Jump to content


Spiralni lemovi na kondenzatorima


Paki

Recommended Posts

52 minuta ranije, Nixie said:

Ne moraš sve menjati, nego recimo napojni kabal ako je tanak, možda one na napajanju izlaznog stepena, one do zvučničkih terminala (izbaciš onaj A/B preklopnik ako ga ima) i tako to.

Napojni kabl je fabrički i verovatno ću ga zameniti na kraju, prvo da sredim sve unutra. A što se tiče terminala, ako izbacim preklopnik, to znači da ću moći da koristim samo A izlaze?

 

31 minuta ranije, alI_Zée said:

За почетак само од плоче до главних електролита.

To obavezno. Toliko su krti da su počele licne da pucaju kad sam ih motao na kondenzatore. Morao sam da dolemim.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

7 sati ranije, Paki said:

Onda neću da vadim. Možda će zatrebati nekad.

Probaj obavezno bez A/B preklopnika, sa releja zaštite na izlazne konektore, siguran sam da ćeš dobiti bolji zvuk. Vidi i taj rele kakvi su mu kontakti ili samo ga zameni. Čemu služi taj preklopnik A/B A+B, osim za neko igranje,  kad velika većina sluša samo jedan par zvučnika. Poveži najbolje kao A+B direktno bez preklopnika. Ja bih umesto originalnih konektora stavio buksne 4mm na jedan set  zvučnika a drugi ostavio original.

PS

Prvo menjaj napojni. Ako imaš strpljenja menjaj jedno po jedno pa slušaj razlike.

Link to comment
Share on other sites

On 25.8.2018. at 1:24, Paki said:

Odoh časkom do parkinga :ph34r:

 

Po pijacama se retko krećem, ali imam blizu radnju gde se prodaju ovakvi kablovi sa silikonskom izolacijom

IMG_20180825_012034_4.thumb.jpg.8959203d3040b3485e6c98cc8c4a1fe1.jpg

Može li da prođe?

Čisto sumljam da je ovo silikonska izolacija ! mislim da je to plastika koja glumi silikon . Silikonska izolacija obično služi za visoke temperature i  dosta je mekana  te obično nije prozirna. Provjera je jednostavna : ko ima jače nokte može ju "blankirati" :D sledeči test je upaljač , upaljačem se zagrije i ako plane nije silikon - mora samo pocrniti i smežurati se . Slično se ponaša i teflonska izolacija , samo je kruča . Ljudi dragi u uvetima pod kojima pojačalo radi izolacija ( ako je po "ps" u ) nebi trebala biti problem - osim ako treba oplet . Više pažnje posvetite "licnama" i presijeku . Bavim se sa uređajima kod kojih je unutarnja temperatura  do 150 stupnjeva i tamo je silikonska žica , ili obična u azbestu - da i toga danas ima !. A  svega 30 cm dalje je obična žica u  silikonom impregniranom bužiru . i svi ti uređaji imaju CE  certifikat . Ožičenje bilo čega je stvar dizajnera uređaja i njegove sigurnosti ? Što se tiče onog (nakon gašenja uređaja- da šuška i sve se slabije čuje ) je znak da se napaja iz kondenzatora i na kraju napravi "pup" je dokaz  da napajanje nije ok posloženo . E sad tu više nisam doma  iako i doma imam sličan problem ( ponekad ) al niš mi se ne pregrijava i sl . , još jedna napomena : :)Tu i tam mi se poslije - ili prije više ne pratim   niti gledam - "napuhavaju"  mi se bas  membrane  . Ak sustav dobro svira najte idealizirati ? Ovaj hobi je lijep i bez kraja dok se imate volje njime baviti . :wub:

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Nixie said:

Probaj obavezno bez A/B preklopnika, sa releja zaštite na izlazne konektore, siguran sam da ćeš dobiti bolji zvuk. Vidi i taj rele kakvi su mu kontakti ili samo ga zameni. Čemu služi taj preklopnik A/B A+B, osim za neko igranje,  kad velika većina sluša samo jedan par zvučnika. Poveži najbolje kao A+B direktno bez preklopnika.

