Jump to content


TV koji ima samo optički izlaz - kakvo ozvučenje kupiti


GoranT

Recommended Posts

Posedujem LG televizor koji nema nikakav analogni izlaz za zvuk, ni RCA, ni za slušalice, već samo digitalni-optički, pa sam u potrazi za nekom povoljnom varijantom do 130 evra za unapređenje zvuka u dnevnoj sobi. Malo sam istraživao i zaključio da imam sledeće opcije:

1) risiver sa optičkim ulazom + pasivne kutije,

2) običan risiver + konverter optika->rca + pasivne kutije,

3) neki 2.0 ili 2.1 sistem koji već u sebi ima optički ulaz,

4) soundbar

Moja pitanja su: Šta ljudi generalno rade u ovoj situaciji, odnosno, šta najčešće kupuju? Da li je moguće naći risiver sa optičkim ulazom na domaćim oglasima za 40-50 evra kako bih ostatak para mogao da potrošim na neke pristojne kutije? Sama potraga za ovakvim risiverom mi posle prvih pet strana na kupujemprodajem deluje kao nemoguća misija.

Kako rade konverteri sa optike na RCA, kapiram da praktični nisu uopšte i gledao bih da izbegnem ovu varijantu, ali da li degradiraju zvuk značajno(ako zaključimo da nijedna druga opcija nije dovoljno povoljna)?

Kod kojih brendova mogu naći 2.0 sisteme sa optičkim ulazom?

Kakvo je generalno mišljenje audiofila o saundbarovima reda cene 100-150 evra za gledanje filmova i slušanje muzike u ležernoj varijanti, ja godinama nisam slušao nijedan uživo, mada kapiram da tako mali drajveri ne mogu izgurati nikakav bas.

I još jedno gratis pitanje. Dok sam mislio da svoj televizor mogu da povežem analognim kablovima, uzeo sam Microlab Solo 7C vodeći se iskustvom od pre nekoliko godina i pozitivnim recenzijama sa interneta, ali posle montaže mi je zvuk delovao poprilično zagušeno i mutno, bez visokih i srednjih i sa slabom separacijom frekvencija, je l' sam naleteo na faličan komad ili jednostavno mora tako da radi u tom cenovnom rangu? Doduše, radim i slušam muziku na studijskim monitorima već dve godine, pa verovatno očekujem previše...Da li je ovaj par kutija barem jedan stepenik iznad Microlab utiska:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Zvucnici/HECO-Victa-300-Rosewood-Exclusive-65033979-oglas.htm?filter_id=248296262

Eto, ja sam unapred zahvalan ako neko izdvoji malo vremena da mi pomogne, mislio sam da je HIFI tehnika manje više ista priča kao studijska oprema, ali potpuno sam izgubljen. :)

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, GoranT said:

 Da li je moguće naći risiver sa optičkim ulazom na domaćim oglasima za 40-50 evra kako bih ostatak para mogao da potrošim na neke pristojne kutije? 

Могуће је......

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/D-A-konvertori/DAC-Digitalno-Analogni-audio-konverter-sa-optickim-kablom-1m-63819047-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/D-A-konvertori/DAC-Digitalno-analogni-audio-konverter-D-A-43343832-oglas.htm

Link to comment
Share on other sites

Kupi Onkyo TX 8020 i zahvali mi posle :)

Šalu na stranu, za prikačiti na TV dušu dalo... Ima integrisan DAC, radio, daljinac i zvuk sasvim OK. Ima na KP za oko 100 EUR. 

Kod mene je bio tako prikačen 2 godine i pokazao se super. Čak je i muzika sa TV (preko YT ili HDD) zvučala odlično. 

Na to možeš i da nađeš neke OK kutije za 50-100 EUR i imaš fin TV sistem

Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2018 at 11:46 PM, siroma said:

A dobto veče?

Ja san taj i taj.

Dobro veče, ja sam izvesni Goran koji je listao forum par dana i zaključio da je najbolje iskucati suštinu u postu da ga ne bi razapinjali prekaljeni forumaši što smara s beskorisnim informacijama.

