Jump to content


Zvučnički kablovi.


Engine

Recommended Posts

On 1.10.2018. at 18:31, Father said:

abl JE-H(St)H FE90

Idealan za zvučnički kabl za sve nivoe HiFi i HiEnd zvučnika. Moja topla preporuka.

Kabl je potrebno uzemljiti na strani pojačala da bi RF/EMI zaštita imala svoju aktivnu funkciju. Udvoje se crvena i žuta za + vod, a plava i siva za - vod. Drenažnu žicu (petu) odvesti na uzemljenje sa strane pojačala.

Vrh vrhova. Presvukao debeljuškastog VHD bez napinjanja ušiju.

Kome je suviše jeftin, neka kupi neki skuplji.

Kao što rekoh, moja topla preporuka.

Probao narandzasti kao ic. dobar kao zvucnicki izgubio od starog audioquesta .

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, laky said:

Probao narandzasti kao ic. dobar kao zvucnicki izgubio od starog audioquesta .

 

1 sat ranije, Filipescu said:

Jesi li ga uzemljio?

 

1 sat ranije, laky said:

da 

Evo i prvog slučaja da nije zadovoljio.

Moja iskustva govore o izuzetno linearnoj provodljivosti Narandžastog Turskog kabla i kao IC i kao zvučnički. Ima kod nas da se nabavi i Španski, ali nema neke primetne razlike u zvuku, Španac je za 1mm uži u prečniku i nešto intenzivnije boje spoljnog omotača, iako poseduje sve identične slojeve, izolatore i konstrukciju.

Mislim da je kabl u Laky-jevom slučaju ukazao na neke imperfekcije u sistemu, na koje treba obrtiti pažnju. Preporuka bi bila da se u cilju dobijanja željenog kvaliteta zvuka proveri gde bi moglo da bude neko usko grlo ili mogući problem zbog koga neutralan kabl zvuči loše.

Sada ispada iz moje konstatacije da je Audioquest kolorisan ili bolje popravlja falinke sistema. Jeste, tako ispada iz mojih reči. Nažalost nije izneseno koje su to negativne performanse Narandžastog u odnosu na Audioquest, pa je teško izneti manje generalizovan komentar nego što sam prethodno izneo.

U mom slučaju se najveći iskorak u sistemu dogodio nakon uvođenja Narandžastog kao osnovnog venskog sistema signala. Za njim su došli kvalitetniji kondovi i zavojnice u skretnicama, korekcija filtracije u pojačalu, uvođenje vrhunskog strujnog ožičenja praćeno skutijavanjem odvojnog trafoa i uvođenjem vrhunskih šuko konektora. Svaki korak se jasno čuo kao veliki iskorak ka kvalitetnijoj reprodukciji. Samo je Narandžasti bio baza i referentna konstanta.

Ovo posmatranje i korak po korak korekcije u sistemu sam sproveo u zadnjih godinu ipo, što sam ilustrovao u temi sopstvenog sistema, a sve je počelo vrlo jasnom uverenošću da sam mogao da se oslonim na linearnost i neutralni karakter interkonekcijskog ožičenja koje sam otkrio u jednostavnom i pristupačnom Narandžastom kablu.

:thumbsup2

P1010183.JPG.7129457481331caf966e3c93d9f7e1b2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rekoh, tesko da ce moci jeftinije od prethodnog. Ali to ne znaci da ne bi smeo biti proveren po sadasnjem znacenju pozicije u sistemu ako bude prilika. Cak naprotiv, proveriti mu upotrebnu vrednost narocito posle ostalih intervencija spomenutih pozicija, mozda se otvori neki port to next level. Pozajmljeno se takodje racuna ako iskrsne prilika.

Link to comment
Share on other sites

Zvucnicki kablovi u 3 koraka:

1. Ei Nis licnasti zvucnicki kabl od Borskog bakra - treba uvek da postoji u kuci kao ispomoc. Ceo sistem treba namestiti da na njemu svira tonalno i dinamicki ispravno. Sa njima probajte dobijate li neki kvalitet sa biwire.

2. Mogami W3103 (oko 3 eur/m) ili W3104 (za biwire) su odlicni studijski zvucnicki kablovi koji ne kostaju mnogo, proizvode se mnogo godina i koriste u velikom broju profi studija.  Treba da dobijete dodatnu detaljnost i velicinu stereo slike, sa nepromenjenim tonalnim balansom.

