Jump to content


Cable Talk Concert 2.1


bkrmar

Recommended Posts

Pozdrav svima

Tražim dobar bi-wire kabl i naleteo sam na Cable Talk Concert 2.1, navodno dosta dobar kabl koliko vidim po šturim informacijama po netu

Da li neko ima iskustva sa ovim kablom?

Da li imate neku preporuku za bi-wire kabl, po razumnoj ceni?

Sistem je Marantz PM6005 + W/dale Diamond 220

 

Hvala :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

29 minuta ranije, microfarad said:

Father idu dva kabla, to na slici je kabal, za jedan zvučnik!

Pa oni ga kao takvog deklarišu i reklamiraju za biwire!? Čitam šta pišu.

... dakle, ako će mo kako ti kažeš onda svaki kabl može da bude biwire kabl, zar ne, ako ću da koristim još jedan isti kabl za tu namenu. Kapiraš?

Link to comment
Share on other sites

Jel može pojašnjenje zašto bi se dobio problem?

Ja koliko sam video (ispravite me ako grešim) većina bi wire kablova ima provodnike iste geometrije. Tek poneki sa različitom geometrijom kao kod npr Hiperlitz kablova koji AQ forsira...

Inače sam imao Type 4, ništa specijalno kabl, barem u mom budget sistemu...

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, bkrmar said:

Ja koliko sam video (ispravite me ako grešim) većina bi wire kablova ima provodnike iste geometrije.

Koja je logika biwire povezivanja onda?

Ako se radi o biampingu onda, dve iste geometrije u dva odvojena ista kabla mogu da idu paralelno, jedna na bass a druga na mid + visoki.

Pomenuti kabl ni u tom slučaju nije pogodan zbog međusobnih uticaja do kojih može doći, usled različitog pogona i struje koja prolazi kroz prva dva provodnika umotana oko druga dva provodnika, obzirom da su prikačeni na dva namenski različita pojačala, pa ni u slučaju biampinga ovaj kabl nema smisla.

Verovatno, da je vezan sa dve žice na + i dve žice na - može biti ok u zvučnom smislu, ali o tome ne mogu da govorim jer ga nisam nikada korisito.

Iznosim samo činjenice na bazi čiste logike.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, bkrmar said:

Inače sam imao Type 4, ništa specijalno kabl, barem u mom budget sistemu...

Star-Quad Series - Type 4 je četvorožilni kabl sveden na 2 za+ i dve za  -, upravo ono što sam i rekao. Nije biwire kabl, kako se za ovaj tvrdi.

60ca35591a236532ee82195e7b286d6e.jpg type-4_6_2.jpg&d=e14f279037b40a66e40fb1b

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, bkrmar said:

Sta bi bio onda ispravan bi-wire-ing?

Sa dva odvojena kabla, namenski odabrana za svoje područje delovanja. Barem tako su mene učili.

Iskreno biwire je nepotreban, ako koristiš linearan zvučnički kabl, a 4 terminala su izmislili trgovci. ;)

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Father said:

Star-Quad Series - Type 4 je četvorožilni kabl sveden na 2 za+ i dve za  -, upravo ono što sam i rekao. Nije biwire kabl, kako se za ovaj tvrdi.

60ca35591a236532ee82195e7b286d6e.jpg type-4_6_2.jpg&d=e14f279037b40a66e40fb1b

 

I koji je tu benefit ako na kraju kabla dolazi do kontakta dva provodnika različite debljine, te se završavaju u istu bananicu i ulaze sa istim (pomešanim) signalom u terminal? Koja je onda prednost dva provodnika različite debljine? 

Dok sam ga imao moja predpostavaka je bila da tanji provodnici idu i mid+high terminal dok deblji u bass...

Link to comment
Share on other sites

Kako nisam? :)

Na levo slici je Type 4 sveden na 1 (+) i 1(-), dakle namenjen kao single wire cable. A takođe koliko vidim može da se koristi i kao bi-wire kako sam opisao gore

14 minuta ranije, Father said:

Sa dva odvojena kabla, namenski odabrana za svoje područje delovanja. Barem tako su mene učili.

