Jump to content


Pohvale za Pežo


Ružić Slavoljub

Recommended Posts

Pre par dana sam kupio Peugeot 407 SW

Veoma sam prijatno iznenađen fabričkim ozvučenjem koje poseduje 407-ica. Danas sam se opet prijatno iznenadio jer sam otkrio da su u njega ugrađene JBL komponente.

Zaista je zvuk za peticu ali bih pitao upućene,dali je možda kod ovog mog auta neko izvadio zadnje zvučnike ili su neki modeli i tako prodavani.

Reč je o onim zvučnicima na držačima zadnje police.

Link to comment
Share on other sites

imao sam 406 sw i imao je original Clarion  "radio"  sa Rank zvučnicima i zadnjim ugrađenim u zadnje nosače krova  . To su bili neki  srednjotonci sa papirnatom membranom , kao i prednji basevi ( dole u vratima , sam impregnirani nekakvom gumom ) . al 16 najstice , dok su ovi otraga bili recimo 8 smice . To je tako srednje sviralo pa sam na ušrtb komfora  komandi na ( kod ) volana ipak kupio Pionira i adapter za ugradnju te otraga Mac audio , a napred  samo za baseve u vratima i usmerene  visokotonce koje sam "ukrotio " jednostavnom " špulom " stavio JM Lab - isto 16 najstice  za  u vratima , visokotonci na armaturi ostali isti . Lijepo je to sviralo , onak da bude dovoljno " ageesivno " da ne zaspiš na putu .

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, black coffe said:

imao sam 406 sw i imao je original Clarion  "radio"  sa Rank zvučnicima i zadnjim ugrađenim u zadnje nosače krova  . To su bili neki  srednjotonci sa papirnatom membranom , kao i prednji basevi ( dole u vratima , sam impregnirani nekakvom gumom ) . al 16 najstice , dok su ovi otraga bili recimo 8 smice . To je tako srednje sviralo pa sam na ušrtb komfora  komandi na ( kod ) volana ipak kupio Pionira i adapter za ugradnju te otraga Mac audio , a napred  samo za baseve u vratima i usmerene  visokotonce koje sam "ukrotio " jednostavnom " špulom " stavio JM Lab - isto 16 najstice  za  u vratima , visokotonci na armaturi ostali isti . Lijepo je to sviralo , onak da bude dovoljno " ageesivno " da ne zaspiš na putu .

I ja znam da ih je ozvučavao Clarion. U prvi momenat mi se jako svideo zvuk pa sam pomislio da je Clarion uradio zaista ozbiljan posao. Kasnije sam saznao da je tu ipak prste umešao JBL (čiji sam inače obožavaoc) pa sam dobio dodatni  kez na usnama.

Bas ide veoma duboko ali nije baš jeko definisan koliko bih ja to želeo. Ume da "zabrunda".Visoki,srednji OK

Sve u svemu-jaka 4 !

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, den!s said:

Vrlo verovatno da to spada u neki viši nivo opreme... Jer u standardnoj verziji nema JBLa.

Jeste. Ovaj moj ima skoro najjaču opremu.Ipak me zainteresovalo zašto nema ta dva driver-a u pomenutim policama iako se u zvuku ne oseća da nedostaju.

Dali je to neka budaletina pre mene skinula  ili nisu ni ugrađeni - ne znam.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Peter said:

 Ovaj moj ima skoro najjaču opremu…

Ja sam pre par godina menjao zvučnike i ostalo u kolima koja su fabrički imala najslabiju opremu. To je bilo jadno :-(
Menjao bih i da su imala najjaču, ali ajd :-)

Uglavnom, ništa na zadnju dasku, a u zadnja vrata samo onoliko koliko da malo popuni zvuk. Inače sve je u glavnim prednjim zvučnicima i to sa visokotoncima koji su odvojeni, tj. koji su usmereni ka slušaocu... A pozadi bilo šta osim subwoofera često zna samo da napravi zbrku i da se izgubi fokus i definicija...

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Peter said:

I ja znam da ih je ozvučavao Clarion. U prvi momenat mi se jako svideo zvuk pa sam pomislio da je Clarion uradio zaista ozbiljan posao. Kasnije sam saznao da je tu ipak prste umešao JBL (čiji sam inače obožavaoc) pa sam dobio dodatni  kez na usnama.

Bas ide veoma duboko ali nije baš jeko definisan koliko bih ja to želeo. Ume da "zabrunda".Visoki,srednji OK

Sve u svemu-jaka 4 !

