Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

Hvala Srecko

Imao sam puno pomoci, nisam navodio imena svih jer bi spisak bio poduzi a Zen je zaista jako pomogao i imao strpljenja - treba uzeti u obzir da sam krenuo prakticno od nule i da je sve trajalo duplo duze od predvidjenog.

Da se ne shvati kako sebe nesto uzdizem - bitno je to da ako sam ja uspeo da zavrsim projekt onda to moze svako koga interesuje - kostace alati i izrada mozda  duplo, trajace ali moguce je.

Potom se polako otvaraju mogucnosti i za poboljsanja i-ili druge projekte.

:D

Link to comment
Share on other sites

Гдин.Срећко,

Ништа лично не подразумевам под оним изреченим, само систем функционисања тог форума је мени споран. А, то што тамо свако мора да има своју улогу...некада улога сама пронађе човека па не мора ни да глуми.

Зашто бих било шта ружно мислио лично за Александра Продановића. Ја му нисам никако дорастао и од мене има велико поштовање.

Опростите на скретању са теме, одстранићу се.

Link to comment
Share on other sites

Ono što je ab izbegao eksplicitno da napiše, a rekao bih da ne grešim kad mislim da je tako, je da sa vlasnikom diyaudio.rs foruma i samoproklamovanim vračom iz Bača nije problem funkcionisati dogod se ne dira u dve svete mu stvari:

1. Njegov forum, tj. njegov biznis

2. Njegov Ego

I nije mi problem da ovo napišem, dosta ljudi koje znam misli isto, ali se suzdržavaju da to javno kažu iz uskogrudih razloga....jbga, ja nisam takav, kad mi nešto smeta ja to kažem.

@Krca44

Tebi Bravo x10, kako god da okreneš uradio si jako veliku stvar i treba da budeš ponosan na sebe.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala Srecko
Imao sam puno pomoci, nisam navodio imena svih jer bi spisak bio poduzi a Zen je zaista jako pomogao i imao strpljenja - treba uzeti u obzir da sam krenuo prakticno od nule i da je sve trajalo duplo duze od predvidjenog.
Da se ne shvati kako sebe nesto uzdizem - bitno je to da ako sam ja uspeo da zavrsim projekt onda to moze svako koga interesuje - kostace alati i izrada mozda  duplo, trajace ali moguce je.
Potom se polako otvaraju mogucnosti i za poboljsanja i-ili druge projekte.


Nisam saglasan!
Toliko ste to želeli da je rezultat naprosto jedini moguć.
Uradili ste to!
Nažalost veoma mali broj nas drugih ima tako jaku želju a i sve ostalo potrebno za realizaciju jednog ovakvog projekta prvenstveno spremnost da uči i nauči!
Link to comment
Share on other sites

Ono što je ab izbegao eksplicitno da napiše, a rekao bih da ne grešim kad mislim da je tako, je da sa vlasnikom diyaudio.rs foruma i samoproklamovanim vračom iz Bača nije problem funkcionisati dogod se ne dira u dve svete mu stvari:
1. Njegov forum, tj. njegov biznis
2. Njegov Ego
I nije mi problem da ovo napišem, dosta ljudi koje znam misli isto, ali se suzdržavaju da to javno kažu iz uskogrudih razloga....jbga, ja nisam takav, kad mi nešto smeta ja to kažem.
[mention=43496]Krca44[/mention]
Tebi Bravo x10, kako god da okreneš uradio si jako veliku stvar i treba da budeš ponosan na sebe.
 

Nije uvek hrabro reći nešto!
Link to comment
Share on other sites

Када је критикован Борбели шант регулатор, Крца није знао да одговори а ја нисам могао јер нисам члан форума. Зато и ја могу да дам своје мишљење само зато што је уређај са тим напајањем представљен овде.

Као што рече Мајда све су то варијанте ( укљ. Борбели) Стаксовог шант регулатора из чини ми се 1976год. Рекао сам оно што мислим и не желим никакве дискусије.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, srdjan_c said:

Tebi Bravo x10, kako god da okreneš uradio si jako veliku stvar i treba da budeš ponosan na sebe.

Hvala

Jesam ponosan al' da ne preterujemo, ima ovde, tamo i na drugim forumima i uopste kod nas puno kompetentnih ljudi za elektroniku.

