Jump to content


Koji polovan gramofon kupiti?


Dražo

Recommended Posts

Mislim da ti kao pocetniku sasvim sigurno vise od ovog ne treba, iako si naveo i veci budzet.Gramofon je upravo konstruisan da bude totalni plug and play za pocetnike,a da pritom ima izvaredan zvuk koji je mnoge iznenadio.Ako je ispravan ne treba ti nista osim ravne povrsine za njega i originalno ulje od 5-6 funti (dovoljno za narednih 10g), sto mozes promeniti i sam.Mnogi gramofoni zahtevaju dosta posla,znanja i para oko podesavanja i servisa u startu za razliku od ovog.Brzinu mu treba proveriti pre kupovine kao i stanje lezajeva sto ti mogu objasniti kako,brzinu mozes sa test plocom ili ajfonom ako si za moderniju varijantu.Podesavanje rucki nekih pominjanih gramofona zahteva strpljenje,znanje...ovde tvrdim da bi bilo koju od forumaskih supruga obucio za sat vremena svemu ako nisu za tehniku,ako jesu u tih sat vremena bi stigla i da presusa jednu stranu svoje omiljene ploce.Sa novom Audio tehnika glavom treba da te izadje oko 500-550e.Predlazem at 120,ali i at 95 radi posao za pocetak.Ne verujem bas u YT snimke,ali ostavio sam u backgroundu muziku dok sam ovo kucao i stvarno fino zvuci kako pise u naslovu videa.Zabolela me glava od nekog denona posle ovog,ne znam jel' ljudi uopste preslusaju to sto zakace na YT ili mozda snimaju telefonom iz dzepa  :roll:

Imao sam Axis trouble free nekoliko godina,dakle savet je iz iskustva i pre svega zbog jednostavnosti.

Ostatak do budzeta koji je dosta velik za pocetnika koji si pominjao ostavi za ploce,one su vaznije od gramofona. 

P.S.Ako si bas navalio da potrosis vece pare,kolegin Stabi iz nasih oglasa mislim da nema konkurenciju.Ozbiljan gramofon

Link to comment
Share on other sites

Sta god mi ovde pisali ipak treba otici, videti neke gramofone i poslusati muziku sa njih.  Isto vazi i za citanje po stranim forumima tako da je informisanje u praksi sa nekim ko poznaje razlicite gramofone preporuka sa moje strane.

DD, kais, idler, imaju drugaciji shmek, licno imam DD a vrlo rado bih posedovao idler ( Lenco je cenovno najprihvatljiviji ).  Takodje zelim samo da napomenem da dobar DD ( ne moj ) moze zvucati izvrsno.

Lenco svakako vredi cuti, ako je ikako moguce, samo treba biti svestan i informisan kakve su to mashine.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, sondek said:

Mislim da ti kao pocetniku sasvim sigurno vise od ovog ne treba, iako si naveo i veci budzet.Gramofon je upravo konstruisan da bude totalni plug and play za pocetnike,a da pritom ima izvaredan zvuk koji je mnoge iznenadio.Ako je ispravan ne treba ti nista osim ravne povrsine za njega i originalno ulje od 5-6 funti (dovoljno za narednih 10g), sto mozes promeniti i sam.Mnogi gramofoni zahtevaju dosta posla,znanja i para oko podesavanja i servisa u startu za razliku od ovog.Brzinu mu treba proveriti pre kupovine kao i stanje lezajeva sto ti mogu objasniti kako,brzinu mozes sa test plocom ili ajfonom ako si za moderniju varijantu.

Prelepo zvuci, nego nisam shvatio, da li ovaj Linn Axis postoje negde u ponudi na domacem trzistu, ili ga preporucujes kao nesto sto treba cekati?

A mocno izgleda i naredni promo video na koji me yt automatski prebacio, prosto bez daha ostavlja. Nije mi masinstvo toliko nepoznato, ali ga dugo nisom posmatrao ovako sofisticirano :)

P.S. Gledacu da za vikend skoknem do kolege Zorana iz NS, i vidim (i cujem) Stabi. 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Krca44 said:

Sta god mi ovde pisali ipak treba otici, videti neke gramofone i poslusati muziku sa njih.  Isto vazi i za citanje po stranim forumima tako da je informisanje u praksi sa nekim ko poznaje razlicite gramofone preporuka sa moje strane.

DD, kais, idler, imaju drugaciji shmek, licno imam DD a vrlo rado bih posedovao idler ( Lenco je cenovno najprihvatljiviji ).  Takodje zelim samo da napomenem da dobar DD ( ne moj ) moze zvucati izvrsno.

Lenco svakako vredi cuti, ako je ikako moguce, samo treba biti svestan i informisan kakve su to mashine.

