Jump to content


bakarni mat


laky

Recommended Posts

16 minuta ranije, trstenkirhen73 said:

Klamp i treba da ubije vibracije osovine tanjira ali i stojece talase koje proizvodi igla plus da pomogne ravnjanju i centriranju ploce,LP12 je

Ја само износим ставове те две британске компаније. Они ипак имају неку тежину.Мој Пинк Триангл има акрилни диск на који плоча иде директно. Каснији модели су имали кламп тежине свега 45 гр., Једно време сам имао Сумико тзв, матрикс мат, Све у вези тога су компромиси, нема ту идеалног решења.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Solderer said:

Ја само износим ставове те две британске компаније. Они ипак имају неку тежину.Мој Пинк Триангл има акрилни диск на који плоча иде директно. Каснији модели су имали кламп тежине свега 45 гр., Једно време сам имао Сумико тзв, матрикс мат, Све у вези тога су компромиси, нема ту идеалног решења.

Naravno i ja samo iznosim moje misljenje mada mislim da svaka vrhunska glava bi trebalo da ima klamp i to sam se vise puta licno uverio ali ipak sluh je veoma individualan

 

Link to comment
Share on other sites

Ako neko ima ili vidi negde na prodaji Audiovision mat Miljenka Jelusića nek javne.Kupac sam,hteo bi ga nekom pokloniti.

Ja bih za sebe potrazio jedan mat od impregnirane gume koji je ako se dobro sećam nudio Kuzma.Msm Kuzmisti molim ne zamerite,mozda i nije njegov.Vrlo tanak,meka savitljiva guma kao da je impregniran nekim platnom-gazom zatopljenim u gumi,hrapav ...deluje da jako dobro lepi na tanjir ,a sto se ploce "koči u mestu".Probao jednom- brutalno zvuci na sondeku

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, laky said:

 Da li je neko probao eksperimentisao fabricki ili diy. i kakva su iskustva.

 

9 sati ranije, alI_Zée said:

Ја сам спремио од месинга 2мм дебљине ...

Bakar i mesing se mehanički posmatrano, jako jako razlikuju. Mesing jeste pogodan za zvona, ali čist bakar je prilično mrtav što se "zvonkosti" tiče. Pogotovo tzv. meki bakar. Bakar u zavinosti od termičke i mehaničke obrade, može znatno da se razlikuje po mehaničkim osobinama.

Sendvič bakra i drugih metala može biti vrlo pogodan materijal za diskove gramofona.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Father said:

Ovo je suština. Čak i sendvič tri različita materijala ne svira isto kada se menja njihov raspored. Testirao i provereno potvrđujem.

U ovom momentu koristim 6mm misteriozni mat od neke vrste teflona ili akrila sa urezanim krugom na poziciji etikete, a sa donje strane mu je koža. Dobio ga od prijatelja koji se deklarisao kao ex vinilaš sa preferencom da ostane ex. Inače i on je zaboravio ko je bio proizvođač ovog iz tog vremena najbolje zvučećeg mata.

Možda bi se Kuja mogao setiti o čemu se tu zapravo radi. Imao je prilike da čuje kod mene razliku kada sam ga postavio posle sendviča filcova i gume.

Evo i stare slike sa prethodnog gramofona.

post-29491-0-02242100-1412875455_thumb.jpg

 

To ti je neka verzija mata Audiovision koji je pravio Miljenko Jelušić iz Rijeke, sredinom osamdesetih. Nije to teflon nego vulgaris polivinil ali je tajna u sendviču materijala unutra. Sa donje strane je koža. Dobro svira na gramofonima oštrijeg zvuka koji je posledica tanjira koji previše zvone. Radio je fino na Kuzminim gramofonima upravo iz pomenutog razloga, njegovi tanjiri su pa ne baš đubre ali nisu daleko od toga, ubedljivo najslabija tačka.

