Jump to content


Zašto ljudi ne otkrivaju novu muziku posle tridesete?


ZoranR

Recommended Posts

Većina ljudi prestaje da traga za novom muzikom već posle tridesetog rođendana, rezultati su nedavno sprovedenog istraživanja muzičke platforme Deezer.
... Istraživanje Deezera sugeriše da ljudi prestaju otkrivati novu muziku u proseku s trideset godina i šest meseci.

Muzička streaming usluga sprovela je istraživanje na hiljadu građana Velike Britanije o njihovim muzičkim preferencijama i navikama slušanja muzike. Čak 60 odsto ispitanika odgovorilo je da stalno sluša iste pesme, ne trudeći se da otkrije novu muziku. Nešto više od četvrtine ispitanika uopšte nema želju da posluša muziku izvan preferiranih žanrova.

Istraživanje je pokazalo i kako su ispitanici u svojoj 24. godini bili najaktivniji u potrazi za novom muzikom. Tada je čak tri četvrtine njih slušalo deset ili više novih pesama nedeljno, dok ih je 64 odsto otkrivalo po pet novih izvođača svakoga meseca. Nakon toga, međutim, izgleda da počinje da opada sposobnost ljudi da tim tempom prate muzičke trendove. I u nekom trenutku jednostavno prestanu.

Zasićenost prevelikom količnim novih singlova na tržištu (19 odsto), obveze na radnom mestu (16 odsto) i briga za malu decu (11 odsto) navedeni su kao glavni razlozi zbog kojih je potraga za novim pesmama, albumima i autorima u padu.

"S toliko odlične muzike na tržištu nije čudno što se oseti prezasićenost. To često rezultira time da ostanemo 'muzički paralisirani' posle tridesete", kaže urednik Adam Rid.

U tinejdžerskom dobu najviše se u proseku sluša pop muzika, ali muzički ukus "sazri" negde do tridesete. Do 33. godine raste verovatnoća da ljudi nikada više neće slušati novu muziku.

SORS> N1

 

Link to comment
Share on other sites

Pa priroda je tako namestila da većina postanu matore drtine u tridesetim. Znam neke koji su i u dvatesetim postali matorci koji besomučno slušaju stare dobre pesme. Jednostavno je priroda postavila limite za većinu.

Oni se lako prepoznaju po čuvenoj poštapalici: Eeee,... u moje vreme,... se slušala dobra muzika.  :crno-na-belo. Ovo danas, .... pa to je sve smeće.

A i ako hoće da čuje nešto novo, to mora da bude veoma slično onom starom. Ko preživari koji stalno žvaću jedno te isto.

Link to comment
Share on other sites

Do svoje trideset trece godine zivota slusao sam samo rock muziku.Kada sam shvatio da sam cuo otprilike 75-80% snimljenog materijala,a pojavom mp3(njemu hvala),uplovio sam u dzez vode.Kada sam i tu preslusao otprilike 50% dzez muzike,u svojim pedesetim godinama sam poceo da se zanimam za klasicnu muziku.

Opet,napominjem da muziku koju slusam zavrsava se osamdesetih godina proslog veka.Novija dzez i rock muzika uglavnom nisu po mom ukusu.

Tako da,sa jedne strane,spadam u (anketiranu)vecinu koja ne slusa novu muziku,ali sa druge strane,istrazujem nove naslove kod stare muzike.

Link to comment
Share on other sites

Sa15 kupio prvu plocu Steely Dan,Sa 16 poceo da slusam jazz,Jbt.kakva konzerva...da sam bar do 30 "šarao malo":o

Doduse jesam sa 40 poceo intenzivno da slusam Majkl Dzeksona i Queen kako sam blizi 50 vracam se Lou Reedu i Zigi Stardastu,vata  kanda pubertet mk2...a sa jazz-om napredujem...polako prelazim na mono

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, vdzele said:

Naravno, B92 je objavio. Mislim da su milf-prvi broj jedan kod nas u pregledima.

Pošto je danas svaki software po malo špijunski (ne znam baš za album player), sve statistike postoje i non stop se unapređuju tako da se zna i šta se sluša i šta se gleda, na kraju to dovede do toga da se nešto i kupuje što je jedini cilj svega toga.

Link to comment
Share on other sites

Mozda sam se lose izrazio.Govorio sam o dzez muzici do osamdesetih godina.Kada sam poceo da se interesujem za dzez(devedesetih godina),prosto sam panicno kupovao sve sto je izaslo na mp3,a kasnije slusao preko YouTube.Pomogla mi je veoma enciklopedija "The Penguin Guide To Jazz",cije ocene pojedinih izdanja su se u dosta slucajeva poklapala sa mojim ukusom. Tako da izdanja ocenjena sa jednom ili dve zvezdice nisam uopste uzimao u obzir za slusanje.Tu sam dosta suzio izbor,pa ta cifra od 50% jeste priblizna.

