Jump to content


Windows 10 kao OS za audio (ili HTPC) masinu (iskustva, problemi, predlozi itd.)


garson

Recommended Posts

Ima dalje... Zavisi za šta ti treba. 

Ali sam siguran da za Tidal i ova čuda muda svaki iole normalan laptop mora da radi svoj posao. 

Ja na svakom imam Windows 10 Enterprise 1909, O365 na svakoj mašini. Sve radi kako treba. 

Namestite samo Windows update da ide u nekom terminu kada ne slušate muziku, jer onda hoće da štucne ako vam je limitiran protok. Ostalo sve default. 

Link to comment
Share on other sites

Da li su pitanju samo jedinice i nule ili ne?

Ono što sam video na forumu, kad god se zapodene rasprava oko ove teme, IT članovi listom stoje iza tvrdnje da je digitalni fajl skup jedinica i nula i da je u pitanju klasičan prenos informacija - bitova, što u potpunosti razumem. Ostali non-IT članovi različito, kako ko.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan Penev said:

Ja imam tri laptopa, Lenovo T430, T440 I T480s

I ja tri ;)

Prepotopski T42 sa WXP, on mi je za 3. sistem u letnjoj kuhinji. Ovaj T510, kao i poslovni T460p (dobio ga u nekoj grupnoj nabavci nekih vrhunskih programera, gde ja jedini nisam od njih, ali na srecu ih poznajem ;). Tako da, vec 20 godina sam u IBM/Lenovo/ThinkPad vodama, uvek sa najacim modelima u trenutku kupovine.

Link to comment
Share on other sites

Inace, dao sam vec da se uradi reinstalacija Windowsa, opet idem sa verzijom 14393.0, pa se nadam ce u toj osnovnoj postavci raditi uPnP. Ako ne bude radilo, "idemo Jovo nanovo".

Za optimizaciju, plejer, itd., ne izbegavam resenja sa placenim licencama (odmah to mogu da resim), samo treba izabrati ono sto je dobro (uvek je diskutabilno sta je najbolje). I da zadovoljava moje potrebe - Tidal 95%, i mozda 5% neki fajl sa diska (koji btw sada i ne posedujem), odnosno youtube ako se okupi drustvo koje voli da slusa npr. Cecin koncert sa Usca iz 2006. godine, ili Mirzu Selimovica iz takmicarske sezone Zvezda granda! :banana

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan Penev said:

Namestite samo Windows update da ide u nekom terminu kada ne slušate muziku, jer onda hoće da štucne ako vam je limitiran protok. Ostalo sve default. 

Potrebno je i reinstalirati sve od softvera za reprodukciju muzike, obavezno i drajvere za dac posle svakog idiotskog Windows update-a. Prethodno navedeno uraditi zbog povratka reprodukcije na staro tj. kvalitetno. Kako reče DJ. Tidal se reprodukuje i sa Tamagočijem samo je pitanje kako...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Dražo said:

Da, pise cemu je BB namenjen, mogao sam i pretpostaviti da ce se ovako nesto desiti, brzopleto sam ovo uradio. Probao sam prvo i ovo sa japanske strane, medjutim nisam zavrsio, s obzirom da ne znam cemu su servisi namenjeni, pa nisam ni hteo to da radim. Tada odlucih da kliknem na BB.

Bice to onda reinstalacija, i osnovna optimizacija (bez apdejta, gasenje UAC-a, Kortane...). 

A onda dalje softversko unapredjenje.

BB radi bekap pre izmena, tako da je restore mogao da pomogne, al' dobro, sad je kasno.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Dražo said:

Zavrseno, radi uPnP, ubijena Cortana, iskljuceni UAC, W update, gomila nekih programcica... Za sada je to to, nista ne diram dalje, samo :listen

Dodaj u korenu diska novi direktorijum npr. 'MC' i skini MinorityClean verziju 29 (dosta njih kažu bolja od v. 30) pa ili ručno startuj pre svirke ili dodaj u startap direktorijum da se podiže sa win.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Vreme je da tema živne 😊

Lepo je bilo sa Garsonovim Win 10 for audio, ali sam promenio ploču i procesor, i stari tvikovani Win 1607 radi, ali nema teorije da ubacim bilo koji drajver za grafiku procesora i3 12100, radi na rezoluciji 1024x768, tako da je vreme da se pravi i tvikuje novi Win. E sad, koji sredjivati sa NTLiteom - Win 10-21H2 ili Win 11-22H2? 

Link to comment
Share on other sites

Ni na jednom Win10, a mislim da sam isprobao pedesetak verzija i dvadesetak zv. kartica nisam dobijao zvuk koji bi bio "super". Jednostavno bilo koji Kubuntu pa čak i Puppy Linuxi su davali bolji zvuk od starta.