Link to comment
Share on other sites

U pravu je Anubis 99%.Ja sam imao takav beli Audiovision mat,ali bez tih brazdi i ako se dobro secam sav je bio beo-mozda se posle dosetio da deo sa nalepnicom ne prevuce tom plastikom.Odozgo plastika,iznutra nekih 11 slojeva.Bio je samolepljiv odozdo i odlicno radio na td 160.Davao je dodatni kick u basu kad se zalepi,pa je to rocito prijalo sa maleckim zvucnicima ls 3/5a tipa,smirivao je zivce u visokim audiotehnikama ali je zvuk ostajao vrlo detaljan i dosta bolji nego sa stock thorens matom.Kad se zalepi umrtvljavao je tanjir potpuno.Interesantno je sto je imao jednu tacku za centriranje- pomeras ga levo desno i onda nalepis tamo gde ti je najbolji zvuk.Kumu se desio gotovo neverovatan peh,gramofon stojao raspakovan,tanjir vertikalno i od sunca se odlepio i pomerio,a nikako ga nije mogao skinuti i na kraju je od cimanja i pokusaja pukao.Zato bi mu ga negde i pazario,pa za rodjus od kuma ...umesto televiizor- mat.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, anubisgrau said:

 

To ti je neka verzija mata Audiovision koji je pravio Miljenko Jelušić iz Rijeke, sredinom osamdesetih. Nije to teflon nego vulgaris polivinil ali je tajna u sendviču materijala unutra. Sa donje strane je koža. Dobro svira na gramofonima oštrijeg zvuka koji je posledica tanjira koji previše zvone. Radio je fino na Kuzminim gramofonima upravo iz pomenutog razloga, njegovi tanjiri su pa ne baš đubre ali nisu daleko od toga, ubedljivo najslabija tačka.

Hvala, tako nešto mi je i drug rekao, ali je on mislio da je neki Bosnc bio u pitanju. Dobro je znati o čemu se radi jer je njegov doprinos zvuku vrlo uočljiv.

Izvanredno poboljšava fokus i širi zvučnu sliku u sve 3 ose i potvrđujem Sondekov komentar da je napredak u kontroli basa enorman ne gubeći dubinu.

U svakom slučaju odličan mat, ali bez klampa ipak je moguće da se teoretiše o pominjanom lošem gripu vinila za mat. Definitivno je zvuk za malu nijansu konturisaniji sa klampom.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Solderer said:

Хрвати и данас искључиво користе реч мјед за бакар. Месинг је реч германског порекла. У руском језику реч мед се користи само за бакар. Бакар, нарочито оксидирани , има боју типичну за мед. Одатле старословенски назив.

Mjed je na hrvatskom slitina  materijala  , nikako čisti bakar , a ovisi o udjelu mješavine materijala ( čim je više bakra - kvalitetnija slitina ) . Bakar je težak nemagnetičan materija i to dosta mekan , mesing je porozniji , lakši ( ovisi o lijevu , postoji centrifugalni , bolji i tlačni - porozniji ? . Obzi rom da je bakar ( ovisno jel paljeni il valjani nije iste tvrdoče to su čudnovate priče .  Pravi bakar ne tetiran je mekan "ko duša" i sigurno nije dobar kao mat osim po težini . Mislim osobno da je priča na razini teorije . Slitine  tipa mesinga su pogodnije za obradu  čvrstoča im je veća  , a zadržavaju svojstva bakra . - sa njegovim nedostatcima tipa oksidasije .

 

Link to comment
Share on other sites

Што се тиче бакарног мата мене је повукло када сам видео најновији Техникс СЛ-1200. Наравно месинг сам имао и нисам морао да купујем бакар а правио сам из чисте радозналости а и лепоте као готов производ.

Иначе пробао сам на десетине разних матова и мој стари ДУМПА који поседујем од седамдесет и неке и пазарен у Француској по свему је бољи од оригиналног било којег грамофона, такође и од плутаног, једина мана је што га је тешко наћи. Мислим и никако.