:)

Link to comment
Share on other sites

summa summarum,

@Krca44 je napravio, uz nesebičnu pomoć diy i ovog foruma fin fono preamp. Komšije su ga vodili za ruke kroz abecedu samogradnje, ono što je naučio oko lemljenja, sastavljanja, merenja mu je čist dobitak za buduće projekte.

BTW, mogao je da uzme pločice za Jung superreg u diyaudio.com shop-u i da se opremi sa njima, mogao je Macurino napajanje, eto, ponuđen mu je GoodGemini regulator sa punom podrškom. Mislim da je to ključna stvar koja čini taj reg u samogradnji kao najbolji izbor za absolutnog početnika. Podrška.

Onom ko je verziran u elektronici onom ne treba ništa od toga, a početniku je bitnija podrška nego bilo šta drugo.

Slušao ga i uživao u njemu još dugo-dugo 

Ko zna drugačije, lepše i bolje, samo napred.

Sa zanimanjem ću propratiti stvaranje svake sledeće sprave.

 

Link to comment
Share on other sites

Mozda moze indirektno da se izracuna 100pf je prvi kondenzator, kabl preporuceni je RG-179, prelazni kapacitet nekih konektora - Macura je koristio Shure M97 kao test cart...  pretpostavljam da bi se moglo racunati da je ulazni kapacitet oko/do 150pF u prakticne svrhe.

Overload misim da postoji negde na temi, ili ovde na temi :

https://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/226508-openamp1-mm-phono-preamp-project.html

Mozda odavde nesto izvuces :

Signal/noise >90dB/5mV (re input), over 20Hz-20kHz unweighted
Harmonic distortion <0,002%, 20Hz – 20kHz, 1V

 

P.S.  Koristim Shure V15/3 za koji je Shure davao preporuku da bi zvucnica trebala raditi sa 400pF ulaznog kapaciteta.  Licno nemam nameru da dodajem kapacitet - delovalo bi kao krojenje zvuka po zelji - smatram u ovom slucaju nepotrebnim.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Naravno da Bački poglavica može da odgovori, niko ga ovde nije banovao, sam je otišao odavde kada je skapirao da ne može da pravi biznis na forumu na kome nema moderatorsku kontrolu nad neposlušnima  koje je sve do jednog uredno oterao sa DIYaudio.rs. Prosto mu je ego prso kad je Zoki Ristić napravio neuporedivo bolji LDR preamp (Myth) sa state of the art rešenjima u nekim domenima od njegovog Resavca. Ali Zoki je vrhunski inženjer elektronike a drugi kolega priučeni serviser vašarskih razglasa, prosto startne pozicije nisu iste.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Krca44 said:

Mozda moze indirektno da se izracuna 100pf je prvi kondenzator, kabl preporuceni je RG-179, prelazni kapacitet nekih konektora - Macura je koristio Shure M97 kao test cart...  pretpostavljam da bi se moglo racunati da je ulazni kapacitet oko/do 150pF u prakticne svrhe.

Overload misim da postoji negde na temi, ili ovde na temi :

https://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/226508-openamp1-mm-phono-preamp-project.html

Mozda odavde nesto izvuces :

Signal/noise >90dB/5mV (re input), over 20Hz-20kHz unweighted
Harmonic distortion <0,002%, 20Hz – 20kHz, 1V

 

P.S.  Koristim Shure V15/3 za koji je Shure davao preporuku da bi zvucnica trebala raditi sa 400pF ulaznog kapaciteta.  Licno nemam nameru da dodajem kapacitet - delovalo bi kao krojenje zvuka po zelji - smatram u ovom slucaju nepotrebnim.

@Krca44, ovaj put se ne bih složio s tobom, navešću i razloge.

Test zvučnici Macure je Shure M97. Ja sam našao za zvučnicu Shure M97XE da je preporučena ukupna ulazna kapacitivnost 250pF. Dalja priča ima smisla ako je to Macurina zvučnici.

A ako jeste, na osnovu opet nekih internet izvora https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=74763 zatim https://www.tnt-audio.com/sorgenti/load_the_magnets_e.html i još par njih mišljenja sam da grešiš.

