Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

jesvala, pvc izolacija će mu isisati milozvuk iz sprave.

:) 

sada šalu na stranu, mislim da je osnovni problem u veličini naše audio-zajednice gde nemamo kritičnu masu dovoljnu da se nađe nekoliko relevantnih sagovornika koji poseduju/prave neku spravu pa razmenjuju/razmenjujemo mišljenja na osnovu toga a ne na osnovu (obično) jednog-jedinog primerka nečeg što ne mora nužno da bude i jako srećno implementirano u nekom sistemu.

ovako na žalost možemo da razglabamo do sutra i nećemo se pomeriti sa mrtve tačke. 

Solderer, za početak, odakle si i da li postoji mogućnost slušanja tog Macure na svom/tuđem terenu?

 

Link to comment
Share on other sites

Reče mi jedan distributer ne tako davno kad sam ga pitao za samograditelje.

- Pa čuj dobri su oni. Međutim imaju jednu veliku manu. Urade sve dobro i onda sve us**u sa nečim na kraju.

- Nešto poput one krave što daje puno mleka pa sve prospe nogom, dodadoh ja.

Ćast izuzecima ovde. Posle se pitaju što im ne ide prodaja. Oni misle da je svako neuk pa da ne vidi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Strahota koliko plastike na najvažnijim mestima terminacije interkonekta, napjanja...

Da meni neko ovako izvede veze, olupao bih mu pločicu o glavu. :huh:

У праву си, зато ја за везе користим само лемне терминале. Али сви, чак и најскупљи комерцијални аудио уређаји за унутрашње спојеве користе или клеме или још горе кримпане тзв. Молекс конекторе. На једном крају кабла неки Кардас или ВБТ, а на другом (пцб) кримпани молекс( колико је чиста жица пре кримпања ?) од 10 центи.

Link to comment
Share on other sites

Samograditeljstvo, dozvoljava korekcije i unapređenja. Kada kupite spravu koja je fabrički s****na teško se odlučujete da je upgreadujete ili korigujete. Ako se sutra odlučite da je ipak zamenite, naićićete na gomilu ograničenih tipova kojima će vaš upgrade, iako smislen i kvalitetno sproveden da bude velika prepreka da prihvate i ukapiraju kao pozitivan aspekt, već samo kao oskrnavljenu autentičnost.

Link to comment
Share on other sites

Složio bi se sa predhodnim postom.

Međutim, postoje i oni koji umišljaju da znaju pa sj**u stvar. Takvih je isto dosta. Oni ćine medveđu uslugu onima koji znaju i onda ovi teško prodaju svoj kvalitet jer su se mnogi opekli od ovih. Pogledajte samo koliko se pojavilo majstora kod nas koji sve znaju da rade, od moleraja do popravke spejs šatla,....

Uostalom, budž majstor je fenomen srpskog porekla.

Link to comment
Share on other sites

Živimo u vremenu velikih prevara i naglog pada kvaliteta. Mislim da je to svetski fenomen, ne nešto što je odavde poniklo. Doduše, pomešano sa našim budž mentalitetom daje katastrofu.

Zadnjih 15-ak godina sam se velikom silinom bacio u proučavanje ekonomije jer sam shvatio da elita vara svet već decenijama. Mali broj ljudi i dalje ne shvata o kakvom zlu je reč, ali opet je mnogo više nas entuzijasta amatera, čija struka nije ekonomija, nego što ih je bilo u predhodnim generacijama. Bukvalno smo primorani da zavirimo ispod površine i da istražimo.

Muke nas je i naterala da pažljivije obraćamo na kvalitet delova i samog rada u ovom hobiju (ono o čemu ringeraja piše). Paralela ovakvih je svuda oko nas.

I dobro je da nas je sve više ovakvih jer profesionalci i naučnici od šume ne vide drvo. Mi im ponekad upremo prstom kad ne vide.

Link to comment
Share on other sites

Tipican kom. uredjaj. U unutrasnosti bedni Molexi a na poledjini kutije sjajni RCA konektori.Ali, to smanjuje ljudski rad, a time i cenu, i ubrzava montazu.U DIY rad je ionako besplatan , pa zice treba lemiti direktno sto potencijalno utice na manju degradaciju signala.

R-32_phono_---1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Al ga mračiš ...

