Jump to content


Koji polovan gramofon kupiti?


Dražo

Recommended Posts

34 minuta ranije, Solderer said:

Подаци произвођача о комплијанси се понекада драстично разликују од оних стварних, нарочито код ММ глава. Поједини примерци тих глава се вероватно добро слажу са Рега ручком. Али,сећам се случаја да је примерак 1042 имао велику комплијансу и ниску резонанцу.Многи ММ Ортофони такође, Шур 97 итд. Подаци за МЦ су конзистентнији.Многи просечни корисници и не знају која је доња рез. фрекв. њихове комбинације. Увек треба ићи на најмање неизвесно решење. Хоће ли сваки почетник да мери конкретну комбинацију?

У златно доба винила, велики аудио салони су имали обичај да сами састављају грамофонске комбинације. По правилу, јапанске директ драјв грамофоне са ручицама од 14 гр. су комбиновали са висококомлијантним Шур, АТ или још горе АДЦ звучницама. Они вероватно појма нису имали да је рез. фреквенција и до 4.5хц.Људи су то куповали и ''уживали'' у дисторзији. Било је и добрих комбинација које су подешавали добри аудио салони као ''Аудио Т'', ''Грахамс аудио'' итд.

moguce,samo jedan od danasnjih svetih gralova analogicara je upravo partnerstvo Rega (+raznorazni klonovi) sa tim Goldring zvucnicama..sa laganom ruckom ,nesto se bas nisam tresnuo ozemlju od 1042-ke..na malom Edwards Audio TT1 je 1012X opet svirao izuzetno dobro....

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Miomir said:

Ne razumem,ti si pocetnik kako sam kazes.Gldeas skupe gramofone a na drugu stranu imas prastare zvucnike i pojacalo.Sta ocekujes da dobar gramofon napravi cudo.Sistem radi onako kako radi najslabija karika u njemu i naravno kako je ukomponovan, zasta treba puno iskustva . 

To sam i ja rekao pa ste me kamenovali. :D

No, ako covek misli da ce u Armaniju izgledati mrsavije, nek mu bude. Ali, bilo bi dobro da spagerice zameni za neke pristojne cipele 

 

Image result for McIntosh Ma 5200

Link to comment
Share on other sites

Pratim temu od samog pocetka, puno lepih predloga, al je za mene no. 1 stabi. Sta god da odaberes od predlozenog, definitivno ces morati da menjas i kutije i amp. Takodje, ne moras da uzimas odvojenu phono sekciju, mada bi bilo pozeljno. Ukoliko se odlucis za neko kvalitetnije pojacalo, vise klase iz osamdesetih, odvojena phono sekcija ti nece biti potrebna. Tada je i entry level nad 3020 imao bolju phono sekciju nego danasnja integrisana pojacala od 1k, 2k pa i vise kila eura. 

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da se trenutno na KP nalazi jedan TT Audio Technica AT 1240

evo jedne zanimljive rasprave na ovu nasu temu.  https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=18&t=49139&start=45

Ako Drazu ne mrzi, mozda bi bilo dobro da procita taj topic od pocetka...

Ima zanimljiv deo oko Rege Debut III u kombinaciji sa Ortofon Blue :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Infidel said:

Nadam se samo da će Draža pored ovoliko suprotstavljenih stavova (i zašto ne reći dobrog procenta pogresnih) da donese pravu odluku...

Tesko da ce svima odgovarati, ali sam siguran da meni hoce, jer' ce u bilo kojoj varijanti sve biti bolje od onoga sto trenutno znam i imam (tj. nemam) ;). Ali svakako cu dati sve od sebe da se odluka na kraju i drugima dopadne, u situaciji gde nemam bas nesto puno strpljenja za cekanje na kupovinu, i ipak moram da se oslonim vise na ono sto procitam (ovde i svuda), a manje na ono sto cujem (u nedostatku te mogucnosti, sto kaze @Krca44, to je zlata vredno).

U svakom slucaju, cinjenica je da na kraju (pocetka) necu nista postici bez apgrejda zvucnih kutija, pojacala, phono preampa... Toga sam negde i bio svestan, i to cu i uraditi (@Miomir, @RingeRaja, @sondek), samo je pitanje sta? Ne postavljam ga sada, jer je po svemu sudeci najbitnije odabrati dobar gramofonski sklop (na duze staze), uz ne bacanje previse novaca, i uz najmanje neizvesno resenje (@Solderer). I onda oko toga graditi sistem (za pocetak imam ova moja prastara ceresla (Grindig, Philips) da eto nesto cujem, pa mozda u narednih mesec-dva-tri resim i sve ostalo, ili da barem resavam postepeno). Cilj mi je da slusam ploce, digitala me uopste ne zanima (za to imam solidan komp, zvucnike, dobar tv...).  

