Jump to content


Zašto ljudi ne otkrivaju novu muziku posle tridesete?


ZoranR

Recommended Posts

Dosta istraživanja kaže da nam se kompletan osećaj za umetnost formira najviše dok smo tinejdžeri pa nam je zato sve iz tog vremena posle najbolje celog života.

Lično mislim da to dosta zavisi od čoveka, kakav je kome mentalni sklop i neka opšta opterećenost životom. Primećujem da su neki moji vršnjaci u glibu i sve im je sada ružno a za muziku, knjige i filmove više ne mare puno. Samo kada čuju nešto staro pukne ih nostalgija za "boljim vremenima".

Ja lično sa svojih 33 volim da čujem i stare stvari i da potražim nešto novo. To novo je ustvari često starije od mene ali za mene je novo. Evo baš sam ove godine u filmu čuo jednu prelepu pesmu, pretražim je i nađem Crosby, Stills & Nash, od tad ih redovno slušam.

Link to comment
Share on other sites

Neki dan slusa se radio u kolima i ja nesto pojacam,a ćerka kaze " e ovi bas staru muziku pustaju" , " pa zar nije to Rhiana? , -"pa jeste al' ima pesma bar dve godine" ...Ne vole deca staru muziku.

Za kolekcionare tj one koji su navikli da muziku kupuju streaming servisi su nesto sto bas siri vidike.Dosta toga sam preslusao sto u zivotu ne bih kupio pa samim tim ni ozbiljnije slusao.Ipak kad se kupi ploca koja se dugo cekala,neke i 10-20g to je nezamenjivo.Cekati neciji nov album dok jos nije krenuo ni da se snima...čežnja kao sastavni deo obozavanje muzike,biti zagriženi fan...to je prava stvar...kad se setim kako smo ko matorci vijali David Byrna po SC,zvali Pecu Popovića u pomoć.Streaming servisi i YT umeju da ubiju čežnju kao bitan gaktor,upropastio sam sebi neke koncerte pogledavsi unapred sta me ceka.Bolje nekad ziveti u iluziji da je sav taj show tu zbog tebe i baš takav samo zbog publike u sali.

Pratiti jednog muzicara ili bend uopste ne znaci da si konzerva,Miles Davis je tu dobar primer.Njegova muzika je do te mere razlicita da je meni njegov komentar "I dont listen to that shit" sasvim na mestu.Ja sam svako malo drugi čovek,pa mi svako malo vremena dođe da slusam neki njegov drugi "shit".

Neke muzicare volim pratiti kroz koncerte u razlicitim fazama i sa razlicitim bendovima bukvalno decenikski.Pat Metheny-a sam slusao u solo,trio i group varijanti.Chick Coreu sa Burtonom,RtF i electric bandu ...naravno da ću da ih sacekam u quartetu.

Lajko Felix takođe dobar primer.On dva dana za redom ne moze da zazvuci isto.Pratim ga 20g.Od dueta preko bendova ,trubača,do sinfonijskog orkestra.Čuo sam da je u sred karijere svirao po vozovima...

botom lajn...slusati nekog dugo godina ne mora znaciti slusati isto.

Ta istrazivanja su bullshit,obuhvataju i ljude kojima je muzika zadnja rupa na svirali.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Meni je jako tužno kad se ljudi zakopaju u sopstvenoj prošlosti, još ako su pored njih ispisnici sa sličnom muzičkom zaostavštinom, pa se međusobno lože kako je nekad sve bilo najbolje, a danas je sve njesra.Redovno slušam muziku iz svoje mladosti, a posebno neke albume do kojih u svoje vreme nije bilo moguće doći, ali još redovnije mi je na izvoru izuzetno puno neverovatno dobre nove muzike.Potpuno je normalno da se ide dalje i uvek otkrivaju nove stvari, znači do karte u jednom pravcu rekom Styx.

Link to comment
Share on other sites

Meni nije tužno. To je samo realnost, ne mogu zbog nje ni da se radujem ni da plačem.