Prica se zahuktava, ipak nije tako jednostavno. :)

Ali cu gledati da smisleno proucim sve ovde date savete (i sve nove), i pokusam da donesem racionalnu odluku. Pratim i savete stranih foruma, recenzija... Samo da pronadjem dovoljno strpljenja...

Cini se da moj izbor sa pocetka nije naivan, misljenja su podeljena, ali ako nista drugo, ipak postoji podrska mom prvobitnom izboru (sto se kaze, ljubav na prvi pogled) - Lencu L78, te cu poslusati tebe, kolegu @milovan1963, poslusati i pogledati tog Lenca u Bg, poslusati sve sto mi je dostupno...

Zahvaljujem se svima na svemu do sada!

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Draza said:

Prelepo zvuci, nego nisam shvatio, da li ovaj Linn Axis postoje negde u ponudi na domacem trzistu, ili ga preporucujes kao nesto sto treba cekati?

A mocno izgleda i naredni promo video na koji me yt automatski prebacio, prosto bez daha ostavlja. Nije mi masinstvo toliko nepoznato, ali ga dugo nisom posmatrao ovako sofisticirano :)

P.S. Gledacu da za vikend skoknem do kolege Zorana iz NS, i vidim (i cujem) Stabi. 

 

Lep video,ja sam gledao za ds koji sam dobio ma mail,jos je bolji-treba vratiti 2mil kredita...,pa sam tako dosao i do Axis videa...bilo je nekih Aksisa na kp.Ne pratim nase oglase pazljivo,mislim da ga vredi pricekati i svakako ne valja zuriti sa kupovinom.Videti i čuti bar 10 gramofona uzivo.

Malo me jedino brine plan da zavrsis sa 50-100 ploča.Doduse svaki narkoman je postao narkoman bez plana.Hteo samo da proba:lol:

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Draza said:

Prelepo zvuci, nego nisam shvatio, da li ovaj Linn Axis postoje negde u ponudi na domacem trzistu, ili ga preporucujes kao nesto sto treba cekati?

A mocno izgleda i naredni promo video na koji me yt automatski prebacio, prosto bez daha ostavlja. Nije mi masinstvo toliko nepoznato, ali ga dugo nisom posmatrao ovako sofisticirano :)

P.S. Gledacu da za vikend skoknem do kolege Zorana iz NS, i vidim (i cujem) Stabi. 

 

Lep video,ja sam gledao za ds koji sam dobio ma mail,jos je bolji-treba vratiti 2mil kredita...,pa sam tako dosao i do Axis videa...bilo je nekih Aksisa na kp.Ne pratim nase oglase pazljivo,mislim da ga vredi pricekati i svakako ne valja zuriti sa kupovinom.Videti i čuti bar 10 gramofona uzivo.

Malo me jedino brine plan da zavrsis sa 50-100 ploča.Doduse svaki narkoman je postao narkoman bez plana.Hteo samo da proba:lol:

Ps.ajd probacu ako hoceš da vidiš uzivo jednog aksisa,i upoznaš jednog od najboljih servi

Link to comment
Share on other sites

To nema veze sa Siemensom osim tanjira, čak ni motor nije siemens to je ozbiljno odrađen tt recycled,vrhunsko ozicenje... Ako hoćeš gramofon do 400 eur mislim da bolje zvučno (ne estetski jer stvarno bzvz izgleda) nećeš naci plus nova glava i dve nove igle

Što se tiče PD 131s o njemu nema sta da brineš, taj gramofon je fabrički vrhunski odrađen a na ovom se vidi da je pazen i mazen.Moja briga je Thorens ručka koju uopšte ne znam kako je implementirana. 

L75 i L78 su uz garrard 301i 401 najviše modifikovani idler gramofon. Inicijalno su očajni ali imaju potencijal da budu odlični (ne vrhunski). Ali da bi se došlo do toga treba uložiti novca, pre svega baciti rucku, promeniti plint a onda odraditi ptp modifikaciju (sad već stigla do 6ice mada već 5 odlično radi) pravljenja odvojenih ploča za motor.. A to je bar 750 eur

 

Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje da to uopste nije gramofon za pocetnika,mislim za Lenco.Već bas za posvećenika.Covek lepo rekao plug and play.Ovo je za nekog sa dosta znanja vremena i novaca,...i rezervnim gramofonom da se izdrzi cincumilicizacija sa majstorima ili licna diyerizacija jer su u startu nista posebno.Slicno mislim i za Garrard...i jos se na kraju dođe do cene Pink Triangla,zvukom ne.

Link to comment
Share on other sites

Javio mi se prodavac PD131s, evo sta kaze: "Stavio sam thorens tp 21 rucku , shure 75 ed glava"

Sta mislite?