Takodje je cinjenica da nema nista od moje zelje za plug&play varijantom, jer se kroz ovu temu (i moju dosadasnju potragu) pokazalo da su moje zelje jedno, a stvarnost drugo. To sto je hocu (ili mislim da hocu) jednostavno ne postoji u p&p varijanti (hocu i dizajn, i vintage, i hondu/mercedesa, i da nije preskupo...). Mozda postoji, ali ne p&p. Zato ne bezim toga da uz vasu pomoc, i pomoc ljudi iz NS koji se razumeju (forumasi, Gavra, Bata...), sastavim neki graf sistem, ako je potrebno od baze+rucice i zvucnice, pa i tog preampa...

Da li hocu belt, idler ili dd pogon, da li MM i MC zvucnicu..., tu odluku sada u pocetku definitivno ne mogu doneti. Zbog nedostatka strpljenja, i nemogucnosti slusanja i upoznavanja karaktera i specificnosti svake od ovih opcija (barem ne u kratkom periodu). A i moji muzicki ukusi su stvarno sarenoliki, pa ko ce tomu ugoditi. No, ono sto je u fokusu za neki prvi sud, jeste rock muzika, sto su i istakli @sondek i @džonibigud, i onda neki jazz, samba, bosa nova... A i pokazalo se da su misljenja podeljena i medju samim forumasima, pa sam odlucio da oko svega toga ne lupam mnogo glavu.

Elem, evo rezimea onog sto je u opticaju za prodaju na KP, a da je najvise pominjano u ovoj temi, i da se cini kao dobar gramofonski sklop na duze staze:

 

Systemdek IIX + Rega RB250 - prodaje ga Toma za 470 evra (maksimalno sa svim apgrejdom oko 880 evra)

- dobro je da odmah mogu da dobijem po realnoj ceni neku AT zvucnicu (recimo da bi to bio pandan AT120 ili AT440, za 160 ili 210 evra), namontiranu i podesenu

- dobro je sto eventualno mogu odmah da uradim i apgrejd rucice (Cardas ozicenje, Michell teg), sto je nesto preko 200 evra dodatno (@sondek, znajuci sebe, brzo bih ja to pozeleo da probam, pa zasto odmah ne uzeti full opremu, a posvetiti se apgrejdu ostalog sound sistema)

- otezavajuce je sto nemam mogucnost izbora druge zvucnice kod njega (recimo Goldring 1012 ili 1042, koje ima na KP kod drugog prodavca, ili nekih drugih pominjanih Ortofon, Grado, Benz...), pa bih morao to sam da organizujem (nabavku) i trazim majstora u NS da montira - s tim da jos uvek nisam na osnovu ovde iznetih misljenja zakljucio sta je ustvari najbolje, tj. najmanje neizvesno resenje za zvucnicu

- nisam shvatio bas da mi je u startu sa MM zvucnicom potreban phono (Toma kaze da je ovo sto on pripremi sa AT spremno za p&p koriscenje), ali ako jeste, onda je i to otezavajuce, tj. morao bih da nabavim nesto osnovno za pocetak, a nemam pojma sta (mozda bi ono pominjano NAD 3020 pojacalo bio kompromis (@Zeljko Dj), ima u NS cini se dobar za 200 evra)

 

Stabi sa Stogi ruckom (+eksterno napajanje+novaAT95) - prodaje se za 900 evra

- dobro je sto ga je vise clanova foruma preporucilo kao graf bez konkurencije medju svim ovim (@sondek, @TurboMaximus, @Zeljko Dj)

- dobro je i sto za pocetak uz ovu novu AT95 ne bih morao nista vise da ulazem, a imao bih odlicnu bazu za apgrejd

- dobro je takodje sto su i vlasnik ali i covek koji ga je odrzavao iz NS (a pretpostavljam @TurboMaximus prvi vlasnik kog mi je Zoran pomenuo), pa mi to sve umnogome olaksava situaciju za dalje

- lose ne znam sta je, sem sto je potrebno ulaganje za bolju vrhunsku glavu, ali cini se da bi to bilo prosto sevap i zadovoljstvo :)

 

Thorens 160 - prodaje se za 320 evra na KP (https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Thorens-TD-160-Mk-2-Special-64042473-oglas.htm?filter_id=110419535)

- navodim ovaj gramofon, jer ga je ipak pominjalo kao preporuku nekoliko clanova ( @milovan1963, @Aoxomoxoa, @Solderer, mozda jos neko, nisam siguran) - verujem da nije u rangu prethodna dva, i da bi bilo potrebno zameniti rucicu + plus nova glava, pa stelovanje... sto bi sigurno kostalo opet sve 600-700-800 evra, a to je blizu prethodna dva, ali evo da se ne ogresim o komentare, i da ga pomenem, pa neka napise ko sta ima za ovaj graf

 

I tu bi se cini mi se zavrsio izbor. Recicu da me je forum uverio da za mene nisu za sada Lenco L78 (u sredjenom stanju preko 1000 evra, i pri tom je potrebno znanje koje nemam, ali i vreme), isti razlog vazi i za Pink Trianle (samo baza), zatim i Luxman PD 264 (iz prostog razloga sto je bolja kupovina Systemdek od istog prodavca, za malo vece pare), Luxman PD131 (@pollux), cini se odlican, dizajn vrh, ali preskup sa novom rucicom i glavom (u odnosu na recimo Stabi), i opet zahteva vreme i znanje.

