Jump to content


Cable Talk Concert 2.1


bkrmar

Recommended Posts

5 sati ranije, zoranzu said:

Reaktansa zvucnickog kabla na toj duzini je dovoljno velika pa struja bira najkraci put.

 Nisam siguran da razumem.... ukupna impedansa zvucnickog kabla je... 0.1Om? Manje? Tu negde, nadam se.... Impedansa skretnice koju vidis na terminalima je.... 8 ili 16 Om-a? Gde gresim? 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

13 sati ranije, nkrgovic said:

 Ta prica da postoji reaktivni povratni signal iz kalema na niskotonskom zvucniku koja nekako prodje na visokotonac se provlaci vec neko vreme, ali meni to nekako ne ide u glavu. Ako je izlazni otpor pojacala, gledano iz zvucnika preko 100 puta manji od onoga koji se vidi ka skretnici visokotonca, onda je to klasican strujni razdelnik i ono sto ce proci u visokotonac toliko minimalno da to nema bas puno smisla. Pri tom, pricamo o reakvitnoj povratnoj snazi, koju prvo skretnica prima na sebe. 

 Ono sto ima smisla i sto sam vise puta cuo da je bolje je :

1) Zameniti jumper parcetom zvucnickog kabla. Vecina jumpera su krs, dobar, pravilno terminiran zvucnicki kabl je mnogo bolje resenje. Ako ovo niste probali, vec ste presli pravo sa jumpera na bi-wire, mozda je ovo prvo bilo dovoljno.

2) Zameniti dva kabla jednim, koji kosta kao ta dva zajedno. Slobodno od istog proizvodjaca i slobodno odbijte cenu za jumpere. Znaci klasicno price-performance poredjenje, za iste pare dve varijante. 

 E sad, bi-amp je POTPUNO druga prica, to i te kako ima smisla, pojacalo koje ne vidi fazni pomak reaktansu bas zvucnika sigurno radi rasterecenije, pa samim tim daje bolji signal ka visokotoncu ili srednjetoncu. Dodatno, pricamo o dodatnoj snazi, koja prija. Cak i ovde je pitanje da li je bi-amp bolji nego jedno, zbirno bolje pojacalo, isto kao sa kablovima.... Ali ajde, bi-amp bez problema donosi cujni napredak, plus je laksi za implementaciju jer omogucava kupovinu po fazama, ili je mozda lako izvodljiv u nekom AV sistemu gde ostane viska kanala.... 

Ovo pod 1 je apsolutno točno i najjeftinija varijanta ( možeš si obzirom na "kratkoću") priuštiti kvalitetniji kabel ) . Sad će neko reć da , ali ovaj glavni dolazni kabel je ....   i nikad kraja priči . A što se "povrata" prema visokotoncu tiče , valjda i  skretnica nešto radi . Gospodo draga ! logika i fizika u audio očito ne važe ;). Samo uši , koje naravno svatko  ima svoja . Pravilno pozicionirajte sustav , pripremite sobu za njega ( ne na uštrb  svakodnevnog života ) to  vam je veči benifit od bilo kakvih kabela , bilo strujnih ili zvučničkih . Na ovom jezičnom području ima dovoljno kompetentnih foruma koji  vam sve objašnjavaju , i kad sve svedemo na zajednički nazivnik -  NIKAD  ZADOVOLJAN - tu je i smisao  :):thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Body said:

Kod Be wiringa jedno jedino pravilo pozajmiš drugi par žica od drugara staviš kod sebe čuješ imali razlike ili nema i to je to ništa više ništa manje

E da procitam i nesto pametno :thumbsup2 

Najlakše kupiti 5 pogresnih stvari ili da ti neko nesto od viskova  "dobronamerno" uvali,proda svu pamet sveta i onda jos ubedi da ne čuješ dobro i posalje lekaru. Dosta oprecna su misljenja o bivajeringu, od toga da je veliko nista do toga jako mnogo popravi zvuk.Drugar mi je nedavno pricao o izvanrednom napredku kod njegovih energy zvucnika kad se bivajerningom povezu.Dakle kao sto kolega rece proba,al ne od trgovca vec iskljucivo od drugara kako kolega rece.Često su jumperi ustvari problem.

Link to comment
Share on other sites

Drage kolege, da se kratko nadovežem sa svojim iskustvom, koje je istina skromno, ali je mislim relevantno. Eksperimentisao sam sa raznim načinima povezivanja. Zvučnici koje imam daju puno raličitih mogućnosti, trenutno sam ih povezao bi-wire kablom Linn K-40, a kratke spojeve sam napravio pomoću Viablue mostova koji su takođe bi-wire :rolleyes: http://www.viablue.de/cn/jumper_bridges_spades_ts.shtml . Visoki mi zvuče čistije i divno "cakću" nakon postavljanja novih mostova, naročito je zvuk kontra činele fin, prijatno mi je za uvo.  Na basu i srednjim nisam osetio razliku... Uskoro mi stiže još jedan par kablova, tada ću da skinem mostove, jer povezujem još jedno pojačalo.

 

IMG_0022.thumb.JPG.ae703285937fbd28e7c0a8c64e76f2f8.JPG

Link to comment
Share on other sites

i još nešto: primetio sam da je veliki broj kablova "usmeren"... ima li to usmerenje uopšte smila? Zar nije poenta u što većoj provodljivorsti kabloba (što manje otpora), što znači kvalitetniji materijali koje bolje provode struju i njihov što veći poprečni presek? Sećam se da smo to učili iz fizike još u osnovnoj školi. Zar ima veze ima sa koje strane teče struja?

