Jump to content


Windows 10 kao OS za audio (ili HTPC) masinu (iskustva, problemi, predlozi itd.)


garson

Recommended Posts

Kako  (hardverski i softwerski) povezati (touch recimo) mali display ( i koji ) na PC koji glumi audio server?

Da se dobije look i funkcionalnost npr ovakvog servera

cambridgeaudio_azur851n.jpg

Front_silver_3_Sm_1024x1024.jpg

Ne mora da to bude jedini UI. Moze i sa tableta da se upravlje serverom ali da na ovome prikazuje omot, naziv, progres bar ,....

Moze da bude i poseban displejcic, ne mora ugradni.

Cisto teorijsko pitanje, sta i kako.

Secondary display ili ....?

Link to comment
Share on other sites

Ako su oba racunara pod Windows-om onda koristis LAN vezu i RDC - Remote Desktop Connection. Drugi racunar - 'kontrolni' moze biti standardni PC ili tablet, sve jedno je, po zelji. Na kontrolnom PC-u vidis intefejs aplikacije koja je zaduzena da pusta muziku. Na Linux-u imas takodje vise resenja, pominje se npr. Remmina, zatim VNC (TigerVNC, RealVNC, Team Viewer itd,)

Za ovu srebrnu lutkicu (OS je specijalizovani Linux) imas dve mogucnosti: android aplikaciju (Novatron MusicX) ili web-interfejs (koji moram da priznam nije bas najlepsi - radili ga nemci al'se nisu nesto iskazali)

Edit: android aplikacija na pametnom telefonu ili na tablet racunaru pod android OS-om naravno.

 

Link to comment
Share on other sites

Nismo se razumeli.

PC ima dva grafi;ka porta. DP i VGA. DP ide na TV a VGA je prazan.

Na TVu se izabere plejlista ili folder ( vise njih) i startuje PLAY. TV se ugasi.User Interfejs radi preko tableta

Sve preko tableta ide dalje.

Ali hocu da imam ono ekrance (kao na srebrnoj lutkici sto rece). Kakvo je to, gde se nabavlja i kako se povezuje na PC(hardverski)? kako mu se aplikacija obraca? Ocu tamo VU metri da mi igrav ili ono klasicno, omot, naziv, progres bar,...

gHeI7qW.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Osnova svih takvih masina je neka maticna ploca sa centralnim i video procesorom. Kod srebrenka mozes da izaberes prikazivanje omota, spisak numera pa i tekstove pesama ako se album nalazi u onlajn bazi CD-ova - freedb.org. Imas i HDMI izlaz pa se slika i kompletan meni (opcije) moze prikazivati na TV-u. Kako se radi o embeded OS-u, nije dozvoljeno korisniku da ubacuje svoje aplikacije. A fin VU-metar sa horizontalnim trakama postoji, imas ga npr kada S/PDIF signal saljes na neki eksterni uredjaj ili kada presnimavas ploce na interni HDD. 

 

Link to comment
Share on other sites

Hocu da nasvajsujem neki ovakav PC

https://www.team-mediaportal.com/wiki/display/MediaPortalHTPC/Marcus+Venturi's+Custom+HTPC+Case+with+Amp

Open arhitekture a ne embeded sistem (zatvoren za izmene). Verovatno ce vrteti JRiver. UI sa tableta. TV za inicijalno pu[tanje.

Samo gde nabaviti i kako prikljuciti ovakav mali TFT?

Link to comment
Share on other sites

On 4.10.2018. at 11:42, RingeRaja said:

Ima smisla Delija, veruj mi. 

Prvo, hoću Audio Player, a on radi samo na Win-u. DAC ima drajvere za Linux, radi, ali mora drugi plejer.

Drugo, igrajući se sa servisima primetio sam drastičnu razliku u zvuku kad neki servisi koji po defaultu rade isključim. U pitanju je prilično dobra mašina, 4770K/16GB, na kojoj nije instalirano ništa osim drajvera za DAC i dotičnog plejera.

Eto...može da se tweakuje i ima boljitaka.

 

http://albumplayer.ru/linux/

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Delija said:

Ne dokazujes nista, vec pomazes meni da vidim koliko je i da li je uopste "svetlije" zelen od mog rezultata na "obicnom" Windows-u, bez ikakvih optimizacija i sa gomilom rezidentnih aplikacija.

