Jump to content


Koji polovan gramofon kupiti?


Dražo

Recommended Posts

35 minutes ago, Draza said:

880 evra za Systemdek IIX (sve na njemu u full-u) - ostaje samo novi sistem - ovo mi finansijski vise odgovara

Sta sve ulazi u taj full upgrade u odnosu na pocetnu cifru od 470 Eu ?

Cardas ozicenje u rucki + Mitchell teg....   jel bar dobijes AT 540 i pristojan interkonekt ?

( Jasno mi je da se rad mora naplatiti i da su gram & rucka doneseni od preko (?) ali na njima vec ima provizija kao i na bilo kojoj AT glavi )

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Krca44 said:

jel bar dobijes AT 540 i pristojan interkonekt

U 880 evra sam uracunao i AT540 (pored Cardas ozicenja i Mitchell tega), i to je bruto cena, verujem da bi neto mogao biti nizi. Za interkonekt ne znam, nisam znao da pitam... :(

Link to comment
Share on other sites

Моје лично искуство са Стаби грамофоном је лоше, веома лоше. И ја сам као и многи други у то време читао приказе Бранка Божића, флаутисте и аудио новинара. Он је писао хвалоспеве о изузетном грамофону који се је појавио на домаћем тржишту. Када сам добио грамофон , прво што сам уочио био је мотор који је залепљен на гуменим чеповима од боца ! Израђен комплетно од медијапана јер је то био најдоступнији матерјал , а не због неких акустичких карактеристика. Брзина окретања тањира је била 2% спорија . Уље  је постепено цурило на дну чауре лежаја. На моју примедбу, Кузма ме је посаветовао да испод лежаја поставим марамицу! Никакву замену дела није помињао.Ја сам  премазао дно чауре двокомпонентним епоксидним лепком . Дно чауре је било израђено од матерјала сличног оном за израду штампаних плоча, веома грубо обрађено.

Није се дуго задржао у мом систему. Сада ми се чини да је у том периоду Кузма експериментисао у живо, тада се је вежбао за оно што ће тек уследити ,а то је успех на иностраном тржишту.Мени се никада није допадала његова концепција велике масе и тежине у циљу елиминисања резонанци. Већа маса значи дуже задржавање, тј. спорије елиминисање вибрација.Али,морам признати да је квалитет храстовог фурнира на Стаби грамофону одличан.

Link to comment
Share on other sites

Očigledno neki rani Stabi. Kuzma je, inače, krajnje poslovan. Gramofon o kom govorimo nije iz te faze.

Nebitno je koji je materijal primenjen ako je rezultat dobar, a dobar je.

Eksterno napajanje koriguje odstupanje brzine i stabilizuje rotaciju. Razlika u zvuku je velika.

Uvećanjem mase ne eliminišu se nego izmeštaju rezonance. U kojoj meri će se vibracije zadržavati zavisi od spektra pobude, materijala, konstrukcije i podloge.

 

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Miomir said:

Ovo sam imao i bilo je zaista u to vreme nesto neobicno ,novo, mislim da su isli u pravom smeru sto se tice ideje i konstrukcije.Narovno ovo je bila kopija a orginal je verovatno mnogo bolji.Gustina ulja je bilj nepoznanica.Kupio sam je od Duska Dragovica veoma povoljno.Ne secam se kojih je u Beogradu pravio.

originalslika_WTA-GRAMOFONSKA-RUCICA--115528471.jpg

originalslika_WTA-GRAMOFONSKA-RUCICA--115528475.jpg

klon verovatno od Well Tempered Classic rucke...

to je islo posle dalje u razvijanje od Jelacic-a,i njegove rucke Mocart koje su cesto stavljane i na Kuzma gramofone,ne samo te osnovne...dok ne dobijes popizditis od nje,sto se tice rukovanja,sve je ok...

mocart djeva.jpg

mocart.jpg

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Miomir said:

Ja sam kupio Stabi 2 cim se pojavio tekst u casopisu SAM/1985/.Poslat je u njegovom kontejneru zeleznicom.Nista nije curelo radio odlicno.Kasnije sam dokupio posebno napajanje sa regulacijom brzine.Imao sam SME III i Regu RB300 koja se tek pojavila.Imao sam i pravljene wtl nekoliko verzja prva i onda jos dve valjda.

 

37 minuta ranije, Miomir said:

 

И мени је послат железницом. Да ли је мотор пливао на гуменим чеповима? Јеси ли мерио одступање брзине? Све што одступа од 0.3% итекако утиче на репродукцију,

Нема никаквог разлога да прављена ВТЛ ради лошије од оргиналне. Ја бих је задржао у систему. Интересантно, сви је хвале, а касније прелазе на нешто друго.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Miomir said:

Ne secam se kojih je u Beogradu pravio.