Ima solidno odrađenih fono sekcija bez fuseraj plastičnih kontakata.Koliko vidim ovde na slici je sve ko svet zalemljeno bez tih jeftinih plasticnih konektora.Pritom ima i 12 diskretno regulisanih napajanja.

Mozda nije nas jeftin primer uzet(oko 2500€) ali ima i jeftinijih fono sekcija do 500€ korektno odrađenih.Problem je kad neko danas ocekuje za 100-150€ da dobije kvalitet od brenda a to je u zemljama gde je ciljna grupa kupaca smesan iznos dnevnice radnika,a i u tim zemljama se hifi i gramofoni narocito smatraju luksuzom.Ko nam je kriv sto zivimo sa afričkim standardom a zelimo puno kvaliteta za malo para.Od toga nema nista,bolje da kupi neki vintage integralac sa solidnom fono sekcijom i refrešuje ga i uziva ili se ode na samogradnju nego da iz nekog smd krša za cenu 4-5 ploča očekuje nerealno.Tuzno ali istinito.

Opcija samogradnje ili da se direktno Obrati nasim proizvođacima gde je javna tajna proizvođačka cena 30% od onih u radnjama na zapadu jeste nacin da se dođe do boljeg odnosa kvalitet/cena. Smatram tvoje teme velikim doprinosom forumu,narocito ove sa gotovim semama za samogradnju.

Bilo bi lepo da se nastave rezultatima slusanja i prenesenim mišljenjima forumskih kolega nakon uporedbe sa svojim da ne ostanu kao mrtvo slovo na monitoru.Ja sam svojevremeno rado poslusao i preneo uporedne testove Gidjginog phono prempa sa svojim,nikom nije pala kruna s glave.

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_Naim-Superline2.png

Link to comment
Share on other sites

Ma jok,naimova Mc fono sekcija bez napajanja...to mi se uvek nađe pri ruci u slici naravno,a imam trenutno i tri uzivo.Imam negde uslikan gidjgin preamp ali ima i tema na forumu,a i Igor je to mnogo lepse uslikao za sajt acoustic invadera,imaju tamo sve slike ispod haube.Gore.Meni se MM jako svideo,vrlo je sličan naimovom zvučno i uklopio se kod mene tom prilikom.Dobre su mu fonosekcije,ultratihe-nema bruma suma ni najmanje ,kao manu jedino da navedem da ništa ne vataju od radio stanica :lol:

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje za bilo koga ko ume da odgovori :

U zadnje vreme se prica stalno kako je Etar zagadjen FM radio talasima, mobilnom telefonijom, bezicnim internetom i kako to utice na phono sekcije ( i drugu tehniku ) .....  pa kako utice ?

Mislim da li je neko slusnim aparatom ili mernim instrumentima tako nesto cuo / izmerio ?

Ako svo to visokofrekventno (?) zagadjenje utice, kako se zastiti ?

Link to comment
Share on other sites

Mc sekcije umeju biti osetljive na RFI smetnje.Imao sam problem sa jednom.Kad jako pojačaš mozes cuti vrlo tiho radio program.Kabel tu bude kao antena pa se njegovim pomeranjem resilo,a i po savetu jednog engleza sam umotao kabl mase oko interkonekta i tako sam resio.Posle sam kupio mk2 model sa rfi modifikacijom i dobio perfektno tihu phono sekciju.Nisu te smetnje jako bucne,resive su najcešće mrdanjem,nema ih u svakom stanu i zavisi od blizine okolnih uređaja(meni je recimo spoljna antena na manje od dva metra od phono kabla), ali nerviraju.Takođe jednom drugom prilikom mi je Nordostov digitalni kabl bio sejač zracenja i na samo priblizavanje phono kabla dobijao se brum.Sa MM signalom nije bilo nikad problema,sto ima logike.Pojacanje svega pa i smetnji je mnogo veće kod MC-a.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Krca44 said:

Jedno pitanje za bilo koga ko ume da odgovori :

U zadnje vreme se prica stalno kako je Etar zagadjen FM radio talasima, mobilnom telefonijom, bezicnim internetom i kako to utice na phono sekcije ( i drugu tehniku ) .....  pa kako utice ?

Mislim da li je neko slusnim aparatom ili mernim instrumentima tako nesto cuo / izmerio ?

Ako svo to visokofrekventno (?) zagadjenje utice, kako se zastiti ?