Naravno, i ostali ljudi koje to zanima mogu isto da urade.

Mislim da ne bi bila velika pomoc jer se porede razliciti sistemi, u hardverskom smislu. Naravno, jak hardver ce lako da "tera" real-time audio.

Moja poenta za LatencyMon je da on moze da "oseti" promene nakom optimizacije.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, dj.nik said:

Da ste se potrudili da procitate (uz google translate) onaj japanski blog - imali bi vecinu stvari resene i bez dodatnih softvera nalik BlackBox itd. Drugi nacin je upotreba besplatne verzije Fidelizer-a i takodje besplatne verzije Process Lasso koji ce postici recimo 90% optimizacije placenih softvera. Ostalih 10% je kao u visokom audio segmentu - necije znanje i ulozeno vreme / resursi mora de se plati.

 

Ja sam procitao, detaljno, uz google translate, jako dobro uputstvo, na jednom mestu. Doduse, on je radio izmene na running OSu, licno preferiram izmene u samom ISO image-u.

Takodje, dobro je odradio gasenje servisa, mada vidim da je i on naleteo na par servisa koji zeznu explorer. :rolleyes:

E sad, da sam imao volje, pa da sam pisao sve sto sam radio, rado bih postovao na forumu. :(

Link to comment
Share on other sites

@siroma

I ja sam razmisljao (tj i dalje razmisljam) o necumu slicnom, mada nisam svajser. Ideja mi je bila da imam mali monitor, tipa 10 inca, gde bi mi se prikazivao omot i koja pesma ide, i slicno.

Nije problem naci takav displej, tipa HDMI ili sta vec, niti je problem povezati, mislim da bi to bio samo drugi displej (bar u mom sistemu, kad slusam muziku).

Nesto ovako:

https://www.amazon.com/Raspberry-Screen-10-1-IPS-SunFounder/dp/B07FZZ95WN/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1538852437&sr=8-16&keywords=10.1+inch+monitor

https://www.amazon.com/Portable-Monitor-Resolution-2560x1600-Raspberry/dp/B07GDDG3WJ/ref=sr_1_20?ie=UTF8&qid=1538852505&sr=8-20&keywords=10.1+inch+monitor

 

Jedino ostaje pitanje kako "nabudziti" zeljeni prikaz na tom monitoru al to je kontam vise do softvera.

Pogledao sam url, vidim pominje neki USB relay board. A vidim da koristi neki MediaPortal media center softver.

Vidim ima i tema na tom forumu

https://forum.team-mediaportal.com/threads/my-aluminium-case.117909/

Mozda tu ima detalja kako je nabudzio.

 

EDIT:

On je ovde uzeo displej (ostavio je url), nesto ovako.

https://www.aliexpress.com/store/product/7-0-inch-TFT-lcd-module-800-480-RGB-interface-with-VIDEO-VGA-input-for-car/600281_32824653768.html?spm=2114.12010612.8148356.28.469f1b9dxhktBq

Displej, plus AD board, ekran ima flat kabl, i na plocicu VGA input.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Hocu da nasvajsujem neki ovakav PC

https://www.team-mediaportal.com/wiki/display/MediaPortalHTPC/Marcus+Venturi's+Custom+HTPC+Case+with+Amp

Open arhitekture a ne embeded sistem (zatvoren za izmene). Verovatno ce vrteti JRiver. UI sa tableta. TV za inicijalno pu[tanje.

Samo gde nabaviti i kako prikljuciti ovakav mali TFT?

Ti se vracas 10-tak godina unazad, kada je HTPC bio vrlo popularan. Bilo je vise cenjenih kucista, npr Zalman HD160XT pa Thermaltake DH202 (ekran na dodir) pa Silverstone CW03 itd. itd. Bese tema na DIYaudio sa svakojakim predlozima.