Znao sam da servere hvale, ali me je stvarno začudilo što Win 2022 Server zvuči osetno bolje. Tu se malo mučim sa drajverima, ali osetno je bolji zvuk. Milsim da je bolji nego što je nekada bio na Win7, samo nemam vremena za experimente, Nekako mi se čini da ću uskoro imati  LAN sastavljen samo od 3-4 Win servera, par androida i kom. opreme :)

Link to comment
Share on other sites

@Vlajo

Win10 je i dalje (po meni, ne moramo svi da se slažemo) najbolji za reprodukciju muzike ali mnogo je varijanti i kombinacija što hardverskih što softverskih za jedan jedinstveni odgovor.

Što se OS tiče, neke dve preporuke stoje:

1. W10 verzija 10586.0 (maj 2016)

2. W10 verzija 14393.0 (jul 2016)

  Verzija 10586.0 je jedna od probnih verzija W10 pa se datum na računaru mora vratiti na period validnosti test verzije a to je koliko se sećam 6 meseci. Dakle računar ne sme biti vezan na internet i treba u BIOS-u vraćati datum pre podizanja OS.

   Verzija 14393.0 je stabilna verzija ('1607') i dosta ljudi se igra oko minimizacije/optimizacije ove verzije W10, sve u svrhu što bolje reprodukcije muzike. Poslednje što znam su verzije iz oktobra 2022 god. gde je ISO (instalaciona) slika svega 696MB a instalirani OS ispod 3GB. Link za skidanje ovde

Broj aktivnih procesa je ispod 30 a ikonice su iz W11.

Što se W11 tiče, neki kažu da i on (ogoljen, iz memorije) lepo svira ali W11 ima hardverske preduslove - noviji procesor pa i matična, BIOS.

Pozz.

Link to comment
Share on other sites

Radi Win 11 na bilo kom hardveru, samo treba skinuti odgovarajući ISO koji preskače zahteve za TPM i Secure Boot ili pomoću novije verzije Rufusa iz originalne ISO instalacije spržiti Win 11 instalacioni USB fleš gde su ove opcije isključene.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, nisam se upuštao u W11 jer su i moje makine sada već pomalo matore a M$oft sa svojom 'PC Health Check' daje neke dijagnoze bez šta i kako kada već definiše PC kao nepodoban za W11. 

EleM, evo i stisnute 11-ke, ko želi: link

Nadam se da su izbačene i te hw provere.

Pozz. 

Link to comment
Share on other sites

Skinuo sam Conanovu verziju sa ovog sajta, dobro je uradjeno, bar preko VitrualBoxa što mogu da zapazim. Dodatno sredjujem koliko umem, i još neke sitnice sa Ultimate Windows Tweakerom, zasad izgleda dobro, ali do pravog slušanja ima da se pomučim još

Link to comment
Share on other sites

Oprezno sa tim tvikovima.

Iz mog iskustva, svako zaustavljanje nekog Win procesa može da ima tri zvučna ishoda.

1. Dobar

2. Loš

3. Neutralan

Ovo važi za sve procese, čak i za one benigne koji nemaju nikakve veze sa audio. Svako stopiranje se mora pažljivo poslušati. Preporuka da se što više toga nepotrebnog zaustavi, i nije neka preporuka.

Kod mene i mog drugara, Win Server 2012 nije legao dobro. Mišljenja sam, mada ovde nemam iskustva da i potrvdim, da ima i do odnosa hardvera i OS. Nešto poput strujnog kabla, ne legne svuda - već mu se traži najbolje mesto. Šteta za ovaj OS jer ima dosta zvučnih karakteristika koji su daleko bolji od Win 10. Ton u srednjem pojasu nam nije nikako legao. Nikakvo tvikovanje nije pomoglo.

Link to comment
Share on other sites

еквилајзер или савремене дигиталне еволуције истог су за вас дизниленд и да никада не будете на чисто где сте, а сада сте то исто окренули на твикераје са OS 😆

нећете се никада на тај начин наслушати музике, мој искрен савет да се манете тога

толико опримизованих готових производа за одређену цену, а ви набадате секвенце у мрклом мраку

када ћеш се онда више скрасити?

Link to comment
Share on other sites

Sve i da si u pravu, hoću da slušam muziku sa PC, neću Linux i sl, neću da platim velike pare, volim da eksperimentišem, daj savet kako dalje, a da bude Windows, koji podržava Asus 760i mini itx pločicu i i3 12100 procesor, ddr5 memorija? 

Windows 10 1607 koji mi je bio nekoliko godina, ne mere više da radi kako treba, pregazilo ga vreme

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...