On 8/23/2018 at 12:02 AM, alI_Zée said:

I meni se čini da će mi ovo uštedeti jurnjavu za adekvatnim i povoljnim risiverom, a i džaba su ovi konverteri, mislio sam da idu od trijes evra naviše.

On 8/23/2018 at 12:22 AM, ivanp said:

Nešto mi se javlja da svi AV risiveri imaju bar jedan optički ulaz. Bar su imali ovi koje sam ja koristio. Tako da ........... široko ti polje.

Verovatno nisam dovoljno detaljno listao oglase, sad mi AV risiveri izleću malo češće. :)

16 hours ago, bkrmar said:

Kupi Onkyo TX 8020 i zahvali mi posle :)

Šalu na stranu, za prikačiti na TV dušu dalo... Ima integrisan DAC, radio, daljinac i zvuk sasvim OK. Ima na KP za oko 100 EUR. 

Kod mene je bio tako prikačen 2 godine i pokazao se super. Čak je i muzika sa TV (preko YT ili HDD) zvučala odlično. 

Na to možeš i da nađeš neke OK kutije za 50-100 EUR i imaš fin TV sistem

Ovo stvarno dobro izgleda, plus ukućani sa ajfonima mogu airplay-om da strimuju muziku direktno na njega...Ozbiljan kandidat, svega mi.

Hvala svima na odgovorima, smaraću još u narednih par dana wrw :)

Link to comment
Share on other sites

Imam LG 49UB850V i samo da napomenem da izlaz na optičkom izlazu nije uvek aktivan. Zapravo mora u meniju da se zvuk prebaci na optički output i time zvuk biva preusmeren na taj izlaz, a zvuk na TV zvučnike prestaje da bude emitovan.

Dakle vraćanje na uobičajno gledanje TV-a i slušanje zvuka preko njegovih zvučnika, opet iziskuje odlazak u meni i listanje do potrebne kvakice da se zvuk prebaci na interne zvučnike, a ugasi optički output.

Probao i odustao, jer je mnogo sporo i nepraktično. Barem kod ovog modela koji ja imam. Lakše mi je da D3 povežem koaksijalcem ili optikom ili line RCA vezom na više strana ili kombinacija amplifikacije.

UB850V-1.png

Link to comment
Share on other sites

Tako je ali možeš da ostaviš da tako stoji. Jedino što svaki put kada uključiš TV moraš i pojačalo. Takođe onda jačinu zvuka preko pojačala... Meni to nije bilo problem, brzo sam se navikao. 

Ima čak nekih modela Onkyo koji prepoznaju input od TV kada se uključi i automatski se uključe. Koji modeli tačno ne znam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24.8.2018. at 9:49, Father said:

Imam LG 49UB850V i samo da napomenem da izlaz na optičkom izlazu nije uvek aktivan. Zapravo mora u meniju da se zvuk prebaci na optički output i time zvuk biva preusmeren na taj izlaz, a zvuk na TV zvučnike prestaje da bude emitovan.

Dakle vraćanje na uobičajno gledanje TV-a i slušanje zvuka preko njegovih zvučnika, opet iziskuje odlazak u meni i listanje do potrebne kvakice da se zvuk prebaci na interne zvučnike, a ugasi optički output.

Zbog ovog glupog fičera svih LG televizora, eLGijevi su kod mene potpuno eliminisani kao potencijalni izbor televizora za kuću. :(

 

On 24.8.2018. at 20:20, dude said:

Ne razumem, zašto bi neko povezivao zvuk optikom iz samog tv-a, kad je mnogo bolje ići preko digitalnog audio izlaza na set boxu ili d3, kao što pomenu ćale .

Kad se već planira slušanje preko hife :huh:

Savremeni TV je sada uglavnom postao centar multimedije. Integrisani player radi ponajbolje za filmove, integrisani YT radi ponajbolje za YT, integrisani Netflix da ne spominjem... TV mora na pojačalo, i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...