Jump to content


Windows 10 kao OS za audio (ili HTPC) masinu (iskustva, problemi, predlozi itd.)


garson

Recommended Posts

Ovo je poput kupovine skupljeg kabla, svi sa skupljim kablom kažu kako im je zvuk ili isti ili bolji, niko da se zezne pa primeti da im je zvuk gori.

Jeste sigurni vi da tim čačkanjem windowsa ne dobijete gori zvuk? Obzirom da uglavnom ne znate šta radite, nego pratite uputstva sa drugih foruma, a upitno je koliko oni uopšte znaju šta tačno rade.

On 6.10.2018. at 21:50, dj.nik said:

Opet zaboravljas cinjenicu da je graficka karta veliko smetalo u namenskoj, audio masini.

Svaki komp ima grafičku, kako vi to, bez slike nabadate po menijima ili kako? Možda je integrisana ali je ima, i koja je razlika uopšte da li je integrisana ili je parče elektronike ubodeno u ploču?

On 30.9.2018. at 23:07, dj.nik said:

Primer moze biti JPlay u svom 'Hibernate' modu (sve je iskljuceno, tastatura, mis, grafika itd sem USB porta u kom mora da stoji zaboden nekakav USB stik inace masinu nije moguce 'probuditi' pre kraja muzike) procesor koristi svih 100% snage a instalirano na jakom i7 procesoru.

Odlična optimizacija, umesto par procenata kao na primer mom kompu na kome je puštena reprodukcija muzike, vi ste sredili da vam procesor radi na celih 100% snage?!?!? Vama to nije čudno?

Link to comment
Share on other sites

Danas je praznik, sirom sveta poznat kao 'Dan primirja' tako da ti necu odgovoriti kako  mislim da bi trebalo vec citatom iz pesme grupe 'Zabranjeno pusenje': "Ne razumes ti to druze". Sta mislis, da je centralnom, glavnom procesoru tesko da iscrta par tacaka na ekranu? Da su kompujteri nastali od nekog grafickog, specijalizovanog chip-a koji izbacuje slike na ekran pa ih preusmerili na sve ostalo? "Ne razumes ti to druze".

 

amblem_ramonda.jpg.3dea7303d90eaba7ebe9e0a2db3ab421.jpg 

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, SomiKnight said:

Ovo je poput kupovine skupljeg kabla, svi sa skupljim kablom kažu kako im je zvuk ili isti ili bolji, niko da se zezne pa primeti da im je zvuk gori.

Jeste sigurni vi da tim čačkanjem windowsa ne dobijete gori zvuk? Obzirom da uglavnom ne znate šta radite, nego pratite uputstva sa drugih foruma, a upitno je koliko oni uopšte znaju šta tačno rade.

Svaki komp ima grafičku, kako vi to, bez slike nabadate po menijima ili kako? Možda je integrisana ali je ima, i koja je razlika uopšte da li je integrisana ili je parče elektronike ubodeno u ploču?

Odlična optimizacija, umesto par procenata kao na primer mom kompu na kome je puštena reprodukcija muzike, vi ste sredili da vam procesor radi na celih 100% snage?!?!? Vama to nije čudno?

Ako mi je zvuk sa boljim kablom bolji to je ok, ako nije onda leti, zašto bih sam sebe lagao ?

Ja sam potpuno siguran da nije dobijen gori zvuk, uglavom znam šta radim, uputstva sa drugih foruma su smernice sa objašnjenjima.

Svaki komp ima grafičku, i integrisanu, a šta ćemo sa procesorima koji grafičku imaju integrisanu u sebi? Koliko onda smeta ?

Da li znaš kako se postiže da procesor namerno  radi na 100% snage iako je minimalno zauzeće ? Power options ...

Link to comment
Share on other sites

Optimizacija je jako važna, pogotovo ako se muzika vuče preko USB-a.

Primer: Win7 preko koga puštam muziku, Album Player. Softver podešen da maksimalno iskorišćava potencijal hardvera. Pustim muziku i npr. rešim da u tom trenutku uključim torrent da nešto skida. Ode zvuk u tri lepe istog momenta, čak se dešava da plejer zabudali ili zvuk počne da krči. Isključim download, pokrenem ponovo plejer, sve radi kako treba.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, gvlada said:

Које компоненте су у питању у тим проблематичним комповима?

Ti li bese onaj sto sam sas sebe prica u trece lice? I sto ti svaki post pocinjase sa "Well, "?

Sta tek ti znas o kompujterima ...