U pravu si, sigurno će bolji kontakt biti direktno nego preko preklopnika. Probaću i tako da povežen...prvi put radim radim ovo, pa mi je malo teže da odmah pohvatam šta i kako.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, zek said:

Pa tebi se negde provlači DC napon na zvučnike, nije to baš tako naivno....:unsure:

Tako nekako sam i ja zaključio , pa sam vratio orginalno predpojačalo (rotel + rotel  izlaz ) .Ovo se dešava sa lampaškim predpojačalom koje inače svira puno bolje u svemu  bilo u  u pasivnoj ili aktivnoj varijanti . Vjerojatno su u pitanju lampe Ecc 83 i kondenzatori , ipak je nakupilo koju godinicu pa ću ga dat malo "rekuperat" dok još ima živih :)majstora koji znaju što rade i zašto . Inače u radu nije bilo niakvih problema  u pasivnoj poziciji malo zagasitije ( ipak otvorenije od  rotela ) bez ikakvog šuma , dok kad stavim u aktivni položaj prekidač koda si otvorio prozor pojavi se niz detalja i proširi se i produbi pozornica međutim pojavi se i šum ? čujan na visokotoncima , al čujan na  tek na cc30 cm od zvučnika . Predpostavljam da su to lampe - u stvari siguran sam . Slušao sam uglavnom u pasivnoj varijanti jer su osigurači danas skuplji nego elektronika ? :D.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, black coffe said:

međutim pojavi se i šum ? čujan na visokotoncima , al čujan na  tek na cc30 cm od zvučnika . Predpostavljam da su to lampe - u stvari siguran sam .

Ako ranije nije bilo šuma, onda je verovatno do lampi. Ako je šum postojao i ranije kad su lampe bile nove, onda treba verovatno malo bolje filtrirati visoki napon na cevima.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, black coffe said:

Tako nekako sam i ja zaključio , pa sam vratio orginalno predpojačalo (rotel + rotel  izlaz ) .Ovo se dešava sa lampaškim predpojačalom koje inače svira puno bolje u svemu  bilo u  u pasivnoj ili aktivnoj varijanti . Vjerojatno su u pitanju lampe Ecc 83 i kondenzatori , ipak je nakupilo koju godinicu pa ću ga dat malo "rekuperat" dok još ima živih :)majstora koji znaju što rade i zašto . Inače u radu nije bilo niakvih problema  u pasivnoj poziciji malo zagasitije ( ipak otvorenije od  rotela ) bez ikakvog šuma , dok kad stavim u aktivni položaj prekidač koda si otvorio prozor pojavi se niz detalja i proširi se i produbi pozornica međutim pojavi se i šum ? čujan na visokotoncima , al čujan na  tek na cc30 cm od zvučnika . Predpostavljam da su to lampe - u stvari siguran sam . Slušao sam uglavnom u pasivnoj varijanti jer su osigurači danas skuplji nego elektronika ? :D.

ECC83 može za RIAA ali ne i za linijski stepen jer je preveliko pojačanje pa moraš da ga smanjuješ negativnom povratnom spregom ili na druge načine (ako nije izveden kao cathode follower bez pojačanja).

Šum je verovatno posledica prevelikog ukupnog pojačanja. Kolika li  je efikasnost tvojih zvučnika?

To lutanje DC napona na izlazu preampa pri paljenju i gašenju  se rešava relejčićem koji odmah prespaja izlaz na masu kad gasiš preamp odnosno drži ih na masi jedno vreme kad pališ preamp preko 555 tajmera. Imaš u AIKIDO temi tu šemu pa dodaj taj mali sklop na izlaz da ne oštetiš zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, alI_Zée said:

Само збуњујете покретача теме.