Dakle, recimo za bass se koristi jedan tip kablova poznat po dobrom bass-u, dok za mid+high se korsti totalno drugi tip poznat po dobrim mid+high?

Link to comment
Share on other sites

@patason

Koliko god se trudio da te doživim dobronamerno ili kao člana koji želi da pomogne, na žalost mi ne polazi za rukom. :klanjanje

Arogancija i bezobzirna nadmenost koju prezentuješ u svojim nastupima na forumu prevazilaze garnice ukusa i pristojne svrsishodne komunikacije. Večno negativan i podbadački sklon prozivanju, tvoji postovi predstavljaju "Informer" nivo korisnih informacija za ljude koji postavljaju konkretna pitanja.

Da si imao želju da pomogneš pokretaču teme, rekao bi nešto njemu korisno. Ovako si ga javno pozvao na odlazak sa foruma. Izrazita prezentacija znanja i iskustva, samo tebi svojstvena.

Svako ti dobro želim u svakom slučaju i samo rokaj u svom maniru. :huh:

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, bkrmar said:

I koji je tu benefit ako na kraju kabla dolazi do kontakta dva provodnika različite debljine, te se završavaju u istu bananicu i ulaze sa istim (pomešanim) signalom u terminal? Koja je onda prednost dva provodnika različite debljine? 

Dok sam ga imao moja predpostavaka je bila da tanji provodnici idu i mid+high terminal dok deblji u bass...

Nikada ti nisam rekao da dva kabla različitih preseka treba terminisati na zajedničke dve viljuške.

Rekao sam ovo dole, nakon posta u kome pominješ AQ Tupe4 koji ima vrlo sličnu koncepciju 4 kabla gde su dva + a druga dva -, unakrsno uzeta, pa sam u tom smislu rekao ovo dole, gde je moguće da bi taj Cable Talk Concert 2.1 u takvoj normalnoj "singl wire" opciji mogao dobro da zvuči.

18 sati ranije, Father said:

Verovatno, da je vezan sa dve žice na + i dve žice na - može biti ok u zvučnom smislu, ali o tome ne mogu da govorim jer ga nisam nikada korisito.

 

18 sati ranije, Father said:

Ako se radi o biampingu onda, dve iste geometrije u dva odvojena ista kabla mogu da idu paralelno, jedna na bass a druga na mid + visoki.

Iz dva pojačala idu dva identična kabla do jednog biwire ready zvučnika. Jedan kabl sa jednog pojačala ide na mid+visoki, a drugi kabl sa drugog pojačala ide na bass. Tada koristiš biamping zajedno sa biwier konekcijom na zvučnicima.

Druga opcija je sa jednog pojačala šalješ dva različita kabla ka jednom zvučniku, gde je jedan kabl namenski za bass a drugi namenski za mid+visoki.

Ova druga opcija je po meni lošija jer u startu koristi kablove sa sopstvenom farbom ili akcetiranjem nekog područja, što nije linearno. Takođe ne verujem da su inženjeri kutija projektovali skretnicu i fino je podešavali, a da nisu korisiti maksimalno linearne kablove u celom opsegu.

Moje je viđenje, da dodatno intenziviranje gornjeg dela ili donjeg dela zvučnog spektra ofarbanim kablovima ne doprinosi prirodnosti već stvar vuče ka steroidnom krivljenju zvučne slike.

E sada neko i to voli i preferira, pa kako vam volja.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, bkrmar said:

 

I koji je tu benefit ako na kraju kabla dolazi do kontakta dva provodnika različite debljine, te se završavaju u istu bananicu i ulaze sa istim (pomešanim) signalom u terminal? Koja je onda prednost dva provodnika različite debljine? 

Dok sam ga imao moja predpostavaka je bila da tanji provodnici idu i mid+high terminal dok deblji u bass...