Е сад' бакарни матови нису ништа ново, Микро Сеики је давних година избацио два модела ЦУ-180 и ЦУ-500 и љубитељи Сондека ЛП12 и Техникса СП10 су били главни потрошачи.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22.9.2018. at 16:18, Father said:

Ovo je suština. Čak i sendvič tri različita materijala ne svira isto kada se menja njihov raspored. Testirao i provereno potvrđujem.

U ovom momentu koristim 6mm misteriozni mat od neke vrste teflona ili akrila sa urezanim krugom na poziciji etikete, a sa donje strane mu je koža. Dobio ga od prijatelja koji se deklarisao kao ex vinilaš sa preferencom da ostane ex. Inače i on je zaboravio ko je bio proizvođač ovog iz tog vremena najbolje zvučećeg mata.

Možda bi se Kuja mogao setiti o čemu se tu zapravo radi. Imao je prilike da čuje kod mene razliku kada sam ga postavio posle sendviča filcova i gume.

Evo i stare slike sa prethodnog gramofona.

post-29491-0-02242100-1412875455_thumb.jpg

Imao sam ga osamdesetih i mnogi moji prijatelji bio je odlican.Imao je razne verzije.Sada imam jedan odlican mat

2h81lp0.jpg

2h81lp0.jpg

2l8h0y.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Miomir

Rado bih poslušao zvučni uticaj ovog mata i materijala koji kolega @trstenkirhen73 pravi, ali bih ga custom-izovao na 6mm debljine koja mi je potrebna zbog fiksnog VTA ugla ručke ili čak možda u dva od po 3mm, ako u takvom slučaju ne unose neki negativan element za slučaj promene zvučnice koja ima veću visinu.

Svakako bih izgravirao sopstveni protraktor za moj gramofon na matu i završio sa papirnim podlogama. Možda cela stvar može da ode i u neku međusobnu saradnju na temu gravure mojih "idealnih protraktora" za nekoliko karakterističnih geometrija ili best buy modela tipa Technics 1200 ...

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Father said:

 

Rado bih poslušao zvučni uticaj ovog mata i materijala koji kolega @trstenkirhen73 pravi, ali bih ga custom-izovao na 6mm debljine koja mi je potrebna zbog fiksnog VTA ugla ručke ili čak možda u dva od po 3mm, ako u takvom slučaju ne unose neki negativan element za slučaj promene zvučnice koja ima veću visinu.

Pomenuti PMMA od kojeg kolega pravi matove je akrilik?

https://en.wikipedia.org/wiki/Poly(methyl_methacrylate)

Poly(methyl methacrylate) (PMMA), also known as acrylic or acrylic glass as well as by the trade names Crylux, Plexiglas, Acrylite, Lucite, and Perspex among several others (see below), is a transparentthermoplastic often used in sheet form as a lightweight or shatter-resistant alternative to glass. The same material can be used as a casting resin, in inks and coatings, and has many other uses.

 

 

Link to comment
Share on other sites

I ja sam naišao na takav opis, kao "zamena" za staklo, što u neku ruku meni odgovara za protraktor. Opet verujem da pod ruku i na kuckanje nije iste rezonantne karakteristika kao staklo već više nalik plastici ili pleksiju ...

Da ne nagađam, šta god da je, interesantno ga je čuti i doneti zaključke o njegovom doprinosu u sopstvenom phono sistemu. Ne znači da će da legne svakome. Nažalost univerzalnost, zbog više faktora postaje sve ređa pojava u HiFi-ju.

Link to comment
Share on other sites

Akrilik je isto što i pleksiglas: 

Poly(methyl methacrylate) (PMMA), also known as acrylic or acrylic glass as well as by the trade names Crylux, Plexiglas, Acrylite, Lucite, and Perspex among several others

Ima tih matova od pleksiglasa dosta, evo imaju ih i od 6mm:

http://www.acrylteller.com/epages/es122814.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/es122814_acrylteller/Categories/PLATTENTELLERAUFLAGEN/6mm

Kapiram da je bitno da imaju udubljenje na mestu gde se nalazi etiketa na ploči.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...