Oduvek je bilo tako. Većinu ljudi muzika ne interesuje osim kao zabava. A kad odrastu, onda ih društvo nauči da zabava nije primerena njihovim zrelim godinama pa lamentiraju nad dobrim starim vremenima kad se napiju sedeći sa starim društvom. 

Good riddance. Ne trebaju mi takvi kad krenu kvalitetne priče o muzici. Dosadni su i ne mnogo pametni, kao i većina članova ovog foruma. Ovde je bilo nekih dobrih tema o muzici pre desetak godina. Gde su sad? No, da budem dosledan, muzika nije ni potrebna za audiofiliju. Zašto bi se onda o njoj ovde pričalo?

Ja sam muzičar. Muzika me interesuje i stalno istražujem i otkrivam koješta novo.

Da sam slikar, verovatno bih s sličnim entuzijazmom gledao na moderne slikare.

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Bujodrag said:

Meni nije tužno. To je samo realnost, ne mogu zbog nje ni da se radujem ni da plačem.

Oduvek je bilo tako. Većinu ljudi muzika ne interesuje osim kao zabava. A kad odrastu, onda ih društvo nauči da zabava nije primerena njihovim zrelim godinama pa lamentiraju nad dobrim starim vremenima kad se napiju sedeći sa starim društvom. 

Good riddance. Ne trebaju mi takvi kad krenu kvalitetne priče o muzici. Dosadni su i ne mnogo pametni, kao i većina članova ovog foruma. Ovde je bilo nekih dobrih tema o muzici pre desetak godina. Gde su sad? No, da budem dosledan, muzika nije ni potrebna za audiofiliju. Zašto bi se onda o njoj ovde pričalo?

Ja sam muzičar. Muzika me interesuje i stalno istražujem i otkrivam koješta novo.

Da sam slikar, verovatno bih s sličnim entuzijazmom gledao na moderne slikare.

Kad se matematika i fizika spoje sa emocijama nastaje muzika ? :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
56 minuta ranije, Engine said:

Slušam simfonijski orkestar uživo, čitavo vrijeme mi se čini da rog pomalo krči ili probija, jesu li upitanju dotrojali drajveri u ušima ili treba šiljke da stavi pod istrument?

Koliko si blizu instrumentu? Kakav tip krčanja je u pitanju. Uglavnom svi limeni duvački instrumenti se sviraju sa specifičnim duvanjem u instrument, gde se zapravo ne duva kao u svećiće na torti sa skupljenim usnama i nežno nego se proizvodi zvuk kao kada simuliramo, da prostite "prdenje". :D Flauta se na primer svira sa blagim povetarcem kao da duvate svećice na torti ili u otvor flaše (koja svira kao brodska sirena).

Možda umetnik malo preteruje. :P To se jako često i lako čuje kod trube. Na albumima Chuck Mangione-a je prepuno tih nus zvukova koji prolaze i izlaze iz instrumenata koje on svira.

220px-Chuck_mangione_cinemagic_2006_ploc

Svi ti duvački instrumenti, kada su dobro snimljeni, obiluju gomilom nus zvukova koji se valjaju po telu instrumenta i tu samo mislim na "vetar" i duvku, na to treba dodati klikutanje dirki saksofona i klapni otvaranja i zatvaranja ventila ...

Moguće da je tehnika sviranja tog izvođača na rogu malo čudna. Ako dirigentu ne smeta, onda tako treba. :lol:

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Father said:

Koliko si blizu instrumentu? Kakav tip krčanja je u pitanju. Uglavnom svi limeni duvački instrumenti se sviraju sa specifičnim duvanjem u instrument, gde se zapravo ne duva kao u svećiće na torti sa skupljenim usnama i nežno nego se proizvodi zvuk kao kada simuliramo, da prostite "prdenje". :D Flauta se na primer svira sa blagim povetarcem kao da duvate svećice na torti ili u otvor flaše (koja svira kao brodska sirena).

Možda umetnik malo preteruje. :P To se jako često i lako čuje kod trube. Na albumima Chuck Mangione-a je prepuno tih nus zvukova koji prolaze i izlaze iz instrumenata koje on svira.