Bi wire ima smisla ! , bez obzira jel imaš na pojačalu samo 2 izlaza ili 4 ( za zvučnike ) . Razlika je u mm2  žice  kojim su spojeni . Bitno je da skineš "đampere" na zvučnicima . E sad nemojte se zavaravati da su sve skretnice projektirane da kad se skinu đamperi da jedni kablovi  sviraju srednje i visoke , a drugi sam basove . Ovisi o projektu sktetnice .  Po zdravoj  logici Ohmovog zakona - čim veči presijek - manji otpor  ? , no to na žalost u audiju nije baš tako jednostavno . Neda mi se sad elaborirati zašto je to tako jer postoji više varijacija na temu i sve su ispravne ? ;). Uglavnom nemojte se baviti perifernim stvarima dok ne uskladite sustav . A onda počinje priča o kablovima kao ,šlag na tortu ? Sustav če pokazati svoj karakter i sa običnim "drotima" . Dajte shvatite  kablovi su zadnja faza hi - fi  varijante . Nakon toga slijedi ( ko želi) promjena sustava ? :D

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, zoranzu said:

Ako sistem ne spasu strujni :thumbsup2

Jedna od boljih koristi od bi  wire, je da se eliminise uticaj,preko djumpera,indukovanog signala iz basa na visokotonac.

 Ta prica da postoji reaktivni povratni signal iz kalema na niskotonskom zvucniku koja nekako prodje na visokotonac se provlaci vec neko vreme, ali meni to nekako ne ide u glavu. Ako je izlazni otpor pojacala, gledano iz zvucnika preko 100 puta manji od onoga koji se vidi ka skretnici visokotonca, onda je to klasican strujni razdelnik i ono sto ce proci u visokotonac toliko minimalno da to nema bas puno smisla. Pri tom, pricamo o reakvitnoj povratnoj snazi, koju prvo skretnica prima na sebe. 

 Ono sto ima smisla i sto sam vise puta cuo da je bolje je :

1) Zameniti jumper parcetom zvucnickog kabla. Vecina jumpera su krs, dobar, pravilno terminiran zvucnicki kabl je mnogo bolje resenje. Ako ovo niste probali, vec ste presli pravo sa jumpera na bi-wire, mozda je ovo prvo bilo dovoljno.

2) Zameniti dva kabla jednim, koji kosta kao ta dva zajedno. Slobodno od istog proizvodjaca i slobodno odbijte cenu za jumpere. Znaci klasicno price-performance poredjenje, za iste pare dve varijante. 

 E sad, bi-amp je POTPUNO druga prica, to i te kako ima smisla, pojacalo koje ne vidi fazni pomak reaktansu bas zvucnika sigurno radi rasterecenije, pa samim tim daje bolji signal ka visokotoncu ili srednjetoncu. Dodatno, pricamo o dodatnoj snazi, koja prija. Cak i ovde je pitanje da li je bi-amp bolji nego jedno, zbirno bolje pojacalo, isto kao sa kablovima.... Ali ajde, bi-amp bez problema donosi cujni napredak, plus je laksi za implementaciju jer omogucava kupovinu po fazama, ili je mozda lako izvodljiv u nekom AV sistemu gde ostane viska kanala.... 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Father said:

@patason

Koliko god se trudio da te doživim dobronamerno ili kao člana koji želi da pomogne, na žalost mi ne polazi za rukom. :klanjanje

Arogancija i bezobzirna nadmenost koju prezentuješ u svojim nastupima na forumu prevazilaze garnice ukusa i pristojne svrsishodne komunikacije. Večno negativan i podbadački sklon prozivanju, tvoji postovi predstavljaju "Informer" nivo korisnih informacija za ljude koji postavljaju konkretna pitanja.

Da si imao želju da pomogneš pokretaču teme, rekao bi nešto njemu korisno. Ovako si ga javno pozvao na odlazak sa foruma. Izrazita prezentacija znanja i iskustva, samo tebi svojstvena.

Svako ti dobro želim u svakom slučaju i samo rokaj u svom maniru. :huh:

Da li je tebi neko vec rekao da si diletant.

Tvoje "znanje" i "zdrava logika" su opasni po zdravlje,

odmori malo i pusti da neko ko zna pomogne pokretacu ove i ostalih tema.

 

Pokretacu teme a i ostalima na forumu si ti pomogao manje nego neko ko i ne zna da ovaj forum postoji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...