Jump to content


Zanimljive slike


Dacho

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
1 sat ranije, Iron man said:

To kao nešto utiče na cenu kod hajenda?!^_^

Pa imamo Revox-a b 795 koji je tangencijalni hi-end, definitivno utice na cenu. Ali i na samo stelovanje.. Verovatno nije opste prihvaceno jer zamena zvucnice zahteva ozbiljan servis.

Link to comment
Share on other sites

Jok i ne znam da postoji tangencijalnih gramofona kolko hoćeš.

promašili ste poentu. 

Zašto se (u hajendu) koristi drugačiji ( pogrešan ?) princip šestarske ručke, i zabija trn u zdravu petu uvodeći se u rešavanje problema koji nisu ni trebali da postoje ( antiskating, skating, umesto tangencijalnog idealnog ugla  šestarski, "skoro svuda" pogrešan ugao, i brdo drugih problema.) Sve bi bilo idealno uz jedan mali jeftin motorčić.

Toliko truda i usavršavanja da , paradoksalno, na kraju , "principski pogrešne" nabudžene šestarske ručke, zvuče bolje od prostih, jeftinih tangencijalnih. Šta bi bilo kad bi se u razvoj tangencijalnih ulužilo toliko truda u usavršavanje?

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Iron man said:

Jok i ne znam da postoji tangencijalnih gramofona kolko hoćeš.

promašili ste poentu. 

Zašto se (u hajendu) koristi drugačiji ( pogrešan ?) princip šestarske ručke, i zabija trn u zdravu petu uvodeći se u rešavanje problema koji nisu ni trebali da postoje ( antiskating, skating, umesto tangencijalnog idealnog ugla  šestarski, "skoro svuda" pogrešan ugao, i brdo drugih problema.) Sve bi bilo idealno uz jedan mali jeftin motorčić.

Toliko truda i usavršavanja da , paradoksalno, na kraju , "principski pogrešne" nabudžene šestarske ručke, zvuče bolje od prostih, jeftinih tangencijalnih. Šta bi bilo kad bi se u razvoj tangencijalnih ulužilo toliko truda u usavršavanje?

Zato sto osecaj kad uzmes rucku u ruke i stavis je licno na pocetak ploce ili iznad dela ploce koji zelis vredi mnogo vise od eventualne razlike u zvuku. Oba principa naravno imaju svoje mane i prednosti... 

Ali cemu uopste razgovor na tu temu u offtopic delu pod nazivom zanimljive slike ??? Vazno da se javis svaki put kad neko zaboravi postaviti skrinšot.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Iron man said:

Jok i ne znam da postoji tangencijalnih gramofona kolko hoćeš.

promašili ste poentu. 

Zašto se (u hajendu) koristi drugačiji ( pogrešan ?) princip šestarske ručke, i zabija trn u zdravu petu uvodeći se u rešavanje problema koji nisu ni trebali da postoje ( antiskating, skating, umesto tangencijalnog idealnog ugla  šestarski, "skoro svuda" pogrešan ugao, i brdo drugih problema.) Sve bi bilo idealno uz jedan mali jeftin motorčić.

Toliko truda i usavršavanja da , paradoksalno, na kraju , "principski pogrešne" nabudžene šestarske ručke, zvuče bolje od prostih, jeftinih tangencijalnih. Šta bi bilo kad bi se u razvoj tangencijalnih ulužilo toliko truda u usavršavanje?

Hic Rhodus, hic salta!

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Iron man said:

ako se master reže tangencijalno, zašto hajend ručke niisu (isključivo) tangencijalne?

Zato što uglovna greška i antiscating, kada se nameste iole kako treba nemaju veliki uticaj na ono što dolazi sa igle.

Rezonancije ručke/zvučnice, prigušenje i kontrola, tanjir, šasija, imaju višestruko veći uticaj na zvuk nego "šestarnost" ručke.
U vrhunskih gramofona, razlika između dela ploče gde je igla savršeno poravnata sa tangentom brazde na ploči i onih delova gde nije, gotovo je neprimetna.

Samim tim insistirati na "sve vreme u linji sa tangentom" donosi više konstrukcionih i tehničkih problema (npr. kontrola vibracija i rezonancije ručke), nego benefita.

...to b' ja rek'o, a tako mi i pričali '90-ih kada sam se baš zanimao za gramofone.

Link to comment
Share on other sites

Nije to poenta. Razumem ja godine, a i "krecanu"( i kod mene je krenula ), al' aj malo pogledaj sebe i sam. Kakve veze ima tema o kojoj pises sa "zanimljivim slikama"? Da se razumemo, nemam nista protiv price o tangencijalnim ruckama, gramofonima, mogla bi se i napraviti interesantna tema, gde bi se mogla razmeniti iskustva i misljenja...al' na pravom mestu.

Link to comment
Share on other sites

Ja se izvinjavam visprenom kolezi što sam u svojoj sklerotičnosti na Audiofilskom forumu objavio snimak izrade mastera vinila i postavio pitanje o opravdanosti šestarske ručke ako je izvorno korišćena tangencijalna. Mnogo sam pogrešio.

Da sam objavio "humor" tipa jednog čitača knjiga u autobusu punom tabletima posvećenim ostalim putnicima, ili opet neki "humor" o tome kako praktikovati siguran sex, ili crtež šahovske table gde su figure kučići i mačići, ili pak karikaturu kako su političari lopovi .....ili  neku drugu audiofilima zanimljivu sliku, onda bih verovatno pogodio temu. 

Molim uvaženog kolegu da me blokira da ga moji postovi nebi iritirali u budućnosti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...