220px-Chuck_mangione_cinemagic_2006_ploc

Svi ti duvački instrumenti, kada su dobro snimljeni, obiluju gomilom nus zvukova koji se valjaju po telu instrumenta i tu samo mislim na "vetar" i duvku, na to treba dodati klikutanje dirki saksofona i klapni otvaranja i zatvaranja ventila ...

Moguće da je tehnika sviranja tog izvođača na rogu malo čudna. Ako dirigentu ne smeta, onda tako treba. :lol:

Dirigent je "komandant Mark "  cijele  glazbene priredbe ? , a  dotični je trubač  , valjda odsvirao kako mu je rečeno ? ili ...   :)

 

Link to comment
Share on other sites

Slušam simfonijski orkestar uživo, čitavo vrijeme mi se čini da rog pomalo krči ili probija, jesu li upitanju dotrojali drajveri u ušima ili treba šiljke da stavi pod istrument?
duvači umeju da stvore problem tokom izvođenja klasične muzike.. dešavalo se da su prenaglašeni ili da prosto nisu naštimovani
Link to comment
Share on other sites

Kao i "nova" kola u nas. Kad kupiš nova kola ne misli se na nova novcijata. Valjda tako i za muziku koju otkrivamo.

Ja juče dok sam nešto radio pustio u pozadini Vdzele-ovu Rock kompilaciju i naleti Child in Time. Kad eto ti audiofila juniora.... Tata šta je ovo? Što ovoliko krešti?

Ja mu kažem. Sine to ti je klasika u svetu rock-a. Kad odmače malo pesma pa krenuše klavijature i malo mistike, kad eto ga opet ... Tata dobro ovo zvuči. A ja se smeškam i poljubim ga u kosu.

Prođe pesma i poče neka druga, kad čujem ja iz njegove sobe kako skida one deonice glasa Aaaaaa aaaa aaaaaa, aaaaaa aaaaaa aaaaaaa aaaa  aaaaa  aaaaaa  aaaaaaaaaaaaaaaaaaa.....

A meni srce gori od radosti. :wub:

Valjda je njemu novo!? :D

PS: Junior ima 10 godina.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Father said:

Junior ima 10 godina.

;) Nek' je ziv i zdrav! Kako li ce reagovati na inagadadavida?

E, pa onda ja ne spadam u one koji su prestali da otkrivaju "novu" muziku posle 30-e.

Zasto neki prestanu? Pa, verovatno im muzika padne na listi prioriteta tokom godina.

Link to comment
Share on other sites

On 18.10.2018. at 9:29, pompi said:

;) Nek' je ziv i zdrav! Kako li ce reagovati na inagadadavida?

E, pa onda ja ne spadam u one koji su prestali da otkrivaju "novu" muziku posle 30-e.

Zasto neki prestanu? Pa, verovatno im muzika padne na listi prioriteta tokom godina.

Ma ne ! , Danas u kakofoniji "interpleta"  imaš previše mogučnosti ? dok je prije sve bilo kanalizirano - određeno glazbenim ukusom uređivačkog establišmenta radio postaja . To je od prilike kao kad imaš Švedski  stol sa ko zna koliko bakanalija , a  uzmeš jaja na oko , šunku i kruh , jer si siguran što ćeš papati ? . E , ako nisi gladan - onda ideš istraživati drugačije okuse . Da  isprobaš  što ima novo ? . I onda ( sit ) - ne gladan  otkriješ nove okuse . U stvari ne vidim ( osim u  konzumnoj  varijanti )  i  užitku   razliku  između konzumiranju  dobre  glazbe i dobre hrane ? :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, black coffe said:

To je od prilike kao kad imaš Švedski  stol sa ko zna koliko bakanalija , a  uzmeš jaja na oko , šunku i kruh , jer si siguran što ćeš papati ? . E , ako nisi gladan - onda ideš istraživati drugačije okuse . Da  isprobaš  što ima novo ? . I onda ( sit ) - ne gladan  otkriješ nove okuse . U stvari ne vidim ( osim u  konzumnoj  varijanti )  i  užitku   razliku  između konzumiranju  dobre  glazbe i dobre hrane ? :thumbsup2

Odlično poređenje. Vrlo ilustrativno. Pozz :thumbsup2

Tek dobrano "sito" naslušan čovek, može da krene u istraživanje novoga ili novoga u kome lako prepoznaje pregrš poznatih uticaja i muzičkih fraza i stilova, koji rezonski odgovaraju muzici koju istražuje. Nekada, korišćeni uticaji bivaju nevešto utkani u muzičku strukturu pa iskusnijem slušaocu takva muzika može da bude banalna i ne interesantna u najmanju ruku.