Ma jok. Dok ne promenim ožičenje, ne diram ništa. Kad to odradim, pitaću za dalje instrukcije oko preklopnika, napojnog kabla itd. Ne radim ništa na svoju ruku :)

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Nixie said:

ECC83 može za RIAA ali ne i za linijski stepen jer je preveliko pojačanje pa moraš da ga smanjuješ negativnom povratnom spregom ili na druge načine (ako nije izveden kao cathode follower bez pojačanja).

Šum je verovatno posledica prevelikog ukupnog pojačanja. Kolika li  je efikasnost tvojih zvučnika?

To lutanje DC napona na izlazu preampa pri paljenju i gašenju  se rešava relejčićem koji odmah prespaja izlaz na masu kad gasiš preamp odnosno drži ih na masi jedno vreme kad pališ preamp preko 555 tajmera. Imaš u AIKIDO temi tu šemu pa dodaj taj mali sklop na izlaz da ne oštetiš zvučnike.

Sory Paki :(što koristim tvoju temu. Nixie u pravu si što se tiče cijevi , kad si pomenuo RIAA  išo sam pogledati predpojačalo i vidio da u predpojačalu ima ecc82 , a u gramofonskom dijelu ecc83 . Tad - prije par godina sam na nekom forumu pročitao da se mogu bez problema zamijeniti , obzirom da za gramofon koristim  drugo predpojačalo nisam uključio mozak pa sam bez razmišljanja lampe iz gramofonskog dijela upiknuo u predpojačavački dio i očito pogriješio . Inače tad su zvučnici bili "razglasni" Wharfidale E 50 osjetlivosti 94 - 95 db , al jijepo su svirali . inenađujuči obzirom na veličinu - kao da im je falilo basa ? . Sad imam Mission 735 ili 753  neda mi se zavlačit iza  ( kila dvije viška ) . Cijeli sustav je iz 90 etih i oldtimeri smo on i ja . Ja manje čujem ( navodno) , a on manje daje ? (navodno ) :D, obzirom na godine ne  mislim nište mijenjati , osim pojačala zvučnika i izvora ? :D:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, black coffe said:

Sory Paki :(što koristim tvoju temu. Nixie u pravu si što se tiče cijevi , kad si pomenuo RIAA  išo sam pogledati predpojačalo i vidio da u predpojačalu ima ecc82 , a u gramofonskom dijelu ecc83 . Tad - prije par godina sam na nekom forumu pročitao da se mogu bez problema zamijeniti , obzirom da za gramofon koristim  drugo predpojačalo nisam uključio mozak pa sam bez razmišljanja lampe iz gramofonskog dijela upiknuo u predpojačavački dio i očito pogriješio . Inače tad su zvučnici bili "razglasni" Wharfidale E 50 osjetlivosti 94 - 95 db , al jijepo su svirali . inenađujuči obzirom na veličinu - kao da im je falilo basa ? . Sad imam Mission 735 ili 753  neda mi se zavlačit iza  ( kila dvije viška ) . Cijeli sustav je iz 90 etih i oldtimeri smo on i ja . Ja manje čujem ( navodno) , a on manje daje ? (navodno ) :D, obzirom na godine ne  mislim nište mijenjati , osim pojačala zvučnika i izvora ? :D:thumbsup2

Raspored nožica je isti ali su karakteristike toliko različite da me čudi da je radilo tako.:blink:

Znači nađi ECC82 zabodi gde treba:D i  biće sve u redu tako je i dizajnirano.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Nixie said:

Raspored nožica je isti ali su karakteristike toliko različite da me čudi da je radilo tako.:blink:

Znači nađi ECC82 zabodi gde treba:D i  biće sve u redu tako je i dizajnirano.

Hvala ! , na informaciji ništa se nije desilo osim tog šuma eto još jedamput hvala i idem potražit  ecc82  ( možda preporuka )  predpojačalo je Narajan  Ney line four  ne milslim da je nešto , al lijepo svira . Onak starinski  ;).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, black coffe said:

Hvala ! , na informaciji ništa se nije desilo osim tog šuma eto još jedamput hvala i idem potražit  ecc82  ( možda preporuka )  predpojačalo je Narajan  Ney line four  ne milslim da je nešto , al lijepo svira . Onak starinski  ;).