Правио их је легенда аудио технике Иван Јеличић а иначе ке живео преко пута старе американске амбасаде ако је то уопште битно.

 

5 minuta ranije, paja959 said:

to je islo posle dalje u razvijanje od Jelacic-a

Јеличић-а.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Solderer said:

 

И мени је послат железницом. Да ли је мотор пливао на гуменим чеповима? Јеси ли мерио одступање брзине? Све што одступа од 0.3% итекако утиче на репродукцију,

Нема никаквог разлога да прављена ВТЛ ради лошије од оргиналне. Ја бих је задржао у систему. Интересантно, сви је хвале, а касније прелазе на нешто друго.

Materjal nije isti kao orginal a ni gustina ulja makar u prvim verzijama.Devedesetih sam napustio gramofon pa se opet vratio 2005.

Link to comment
Share on other sites

Матерјал је можда и бољи од оргинала. Верујем да је Бил Фојербах, дизајнер ВТА ручице вискозитет уља одредио по систему '' густина као багремов мед'' или тако нешто. Чини ми се да се је негде касније појављивао податак од 300 јед. за мерење вискозитета као оптимална.

Link to comment
Share on other sites

Nad 3020 ni pod tackom razno ne vredi 200e. Maksimalno 50 do 60e. To sto se danas budze nebulozne cene je druga prica, i od klase pojacala od nekadasnjih 109 funti u UK, 400dm u Nemackoj pravi danas cena od 200e, ne pije vodu nikakom. Do pre 10 godina to pojacalo je na KP moglo da se nadje za 50e u odlicnom stanju. Takodje preporucujem da se proba cyrus one, to je odlicno malo pojacalo a bolje od 3020, a za manje para ga ima na KP, i bilo je novo 149 funti. Ortak je poredio cyrus one i musical fidelity b1, ne na gramofonu. B1 je kod njega izaso kao apsolutni pobednik sa sirom zvucnom slikom, vise laid back, i bio je topliji i mirniji. 

Link to comment
Share on other sites

Da dodam jos, da ne bude zabune. Ako se @Draza odlucis za Stabi, onda ce ti trebati daleko jaca klasa i od nad 3020, i od cyrus one, i od mf b1 da bi izvukao maksimum iz tog gramofona. Ja sam ga slusao nebrojano puta u kombinaciji ortofon mc20 super, ortofon t20, musical fidelity the preamp 2a, magnum mf125, mission 737 renaissance i to zvuci fantasticno. Covek je hteo da promeni kutije, da ide na jos bolje kutije, ali onda je naisla ona infalcija devedesetih, i tu je stao. Tako da je i dan danas kod njega ta kombinacija. Takodje, od kutija tu odlicno idu energy pro monitor 22. 

Link to comment
Share on other sites

Искрено говорећи, МФ преамп 2а је био напредан за то време, али је у међувремену превазиђен. Довољно је само видети његово напајање које је изведено са тропинским регулаторима високог шума, као и застарела операциона појачала.

Link to comment
Share on other sites

Ако тако мислиш, узалудно је да те убеђујем у супротно. Појавило се је у међувремену мноштво много бољих операционих појачала који директно обликују звучни сигнал. Сви смо ми по мало носталгични.

Link to comment
Share on other sites

То је предпојачало из 1986 год. и садржи комбинацију операционих појачала (ЛМ318)и дискретних транзистора. Добро је конструисано, али ипак данашња оп. појачала имају пре свега мањи шум, мања изобличења већу брзину и већу изл. струју. Нова оп. пој. као нпр АД797, ЛМЕ 49710, ОПА 134 , ОПА 627, ОПА 827 , ЛМЕ 49870 тада нису ни постојала, и много су боља од наведеног.Код транзистора овде употребљених нема неке разлике. Исправљачке диоде су у међувремену постале брже и уносе мање шума у напајању. Данашњи филтерски кондензатори имају знатно мањи унутрашњи отпор од ондашњих, и боље филтрирају високофреквентне сметње. Са слика видим да су употрбљени стандардни метал филм отпорници а не мало квалитетнији, прецизни типови.Потенциометар је добар и за данашње услове (Алпс). Регулатори напона су најједноставнији и са највећим шумом 78..и 79.., што се види са слике. Бољи регулатори , нарочито дискретни би ту донели побољшање.Трансформатор је у посебној кутији, што је оптимално решење. На МЦ улазу су највероватније нискошумни биполарни транзистори у металном кућишту ЛМ 394, што је био стандард у то време.