 

Pis broder, pis. :)

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, dj.nik said:

Sta mislis, da je centralnom, glavnom procesoru tesko da iscrta par tacaka na ekranu?

Jeste, teško mu je, zato i postoji grafička kartica koja se time bavi. I svaki komp je ima, bila integrisana ili ne, ja sam pitao kako se razlikuje ta vaša integrisana od moje diskretne? Kako integrisana ne pravi smetnje, a ova pravi?

2 sati ranije, Vlajo said:

Da li znaš kako se postiže da procesor namerno  radi na 100% snage iako je minimalno zauzeće ? Power options ...

@dj.nik je napisao lepo da procesor koristi 100% snage, ako koristi onda je max zauzeće.

Ja razumem šta ti hoćeš da kažeš, ali radio u balanced ili high power modu, zauzeće je smešno malo u oba slučaja. Dakle nebitno je, čak neke cpu i parkira sam sistem jer mu nisu potrebni.

1 sat ranije, RingeRaja said:

Optimizacija je jako važna, pogotovo ako se muzika vuče preko USB-a.

O tom čačkanju windowsa u kome se možda dobije gori zvuk sam i pričao, ne koristite default output, niti asio, već čačkate i menjate razne outpute i dobijete krkljanac.

Ta optimizacija uopšte nije potrebna ako koristite na primer DS normalni output dok slušate.

Ovo o čemu vi pričate je sigurno posledica toga jer se koristi program a uz njega ko zna kakav plugin za wasapi ili slično, koji pravi problem.

Meni ne radi lepo na win10 wasapi, ne menja sam bitrate, prebacio sam na asio i radi ko sat.

Dakle ti simptomi sa normalnom karticom i ako se koristi asio nema šanse da se dogode.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, SomiKnight said:

Jeste, teško mu je, zato i postoji grafička kartica koja se time bavi. I svaki komp je ima, bila integrisana ili ne, ja sam pitao kako se razlikuje ta vaša integrisana od moje diskretne? Kako integrisana ne pravi smetnje, a ova pravi?

CPU ne treba graficki ko-procesor. Jesi li video bilo koji server sa grafickom? Sem ako si ga ti 'sastavio'. Graficka treba da bi igrao igrice, ubrzao kretanja (filmovi, tv itd.). A kad se ne igramo igrica graficke nema. Nema ni tastature, ni misa. Nicega od perifernih uredjaja. Da, i grafika je 'periferija'.

Lep je dan, necu ga provesti u glupoj prepisci. Ima puno stranica za nauciti o audio primeni PC-a.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SomiKnight said:

Jeste, teško mu je, zato i postoji grafička kartica koja se time bavi. I svaki komp je ima, bila integrisana ili ne, ja sam pitao kako se razlikuje ta vaša integrisana od moje diskretne? Kako integrisana ne pravi smetnje, a ova pravi?

@dj.nik je napisao lepo da procesor koristi 100% snage, ako koristi onda je max zauzeće.

Ja razumem šta ti hoćeš da kažeš, ali radio u balanced ili high power modu, zauzeće je smešno malo u oba slučaja. Dakle nebitno je, čak neke cpu i parkira sam sistem jer mu nisu potrebni.

O tom čačkanju windowsa u kome se možda dobije gori zvuk sam i pričao, ne koristite default output, niti asio, već čačkate i menjate razne outpute i dobijete krkljanac.

Ta optimizacija uopšte nije potrebna ako koristite na primer DS normalni output dok slušate.

Ovo o čemu vi pričate je sigurno posledica toga jer se koristi program a uz njega ko zna kakav plugin za wasapi ili slično, koji pravi problem.

Meni ne radi lepo na win10 wasapi, ne menja sam bitrate, prebacio sam na asio i radi ko sat.

Dakle ti simptomi sa normalnom karticom i ako se koristi asio nema šanse da se dogode.

Pričaš napamet, a pojma nemaš da li sam i šta radio.

Imati zvučnu karticu i preko nje slušati muziku je okay za tebe, za mene neprihvatljivo.

Drajveri nisu ni wasapi, ni asio, u pitanju je kernel striming. DAC je Chord QuteHD koji radi samo sa Win7 (i posebno pisanim drajverima), probao Win10, nestabilno. Verovatno ću probati Linux, pošto za njega postoji Album Player.

Namešteno je da cpu radi u full pogonu, primarno da je posvećen onome za šta sam i instalirao win kao drugi OS, za sve ostalo koristim macOS (u pitanju je hackintosh).