3. Probajte koje god hocete druge zvucnicke kablove da vidite gde su granice sistema, vaseg ukusa i dubine dzepa. Ako ostanete na Mogamiju, castite me pivom.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Father said:

 

Ovo posmatranje i korak po korak korekcije u sistemu sam sproveo u zadnjih godinu ipo, što sam ilustrovao u temi sopstvenog sistema, a sve je počelo vrlo jasnom uverenošću da sam mogao da se oslonim na linearnost i neutralni karakter interkonekcijskog ožičenja koje sam otkrio u jednostavnom i pristupačnom Narandžastom kablu.

:thumbsup2

P1010183.JPG.7129457481331caf966e3c93d9f7e1b2.JPG

Ja sam nešto loše razumio, jeli ti narandžasti kabal zvučnički ili interkonentoriski?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, RingeRaja said:

Probaj da skockaš ovaj što je Father predložio, pa poslušaj.

A to uzemljenje? Hocu li ga naci na harmanovoj zadnjici? Glupo pitanje, znam, ali lakse mi je da pitam nego da sa mojom kicmom vadim 6 kabla, izvucem, pogledam i vratim 10-ak kg i ponovo povezem 6 kabla. :oops:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pompi said:

A to uzemljenje? Hocu li ga naci na harmanovoj zadnjici? Glupo pitanje, znam, ali lakse mi je da pitam nego da sa mojom kicmom vadim 6 kabla, izvucem, pogledam i vratim 10-ak kg i ponovo povezem 6 kabla. :oops:

To uzemljenje je obični šaraf na šasiji. Ako nema gramofonsku sekciju onda možeš za neki šaraf što prolazi kroz šasiju. 

Rekoše mi da se drugi kraj može ostaviti kao lebdeći ili na strujnu letvu, taj dio nisam siguran.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Engine said:

Rekoše mi da se drugi kraj može ostaviti kao lebdeći ili na strujnu letvu, taj dio nisam siguran.

Ovo si ozbiljno loše razumeo. Samo kraj na strani pojačala se "uzemljuje" za šasiju pojačala ili u šuko utičnici, ako je tako jednostavnije.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, pompi said:

Ljudi, ja vas pitah ima li neke razlike izmedju onog sto kupih po 235 din i ovog sto ga prodaju za 45 din?

A što je problem kupiti isti kabl kod Kanibala, ako ti je dobar?

Ako menjaš ceo kabl za duži (verujem samo na jednom kanalu) onda obavezno kupi za oba kanala taj jeftin sa KP pa poslušaj. Ako je lošiji bacio si pare, pa idi do Kanibala i kupi samo nedostajući kabl u potrebnoj dužini. Iskustvo se plaća, a niko ne može da zna da li će taj jeftiniji sa KP da radi bolje ili lošije od Knibalovog.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

A što je problem kupiti isti kabl kod Kanibala, ako ti je dobar?

Ako menjaš ceo kabl za duži (verujem samo na jednom kanalu) onda obavezno kupi za oba kanala taj jeftin sa KP pa poslušaj. Ako je lošiji bacio si pare, pa idi do Kanibala i kupi samo nedostajući kabl u potrebnoj dužini. Iskustvo se plaća, a niko ne može da zna da li će taj jeftiniji sa KP da radi bolje ili lošije od Knibalovog.

U svakom slucaju ovo nije odgovor vec pitanje.

Pa, vidi, meni bi trebalo 2x3m a posedujem 2x2m, znaci moram da kupim 6m. tj. 1710 din sa ptt-om u kanibalu i 570 din sa ptt na kp (45 din po m) ili 822 din sa ptt za onaj od 87 din po metru. 

Obzirom da je razlika crvena, postavio sam pitanje na koje mi niko ne daje direktan odgovor.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Očigledno da crvena nema više nikakvu vrednost u nas Srba pa nije vredno ni polemisati.

Kupi onaj koji možeš da kupiš, ili prvo prodaj taj koji već imaš pa dodaj za isti od 2x3m. Eto to je savet, ako je novac problem.

Neću ti čak reći ni ovaj koji ja predlažem da kupiš za 67din/m plus ptt, jer ne mogu da znam da li je bolji od tog koji već imaš. Mogu samo da nagađam, jer se nekome ko je imao kabl plaćen 800€ više dopao. Ljudi smo, razlikukemo se. Nemamo svi isto i nije crvena svakome ista veličina, pa je teško donositi zaključke za drugoga.

Sorry, ako nisam pomogao.

Link to comment
Share on other sites

Davno sam čitao temu, ali ide odprilike ovako. Neka me isptavi Father ako grešim. Ima dva tipa narandžastog kabla.

1. Bolji je Tutski (više bleđi).

2. Uzemljenje treba da se vrši samo na jednom kraju? Koje boje žica ??

3. Da li ovaj kabal treba da se plete ?

4. Metar košta 47 dinara + ptt :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...