Ali cemu to? Opet zaboravljas cinjenicu da je graficka karta veliko smetalo u namenskoj, audio masini. Ni izbor plejera ti nije bas najsjajniji - JRiver. Ali tebe izgleda ne privlaci toliko dobar zvuk koliko sarenilo raznih svetlecih i skacucih efekata, milion fotografija jednog te istog albuma (naravno skinuto via google, dok svira muzika). Kod srebrenka bar imas dugme da iskljucis ekran. Kod ovih HTPC-a se secam upravo problema da kroz neku tamo njihovu aplikaciju za monitor - ne mozes da iskljucis kojekakve efekte pa ni sam ekran.

Ajde da pomenemo i Linux distro, mada je autor treda zamolio bez patkometrije Win-Lin: Euphony Stylus. Odvojen od Audiophile Linux distroa, autori su usli u komercijalni projekat, i to doobro skup u pocetku. Nije tema to vec uputstvo o potrebnoj masini: Nema graficke, nema tastature, nema misa. Bezglava, 'headless' masina za vrhunski zvuk. Isto je vec godinama sa besplatnom 'Vortexbox' distribucijom, ako neces njihove 'sazvakane' i podesene PC-je

Roon je takodje sladunjavi programcic koji ce ti ponuditi slicnu melodiju onome sto upravo slusas (iz tvoje kolekcije) pa ti prikazati sve podatke o autorima pesme/albuma koje moze da iscupa sa interneta. Garnirano lepim fotografijama. Ma super i sjajno. A sto se zvuka tice, ukratko: Roon izoblicava. Makar je tako bilo do izlaska najnovije verzije, nisam se zamarao previse.

Kada usvojis koncept jedna 'svirajuca' masina gola golcijata (bezglava i sa minimumom delova  ali napredna, sa linearnim napajanjem npr.) daljinski kontrolisana, i druga koja sluzi kao skladiste muzike a moze da bude i kontrolna, ili kontrolu imas via poveci tablet ekrancic / android mobilni, tek tada ces imati pravi digitalni audio sistem. Bolji od gramofona.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vidi vako.

Nisam rekao da je ovo ni jedino a ni najbolje resenje. Hoću da eksperimentišem i da isprovam sve i svašta. Pa da vidim  šta mi najviše odgovara.Imam dva tri PCa koji mi rede kao izvori zvuka. Jedan je čak sa DC napajanjem , drugi klasični mini komp (I5 G7) bez išta(bez ekrana), upravljanje tabletom (i tu ima više načina. Ili aplikacija omogućuje remote ili Timvjuer ili RDC...) i sve je to OK. Dovoljno mi je da tabletomupravljam ne mora šareniš

Igrao sam se  čak i sa nekim MSI multimedijalnim PCem koji liči na ovog tvog ljubimca (Srebrnka)i  koji ima klasičan displej na kućištu gde alfanumerički ispisuje numeru i vreme.

1024.png

Lepo, liči na muzičku komponentu, pali se na dugme...

 

 

Ali me interesuje da napravim nešto kao Naim Uniti ili Coctail ( mada ima more sličnih uredjaja sa TFT displejom)

engineering_design_-_star.jpg

 

Pa ako se pokaže da ne valja, u redu. Da ne bude da nisam probao. Klasičan švajser Više pitam da saznam kako se to pravi nego što mi mnogo treba.

Al da je lepo, šareno, ciganjski,...To stoji

BTW Naim nudi ISO fajl svog softvera. Nisam još probao da ga bootujem na klot PC. Pitanje je i da li je PC mašina u Naimu

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, garson said:

Mislim da ne bi bila velika pomoc jer se porede razliciti sistemi, u hardverskom smislu. Naravno, jak hardver ce lako da "tera" real-time audio.

Moja poenta za LatencyMon je da on moze da "oseti" promene nakom optimizacije.

Upravo to je i poenta - uz dovoljno jak hardver (a to je danas sasvim prosecan "gaming" PC) nema nikakve potrebe za bilo kakvim optimizacijama.

Link to comment
Share on other sites

On 7.10.2018. at 0:15, Delija said:

Upravo to je i poenta - uz dovoljno jak hardver (a to je danas sasvim prosecan "gaming" PC) nema nikakve potrebe za bilo kakvim optimizacijama.

Ja ne bih izvukao takav zakljucak, bar iz LatencyMon-a.

To sto 2 masine dobro hendluju real time audio, ne mora da znaci da podjednako dobro "zvuce".

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...