Kad radi ono za šta je namena, radi bez problema. Ovo što sam napisao je samo zapažanje kao posledica eksperimentisanja, ništa više. Torenti rade preko NAS-a i tako nema nikakvih problema.

A što se tiče grafike... Imam diskretnu i to pozamašnu, i svestan sam da je u audio mašini bolje imati integrisanu. Zašto? Pogledaj šta sve postoji na svakoj diskretnoj grafici od električnih komponenti, buljuk toga što emituje EM zračenje i smeta. Na integrisanoj svega toga nema, koriste se resursi matične ploče.

Link to comment
Share on other sites

Pa eto, koristiš kernel streaming, koji je implementiran ko zna kako, a koristi se jer je neko tamo na forumu zaključio da wasapi ili asio nisu dobri?

I onda kao ne radi win dobro, treba da se optimizuje.

Zašto ne koristiti lepo asio koji je i pravljen i koristi se za profesionalno snimanje i reprodukciju?

Uz ogradu da ni profesionalci ne bi koristili asio da inače ne postoji problem kašnjenja, inače što se tiče kvaliteta zvuka, to je toliko mizerna razlika da ako je i ima njima je nebitna.

 

Ja sve ovo pišem zbog neupućenih, da mogu da čuju i drugu stranu, da ne gube vreme i novac, što se mene tiče bilo koji komp i asio i nema nikakvih problema. Ako ima lepo Delija kaže, menjaj dac.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, SomiKnight said:

Jeste sigurni vi da tim čačkanjem windowsa ne dobijete gori zvuk? Obzirom da uglavnom ne znate šta radite, nego pratite uputstva sa drugih foruma, a upitno je koliko oni uopšte znaju šta tačno rade.

Odlična optimizacija, umesto par procenata kao na primer mom kompu na kome je puštena reprodukcija muzike, vi ste sredili da vam procesor radi na celih 100% snage?!?!? Vama to nije čudno?

Kod mene nije gori zvuk, zasto bi bio gori? :) Mislim razumem pitanje, smatram i da je validno, ali bi moralo da postoji objasnjenje zasto je zvuk gori.

Ja sam u nekom od prethodnih postova naveo da sam ugasio Windows Audio i Windows Audio Builder servise (Windows Audio servis zavisi od Builder servisa), tako da kod mene ne radi ni DS ni Wasapi (gle cuda Wasapi zavisi od nekog Windows servisa :rolleyes: ), samo ASIO i Kernel Streaming su opcije za output.

Sto se foruma i pisanija tice, tacno je da se svasta moze procitati, nije sve ni tacno, nesto i jeste. Ja se generalno nisam vodio nekim odredjenim clankom, "cackao" sam XP a zatim Win7, dosta toga je isto kao na Win10. Te sam sve to od ranije sto sam znao, preneo sam i na Win10 i dodao neke specificnosti za Win10.

Dosta vremena sam potrosio, ali sam i sve testirao, servise nisam gasio napamet, za svaki postoji objasnjenje cemu sluzi. 

Sto se tih 100% CPU tice, ako se dobro secam dj.nik koristi neki preprocessing pre playbacka, tada je CPU na 100%, tokom playbacka je maltene idle.

U mom slucaju je zauzece svega par procenata mada ja ne koristim preprocessing.

2 sati ranije, SomiKnight said:

dj.nik  je napisao lepo da procesor koristi 100% snage, ako koristi onda je max zauzeće.

O tom čačkanju windowsa u kome se možda dobije gori zvuk sam i pričao, ne koristite default output, niti asio, već čačkate i menjate razne outpute i dobijete krkljanac.

Ta optimizacija uopšte nije potrebna ako koristite na primer DS normalni output dok slušate.

Logika kojoj sam se ja vodio (moguce da je i pogresna), je da je Win (ono sto nam MS isporuci) multi-purpose OS koji moze da obavlja raznorazne zadatke bez posebnog akcenta na neki od njih (npr audio).

S druge strane neke firme su razvijale OS (uglavnom Linux based) samo za, recimo, audio primenu. Na primer Cocktail Audio, a i druge poznatije firme (Linn itd) imaju svoje network music playere/streamere..

Ako se pogleda hardver u tim spravama koje kostaju po par K evra, to je low end cak i u odnosu na low end PC racunare. Na primer Cocktail Audio X50 ima Dual Core ARM Cortex A9 CPU na 1GB i 1GB RAMa. To tesko da moze da vozi Windows 10 cak i optimizovan.

