Jump to content


Prva CD izdanja u ex-Jugoslaviji


Recommended Posts

Podledati 

https://www.vecernji.hr/cd-slavi-30-rodjendan-u-nadi-da-nece-dozivjeti-sudbinu-ploce-864377

http://www.rts.rs/page/rts/sr/pgp/story/1271/o-nama/538691/istorijat-pgp-rts.html

Jugoslavenski izvođači i diskografske kuće ni 1988. još nisu pomišljali na izdavanje CD-a
 

PGP     1997. otvara poglavlje digitalne tehnologije sa prvim CD-om.

Prvi CD koji je kupio moj poznanik bio je Tajči - Bube u glavi R-5152886-1391895969-1658.jpeg.jpg

 ali ne tvrdim da je bio prvi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, perodeformero said:

Ne mogu da se setim da li je izdat domaći CD pre ovog .

Da, čini mi se da su se zajedno pojavili taj Aksentijević i Mokranjac (Liturgija).

Ali, prema slikama na Discogsu, na oba piše da su napravljeni u Koreji.
Sad, zakleo bih se da na mom primerku (D.P. Aksentijević; kupljen krajem 80-tih) nema ovo "made in korea". Preslušao sam ga stotine puta, zapamtio bih to. Moraću da ga potražim. 

image.png.369446696d277bf6f534914f4ea99d6a.png

Link to comment
Share on other sites

Gotovo sam siguran da su to bila prva izdanja YU digitalije.Odavno.ih nemam, otišli su u vidu poklona, a takođe sam prilično siguran da je prvo izdanje rađeno u Njemačku.Oznaku štampanu plavim printom "Made in South Corea by SKC Ltd."su imala neka malo kasnija izdanja, kao Slađana I Dado (1989) i još neke kompilacije kojih sada ne mogu da setim.

Sent from my A1-830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Prvi domaći CD koji ja pamtim, bila je kompilacija Đorđa Balaševića (konkretno izdanje ne vidim na Discogs), a tu negde je i licencno izdalje Dire Straits-a.

Naravno, ništa od toga se nije izrađivalo kod nas.

Da li je u exYU uopšte bio neki pogon za izradu CD-a, ili je uvek rađeno napolju?

Link to comment
Share on other sites

On 6.7.2018. at 22:14, perodeformero said:

Ne mogu da se setim da li je izdat domaći CD pre ovog .

Inače, svi diskovi su štampani u Nemačkoj, a nešto kasnije u J.Koreji.

Prema Discogsu izgleda da nije bilo diskova na našem tržištu pre 1987.
Moje mišljenje je da nije bilo ratova i sankcija 90-ih da bi se diskovi tada široko koristili kod nas, međutim tek 2000-ih su počeli masovno da se koriste, pričam iz iskustva jer sam kao klinac 90-ih gulio kasete a CD je za mene bio samo daleki san :D

Link to comment
Share on other sites

On 7.7.2018. at 0:16, Тодор НС said:

Podledati 

https://www.vecernji.hr/cd-slavi-30-rodjendan-u-nadi-da-nece-dozivjeti-sudbinu-ploce-864377

http://www.rts.rs/page/rts/sr/pgp/story/1271/o-nama/538691/istorijat-pgp-rts.html

Jugoslavenski izvođači i diskografske kuće ni 1988. još nisu pomišljali na izdavanje CD-a
 

PGP     1997. otvara poglavlje digitalne tehnologije sa prvim CD-om.

Prvi CD koji je kupio moj poznanik bio je Tajči - Bube u glavi R-5152886-1391895969-1658.jpeg.jpg

 ali ne tvrdim da je bio prvi.

 1997 je PGP pokreno sopstvenu proizvodnju diskova a ne prvi CD.

Link to comment
Share on other sites

On 7.7.2018. at 11:54, NShappy said:

Prvi domaći CD koji ja pamtim, bila je kompilacija Đorđa Balaševića (konkretno izdanje ne vidim na Discogs), a tu negde je i licencno izdalje Dire Straits-a.

Naravno, ništa od toga se nije izrađivalo kod nas.

Da li je u exYU uopšte bio neki pogon za izradu CD-a, ili je uvek rađeno napolju?

Jeste, imao je PGP Dire Straits-Brothers in arms na CD-u, kasnije je imala i Metallica-Creeping Death/Jump In The Fire EP iz 1990.