Linn Axis bese dobra preporuka @sondek-a, svidja mi se sve sto sam procitao, cena opremljenog takodje nije previsoka, ali nazalost nema ga u ponudi u Srbiji, a za preko bi mi trebalo strpljenja (kog nemam) i organizacije oko kupovine (sto mi nije sada potrebno).

 

Eto, toliko u ovom postu od mene, potrudio sam se da odgovorim na sve uglavnom danasnje komentare (i poneki od pre). I evo za kraj sta je mene sa YT ostavilo bez daha, na onim mojim prepotopskim cereslima sa isusenim elektrolitima ( @Solderer), mada je jasno da se ozbiljni zakljucci ne mogu donositi na osnovu YT ( @milovan1963):

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Draza said:

Stabi sa Stogi ruckom (+eksterno napajanje+novaAT95) - prodaje se za 900 evra

- dobro je sto ga je vise clanova foruma preporucilo kao graf bez konkurencije medju svim ovim (@sondek, @TurboMaximus, @Zeljko Dj) 

- dobro je i sto za pocetak uz ovu novu AT95 ne bih morao nista vise da ulazem, a imao bih odlicnu bazu za apgrejd

- dobro je takodje sto su i vlasnik ali i covek koji ga je odrzavao iz NS

Pa eto pitaj da li mozes da cujes kako zvuci ovaj gramofon, ako je to moguce.  Mislim u Novom Sadu je, prodaje se, valjda moze da se vidi i cuje ?   

Bilo bi ti korisno da cujes jedan jako dobar gramofon pre kupovine.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Miomir said:

Zavisi koliko zelis da izdvojis novaca.

Za prvu kupovinu recimo:

- 900 evra za Stabi (plus naknadno recimo dobra MC zvucnica, znam da kosta, ali to bi bilo naknadno, plus novi sistem) - ovih 900 evra ako vredi, s tim da bi sa svim dodatnim uveliko premasilo planirani budzet, pa bih se morao dobro isteci za sve  

- 880 evra za Systemdek IIX (sve na njemu u full-u) - ostaje samo novi sistem - ovo mi finansijski vise odgovara

- 600-700-800 evra za sredjen Thorens 160 (ili nesto cenovno slicno, recimo Linn Axis...), ako je bas preporuka kao dugorocno dobra baza, u odnosu na prva dva (rekoh da ne zelim da bacam novce, pa ako ne moram...)

Link to comment
Share on other sites

Stabi sa tim odlicnim napajanjem u A klasi je odlicno resenje spremno je i za bilo koji high end sistem,pao sam u nesvest kad sam ga prvi put čuo.I u manje visokoj klasi kod Turbomaximusa zvucao je brutalno. Spakovati pola budžeta za hifi u gramofon za mene je prava stvar.Dalje pristedeti na pojacalu koje je komponenta koja najmanje utice na zvuk i uloziti u sto bolje zvucnike koji po karakteru odgovaraju tipu muzike koju slusas i na pravom si putu da kad već dajes solidan novac izvuces maksimum od njega.Old skul ampovi tipa Cyrus 2 ili nait 3 imaju odlicne fono sekcije i pravi su nacin da se dobije dobar kvalitet,a pristedi budzet za zvucnike.Nait 3 konkretno ima lako izmenjive plocice za MM i MC,koje su se identične koristile i u njihovim vrlo skupim predpojacalima pa to moze biti jeftin nacin da se vremenom pređe na MC cime je Stabi svoj na svome.

Pomenuo si Gavru i Baatu,Respect za obojicu...ljudi od kojih jos uvek mogu puno da naučim,kao i od kolege Turbomaximusa i mnogih drugih sa foruma.Btw. kod Gavre sam planirao da te odvedem da vidiš uzivo Aksisa,i on ga je tesko pronasao za sebe.Aksis je predlozen pre svega kao najbolje budzet 500€ resenje sve sa solidnom ruckom spremnom i za MM i MC i glavom jer u njega idealno leze Audiotehnike,pa je covek s njim srećan i sa At95 ali ako se moze vise sa budzetom ja sam apsolutno za...e šinko da sam ja kretao sa Stabijem :lol::thumbsup2

Sorry na blagom off-u o nastavku sistema,ali gramofon bez ostatka moze samo za ukras da sluzi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...