О овој теми, наравно не само у вези утицаја на аудио , су написане многобројне књиге и стручни радови. Постоји од пре неколико година и стриктна регулација ЕУ која се односи на максималан ниво електромагнетских и радио сметњи код електронских уређаја,али произвођачи аудио компоненти је још не примењују, али ће ускоро морати. Овде само укратко могу да се објасне неки утицаји наведеног на аудио систем.

Пре тридесетак и више година, ниво радио интерференције са аудио сигналом је био нижи, максималне фреквенције много ниже него данас. Аудио уређаји су конструисани имајући у виду тај ниво. Неко фоно пред. из тог времена неће оптимално радити у данашњим условима ''повезаног света'' где су РФ много више и траже нови вид заштите.Одмах треба рећи да су те фревенције директно  чујне само за слепе мишеве. Или када дође до демодулације радио сигнала у неком лоше конструисаном МЦ пред. Ја сам својевремено са једним таквим невероватно јасно слушао радио Москву. РФ филтери унутар уређаја су ефикасни само до одређених фреквенција. Вај-фај сигнал продире у аудио без проблема. Иако нечујни, ти сигнали у аудио колу стварају нове, чујне фреквенције којих наравно нема у оргиналном сигналу. Та појава се зове Хетеродајн. То је онај''песак''који се често чује у репродукцији. Кола са Ј-Фет на улазима( као Мацура) су мање осетљиви на демодулацију РФ , али не и потпуно неосетљиви. Електронске цеви су такође отпорне на одређени ниво РФ интерференције.Али, улази отпорни на РФ имају виши сопствени шум.

Све данашње гр. ручице укључујући и оне најскупље , имају ефикасну РФ заштиту(цеви) само до 30МХЦ. Карбон фибер и дрвене цеви ручице немају никакву РФ заштиту.Све преко тога продире директно кроз цев ручице, даље кроз жичице, делимично се филтрира на улаз фоно пред. и кроз фидбек ствара Хетеродајн. Интересантно, сребрне жицице у ручици , као боље проводљиве, су знатно боље ''антене'' за РФ сигнале. Одатле вероватно онај субјективни осећај ''отворености'' звука које оне пружају.Уплетени каблови као нпр, Кимбер пружају слабу заштиту РФ интерференцији. Аудио каблови морају бити оклопљени, кутије за електронику правилно уземљене. Са тим је повезано посредно и уземљење струјне мреже, али то превазилази циљ ове теме.

Наравно да се све то мери широкопојасним осцилоскопима, рф сондама итд, а до неких резултата се долази једноставном математиком ( узимајући у обзир дужину проводника и радио фреквенцију).

 

Link to comment
Share on other sites

Pavel Macura je odlican ing. Znam ga mnogo godina sa diyaudio.com foruma. Poznat je i po odlicnom projektovanju plocica... Verujem da je njegov dizajn vrlo dobar. Jos bolji ako ga je on sam izveo. Medjutim ne mora se svakome dopasti. Ja recimo preferiram single ended topologije, nekomplementari elementi, bez globalnog i lokalnog feedbeka, odvojene vremenske konstante, i drivere za pasivne kola riaa konstanti. Napajanja po mogucstvu isto bez feedbeka - old school. Trafoi sa CT tackom, punotalasni ispravljac sa ct izvodom (ne sa greatzom)... I to za sve komponennte sistema.

...

Smetnje mogu nastati i nastaju usled neispravno povezanih masa na gramofonu. Prvo masa sasije gramofona nije audio ground nego ground pokretackog mehanizma, motora, kontolera motora itd.

drugo vecina zvucnica bilo mm ili mc su ustvari balansirani izvori gde - pol zvucnice nije masa vec -. a audio masa je telo rucke i svi metalni delovi ili kosuljice, ako je rucka drvena.

Na osnovu toga rucka i plint ne smeju imati dodirnih tacaka i moraju biti izolovani. (To je recimo uvek slucaj kada su rucke na posebnim nosacima i kada su izdvojene gizicki od plinta i motora... Medjutim kod skoro 100% standardnih gramofona masa je zajednicka i nalazi se na sasiji, a rucka ima elektricni kontakt sa sasijom...

