Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

2 minuta ranije, Father said:

Ovo mi nije jasno? Da li si stavio narandžastog između kompa i DAC-a? Umesto koaksijalnog?

Da, kapiram da sam ovde bio konfuzan..
Prvo je bio neki mikrofonac, pa kada sam njega zamenio pravim audio kablom razlika je bila ogromna, naravno u korist tog novog nemackog kabla i to je dugo tako sviralo i ja uzivao.
E onda si dosao ti i uneo pometnju medju clanove ove komune pa sam napravio narandzasti IC i sad on svira :)

Smejali mi se ovi danas iz maintenance sluzbe kad su me provalili sta radim jer sam pozajmio lemilicu od njih. Kazu da je sertifikovan, pa ako budem imao pozar miran sam, kazu  da ce se IC samo "sprčiti"  :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, dadoo said:

terminisani Nakamichi banama.

Imao sam prilike da slušam narandžaste kod drugara terminisane sa Nakamichi bananicama kupljenim na KP od nekog Subotičanina. Užas strašni, ne samo kao predetaljna digitalija nego kao prvi primwrci diitalizacije pa na Bugarskom disku. Totalno histeričan zvuk. Najbolje rade bez buksni i bilokakvih igli i konektora na zvučnicima. Probaj sa direktno žicama u konektorima.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Father said:

Imao sam prilike da slušam narandžaste kod drugara terminisane sa Nakamichi bananicama kupljenim na KP od nekog Subotičanina. Užas strašni, ne samo kao predetaljna digitalija nego kao prvi primwrci diitalizacije pa na Bugarskom disku. Totalno histeričan zvuk. Najbolje rade bez buksni i bilokakvih igli i konektora na zvučnicima. Probaj sa direktno žicama u konektorima.

pa i jesu sada samo gole zice.. Nak je bio na QED XT..

Link to comment
Share on other sites

Ok za zvučničke to mi je jasno.

A ovde kod DAC-a sam još uvek u magli. :rolleyes:

Postavio si narandžastog između DAC-a i pojačala ili...?

Njega sa RCA možeš da koristiš samo kao analogni Interkonekt, nikako kao Spdif diitalni između kompa i DAC-a.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Father said:

Ok za zvučničke to mi je jasno.

A ovde kod DAC-a sam još uvek u magli. :rolleyes:

Postavio si narandžastog između DAC-a i pojačala ili...?

Njega sa RCA možeš da koristiš samo kao analogni Interkonekt, nikako kao Spdif diitalni između kompa i DAC-a.

Tako je.. Napravio sam i zvucnicki i analogni interkonekt. Taj IC je sada izmedju DACa i pojacala.. Ono ranije je bio VELIKI lapsus :oops:

Kapirate da bi trebali da damo ime ovom kablu.. Mislim da je fer da ga @Father krsti :)

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, vladat1 said:

Pričam sa Dušanom, kažem pošaljite mi na mail profakturu, uračunajte poštarinu .... i ništa :D

Ne poznajem ih po imenu. Ali me oni već prepoznaju po ne konvencionalnoj primeni protivpožarnih kablova. Ono uz :rolleyes: pogled u krug... 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, dadoo said:

Tako je.. Napravio sam i zvucnicki i analogni interkonekt. Taj IC je sada izmedju DACa i pojacala.. Ono ranije je bio VELIKI lapsus :oops:

Nije problem nego nikako da shvatim gde si ga ubacio, a znam da sam video da si napravio stereo par IC. :thumbsup2

7 minuta ranije, dadoo said:

Kapirate da bi trebali da damo ime ovom kablu.. Mislim da je fer da ga @Father krsti :)

Otvoren sam za predloge...

Mr. Orange je u nekom momentu neko ubacio u kontekstu neke slične diskusije gde sam ja penio sa narandžastim a došlo je do neke komunikacije u stilu filma Ulični psi...

Sad vidim...

3 minuta ranije, Delija said:

Paklena pomorandza :D

Vrlo adekvatno i jedan od mojih omiljenih filmova.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Father said:

Ubiće me provincija.

