Jump to content


bakarni mat


laky

Recommended Posts

29 minuta ranije, aaa zmaju! said:

Može i sas veću rupaču

Свакако да може. То су урадили само зато да избегну све оне процесе о којима је @Nixie причао. Тако њима лакше, и јефтиније, и још могу да тврде да је тако боље због неког разлога који смисли маркетинг.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, InSides said:

Свакако да може. То су урадили само зато да избегну све оне процесе о којима је @Nixie причао. Тако њима лакше, и јефтиније, и још могу да тврде да је тако боље због неког разлога који смисли маркетинг.

 

Ma ako strug ima vakuumsku glavu, to je dečija igra. Nego taj deblji bakarni mat je težak par kg. Recimo prečnika 300mm debljine 5mm je oko 3kg. Jel to nije problem za ležaj gramofona?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Ma ako strug ima vakuumsku glavu, to je dečija igra. Nego taj deblji bakarni mat je težak par kg. Recimo prečnika 300mm debljine 5mm je oko 3kg. Jel to nije problem za ležaj gramofona?

Па ја се искрено надам да дизајнери грамофона, кад дизајнирају лежај, планирају и мало већу горњу границу носивости лежаја. Надам се.

Мада, искрено, 3кг би пуно више било проблематично за суспензију грамофона (ако је суспендиран) него за лежај. Са друге стране, то је 3кг ротационе масе. :)

1 minut ranije, Woland said:

kako za koji emoji3.png

:)

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Woland said:

kako za koji emoji3.png

Prvo sam mislio da je to tanko, recimo 3mm, sad vidim da je to 5-6mm. Što se obrade tiče to je znatno lakše, ali za gramofon nije. Znači samo za one koji već imaju teške tanjire. A jel vam nije žao da stavljate te skupe i raritetne  ploče na bakar?

Link to comment
Share on other sites

Пластична деформација, шта је то?

Npr. presovanje, duboko izvlačenje koje se radi sa alatima, npr. karoserije automobila se tako oblikuju.
Naravno za jednostavne oblike alati su jednostavni a za meke materijale poput bakra trebalo bi da budu i jeftini.
Podrazumeva se da bi otpresak bakarni mogao biti takav da nema potrebe za naknadnim doradama.
To bi trebalo neko da “investira” (u doba Josipa Broza u državnim fabrikama svaki iole bolji alatničar je to mogao da odradi za dzabe ) u alat i prodaje matove gotove.
Link to comment
Share on other sites

^ a što ne bi smelo, si video koliko koštaju oni italijanski, Micro Seiki Cu mat još je i skuplji, za jedan može da se kupi ta vakum tračkalica za glodalicu

crtaj bato ako imas volje, ali da bude malo manji od ploče, da ne moram nokte da puštam 4 mm debeo, dovoljno je upustiti 0,5 mm za etiketu, prečnik mislim 292 mm, centralna rupa 6. nešto, zaboravio sam

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Woland said:

^ a što ne bi smelo, si video koliko koštaju oni italijanski, Micro Seiki Cu mat još je i skuplji, za jedan može da se kupi ta vakum tračkalica za glodalicu emoji3.png

crtaj bato ako imas volje, ali da bude malo manji od ploče, da ne moram nokte da puštam emoji3.png 4 mm debeo, dovoljno je upustiti 0,5 mm za etiketu, prečnik mislim 292 mm, centralna rupa 6. nešto, zaboravio sam

Sad sam pogledao, ima nekoliko standarda za dimenzije ploča, slični su, ali prema RIAA (prve dve slike) sama ploča ima blagi konus, odnosno nije iste debljine bliže centru i na periferiji (ne mislim na centralni deo, nego na deo sa zapisom). To onda neće da leži lepo na ravnoj površini, onda i sam mat mora da prati taj nagib odnosno gornja površina neće biti paralelna donjoj nego je vrlo blago konusna. Prema IEC98 ploča je iste debljine (treća slika). Znači ima raznih ploča. Što se spoljašnjeg prečnika mata tiče, ima ih od 280-295mm, 290mm je taman, zato što je i spoljnja ivica ploče zadebljana bolje da je manji. Rupa je 7,26mm, pretpostavljam da je osovina 7mm ili nešto manje, nemam gramofon da izmerim. Na taj bakarni mat nije poželjno stavljati singl ploče, jer neke od njih imaju zadebljanu ivicu. Kad je mat mekan, tih problema nema ili nisu toliko izraženi.

riaa-1.gif

riaa-2.gif

LP.png

RIAA Dimentional Standards.pdf

Technical-conditions-VinyL2.pdf

PS nacrtano je konusno na RIAA standardu, u tabeli piše da je ploča iste debljine od početka do kraja 2,3mm?

Link to comment
Share on other sites

izmerite dobro osovine,to bi trebalo da je isto tih 7,26mm (mozda 7,20mm)..bakarnu plocu debljine 4-5-6mm sa rupom od 7mm,necete moci nataknuti na osovinu od 7,20-7,26mm..sa busacem od 7mm,meksi materijali (guma,filc,pluta,pluta+guma itd) se natezu na osovinu,nije problem,al bakar nece dozvoliti takvu toleranciju...

P.S.: razliciti gramofoni,sa razlicitim debljinama osovine:

https://hifiwigwam.com/forum/topic/43291-turntable-spindle-diameter/

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, paja959 said:

izmerite dobro osovine,to bi trebalo da je isto tih 7,26mm (mozda 7,20mm)..bakarnu plocu debljine 4-5-6mm sa rupom od 7mm,necete moci nataknuti na osovinu od 7,20-7,26mm..sa busacem od 7mm,meksi materijali (guma,filc,pluta,pluta+guma itd) se natezu na osovinu,nije problem,al bakar nece dozvoliti takvu toleranciju...

Mislim osovina je prečnika 7mm, a rupa 7,25-7,3mm isto kao na ploči, obrnuto ne može.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...