(Primer gde je to uradjeno ispravno je EMT model st930 kod ojeg su masa elekricnog kola motora i audio masa posebne i fizicki odvojene. Ima naravno i drugih primera)

Drugo - kod 100% predpojacavaca, releji ili selektori ulaza, NE prekidaju obe linije kanala i + i -, vec SAMO + vod. A posto su u uredjaima najcesce sasije povezane na masu onda dolazi do ground loopova i to (N-1) ground loopova, gde je N broj prikljucenih uredjda u preamp i u suko utikac. Bez obzira sto ti ostali uredjai nisu ukljuceni i ne rade, mase su im spojene preko shuko vodova u jednu tacku.

kada se ovo nacrta jasnije se vidi sta se desava...

resenje

- Potrebno je odvojiti izolovati rucicu od baze. Masa i telo rucice je audio ground. A za potpunije i primerenije povezivanje potrebno je koristiti iji balansirani to SE ulazni trafo 1:1 za MM 1:10 ili vise za MC. Ili koristiti kvazi-balansirani spoj na ulazu gde su masa rucke i - polovi zvucnice spojeni. (Medjutim to obesmisljava i iskljucuje dual mono dalju razradu sistema...)

- potrebno je na preampu uraditi selektor koji prekida SVE linije ulaza tako da svi ostali prikljuceni uredjji nemaju kontakte preko sasija i masa i ne prave ground loopove. Uvek radi smo onaj uredj koji je selektovan i to bez ground loopova.

:)

 

Link to comment
Share on other sites

@Solderer

Veliko hvala, jako lepo "nacrtano". Sve što je napisano u gornjem postu su činjenice od kojih se ne može skriti. Jedini način je umanjenje uticaja pametnim planiranjem i implementacijom od ručke do zvučnika.

Ako elektroniku i zanemarimo (do nekle) jer je u metalnoj kutiji pravilno uzemljenoj koja služi kao oklop i šild elektronici, ostaju nam kablovi kao suštinski najveća problematična komponenta po pitanju privlačenja RF/EMI smetnji koje se preko njih unose u sitem. U današnje doba, svaki kabl bi morao da ima barem jedan nivo šildinga koji je na neki način uzemljen.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Majda said:

Verujem da je njegov dizajn vrlo dobar. Jos bolji ako ga je on sam izveo. Medjutim ne

Да, он је аутор целог пројекта. Као што сам раније наводио, ја волим дизајне Ерна Борбелија, а посредно из те исте школе Џона Курла, А то је значи комплементарни МЦ и ММ улаз и двоструко диференцијални комплементарни све остало. Та кола имају мала изобличења у отвореној петљи , широк фреквентни опсег, а са мало фидбека изобличења су изузетно ниска. Он је у својим радовима приказао неколико некомплементарних СЕ пред. и био незадовољан великим изобличењима.Ја нисам дизајнер, али верујем и да резултати мерења требају бити оптимални. Пошто користите пасивну еквализацију, оверлауд вероватно није висок. Мацура има 32дб, бољи је и од Борбелија у твом погледу , и мени звучи одлично.

Ви сте лепо објаснили избегавање граунд -лупова, ја сам се само овллаш дотакао радио интерференције, оставимо мало члановима форума да читају и размишљају о томе.

Link to comment
Share on other sites

komplementrne topologije pnp-npn jednostvno ne rade... Mogu imati na merenjima i na simulacijama savrsene rezultate u prksi zvuce prosecno ili ispod toga. Neminovno unose zvucni potpis izrazenih neparnih harmonika koji ne postoje u realnim signalima i na taj nacin ih onesiscavaju. Kasnije kroz lanac predpojacanja i pojacanja to se sve samo multiplicira...

To su mali nivoi signala reda mV i desetina mV. Ako se jfet setuje ispravno izoblicenja su minimalna ili uopste ne postoje a raspored harmonika u toku pojacanja signala je prirodan i neutralan. Sa elektronskim cevima je to jos komotnije uraditi isto skoro bez izoblicenja, sa jako linearnim pojacanjima i apsolutno malim unutrasnjim kapacitivnostima...

Kao ilustaciju ovoga o cemu govorim Neuman je recimo postavljao radnu tacku cevi (negativni prednapon) u riaa preampu sa baterijom od 1.5V. To je 1500mV prostora za ulazni signal oko 3-10mV pa i 100mV u pikovima.

radio interferencije su direktno povezane sa ground loopovima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...