Jump to content


Windows 10 kao OS za audio (ili HTPC) masinu (iskustva, problemi, predlozi itd.)


garson

Recommended Posts

Eh, kada bi svaka app iz registrija brisala sve repove, bilo bi to super. Ali na žalost, to nije tako. Pa ni klineri ne uspeju uvek sve da pobrišu, vrlo često ostaju repovi.

Što se tiče EM zračenja, ono je najpogubnije za svaki audio signal, a u kompjuteru ga ima ihaj. Plus jitter, koji uvek postoji, pitanje u kojoj meri.

Audio signal nisu samo kečevi i nule, kao kod prenosa informacije, pošto ovde postoji faktor vreme, tj. kod prenosa informacije, npr. kopiranje fajla, nije toliko bitno vreme za koje će se to iskopirati, pa postoji nešto što se zove korekcija greške. Kod audio signala vreme igra bitnu ulogu, potrebno je u realnom vremenu preneti tačnu informaciju, što se delimično kompenzije baferom, ali ako su greške učestane i velike ni bafer tu ne pomaže. Zato i različiti usb kablovi unose promene u zvuku, ko ne veruje mogu da mu donesem Zokijev kabl sa i sam čuje.

Zezancija sa digitalnim signalom ni izbliza nije toliko jednostavna kao što na prvi pogled izgleda. Zato je potrebno eliminisati sve što može da smeta (a može mnogo toga), da bi se na kraju dobio koliko toliko veran zvuk.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, arnage said:

Da se ne lažemo...

Niko ni jednom jedinom rečju u ovoj temi nije pomenuo niti napravio NI JEDNU audio optimizaciju. Ni onaj japanac.

Uostalom, da li je neko pročitao novu audio arhitekturu 1803 release?

Ok, sta bi po tebi bila audio optimizacija?

Vezano za arhitekturu, nisam procitao, ali rado bih cuo, ukratko u par recenica. Doduse nemam 1803. :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RingeRaja said:

Eh, kada bi svaka app iz registrija brisala sve repove, bilo bi to super. Ali na žalost, to nije tako. Pa ni klineri ne uspeju uvek sve da pobrišu, vrlo često ostaju repovi.

Slažem se. I to su već stvari koje bi možda i vredelo čačkati, a ne ovo... 

Ili npr bolje je proći kroz Privacy sekciju ili background app procese i pogasiti šta ne treba... naravno, ni to nema veze sa audio već sa common sense.

47 minuta ranije, garson said:

Ok, sta bi po tebi bila audio optimizacija?

Vezano za arhitekturu, nisam procitao, ali rado bih cuo, ukratko u par recenica. Doduse nemam 1803. :)

Mogu da kažem iz svog ugla koji ne zanima audio optimizacija...

Verovatno bih audio kategorije postavio na nama bitne, hardcodovao 16bit sampling, pogasio proksije nepotrebnih streamova, definisao endpointe, blokirao menjanje audio objekata... Bar što se tiče wina...

Dalje imaš analizu i prepravke drajvera drugog audio hardvera... mislim, mali milion stvari. 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, arnage said:

Mogu da kažem iz svog ugla koji ne zanima audio optimizacija...

Verovatno bih audio kategorije postavio na nama bitne, hardcodovao 16bit sampling, pogasio proksije nepotrebnih streamova, definisao endpointe, blokirao menjanje audio objekata... Bar što se tiče wina...

Dalje imaš analizu i prepravke drajvera drugog audio hardvera... mislim, mali milion stvari. 

Eh... Kad bi win bio open source.

Ja bih opet pomenuo da je MS napravio Win kao multipurpose OS, sigurno nece sluzati zelje 0.01% korisnika koje zanima iskljucivo kao OS za audio primenu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da osvezim temu, zanimljiva tema sa audiophilestyle.com foruma. Na prvoj strani ima prikacen doc sa ps komandama koja brise dosta nepotrebnog. Skinuo sam i prikacio doc ovde.

Interesantno u temi se javljaju autori Fidelizer-a i Audiophile Optimizer-a.  Autor Audiophile Optimizer-a je prilicno pozitivno ocenio ps skriptu.

https://audiophilestyle.com/forums/topic/24716-windows-10-optimization-script-a-community-effort/

Dosta ljudi se javilo sa pozitivnim feedbackom.

 

Takodje, naleteh na Blackbird, free programcic koji je razvio slovenac i koji pored optimizacija gasi i telemetriju u Win10.

https://www.getblackbird.net/

windows 10 setup guide.doc

Link to comment
Share on other sites

Vlado, nisam probao skriptu sa foruma iz razloga sto ovo sto imam je i vise nego u toj skripti. Pogledao sam sta skripta radi, uklanja dosta nepotrebnog iz same instalacije i gasi dosta servisa.