Ok laky i tebi uzimam 12m sada u subotu, samo mi javi jel isti kao ranije 2x2x0.8.

Od sledeće nedelje se ugrađujem masno, onako distributerski. :D

Predložiću u radnji da počnu da šalju po majčici Srbiji.

pa zato i hocu da uporedim.

Link to comment
Share on other sites

Dao bih još koju sugestiju. :crno-na-belo

Već 4-5 godina koristim kalaj bez olova sa povišenim procentom srebra u sebi. Kada sam prelazio na njega primetio sam drastično smanjenje oštrine u zvuku interkonekta, ali ispraćeno dodatnim otvaranjem finesa, detalja, zapravo dobijao sam otvoreniji zvuk u smislu raslojenije inforamcije. Kasnija upotreba u skretnici i modifikacija preampa, pojačala ... dodatno je doprinela da sistem bolje prodiše i rasloji pun raskoš tonalne informacije zabeležene u poznatim i novoslušanim pesmama. Dakle, moja jaka preporuka za korišćenje pri izradi interkonekta ili terminaciji svakog tipa koji se oslanja na lemljenje. Da napomenem da treba imati poseban vrh lemilice za običan kalaj i za ovaj bezolovni sa srebrom. Takođe topljenje se postiže na višoj temperaturi, pa je neophodno obezbediti dovoljno jaku i kvalitetnu lemilicu.

Sam lem je izuzetno bitan pa se i njemu treba posvetiti velika pažnja u pripremi žice i lemnog mesta, kao i samom trenutku grejanja kontakta. Praktikujem da lemilicu dobro zagrejem, skalperom malo ostružem provodnik koji planiram da zalemim i nanosim malu količinu kalaja samo na provodnik. Pre nego nanesem kalaj isključim lemilicu pa onda pristupim kalajisanju slobodnog vrha provodnika, vrlo kratko tek da se bakar pokrije kalajem. Tako pripremljen provodnik postavljam u lemno mesto direktno na zlato i konačno lemim kontakt sa jako ugrejanom lemilicom ali isključenom sa struje. Primetio sam da su lemovi daleko sjajniji i kvalitetniji kada je lemilica ugašena prilikom grejanja lemnog mesta i da je "kuvanje" kalaja i tinola u njemu manje stresno za kompletni lem, izolaciju provodnika i sam kontakt deluje pedantan i lep. Koristim najmanju količinu kalaja koja je moguća da se ostvari čvrst i postojan kontakt, sa pažnjom da ne pokrivam mnogo zlatne površine na konektoru.

Ove dve stvari učestvuju sa 20% u zvuku, zajedno sa izborom konektora koji nemaju PVC izolaciju ili delove od PVC-a u kontaktu sa provodničkim telom interkonekt-a donose dodatni kvalitet više. Kvalitetan RCA konektor tipa WBT, ETI Research - Eichmann Bullet Plug RCA ili WireWorld će dodati još 20-30% u zvučnom kvalitetu, gde se na kraju od odabranog provodničkog kabla očekuje da maksimalno dopuni onih 50-60% vrhunskih kriterijuma.

Iz mog slušnog iskustva, sad već od 2 godine, Paklena Pomorandža :) uspeva da zadivi i maksimalno isprati svaku modifikaciju ili promenu u sistemu na vrlo osetljivom i prezentnom nivou, da nije potrebno mnogo porediti i menjati da bi se odmah uočila razlika onoga što se testira ili poredi.

Izvinite ako sam opširan, što nekako uvek jesam, ali je to iz najbolje namere da što jasnije i vernije (vernije :rolleyes:) prenesem sopstveno iskustvo i praksu kolegama koje to zanima. U krajnjem slučaju možda i ja tu negde grešim pa je dobro proveriti pristup i sa drugima.

Novih saznanja i malih tajni nikada dosta, a što ih se čovek više domogne to je i veće bogatstvo i sigurnost u onome što radi, a konačno i uživanje u onome što voli.