 

Ja sam "brundanje " riješio tako da sam na "Pioniru"  bas ograničio na 80 herca , bilo ga za nijansu manje , al je bio okrugao i čist . Na 60 hz je na nekim snimkama i radio stanicama znao popizdit i profercat da  armatura i vrata prosviraju . Promjena zadnjih zvučnika donijela je promjenu samo za one na zadnjim sicevima jer je umanjilo intenzitet srednjih tonova papirnatog vješanja zadnjih zvučnika. Inače u autu slušam glazbu ja , a ne  ("celo selo selo oko mene ") :D.Za sad nemam bubrežne kamence , pa mi sub nije potreban . Osobno mislim da su 16 ice  dovoljne za bas u cc 4 kvadrata ? Sub je naglašavanje za čiji je veči ? ;).

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, black coffe said:

...Sub je naglašavanje za čiji je veči ? ;).

Nije, nego da napravi čist, jasan, definisan a dubok bas. Koji kad pustiš snimak live izvođenja Pitera Gabriela imaš osećaj kao da si na koncertu. Od koliko herca počinje, to zavisi od mnogih faktora, ali u principu to mu je namena.

Ako si ugradio loš, ili si ga povezao na Pioneerov izlaz, onda „čiji je veći/manji“ pije vodu ;-)

 

Link to comment
Share on other sites

Nismo isključivi ;-)

Kada jednog sunčanog dana shvatimo da ugao krila otvorenog prozora u sobi menja zvuk u većoj meri nego EQ i da nema beskompromisnih rešenja, onda se malo zamislimo i obratimo više pažnju na muziku i zvuk pa makar koristili EQ, DSP, subwoofere, itd.

Inače, u životu sam se dosta naslušao muziku baš u automobilu. I to lepe muzike, vrlo kvalitetne reprodukcije :-)

 

ps. Skoro sam slušao Harman Kardon fabrički sistem u nekom novom Mercedesu (koji se doplaćivao oko 1.000 e). Dosta to dobro zvuči, ali sam ja više za kvalitetni prednji komponentni sistem sa subwooferima. Kod Mercedesa mi se nešto fokus gubio, zvuk je plivao u kolima sa pomešanom veličinom instrumenata, i više mi je sve delovalo kao kućni surround receiver podešen na prvu...

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, den!s said:

Nije, nego da napravi čist, jasan, definisan a dubok bas. Koji kad pustiš snimak live izvođenja Pitera Gabriela imaš osećaj kao da si na koncertu. Od koliko herca počinje, to zavisi od mnogih faktora, ali u principu to mu je namena.

Ako si ugradio loš, ili si ga povezao na Pioneerov izlaz, onda „čiji je veći/manji“ pije vodu ;-)

 

Ja sam naučio  davno , nisam se time bavio jer mi to nije profesija , nego hobi  da  je ritam sekcija ( bas i bubanj ? ) nosioc  iliti temelj itd  pjesme ?  A što Te tjera da cupkaš - daješ ritam  poistovječuješ se  pjesmi ak  Ti se sviđa ?  Ja  sa ma na Mingusu ispribavao bas  za ??? , a na  Hotel  Carifornia  i live , i n ZKM  čudo -? Parni Valjak - Ljubavna  -  al  ajmo o bilo čemu ! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, den!s said:

Nismo isključivi ;-)

Kada jednog sunčanog dana shvatimo da ugao krila otvorenog prozora u sobi menja zvuk u većoj meri nego EQ i da nema beskompromisnih rešenja, onda se malo zamislimo i obratimo više pažnju na muziku i zvuk pa makar koristili EQ, DSP, subwoofere, itd.

Inače, u životu sam se dosta naslušao muziku baš u automobilu. I to lepe muzike, vrlo kvalitetne reprodukcije :-)

 

ps. Skoro sam slušao Harman Kardon fabrički sistem u nekom novom Mercedesu (koji se doplaćivao oko 1.000 e). Dosta to dobro zvuči, ali sam ja više za kvalitetni prednji komponentni sistem sa subwooferima. Kod Mercedesa mi se nešto fokus gubio, zvuk je plivao u kolima sa pomešanom veličinom instrumenata, i više mi je sve delovalo kao kućni surround receiver podešen na prvu...

 

Odokativno ? :mellow:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Peter said:

Da,tonskim kontrolama sam im malo odsekao bas da bi se izgubilo to brundanje...