Prvo, za kablove konektore i ožičenje uzimaš kao aproksimacijalu 50pF što je po meni premalo. Za Macurin Shure su likovi nalazili optimalan zbirni capacitance load od 180-200pF, neki drugi 200-300pF. 

Ti koristiš Shure V15/3 koji ima preporučenu ulaznu kapacitivnost od 400pF.

Ti je teraš sa 100pF na ulazu. Da ga jbš, da izvineš, kako sad taj deo kabl, žice itd ima naprasno u teoriji 300pF?

Mislim da upravo ovim rigidnim pristupom krojiš zvuk jer se držiš setinga za zvučnici sa skoro 40% nižom ulaznom kapacitivnošću.

Mislim da @Father ima solidno iskustvo za softverskim zezalicama, možda bi mogli da izmerite napr. frequency response sa raznim kapacitivni load-ovima. 

Sorry na preopširnosti.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, anubisgrau said:

Naravno da Bački poglavica može da odgovori, niko ga ovde nije banovao, sam je otišao odavde kada je skapirao da ne može da pravi biznis na forumu na kome nema moderatorsku kontrolu nad neposlušnima  koje je sve do jednog uredno oterao sa DIYaudio.rs. Prosto mu je ego prso kad je Zoki Ristić napravio neuporedivo bolji LDR preamp (Myth) sa state of the art rešenjima u nekim domenima od njegovog Resavca. Ali Zoki je vrhunski inženjer elektronike a drugi kolega priučeni serviser vašarskih razglasa, prosto startne pozicije nisu iste.

Sa nekim navedenim tvrdnjama bih se morao složiti. Svako od nas ima lik i delo od kojih ne može pobeći.

@Zen Mod ovde nije bio banovan nego je sam odlučio da ode odavde.

Sa druge strane na forumu koji se vodi na njega (diyaudio.rs) u "privrednom registru" domena http://diyaudio.rs.rankank.com/ može da vedri i oblači po svom nahođenju. Dopadalo se to nama ili ne. Diskutabilno je i to koliko mu je taj i takav pristup doneo mušterija u nacionalnom domenu po mom upravo suprotno, na prste ruke bi mogli nabrojati kupce"ključ u ruke" njegovih uradaka u Srbiji. Za razliku od onih mušterija sa velikog diyaudio.com sajta. Da li je to dobar pristup ili nije svako može da prosudi po svojoj volji. Ona "Resava" od koje bi on pobegao kao nepoželjne životne filozofije se na kraju svela na "Resavu" na nekom višem nivou gde bi težinu kritike morao da podnese od ljudi veće specifične težine u poznavanju materije. Od nas, lightweight švajsera, a pogotovu od superteškaša u disciplini slušnog kvaliteta kao imperativa i jedinog cilja hajfaj sprava je naišao na veliko nerazumevanje i nepodudarnost. Tako da konceptualno i suštinski i nije neka velika šteta što su se ove dve struje razišle. Bolje je i njemu a i nama. Svačiji ego, džep, mozak i srce su ovako srećniji kad već ne umemo drugačije.

Ima u lokalu i u regiji par samograditeljskih sajtova gde se može sve to što nam/vam fali kod Pape.rs na neki način nadoknaditi. Sem ličnog obračuna sa njim. A ako je i u jednom momentu to bio njegov cilj prema bilo kom članu onda je to nečasno tako da bi to i u kontra smeru bilo isto ali sa kamatom.

I za kraj ovog dugog a glupog posta: 

Bio sam učesnik a delom i organizator dva od tri Festivala audio konstruktora (Vrdnik, Boljevac i Sisevac) pod "krovom" diyaudio.rs foruma. Poslednji je bio 2017. godine.

Na prvom za razliku od poslednjeg je bio neverovatan šareniš od uređaja i ljudi. Poslednji je bio bleda diy kopija prvog sem spektakularnog pool party-la za koji iskreno sem bazena i vina nije bilo potrebno ni bazično znanje elektronike.

Na poslednjem se exhibition deo sveo suštinski na prezentaciju uradaka @Zen Mod-a i Dejana Palinkaša iz Vršca. Dvojca koji ima komercijalni interes u celoj priči. I to u akustičkim uslovima za koje je Ljubin Holliday Inn Milanska Skala. 

