenem da nemam stavljeno ništa na krajevima već je žica direkno zašrafljena na zvučnik i pojačalo a ona peta žica nije nigde povezana.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, jagermaister said:

Moj predlog za 4 x 2 x 0,8 je

za plus  ....   crvena , braon , žuta , bijela

za minus ... crna , plava ,zelena , siva

Ovo je kombinacija  koja po meni daleko bolje zvuči od prve .

Kupio sam da probam neki 2x2.5mm, ali ima neke silne izolacije, savjetovao me jedan energetičar da probam. Samo da upredem košuljicu oko njih da mi bude uzemljenje. Javljam kad probam.

Link to comment
Share on other sites

Kad mogu oni možemo i mi ...Imamo žicu iz orange awg 20 :D

https://www.essentialsound.com/power-cable-technology.htm

 

 

mcord-pro-section_608x469.jpg

CAM02375.jpg

 

Nisam još izolaciju stavljao , razmišljam šta i kojim redosljedom ... Kroz polietilen cjevčicu od 6mm sam provukao licnasti bakar od 2,5 mm kao uzemljenje i namotao 10 provodnika . 5 za fazu i 5 na nulu  , što izadje po 2,5 mm2 .

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, jagermaister said:

Kad mogu oni možemo i mi ...Imamo žicu iz orange awg 20 :D

https://www.essentialsound.com/power-cable-technology.htm

 

 

mcord-pro-section_608x469.jpg

CAM02375.jpg

 

Nisam još izolaciju stavljao , razmišljam šta i kojim redosljedom ... Kroz polietilen cjevčicu od 6mm sam provukao licnasti bakar od 2,5 mm kao uzemljenje i namotao 10 provodnika . 5 za fazu i 5 na nulu  , što izadje po 2,5 mm2 .

Napuni cevcicu do vrha zicom za uzemljenje :xmas

Link to comment
Share on other sites

Ideja za mrežni kabl je veoma dobra i slične koncepcije su vidjene.

Moj komentar se odnosi na sigurnost. Žice iz narandžastog nemaju dovoljnu izolaciju za 230V.

Stavi celu konstrukciju u dodatnu spoljnu izolaciju. Mislim da bi bilo pametno izmedju plavih 

i crvenih dodati, namotati izolacionu PVC ili teflon nit ili cevčicu.

Link to comment
Share on other sites

On 26.12.2018. at 21:39, jagermaister said:

Moj predlog za 4 x 2 x 0,8 je

za plus  ....   crvena , braon , žuta , bijela

za minus ... crna , plava ,zelena , siva

Ja sam crvena+bela, plava+siva jedan vod

crna+zelen, braon+žuta drugi vod. 

Posle mogu parove da promenim.

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slažem s komentarima ... uzemljenje sam , ali jedva ugurao u cevčicu .. bilo je knap . Zbog sigurnosti , izmedju faze i nule ( zbog debljine silikonske izolacije ) ću nešto izmedju da namotam .Spoljna izolacija je najmanji problem , teflon , papir , tekstilna izolacija , alu folija , drain žica i termo bužir .

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, jagermaister said:

Potpuno se slažem s komentarima ... uzemljenje sam , ali jedva ugurao u cevčicu .. bilo je knap . Zbog sigurnosti , izmedju faze i nule ( zbog debljine silikonske izolacije ) ću nešto izmedju da namotam .Spoljna izolacija je najmanji problem , teflon , papir , tekstilna izolacija , alu folija , drain žica i termo bužir .

Meni cela stvar liči na jednu vrstu kalema i ne bih se kladio u uspeh. Mislim da će induktivnost biti prevelika zajedno sa kapacitom koji ne mogu da predvidim, biće zanimljivo čuti rezultate. Voleo bih da čujem rezultate osnovnih merenja ... opora, kapaciteta i induktivnosti kao meni najzanimljivijeg u datom primeru.

6 sati ranije, jagermaister said:

CAM02375.jpg

Ovo je kao neka kvazi prigušnica, 'vako gledano sa travkom u zubima sa strane.

Samo da dodam da je jako pedantno sve urađeno. Čestitke.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...