Da li vrata zvone kada se kucne spolja? Kod mene je to zvucalo jezivo lose fabricki. Najvise sam vremena izgubio seckajuci i lepkajuci izolaciju po vratima :heat

Ali zvuk sada kad zatvorim vrata kao u podmornici :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 7.9.2018. at 10:44, den!s said:

Da li vrata zvone kada se kucne spolja? Kod mene je to zvucalo jezivo lose fabricki. Najvise sam vremena izgubio seckajuci i lepkajuci izolaciju po vratima :heat

Ali zvuk sada kad zatvorim vrata kao u podmornici :D

E svaka čast na volji!!! :thumbsup2

Pravi primer onoga kome je šta bitno, ja to ne bih primećivao a tebi je smetalo do te mere da si zasukao rukave :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11.1.2019. at 15:08, jurke said:

...Pravi primer onoga kome je šta bitno, ja to ne bih primećivao a tebi je smetalo do te mere da si zasukao rukave :D

To je ono osnovno što treba da se uradi. Nešto slično kao kod obraćanja pažnje na akustiku prostorije, u kućnim uslovima.
Džaba sav kvalitet (i skupoća za one kojima je to bitno) uređaja ako ih postavimo u loše uslove.

Osnovno je dampirati vozilo da za niže frekvencije nema zvonjave i vibracija okoline. A za visoke frekvencije su važniji usmerenje i razne refleksije od stakala i sl…

Jako, jako dobar zvuk se može dobiti u automobilu ako se to odradi kako treba. Naročito što pomaže nearfield slušanje ;-)

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, den!s said:

To je ono osnovno što treba da se uradi. Nešto slično kao kod obraćanja pažnje na akustiku prostorije, u kućnim uslovima.
Džaba sav kvalitet (i skupoća za one kojima je to bitno) uređaja ako ih postavimo u loše uslove.

Osnovno je dampirati vozilo da za niže frekvencije nema zvonjave i vibracija okoline. A za visoke frekvencije su važniji usmerenje i razne refleksije od stakala i sl…

Jako, jako dobar zvuk se može dobiti u automobilu ako se to odradi kako treba. Naročito što pomaže nearfield slušanje ;-)

Je ! :) sjediš u svit spotu ? i  cijelo selo koje voziš čuje kao i ti . :D . Auto je jedna priča , a doma je druga ? , odprilike ko hamburger i  grah s kobasicom ( ko kaj voli ) . NHF  !. Razumijem dampiranje vrata sa tzv dinamicom  , da ne svira  cijeli auto itd . al .... ^_^

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, black coffe said:

Je ! :) sjediš u svit spotu ? i  cijelo selo koje voziš čuje kao i ti . :D . Auto je jedna priča , a doma je druga ? , odprilike ko hamburger i  grah s kobasicom ( ko kaj voli ) . NHF  !. Razumijem dampiranje vrata sa tzv dinamicom  , da ne svira  cijeli auto itd . al .... ^_^

NHF, ali...
Ajd što te teško razumem što pišeš isprekidano i nepovezano, pretpostavljam da sam jedini na forumu pa ću da se malo pomučim. Ali ovde i misliš pogrešno. Kakve veze ima zvuk koji se čuje van auta sa dampiranjem vrata i gepeka i ostalih delova koji vibriraju i prave gluposti u kolima? A zar je voziti auto kroz selo nešto pogrešno? Jel na selu ne znaju šta je muzika, nije još došlo do njih?

Koji sweet spot? Na kom koncertu imaš sweet spot?

?

 

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, den!s said:

NHF, ali...
Ajd što te teško razumem što pišeš isprekidano i nepovezano, pretpostavljam da sam jedini na forumu pa ću da se malo pomučim. Ali ovde i misliš pogrešno. Kakve veze ima zvuk koji se čuje van auta sa dampiranjem vrata i gepeka i ostalih delova koji vibriraju i prave gluposti u kolima? A zar je voziti auto kroz selo nešto pogrešno? Jel na selu ne znaju šta je muzika, nije još došlo do njih?

Koji sweet spot? Na kom koncertu imaš sweet spot?

?

 

Svaćam što hočeš reć . , na žalost  konzumeri  onoga  o čemu prčamo  su kakvi jesu m- tipa  čim glasnije tim bolje ^_^ . Na živom događaju nema , nego osobni doživjjaj !  Di je problam ? u živo ili u autu  - da sam ja neko ? :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, black coffe said:

Svaćam što hočeš reć . , na žalost  konzumeri  onoga  o čemu prčamo  su kakvi jesu m- tipa  čim glasnije tim bolje ^_^ . Na živom događaju nema , nego osobni doživjjaj !  Di je problam ? u živo ili u autu  - da sam ja neko ? :thumbsup2

Pišeš kao da si na nekim psiho-aktivnim supstancama, stvarno si brate naporan...:rolleyes: I nije problem dijalekt, jer poznajem izvorne Zagorce koje razumem mnogo bolje nego tebe, ali oni nemaju taj tvoj tok misli, odnosno nedostatak istog...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...