Mozda se iza toga krije (i) usteda proizvodjaca, mada mislim da oni idu na minimalisticki pristup, slabasan hardver i to samo ono sto je potrebno, koji trosi malo struje, ne generise toplotu pa mu ne treba dodatno hladjenje, i barebone OS napravljen zamo za pustanje muzike. 

Sa druge strane danasnji PC hardver je nakrcan svim i svacim. Na primer ako uzmemo neku maticnu plocu od 100+ evra, videcemo da tu ima raznoraznih kontrolera i hladnjaka na sve strane (dodatni USB kontroleri, cesto i wifi podrska itd). Sve to treba ohladiti, generise se vise zracenja itd. Dakle bloat ne postoji samo u softveru vec i u hardveru. :)

Vodjen time, ja sam od Win10 pokusao da napravim nesto nalik tim specijalizovanim linux based operativnim sistemima, koliko je to bilo moguce.

Neko ce reci, tj vec je rekao, a sto ne onda neki linux za muziku? Daleko da sam protiv, samo sam navikao da Win softver za muziku (i filmove), i mislim da je tu izbor i veci, a mozda i bolji.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RingeRaja said:

Drajveri nisu ni wasapi, ni asio, u pitanju je kernel striming. DAC je Chord QuteHD koji radi samo sa Win7 (i posebno pisanim drajverima), probao Win10, nestabilno. Verovatno ću probati Linux, pošto za njega postoji Album Player.

Iskreno mislim da ne gubis nista time sto si na Win7 a ne Win10.

E da, zar neki od novijih Win10 buildova nema USB class 2? Mada kontam da onda nema nista od kernel streaminga ili asio.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, garson said:

, generise se vise zracenja itd.

Dajte ljudi, kakvo crno zračenje, pa na šta bi to ličilo da tako funkcioniše računar?

Audio podaci su baš to, najobičniji podaci, kako vi mislite da ubacite neku komponentu u računar ( grafičku na primer ) i ona kao nešto zrači i utiče ne ostale komponente i podatke? Ozbiljno?

Jedan lik na harbeth forumu je to lepo objasnio slikovito, meni kada tetka pošalje 700e meni stigne 700e, a ne neki drugi iznos koji je nastao izmenama nula i jedinica od tamo nekog zračenja, prenosa, kabla i slično.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, SomiKnight said:

 Obzirom da uglavnom ne znate šta radite, nego pratite uputstva sa drugih foruma, a upitno je koliko oni uopšte znaju šta tačno rade.
 

21 minuta ranije, SomiKnight said:

Jedan lik na harbeth forumu je to lepo objasnio slikovito, meni kada tetka pošalje 700e meni stigne 700e, a ne neki drugi iznos koji je nastao izmenama nula i jedinica od tamo nekog zračenja, prenosa, kabla i slično.

 

Ti u prvom citatu upozoravaš članove ovog foruma da paze šta čitaju na stranim, da je njihovo znanje upitno.

Dok se u drugom ti već pozivaš na nekog stranca sa drugog foruma. Ti to već možeš da radiš?

Tvoje znanje za mene uopšte nije upitno.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, ako je konstruktor harbeth zvučnika neko koga ne treba slušati ok :) .

Dobro da se ispravim, neko sa nekim kredibilitetom na forumu šta piše, a ne bilo ko.

Mislim ljudi ovde pišu da postoji neko em zračenje koje utiče na kvalitet zvuka, pa vi sad shvatite to ozbiljno ako hoćete. 

Svako ima izbor, da pročita vaše mišljenje, pročita moje pa neka vaga šta mu je činiti.

Link to comment
Share on other sites

Da se ne lažemo...

Niko ni jednom jedinom rečju u ovoj temi nije pomenuo niti napravio NI JEDNU audio optimizaciju. Ni onaj japanac.

Prosto su iz cmda obrisani programi koji se eto ne koriste, a to je moglo, a i bolje je, desni klik na app pa uninstall. Kroz app level će se pobrisati i repovi ako ih ima u reg, %appdata% i ko zna šta sve već.

Ima tvrdoglavih, poput Xbox. To i slične app kroz Ccleaner uninstall opciju se počisti...

Sve je to ok da se igra i pravi svoj neki ekosistem, i to je super. Ali audio optimizacije to nisu.

Može samo pizdarija da se napravi. Eto npr, obrisaše Audio recorder, a kako zna da u toj app nije neki adc algoritam ili već nešto što šeruje sa drugom app koje treba za playback... Je li neko to proverio?

Uostalom, da li je neko pročitao novu audio arhitekturu 1803 release?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...