Jump to content


Spiralni lemovi na kondenzatorima


Paki

Recommended Posts

https://www.kupujemprodajem.com/Elektronika-i-komponente/Merni-uredjaji/ESR-LCR-metar-Tranzistor-tester-V-3-47628839-oglas.htm?filter_id=247947818

SVE U JEDNOM    

ESR metar    
LCR metar    
DIODE tester    
MOS, FET, JFET tester    
Merenje kapaciteta 30pF do 100 000 uF u rezoluciji 1pF    
Merenje induktivnosti: 0.01uH-10H    
NPN, PNP tester    
MERENJE otpora od 0,1 OM do 50Moma    
Merenje probojnosti zener dioda

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pretpostavljam da će menjanje biti neophodno pošto osetno fali basa, nego ajd' da proverim u kakvom su stanju.
Svaka preporuka oko kupovine novih kondenzatora je dobrodošla, kao i to koje elemente još treba proveriti i eventualno zameniti.
Ja sam tako skinuo kondove stare blizu 30 god sa HK i izmerio savršenu kapacitivnost, ESR nisam imao čime da merim. Zamenjeni novim i skoro dupliran kapacitet, sa 13000 na 23000 uF. Zvuk je sasvim druga priča po pitanju energije i basa, na slepo bi mi prodali priču da je drugo, moćnije pojačalo u pitanju.

A da li bi i kod tebe bilo takve razlike ne znam, ali kontam da vredi probati.
Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Aibo said:

Ja sam tako skinuo kondove stare blizu 30 god sa HK i izmerio savršenu kapacitivnost, ESR nisam imao čime da merim. Zamenjeni novim i skoro dupliran kapacitet, sa 13000 na 23000 uF. Zvuk je sasvim druga priča po pitanju energije i basa, na slepo bi mi prodali priču da je drugo, moćnije pojačalo u pitanju.

A da li bi i kod tebe bilo takve razlike ne znam, ali kontam da vredi probati.

Treba pažljivo gledati datashet-ove te uzimati kondenzatore sa što većom dozvoljenom naizmeničnom komponentom struje, što dužim vekom trajanja i po mogućstvu za 105°C. U tom slučaju se može očekivati duži vek kondenzatora ali i da ima željenog basa i dinamike. Ako staviš lošije kondenzatore može nekad biti gore nego što već jeste.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Aibo said:

Ja sam tako skinuo kondove stare blizu 30 god sa HK i izmerio savršenu kapacitivnost, ESR nisam imao čime da merim. Zamenjeni novim i skoro dupliran kapacitet, sa 13000 na 23000 uF. Zvuk je sasvim druga priča po pitanju energije i basa, na slepo bi mi prodali priču da je drugo, moćnije pojačalo u pitanju.

A da li bi i kod tebe bilo takve razlike ne znam, ali kontam da vredi probati.

Ne menja se kapacitet toliko da bi se izmerile drasticne razlike u odnosu na nazivnu... Menja se reaktansa a to je vec pojam koji se tesko meri... Time sto si duplirao kondenzatore u odnosu na projektovane moze i verovatno hoce dovesti do pregorevanja gretz-a jer nije projektovan za duplo vecu struju... Veoma treba biti pazljiv sa takvim stvarima... A i zvuk si promenio definitivno... Da li u pravom smeru, to je tebi ostavljeno na ocenu...

Link to comment
Share on other sites

Strahovao sam za gretz ali nisam našao jači sa istim footprintom, pa ako baš ode staviću jači negde na stranu. Mada ja tiho slušam, sumnjam da će doći do toga. Pojačalo je inače matoro i ne baš paženo pre mene pa  eksperimentišem i igram se njim bez brige... Zvuk je inače definitvno bez sumnje ispao na bolje. Uvek se pitam kako je to stvarno zvučilo kad je bilo novo...

Usput, stari kondovi su bili Matsushita, novi su par Nippon SMH i par Samwha pa dok izdrže. :)

Link to comment
Share on other sites

Pa oni ostaju donekle napunjeni i kada ne rade, barem na kraće vreme pa ovo svakodnevno ne bi trebalo da bude punjenje od nule. 

Mislim, svakako ne preporučujem drugima da rade što i ja, pogotovo ako imaju vredniju opremu za koju više brinu, samo prenosim iskustvo takvo kakvo je. 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, zek said:

A šta mu sada fali, sem što misliš da ima slabiju reprodukciju bas područja?

Glavni potenciometar koji se čuje čak i kada je smanjen do kraja, onda prekidači za izbor ulaza, posebno AUX na kom posle par minuta slušanja kreće šuškanje i gubljenje zvuka na jednom kanalu, dok na tuner ulazu radi odlično. Neki preklopnici šuškaju kada se pritisnu. Crkle su dve sijalice iznad muting preklopnika...i tako, uglavnom je problematična prednja ploča.

Najbolje bi bilo kada bih našao celu da je zamenim.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

A da zamenis ti to celo pojacalo? :)

Ma ne može kako ono hoće, nego kako ja hoću :)

Inače, trenutno koristim Denon 1060, tako da ću malo da se poigram Kenvudom, jer me interesuje kako svira kad je potpuno ispravan. 

Link to comment
Share on other sites

Apdejt:

zamenjeni su skoro svi kondenzatori, na svim pločama, novim, do 105 stepeni, osim napojnih (sačekaće malo jer koštaju pola pojačala). Zvuk je primetno bolji, bas pogotovo. Mislio sam da je potenciometar odsvirao svoje, ali posle zamene kondenzatora radi perfektno. Sledeća je zamena ožičenja.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, alI_Zée said:

'сам рек'о!

:thumbsup2:thumbsup2:thumbsup2

2 sati ranije, alI_Zée said:

Обавезно, поготову главно напајање.

Da idem na 1,5mmpresek? I da l' da uzmem obične (pijačarske) licnaste provodnike ili neke malo bolje?

Link to comment
Share on other sites

Зависи на којој пијаци пазарујеш?  :D Било какве лицнасте са бољом изолацијом. Ако пролазиш поред неког ауто отпада сврати и искамчи од новиг аута парче инсталације али гледај да буде она која иде по боку аута од напред ка назад. Проводници су добри а при томе и нису прљави.  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, alI_Zée said:

искамчи од новиг аута парче инсталације али гледај да буде она која иде по боку аута од напред ка назад. Проводници су добри а при томе и нису прљави.  :thumbsup2

Odoh časkom do parkinga :ph34r:

 

4 minuta ranije, alI_Zée said:

Зависи на којој пијаци пазарујеш? 

Po pijacama se retko krećem, ali imam blizu radnju gde se prodaju ovakvi kablovi sa silikonskom izolacijom

IMG_20180825_012034_4.thumb.jpg.8959203d3040b3485e6c98cc8c4a1fe1.jpg

Može li da prođe?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Paki said:

Da, da, skontao sam. Ima brdo kablova unutra.

Ne moraš sve menjati, nego recimo napojni kabal ako je tanak, možda one na napajanju izlaznog stepena, one do zvučničkih terminala (izbaciš onaj A/B preklopnik ako ga ima) i tako to.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...