Najlepša su iznenađenja gde se upozna nešto skroz novo. Meni je kao klincu Art of Noise u to vreme kada su se pojavili bio neverovatan. Takođe i Pink Floyd koje sam otkrio u osnovnoj školi i pasionirano slušao. Jarre je bio čudo elektronike i koncertnog spektakla sa nezaboravnim koncertom Rendez-vous Houston iz 1986 (bilo na TV-u), Karmina Burana.... Za mene su to bila otkrića koja su me pomerila. Naravno nizala su se dalja iskustva i uticaji okoline Roy Orbison, Elvis, Sex Pistols, Sisters of Mercy, Classic Jazz....  i svaki od njih je ostavljao svoj ne izbrisivi pečat na dalji izbor i filtraciju nove muzike.

Nikada nisam uspeo da se vežem za Modern Jazz scenu sa dosta elektronike koja je na neki način Lounge kako se sada svašta trpa u to. Sve je to pitko i lagano ali bez težine i nekog suverenog rečnika suštinske novine.

Možda se donekle osećam spokojno u sapunici koja se zapenila u mojoj glavi, pa tražim poznatu klasiku u novome i radujem se kada je otkrijem dobro prepakovanu i aranžiranu u visokostandardnu melodiju novog doba.

Nešto kao lepo ukomponovan klasicistički stub u HiTech arhitekturi dodatno ušuškanoj u terakoti. :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Odlično poređenje. Vrlo ilustrativno. Pozz :thumbsup2

Tek dobrano "sito" naslušan čovek, može da krene u istraživanje novoga ili novoga u kome lako prepoznaje pregrš poznatih uticaja i muzičkih fraza i stilova, koji rezonski odgovaraju muzici koju istražuje. Nekada, korišćeni uticaji bivaju nevešto utkani u muzičku strukturu pa iskusnijem slušaocu takva muzika može da bude banalna i ne interesantna u najmanju ruku.

Najlepša su iznenađenja gde se upozna nešto skroz novo. Meni je kao klincu Art of Noise u to vreme kada su se pojavili bio neverovatan. Takođe i Pink Floyd koje sam otkrio u osnovnoj školi i pasionirano slušao. Jarre je bio čudo elektronike i koncertnog spektakla sa nezaboravnim koncertom Rendez-vous Houston iz 1986 (bilo na TV-u), Karmina Burana.... Za mene su to bila otkrića koja su me pomerila. Naravno nizala su se dalja iskustva i uticaji okoline Roy Orbison, Elvis, Sex Pistols, Sisters of Mercy, Classic Jazz....  i svaki od njih je ostavljao svoj ne izbrisivi pečat na dalji izbor i filtraciju nove muzike.

Nikada nisam uspeo da se vežem za Modern Jazz scenu sa dosta elektronike koja je na neki način Lounge kako se sada svašta trpa u to. Sve je to pitko i lagano ali bez težine i nekog suverenog rečnika suštinske novine.

Možda se donekle osećam spokojno u sapunici koja se zapenila u mojoj glavi, pa tražim poznatu klasiku u novome i radujem se kada je otkrijem dobro prepakovanu i aranžiranu u visokostandardnu melodiju novog doba.

Nešto kao lepo ukomponovan klasicistički stub u HiTech arhitekturi dodatno ušuškanoj u terakoti. :D

Eto ? i ja  prenaslušan koje kakvih observasija  na temu , malo smanjio  Nordijski  jazz :)  i vračam se  početcima . !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...