Vidim da ljudi prijavljuju dobre rezultate.

Blackbird nisam probao, verovatno cu narednih dana kad nadjem malo vremena, posto bih prvo napravio bekap OSa, ako zatreba. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jednostavno bolji sto se reprodukcije muzike pod Win OS-om tice. Sta je sve promenjeno u samom OS-u se nisam udubljivao ali slusno iskustvo skoro svih koji koriste i dobar softver za muziku su unisona. Dugo je trajao otpor ka zvucnim dometina W10 pa s etu nasao nekakav kompriomis u polu-dovrsenim izdanjima W10. Moram napolje, izvinjavam na kracem tekstu.

Link to comment
Share on other sites

Koga ne zanima tvikovanje OS, može da proba Windows Server 2019. Desktop Experience verzija ima svega 50-ak aktivnih procesa posle osnovne instalacije, što je više od tri puta manje od Windows 10, recimo, dok Server Core verzija ima manje od 35 aktivnih procesa. Za sada nema načina da se kao na prethodnim Server Core verzijama jednostavno dodaju komponente koje su neophodne za Kernel Streaming, pa sam, barem za sada, vratio verziju koja ima GUI. Da napomenem da nije potrebna nikakva aždaja od računara, na Intel E3400 (Dual Core Celeron) procesoru i 2GB RAM, na "leru" potrošnja je oko 1%, odnosno 4-5% kada je reprodukcija aktivna (JPlay Single PC sa KS izlazom i ULTRAstream engine).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1 sat ranije, steva said:

Win 10 je zlo za sve i uvreda za mene kao korisnika koji sam taj "OS" platio. Nešto ne verujem da je dobar za audio, ma koliko je takva primena nezahtevna za računar.

Ma neće Windows nikad biti bolji za korisnike, samo gori.

Ja sam već par dana na Win 10 enterprise 2016 ltsb, posle Win 10 pro, to je pravi odmor, izgleda i radi normalno.

I da ne zaboravim, svira odlično, verovatno može i bolje ali... ja za sada trošim ovaj.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, siroma said:

Jel se razmatra OS za computer koji je mašina  i za audio Ili samo mašina  za audio?

Meni je jedan mali Hp elite 8300 ultra slim samo za audio rezervisan. Album Plejer, 2TB HDD i muzika, ništa više. Tako sam i shvatio temu, samo za audio. Ako je sve i svašta na njemu, to pogoršava stvari. Mislim može i tako, univerzalna mašina, jer nema svako ni prostora ni mogućnosti ni želje da ima zaseban PC za audio.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vlajo said:

Sam si zakljičio da je Win 10 zlo za zvuk na osnovu ličnog iskustva, ili si čitao negde da je tako rečeno? 

Iz licnog iskustva.Prvo samo dosao do tog zakljucka jer sam primoran da ga koristim u poslovne svrhe a zatim sam i isprobao kuci.Malo bolja Vista,opcije rasporedjene kao da ih je slep slagao,upravljanje resursima blagi uzas a da ne pricamo o glupostima koje rade u pozadini.O zvuku ne zelim da komentarisem previse jer je uzasan.Inace mi je IT posao :)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, sakal said:

Iz licnog iskustva.Prvo samo dosao do tog zakljucka jer sam primoran da ga koristim u poslovne svrhe a zatim sam i isprobao kuci.Malo bolja Vista,opcije rasporedjene kao da ih je slep slagao,upravljanje resursima blagi uzas a da ne pricamo o glupostima koje rade u pozadini.O zvuku ne zelim da komentarisem previse jer je uzasan.Inace mi je IT posao :)

Čuo si kod mene, tada  je bio slušan DAC i DV610 Pioneer (ili Marantz CD63) preko SPDIF kabla, ne sećam se više šta smo tačno slušali, ali sve jedno, slično je veoma po zvuku i u verziji sa Win10 na HP mini PC+DAC preko USB kabla. Nije isto ali nije ni puno različito, po meni malo je bolje sa PC. Ako je baš loše, onda nije do Win10, moraš tražiti uzrok dalje.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, sakal said:

Uporedjivao sam zvuk na oba os-a pa sam tako dosao do zakljucka ali da se ogradim,to je bilo u mozda prve 2 verzije win 10 sada ne znam kako je.Znas da hvalim na sva usta RaspberryPi pa nemam razlog da vise eksperimentisem :)

 

Trenutno restauriram zvučnike, a pošto sam nešto lenj potrajaće, tako da nema referentnog slušanja. Koristim neke male wharfedale 505.2, ali bi bilo zanimljivo čuti to tvoje sokoćalo kad sve završim.:)

505a.jpg

505b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...