Link to comment
Share on other sites

Snake oil prica je pojam koji onima koji ne zele da se posvete necemu sluzi kao opravdanje da se ne bave time, tzv. mantra za ubediti sebe da odbacis nesto bez probe verujuci onima koji takodje nisu to sto odbacuju na valjan nacin ni primenili.

NL, kako si ti razumeo pojam usmerenost kabla?

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, sondek said:

Jos bolje ako bilo kakve bananice moguće izbeći,ako zv.terminali nisu samo rupice,ali misli se na bananice kad se kaze F jer kabl sa njima zalemljenim tako i izgleda.Jedna slika vise nego 100 reči...

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_F-plug.jpg

To je sasvim uredu, mada tesko da bkrmar ima ovakve terminale.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, NL. said:

i još nešto: primetio sam da je veliki broj kablova "usmeren"... ima li to usmerenje uopšte smila? Zar nije poenta u što većoj provodljivorsti kabloba (što manje otpora), što znači kvalitetniji materijali koje bolje provode struju i njihov što veći poprečni presek? Sećam se da smo to učili iz fizike još u osnovnoj školi. Zar ima veze ima sa koje strane teče struja?

 Kabl jeste pasivna komponenta ali ima impedansu. Kao takva, ona ima i reaktivnu komponentu, kapacitivnost i induktivnost, koje stvaraju razlicit otpor u zavisnosti od frekvencije struje - tako da nije bas prosto. Zapravo, glavna razlika u kablovima su ove dve komponente koje prave neku vrstu filtera u kablu, razlicio delujuci u razlicitim frekventnim opsezima. 

 Usmerenost kod nekih kablova ima prilicno jasnu karakteristiku: Kablovi koji imaju oklop taj oklop uzemljuju (vezuju na nulti provodnik) na jednoj i samo jednoj strani - kod hifi-a je to strana izvora signala. Onda je usmerenost jasna. Usmerenost kabl koji ima jednu jedinu zicu, kao zvucnicki meni nije jasna. Navodno ima veze sa kristalnom strukturom, ili sa dielektrikom tj. izolatorom, ali nikad nisam video merenja koja nesto konkretno pokazuju. Cak sam cuo i ljude koji kazu "uzeli neusmeren kabl, probali na oba nacina i odabrali onaj koji se cuo bolje". 

Link to comment
Share on other sites

@ab pojam mi je bio maglovit, u smislu usmerenosti kabla sa jednom žicom, jer mi nije logično da u tom slučaju ima razlike u kom smeru teče struja. Sa druge strane, deluje mi logično da ako je zvučnik povezan pomoću 2 para istovetna kabla, otpor od pojačala do zvučnika će biti upola manji, nego da je povezan samo jednim parom istih kablova... drugim rečima, što više kablova, to manje otpora, pa mi je bilo logično da je to i bolje za čitav sistem.  

Ali mi je objašnjenje Nkrgovica logično. Kablovi osim što provode, oni ipak i filtriraju na neki način, sa tim se apsolutno slažem. Zaboravio sam i na to da ima kablova sa više žica. I ovaj kabal koji ja koristim zapravo u sebi sadrže dva para kablova - jedan par koji je od obične žice (teže savitljive, tanje) za tweeter, i drugi par (savitljive, deblje) koji su za bas. Ovaj drugi par je očigledno sastavljen od više žica i možda ima smisla da je se struja koja teče kroz njih različito ponaša, u zavisnosti sa koje strane teče (način preplitanja, izolacije itd.itd.)... 

Na kraju, ovo što je Vdzele napisao je takođe na mestu - smisao kablova i povezivanja nije (samo) u tome da se poveća efikasnost sistema, već pre svega da zvuk koji sistem proizvodi više prija našim ušima. Nekome kabal koji je slabije provodljiv zvuči i bolje i to je sasvim OK.

Mene to sve dovodi do zaključka da "kvalitet" ipak više zavisi od slušalaca, nego od samog sistema :) Što bi rekli, lepota je u očima posmatrača.    

 

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, sondek said:

Pogledao sam wfdl 220 ima standardne 4mm banane dakle moze,ne trebaju mu jumperi.

Evo, pogledah i ja sada, svakako mu ne trebaju u tom slucaju jumperi...ali pogledah malo bolje i tvoju fotografiju, tu je kabal zapravo terminisan bananicama sto apsolutno potvrdjuje sve sto si napisao. Prethodno sam pogresno razumeo da preporucujes taj nacin bez terminacije, moja greska.

Fine bananice :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2018 at 1:02 PM, NL. said:

@ab 

Na kraju, ovo što je Vdzele napisao je takođe na mestu - smisao kablova i povezivanja nije (samo) u tome da se poveća efikasnost sistema, već pre svega da zvuk koji sistem proizvodi više prija našim ušima. Nekome kabal koji je slabije provodljiv zvuči i bolje i to je sasvim OK.

Mene to sve dovodi do zaključka da "kvalitet" ipak više zavisi od slušalaca, nego od samog sistema :) Što bi rekli, lepota je u očima posmatrača.    

 

John Bowers je izjavio- Ne želimo da napravimo uređaj koji što bolje svira, nego što manje lošije u odnosu na orginalnu muziku

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...