 

@Delija ... Kume  :klanjanje hvala za ime, nek si nam živ i zdrav 100 leta i zima ...Pa da ne bude .... kako kažu "uzmi kuma da se ne družite više" ... nego ne budi stranac pa navrati u kolevku Paklene Pomorandže na Voždovcu, da zalijemo domaćim vinom tretiranim muzikalnom melodičnošću zvučnih talasa.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, jagermaister said:

Ja jedini da nazovem " problem " u ovom kabelu vidim u odnosu na novkabel iste konstrukcije to što orange ima tanji mid bas i to mi fali trenutno ... Možda je stvar navike al mi fali malo konkretnijeg  udara , kao da ovaj to više baca po donjem bas-u .

Kod mene je obrnut slučaj, dodaje udarac i midbass, probaj da vežeš u quad star vezu, ukršteno. Izgleda da nekim zvučnicim "prija" ovako nekima onako vezano. Ne znam da li je isti efekat, jer taj tvoj kabal ima 4 parice, moj dve, pa može biti razlike jer nije isti kabal. I pitanje je ako nisu sve žice unutar kabla povezane, kakav uticaj to ima?

Što se usviravanja tiče nisam u to do sada verovao, međutim kad sam ga priključio bio je vrlo svetlog zvuka, da bi se nakon par dana smirio. Upoređivao sam par puta sa starim kablom koji imam godinama, čisto da proverim da li haluciniram.:heat Sad oba kabla imaju sličan tonalitet, samo orange daje bolju definiciju instrumenata po celom opsegu, a glavno je da se bas utegao dosta što mi puno znači jer su kutije bassreflex pa ne blistaju u tom domenu. Takođe bolje zvuče drveni instrumenti, dok su visoki tu negde slični za oba kabla, možda trunku prisutniji kod orange.

Stari kabal je 4x4mm2 običan licnasti pleten unakrsno.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Father said:

Kvalitetan RCA konektor tipa WBT, ETI Research - Eichmann Bullet Plug RCA ili WireWorld će dodati još 20-30% u zvučnom kvalitetu, gde se na kraju od odabranog provodničkog kabla očekuje da maksimalno dopuni onih 50-60% vrhunskih kriterijuma.

Da li ima negde kod nas kupiti kvalitetne RCA konektore?

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, dadoo said:

Da li ima negde kod nas kupiti kvalitetne RCA konektore?

Probaj ove, nije kod nas nego tačno sa druge strane planete. Imaju 4 varijante: bakar, pozlaćeno, posrebreno i prevučeno rodijumom.

https://www.ebay.com/itm/Star-Line-GOLD-Plated-Tellurium-Copper-RCA-Plugs-connectors-2-Pairs-cable/262560532423?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, dadoo said:

Da li ima negde kod nas kupiti kvalitetne RCA konektore?

Ja već više od 20 godina koristim jedan koji je kopija WBT a kupujem ga u Kanibal-u u TC Piramida.

Konektor RCA kablovski muski, pozlaceno kontaktno telo sa samostezucim hromiranim telom za masu, teflonska izolacija, za kablove do 9mm, sa crnom oznakom (L-Left channel;levi kanal) klasa: HIGH-END

v12205045.jpg

Drugi koji je jako sličan zvučno ovome ali je za trunku otvoreniji je Wire World kupujem ga u M Kablu

Gold Tube™ RCA konektor

velika_RCAM6-gold%20tube-pozlaceni.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Father said:

Već 4-5 godina koristim kalaj bez olova sa povišenim procentom srebra u sebi. Kada sam prelazio na njega primetio sam drastično smanjenje oštrine u zvuku interkonekta, ali ispraćeno dodatnim otvaranjem finesa, detalja, zapravo dobijao sam otvoreniji zvuk u smislu raslojenije inforamcije. Kasnija upotreba u skretnici i modifikacija preampa, pojačala ... dodatno je doprinela da sistem bolje prodiše i rasloji pun raskoš tonalne informacije zabeležene u poznatim i novoslušanim pesmama.

Ovo bi meni trebalo gde ima da se kupi taj kalaj

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...