Inace, jasno je da cu na kraju sam morati da odlucim, tj, da prelomim, izmedju verujem mnogo dobrih opcija, ali cu pre toga gledati da cujem sto vise toga sto se nudi na KP (i sto se pominjalo ovde), Technics 1200, Stabi, Lenco 78, TT Recycled, Linn Axis..., da proucim i svaki savet ovde iznesen, da pratim i citam i preko...

Nego, kada je u pitanju slusanje, da li mislite da bi bilo dobro da imam jedan kvalitetan LP, koji bih nosio sa sobom na slusanje, i da mi onda to bude referenca za onaj subjektivni utisak i sud, mozda samo pesma, dve?

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, pollux said:

To nema veze sa Siemensom osim tanjira, čak ni motor nije siemens to je ozbiljno odrađen tt recycled,vrhunsko ozicenje... Ako hoćeš gramofon do 400 eur mislim da bolje zvučno (ne estetski jer stvarno bzvz izgleda) nećeš naci plus nova glava i dve nove igle

Što se tiče PD 131s o njemu nema sta da brineš, taj gramofon je fabrički vrhunski odrađen a na ovom se vidi da je pazen i mazen.Moja briga je Thorens ručka koju uopšte ne znam kako je implementirana. 

L75 i L78 su uz garrard 301i 401 najviše modifikovani idler gramofon. Inicijalno su očajni ali imaju potencijal da budu odlični (ne vrhunski). Ali da bi se došlo do toga treba uložiti novca, pre svega baciti rucku, promeniti plint a onda odraditi ptp modifikaciju (sad već stigla do 6ice mada već 5 odlično radi) pravljenja odvojenih ploča za motor.. A to je bar 750 eur

 

Znas li koliko kostaju 301i 401 modifikovani ,fabricki normalno.

https://www.artisanfidelity.com/new-products/garrard-401-classic

https://www.whatsbestforum.com/showthread.php?20270-Artisan-Fidelity-Garrard-401-Updated

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Thorens-TD-320-Mk-III-64170284-oglas.htm?filter_id=240962730

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Draza said:

"Stavio sam thorens tp 21 rucku , shure 75 ed glava"

Sta mislite?

Канта.

3 sati ranije, Draza said:

Inace, jasno je da cu na kraju sam morati da odlucim, tj, da prelomim ali  pre toga gledati da cujem Technics 1200

Не ломи, купуј.

3 sati ranije, Draza said:

Nego, kada je u pitanju slusanje, da li mislite da bi bilo dobro da imam jedan kvalitetan LP, koji bih nosio sa sobom na slusanje, i da mi onda to bude referenca za onaj subjektivni utisak i sud, mozda samo pesma, dve?

Може али да знаш како звучи на добром а како на лошем грамофону.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam u isto vreme Thorens TD124, Garrard 401, Garrard 301 i Lenco L75 u PTP verziji.

Sve baze su slusane sa istom ruckom i glavom.

Po mom subjektivnom misljenju Garrard 401 je najbolje zvucao, zatim Garrard 301, onda Lenco pa na kraju Thorens.

Razlike nisu bile ogromne i svodile su se vise na stvar ukusa.

Lenco i Thorens su bili finiji i vukli na belt zvuk, dok su Garrardi zvucali mocno i sa ogromnom energijom .

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Miomir said:

Ako je pitanje za mene ja sam ih pominjao samo kao najviše modifikovane idlere uz lenca nisam pominjao njih kao opciju

Link to comment
Share on other sites

Realno kada razmislis koliko tih Luxman PD264 ima u Srbiji, verovatno samo jedan

Tako da tesko da ce biti puno ljudi koji mogu da ti kazu nesto po pitanju njega

Po meni uzeti neku Project/Regu sa dobrom iglom i uzivaj dok ne skupis ozbiljne pare ili kupi neunistiv plug&play Technics 1200/1210

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Draza said:

Niko jos uvek nije iskomentarisao na pocetku teme pomenuti Luxman PD264?

Прво се изјасни по питању афинитета, погон дд, каиш, идлер? Сваки је добар/лош на свој начин.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da bi početnik sa dobrim budžetom, trebao danas da kupi nov gramofon. Rega, Pro-Ject, Clearaudio rade sasvim solidne gramofone za budžet koji koštaju.

A početnik ako postane vinil freak, svakako će promenuti još X grmofona (šta god sada da kupi). Ako ne postane frik, sa nečim danas novim može biti zadovoljan decenijama.

Link to comment
Share on other sites

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Thorens-TD-160-Mk-2-Special-64042473-oglas.htm?filter_id=46540

Ovo je moj prvi gramofon kupljen u "Kontaktoru" 1975.g.Kasnije sam montirao SME rucicu.Mislim da je za pocetnika sasvim prihvatljiva klasa.Pogotovu sto kasnije moze da eksperimentise sa promenom rucice. Ne znam koja je cena,ali ne bi smela da bude veca od 250e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...