Jump to content


bakarni mat


laky

Recommended Posts

probao Akril (plexi), POM (mat i tanjir), plutu, vinil, plutagumu, sirovu presovanu gumu, prostu gumu, Alu (sendvič alu-plexi tanjir), kožu, filc, ali još uvek nisam probao Bakar.. ima bakra da se nabavi, izbor je čak veoma dobar, ali nema, barem ga ja nisam pronašao, strugara koji ima iskustvo površinske obrade bakra, i može da ga obradi precizno, tako da mat parira onom poznatom Micro Seikijevom

ukoliko neko ima,  drugačije, bolje iskustvo od mog (jedan se javio, ali ništa konkretno rekao nije), bilo bi lepo da ga podeli.. palamuda o zlatnim ušima, drugim matovima i raznoraznim pripetavanjima ima sasvim dovoljno po forumu

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Woland said:

ali nema, barem ga ja nisam pronašao, strugara koji ima iskustvo površinske obrade bakra, i može da ga obradi precizno, tako da mat parira onom poznatom Micro Seikijevom

Mozda je bolje koristiti masinu poznatu nekada pod imenom Rendisaljka za povrsinsku obradu umesto struga.   Predmet je horizontalno polozen a alat prelazi preko njega u horizontalnoj ravni ( pravolinijski ) i tako skida visak materijala... zato se zvala Rendisaljka ( znaci malo drugacije od Glodalice ).

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Woland said:

probao Akril (plexi), POM (mat i tanjir), plutu, vinil, plutagumu, sirovu presovanu gumu, prostu gumu, Alu (sendvič alu-plexi tanjir), kožu, filc, ali još uvek nisam probao Bakar.. ima bakra da se nabavi, izbor je čak veoma dobar, ali nema, barem ga ja nisam pronašao, strugara koji ima iskustvo površinske obrade bakra, i može da ga obradi precizno, tako da mat parira onom poznatom Micro Seikijevom

ukoliko neko ima,  drugačije, bolje iskustvo od mog (jedan se javio, ali ništa konkretno rekao nije), bilo bi lepo da ga podeli.. palamuda o zlatnim ušima, drugim matovima i raznoraznim pripetavanjima ima sasvim dovoljno po forumu

mora da se nadje bakar u ploci, obostrano poliran i zasticen vakumskom folijom, onda ide na glodalicu, to je najbolji nacin, ravnom brusilicom(''rendisaljkom'') to je tesko jer je bakar nemagnetni i nema cime da se stegne u brusilici a da se ne osteti

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Father said:

@Miomir

Rado bih poslušao zvučni uticaj ovog mata i materijala koji kolega @trstenkirhen73 pravi, ali bih ga custom-izovao na 6mm debljine koja mi je potrebna zbog fiksnog VTA ugla ručke ili čak možda u dva od po 3mm, ako u takvom slučaju ne unose neki negativan element za slučaj promene zvučnice koja ima veću visinu.

Svakako bih izgravirao sopstveni protraktor za moj gramofon na matu i završio sa papirnim podlogama. Možda cela stvar može da ode i u neku međusobnu saradnju na temu gravure mojih "idealnih protraktora" za nekoliko karakterističnih geometrija ili best buy modela tipa Technics 1200 ...

mat moze sa jedne strane da se gravira sarom a sa druge da se izgravira protraktor, dolazim sutra za BG pa cu ti poneti jedan mat da ga testiras

Link to comment
Share on other sites

Морам да поновим да уопште нису потребне ни глодалице а ни рендисаљке које какве. Евентуално струг али и у кућним условима то може да се направи уз адекватан алат.

Link to comment
Share on other sites

Pa ajde da pravimo bizz, evo ja cu da poliram, to sam radio, ima da se vlasnik ogleda kao u pravom ogledalu   :D

A mozemo i specilal poliranje, kad pridje tanjiru sa matom a on onda vidi svoju facu skroz iskrivljenu :D

Salim se.

Imam Dremel i krojacke alate i drvenu macolu al' stvarno ne znam kao bih bakarni mat napravio kuci.

Link to comment
Share on other sites

Pa nije samo to.

U kakvom obliku dolazi bakar koji treba da zavrsi sa dimenzijama 290 do 300 mm sirine ( otprilike ) i debljine 1,2 ili mozda 3mm ?