I,da,imam 61 godinu.

Link to comment
Share on other sites

Ne secam se tacno, da li je to bio neki intervju... mozda cak i u knjizi Mise Blama ... kada je Miles Davis, gotovo sa nipodastavanjem govorio o svom prethodnom albumu. Dobio je pitanje o njemu (prethodnom albumu), a on je mrtav ladan odgovorio: Ja vise ne slusam taj shit :)
Tada sam svhatio da muzicari bas kao i publika, moraju evoluirati. Uvek sam zaobilazio likove koji posle visedecenijske karijere, na zalasku zvuce identicno kao i na pocetku. OK, od umetnika se ocekuje napredak i promena... pa se i moze napisati javna kritika. SLusaoci, su vec druga prica... jer niko od nas nema pravo da osudjuje tudji ukus i nacin uzivanja u muzici, ali mislim da je prava steta ne uzivati u fondaciji koju su iznedrile tolike generacije muzicara.

Za neku muziku su opet potrebne i godine. ''Klasiku'' sam poceo AKTIVNO da slusam tek sa 47 godina. Mislim, slusao sam ja nju, ali to nije bilo TO. Sad, sa ove tacke mogu da konstatujem da to zaista nije bilo to.
Kao sto rekoh @somborjazz - u pre neki dan, u jazz sam uleteo iz trash/groove metala, i to tako sto sam cuo Dark Magus od Majlsa dejvisa ( i dan danas ga dozivljavam kao jedan od najboljih hevi metal albuma :):) )
Ali u tim godinama se nisam libio da udjem u jedan potpuno novi svet... svet dzeza, u kome sam eto... vec skoro 30 godina.
U klasiku sam usao zahvaljujuci Danu Berlundu, (basista Esbjorn S. trio), najpre slusajuci Live in Salzau, Germany (with Pat Metheny).

Nakon njega, sve dobija drugu dimenziju i malo po malo... ulazim u svet klasike, van uobicajenoh ''mejnstirm'' materijala, polako gradeci ukus i uopste sliku ko je ko, ko kome sta duguje... i sta kako treba da zvuci.

Nova imena uvek trazim, ... i nije bas da je u pitanju Opsesivno kompulzivni poremecaj :) , ali mi je jako krivo sto necu uspeti da cujem sve ono sto bi mi se dopalo, i sto ce mi toliko toga ostati ispod radara.

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je nezamislivo da ostanem samo na onom što sam prethodnih godina prošao, u većini stvari koje se mogu nazvati nekom vrstom hobija/interesovanja, bila to muzika, film, književnost, šta god. Sa druge strane, muzika jeste specifična, svako ima album koji je preslušao stotine puta, a i još koji put će ;)
I, ono baš fanovsko slušanje muzike jeste vezano za mlade dane. Kolekcija "novije" mi je veća od kolekcije "starije" muzike, ali unazad desetak godina, a možda i više, nemam pojma koja je pesma na kom novijem albumu i koja je po redu, dok to ranije nije moglo da se desi ;)

Link to comment
Share on other sites

Zanimljvo je da i ja koji imam 28 godina retko nađem nešto što mi se sviđa u savremenoj muzici, najviše volim muziku 80-ih i 90-ih i nešto iz 2000-ih pošto sam bio tinejdžer u tom periodu, nađe se i nešto iz 70-ih, 60-ih, međutim skoro sam nešto gledao na Youtube i slučajno naletim na ovo 


Iako slabo slušam ovu vrstu muzike ovaj album me je toliko oduševio da sam kupio ovaj album na vinilu i trebalo bi da stigne u toku ove nedelje.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, HMrules said:

Iako slabo slušam ovu vrstu muzike ovaj album me je toliko oduševio da sam kupio ovaj album na vinilu i trebalo bi da stigne u toku ove nedelje.

Vinyl je odlican a tip je izdao i ovo ( tj. jedan od dva glavna autora ) :

Kamaal Williams - The Return ( Black Focus 2018 )

Doduse sa mnogo manje jazz shmeka, barem onog  ociglednog.

Imaju Ruje.

Ako ti se svidi Yussef Kamaal, obrati paznju na Tenderlonious - On Flute ( 22a , 2017 ? ), jako je dobar.

Link to comment
Share on other sites

https://www.sendspace.com/file/gint8i

Malo sam to nespretno odradio, olupao sam sve u jpg ... primoPDF me drnda sa redosledom stranica.

Iz knjige sam iscupao samo intervju, a sad ako zelite celu knjigu... to cu morati da nosim u kopirnicu da to odrade kako valja. A ne znam za autorska prava, ovo je knjiga iz 1987. i stampana je u 2.000 primeraka. Kako kazete... tako ce biti :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...