Što ne otvoriš temu za taj preamp, to je zanimljivo, okači nekoliko slika i traži lampe pa će neko znati koje su dobre, ja lično ne trošim E82CC tako da ne znam koje bih ti preporučio.

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam 3m žice i koliko vidim, to neće biti dovoljno. No, to nije problem. Problem je, kako je spojiti sa pločom i kondenzatorima? 

Ovo, za sada vidim kao jedino rešenje:

IMG_20180901_194657_4.jpg.e493447f07fe57d4869209e30ac775b0.jpg

Skinem nožicu sa ploče, zamotam žicu oko nje i vratim nazad, pošto je presek 1,5 mm i ne može se zalemiti direktno na ploču...ili postoji neko drugo rešenje, a da nije tanja žica?

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam 3m žice i koliko vidim, to neće biti dovoljno. No, to nije problem. Problem je, kako je spojiti sa pločom i kondenzatorima? 
Ovo, za sada vidim kao jedino rešenje:
IMG_20180901_194657_4.jpg.e493447f07fe57d4869209e30ac775b0.jpg
Skinem nožicu sa ploče, zamotam žicu oko nje i vratim nazad, pošto je presek 1,5 mm i ne može se zalemiti direktno na ploču...ili postoji neko drugo rešenje, a da nije tanja žica?
Samo obavezno zalemi i to što si namotao pre lemljenja na ploču. Ne možeš ti ručno da zamotaš licnastu žicu dovoljno čvrsto da to bude stabilan i bezbedan spoj.
Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Paki said:

Kupio sam 3m žice i koliko vidim, to neće biti dovoljno. No, to nije problem. Problem je, kako je spojiti sa pločom i kondenzatorima? 

Ovo, za sada vidim kao jedino rešenje:

IMG_20180901_194657_4.jpg.e493447f07fe57d4869209e30ac775b0.jpg

Skinem nožicu sa ploče, zamotam žicu oko nje i vratim nazad, pošto je presek 1,5 mm i ne može se zalemiti direktno na ploču...ili postoji neko drugo rešenje, a da nije tanja žica?

Zicu nemoj da uvrces,pa je opet kao takvu uvrces oko stubica.

Licne postavi da budu jedna pored druge,pa ih tada uvrni oko stubica.

Lakse i cvrsce se obmotava i svaka licna je uz stubic,lakse se lemi kada se tako odradi

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Aibo said:
12 sati ranije, Paki said:
Kupio sam 3m žice i koliko vidim, to neće biti dovoljno. No, to nije problem. Problem je, kako je spojiti sa pločom i kondenzatorima? 
Ovo, za sada vidim kao jedino rešenje:
IMG_20180901_194657_4.jpg.e493447f07fe57d4869209e30ac775b0.jpg
Skinem nožicu sa ploče, zamotam žicu oko nje i vratim nazad, pošto je presek 1,5 mm i ne može se zalemiti direktno na ploču...ili postoji neko drugo rešenje, a da nije tanja žica?

Samo obavezno zalemi i to što si namotao pre lemljenja na ploču. Ne možeš ti ručno da zamotaš licnastu žicu dovoljno čvrsto da to bude stabilan i bezbedan spoj.

Ovo će biti loš lem . Pouzdanije Ti je da blankiraš  žicu na dovoljnu dužinu  te je  prelemiš time da cvik cangama smanjiš "kvadraturu" . na dio di je višak kvadrature staviš  termo bužir ,  lemni dio obradiš turpijum da paše u lemnu rupicu na ploči te zalemiš . prelazni otpor bit će najmanji , a ploča i ovak nezna koja je kvadratura žice koju si na ovaj način zalemio . ;)Mal je pipavo , al najpouzdanije . Eto !.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...