Уз модификације као што су модерни оп-амп, и пре свега бољи регулатори, то би било веома добро предпојачало.Они су касније имали модел предпојачала МВТ 3а којим су отклонили неке од ових недостатака. И овакво какво јесте, то је добро комерцијално предпојачало.Волео бих да видим детаљну шему уређаја.

Link to comment
Share on other sites

LM318 ima veci slawe rate od mnogih operacionih koje si nabrojao i ako je starije. Al, ne sviraju karakteristike, nego sema i uklopljeni delovi. Ja sam kod mene u mf b200x, umesto LM318 koje ide ispred snagaskog dela, stavio OPA134. Takodje sam poredio OPA604 i OPA134 , koje je na papiru drugacije sto se tice karakteristika, a zvucno nisam cuo ama bas nikakve razlike. Sa OPA134 u odnosu na LM318 sam dobio mnogo profinjeniji, i mirniji zvuk, vecu pozornicu, veci vazduh izmedju instrumenata. Takodje, sa OPA134 imam manji bum efekat kod gasenja pojacala, i manji sum. U preampu je ovde stavljen cetvorostruki TL084 (za phono sekciju, i za cd, tuner itd. ), koji ima tehnicke mane, ali prelepo svira. E sad, the preamp 2a je drugacije resen od the preamp 2. Preamp 2 ima mozda LM318,  nisam siguran, ali u 2a idu dva cetvrostruka TL084 takodje. Seme nigde nema, trazio sam je. Tako da, prva verzija 2, i druga verzija 2a nisu identicne. Takodje se ova dva predpojacala razlikuju i u napajackoj sekciji, i to dosta kolko se secam. Ovo je 2a http://www.likesx.com/preamplificatore-the-preamp-2a-musical-fidelity/. Ovo je samo 2 http://www.audiocostruzioni.com/r_s/pre/musical fidelity-the-preamp/musical-fidelity-the-preamp.htm.

Sad ima na oglasu jedan MVT preamp, koji je sjajan, ali trenutno nemam para da ga uzmem. Treba da se pogleda to u kakvom je stanju unutra, da nista nije menjano, radjeno i slicno. 

Sto se tice LME 49710 i LME 49870, neki od ova dva, ne secam se tacno koji, je ostavilo najgori utisak na mene. To sam probao nekom prilikom, i tolko je bilo lose da nisam ni zapamtio oznaku. Nije bilo vredno pamcenja. :) To su takve buvadzije od operacinih da je to strasno. Zvuk kao na steroidima. Ma veze nema kako sviraju. 

Sto se tice kondova i njihovog ESR, sve zavisi, i tada je bilo kvalitetnih kondova, ima i danas. S'tom razlikom, sto su tadasnji kondenzatori vise trajali sto se tice kvaliteta, nego danasnji. Sa caletom smo iz marantz pm550dc vadili elektrolite, merili, nismo verovali koliko je sve u granicama normale, a ESR odlican. Jednostavno, kvalitetno se radilo. Danas ogroman broj uredjaja nakon 10 godina kondovi kaput. Bilo je i tada kvalitetnih delova i uredjaja, ima ih i danas, al su tada definitivno kvaliteniji delovi bili. Danas mozda na papiru delovi jesu bolji sa karakteristikama, al krace traju. Jedno poredjenje uredjaja, probao krell kav400xi kod sebe, protiv mf b200x. B200X i ako je stariji i za nekolko klasa cenovno ispod, odvalio je ovog krella za sve pare. Krell je toliko bio suv i tanak da je bilo neslusljivo, kao da nema dovoljno struje da pokrene kutije, a ima 200w na papiru kolko se secam. A taj kav400xi je 20 godina doso kasnije od b200x. Naravno, ima i danas fantasticnih pojacala. Tako da, novo je bolje od starijeg i obratno, sve zavisi. To vazi i za delove i za uredjaje. 

Sto se tice tranzistora, recimo cuveni i najbolji mosfet ikada po mom misljenju Hitachi 2sk135, TO3 kuciste, danas se pravi kao 2sk1058 sa doslovice identicnim karakteristikama, samo drugo kuciste. Prvi navedeni je nastao krajem sedamdesetih godina, u medjuvremenu je postojalo jos niz promenjenih oznaka za isti mosfet sa identicnim karakteristikama. Marantz je recimo u model sa kraja sedamdesetih, pocetkom osamdesetih, u PM6a ugradjivao 2sa1186 izlaze, a i danas ih marantz ugradjuje u PM15s1, s2, i jos neke svoje modele. Rotel je napravio RB990 koji je izaso 1995. godine, danas njegov naslednik 1582mk2 je identican unutra, ama identicna sema, nista nisu menjali. Lenstine. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...