Ne znam gde je Diskoton radio diskove ali znam da ima Đorđe Balašević-Marim ja iz 1991 na CD-u.

Link to comment
Share on other sites

Licenca znači da si ti taj koji za to i to tržište radi distribuciju, praćenje "potrošnje", uzimanje para, ono, nešto k'o "generalni zastupnik". Gde ćeš ti to štancovati, zavisi od drugih faktora.

Da li misliš da su svi izdavači po svetu imali i imaju svoje pogone za proizvodnju ploča, CD-a, kaseta i za sve ostale nosače zvuka?!? Jok! Fabrike za proizvodnju nosača zvuka nisu uvek u vlasništvu samih izdavača.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, NShappy said:

Licenca znači da si ti taj koji za to i to tržište radi distribuciju, praćenje "potrošnje", uzimanje para, ono, nešto k'o "generalni zastupnik". Gde ćeš ti to štancovati, zavisi od drugih faktora.

Da li misliš da su svi izdavači po svetu imali i imaju svoje pogone za proizvodnju ploča, CD-a, kaseta i za sve ostale nosače zvuka?!? Jok! Fabrike za proizvodnju nosača zvuka nisu uvek u vlasništvu samih izdavača.

Da, ali sa pločama u Jugi nije bilo tako, a ne znam ni za neki drugi licencni produkt da je bio rađen vani. Tada još nije bila globalizacija i te šeme koje danas izgledaju normalne tada bi, mislim, izgledale neobično, kao u ovom slučaju. Meni je to zanimljivo.  

Link to comment
Share on other sites

kada se kaže licenca, podrazumeva se kupovina autorskih prava za nosač zvuka na određenoj teritoriji, na određeno vreme ili do nekog tiraža (ponekad oboje)..

izdavačke kuće u SFRJ su većinom imale svoje pogone, neke od njih i nisu (Suzy menščini nije imao), a ponekad su se ploče uvozile i stavljao se stiker.. ima PGP RTS izdanja Deutche Grammophonea na koje su lepljeni stikeri.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Woland said:

a ponekad su se ploče uvozile i stavljao se stiker.. ima PGP RTS izdanja Deutche Grammophonea na koje su lepljeni stikeri.

Upravo sam ovakvo nešto imao na umu...Što nije za tih nekoliko cd naslova (verujem i male tiraže istih) Poligram uz licencu dostavio i već izrađene njihove cd-je, nego su PGP trebali da idu do Koreje da štampaju? Tada valjda nije ni bilo toliko mnogo pogona na planeti gde bi se to moglo odraditi.

 

Link to comment
Share on other sites

Tada je bilo vrlo malo pogona za CD. Širenje CD-a na početku, pomalo je usporavano i time što je proizvodnja bila skupa, a pogoni za proizvodnju isplativi samo za veoma veoma velike tiraže. Tada je i krenuo običaj (danas potpuno normalan) da su štanceraji i preseraji samostalne firme nezavisne od izdavača. Pitanje je i Poligram, da li je tada imao svoj pogon ili su radili negde.

I dalje, otkud znamo gde su rađena licencna CD izdanja Poligrama (ili bilo koga drugog) za neka druga tržišta?!? Možda je u Koreji urađen kontigent i za brojna druga tržišta.

Kasnije se jesu pojavili manji i jeftiniji pogoni za štancanje CD-a. U tom periodu, prva polovina '90-ih je i krenula čuvena mass production piraterija kod Bugara.

Zna li neko, da li je, gde i kada u SFRJ, uopšte bio pogon za izradu CD-a za veće tiraže?

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, NShappy said:

I dalje, otkud znamo gde su rađena licencna CD izdanja Poligrama (ili bilo koga drugog) za neka druga tržišta?!? Možda je u Koreji urađen kontigent i za brojna druga tržišta.

Vidiš, pročačkao sam Discogs u vezi ovoga i nisam našao licencu rađenu u Koreji, već samo domaće naslove. Licence su većinom rađene u Interpress, Nemačka, u vlasništvu jugovića Branka Živanovića, ujedno vlasnik i lejbla Bellaphone. Pomislio bih da su Poligram mogli tamo uraditi isti naslov i za druga tržišta, ali nije tako - Interpress se javlja samo na PGP izdanjima konkretnih naslova, što upućije na to da je angažovan od PGP-a nakon dobijanja licence. Nemačka je bliže no Koreja, ali i dalje me čudi takav tok proizvodnje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...