Da li se moze kupiti kao ploca ( neke povrsine ) pa iseci krug ili dolazi kao mnogo deblja ploca koja se mora stanjiti masinski pa iseci krug... ili je nesto trece ?

Sledece ( kad se resi prethodno ) bi bila prezciznost obrade, ono sto je Woland pomenuo, da taj bakar isecen kao krug bude potpuno ravan, pa da se zatim napravi udubljenje za etiketu i rupa.

Razmisljam naglas, odavno sam izgubio vezu sa mashinstvom i potrebnim nacinom razmisljanja kako na prakticnom nivou napraviti bakarni mat u kucnim uslovima i sa kakvim alatima.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, trstenkirhen73 said:

mora da se nadje bakar u ploci, obostrano poliran i zasticen vakumskom folijom, onda ide na glodalicu, to je najbolji nacin, ravnom brusilicom(''rendisaljkom'') to je tesko jer je bakar nemagnetni i nema cime da se stegne u brusilici a da se ne osteti

bio bih zahvalan za link na materijal (eventualno dobavljača), nisam imao priliku da vidim vakumirana pakovanja poliranog bakra.. a, jasno je da je glodalica potrebna za obradu.. hvala na informaciji

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Krca44 said:

U kakvom obliku dolazi bakar koji treba da zavrsi sa dimenzijama 290 do 300 mm sirine ( otprilike ) i debljine 1,2 ili mozda 3mm ?

У свим облицима а најпогоднија је плочевина. Наравно већих димензија па следи одсецање шестарењем или паралелним сечењем уз ивицу.

7 sati ranije, Krca44 said:

Da li se moze kupiti kao ploca ( neke povrsine ) pa iseci krug ili dolazi kao mnogo deblja ploca koja se mora stanjiti masinski pa iseci krug... ili je nesto trece ?

Нешто треће.

http://www.rajan.rs/pgs/bakar/bakarni-disk.html#

7 sati ranije, Krca44 said:

Razmisljam naglas, odavno sam izgubio vezu sa mashinstvom i potrebnim nacinom razmisljanja kako na prakticnom nivou napraviti bakarni mat u kucnim uslovima i sa kakvim alatima.

Одавно сам прест'о да размишљам наглас,    :ruganje сад' мрљам у браду.  

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Woland said:

bio bih zahvalan za link na materijal (eventualno dobavljača), nisam imao priliku da vidim vakumirana pakovanja poliranog bakra.. a, jasno je da je glodalica potrebna za obradu.. hvala na informaciji

Mislim da može lepo da se obradi i polira na strugu ako se bakarna ploča zalepi na neku ravnu podlogu - tanjir. Idealno bi bilo vakuumsko stezanje bakarne ploče ali ne verujem da neko  ima vakuumsku glavu za strug. Treba prvo od debljeg čeličnog lima obraditi pomoćni ravan tanjir koji može da se stegne u strug. Zalepi se termo lepkom i obradi donja strana, ispolira. Zatim se ugreje, odlepi pa okrene, zalepi i obradi gornja strana, centralni otvor i spoljašnji prečnik i usput polira.To će sve da košta dosta ali ni blizu koliko koštaju oni fabrički. Bakarnih ploča debljine 8-10mm ima da se kupi i u Bgd i u NS. Koliko treba da bude debeo taj mat, 3-4-5mm? Što je deblji lakše ga je obraditi. Mat od bakra je težak, pa ako nije kompletno obrađen i centriran onda mu možda treba i balansiranje. Pitaj eventualno Leonarda za savet, on ima dosta iskustva, da li može nekako na CNC glodalici da se uradi a da se ne ide na strug, ako njegova ili neka druga mašina ima vakuumsku ploču za fiksiranje.

Ovako izgleda vakuumska glava za strug, 300mm prečnika.

image188.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, alI_Zée said:

Струг је закон, искористити централну рупу за стезање у стезну главу.

Mala je ta rupa za stezanje. da je debeo 20mm obradio bi ga svako na strugu. Problem je u debljini mata, koja je mala pa mora celom površinom da bude dobro priljubljen uz ravnu stabilnu površinu tokom obrade, inače nema ništa od toga.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Nixie said:

А то, ма знам Ја за то али за то су потребни алати за истискивање а и пресе.

Заговарам кућну радиности и примитивније начине израде.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...