Na prvom (Vrdnik) je izložbeni deo bio fascinantan a bazen otužan. Na poslednjem je bilo obrnuto. Da li je to do ljudi, vremena, politike foruma, e pa svako ima pravo da zaključi za sebe.

Tako da isključivo u svoje ime bih zaključio, možda je ova segregacija bila i korisna, ako ne umemo bolje. Blago onima koji umeju da opstanu na oba foruma.

 

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice velicine ulaznog napona mislim da ne bi trebalo brinuti zbog toga stro je to push-pull komplementarni uredjaj (OPamp)

Overload je pitanje samo kada je single ended koncept primenjen, tranzistor, jfet ili elektronska cev. I u direktnoj je vezi sa prednaponima i biasovanjima radnih tacaka. Mora biti manji od svakog prednapona za svaki stepen pojacnja.

Dodavanje ulazne kapacitivnosti. Mislim da u startu za tim nema potrebe? Narocito ne pre merenja transfera sa postojecim konektorima i kablovima izmedju zvucnice i ulaza preampa. Kasnije se ako se bas insistira moze dodati. Riaa filteri za korekciju u kolu upravo to rade. Drugo dodavanjem kapaciteta narocito velikog, a to su "preporucene" vrednosti, se narusava sleave rate. )Vazi iz dodavanje veceg kapaciteta na niskoimpedantni izvor moze biti i shunt napajanje...)

@Krca44 Za test transfera i ekvilizacije ja koristim Hagermanov inverzni RIAA network. To je jednostavan pasivni sklop koji se da sklopiti za pola sata. Signal se generise racunarom a koriste se programi za merenje transfera zvucnika. Sa tim sto ne prikljucujes mikrofon nego izlaz preampa. racunar generise swwep signal. Izlaz racunara-generatora je niskoomski audio izlaz za slusalice pa lako pokrece inverzni riaa pasivni network. Ulaz je mikorfonski ima oko 10K ulazni R ali to se moze tacnije izmeriti i na osnovu toga prilagoditi izlazni C prampa da bi se dobile tacnije vrednosti u niskom delu spektra. U setovanjima se vrednost izlaznog napona posle inverznog riaa kola podesi na oko 0.3-0.5mV sa 1KHz i to je nabolje uraditi osciloskopom. Moze i nekim softverom koji emulira osciloskop.

http://www.hagtech.com/pdf/riaa.pdf

ima i "gotov je" sklopljen za 50usd

https://hagerman-audio-labs.myshopify.com/products/iriaa2-inverse-riaa-filter

(vrednosti otpora se dobijaju kombinacijom otprnika, paralelno/redno. Vrednosti C su standardne li se isto mogu napraviti paralelnim spojem i proveriti merenjem.)

Hagerman inverse RIAA network.png

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, zflazar said:

Sa nekim navedenim tvrdnjama bih se morao složiti. Svako od nas ima lik i delo od kojih ne može pobeći.

@Zen Mod ovde nije bio banovan nego je sam odlučio da ode odavde.

Sa druge strane na forumu koji se vodi na njega (diyaudio.rs) u "privrednom registru" domena http://diyaudio.rs.rankank.com/ može da vedri i oblači po svom nahođenju. Dopadalo se to nama ili ne. Diskutabilno je i to koliko mu je taj i takav pristup doneo mušterija u nacionalnom domenu po mom upravo suprotno, na prste ruke bi mogli nabrojati kupce"ključ u ruke" njegovih uradaka u Srbiji. Za razliku od onih mušterija sa velikog diyaudio.com sajta. Da li je to dobar pristup ili nije svako može da prosudi po svojoj volji. Ona "Resava" od koje bi on pobegao kao nepoželjne životne filozofije se na kraju svela na "Resavu" na nekom višem nivou gde bi težinu kritike morao da podnese od ljudi veće specifične težine u poznavanju materije. Od nas, lightweight švajsera, a pogotovu od superteškaša u disciplini slušnog kvaliteta kao imperativa i jedinog cilja hajfaj sprava je naišao na veliko nerazumevanje i nepodudarnost. Tako da konceptualno i suštinski i nije neka velika šteta što su se ove dve struje razišle. Bolje je i njemu a i nama. Svačiji ego, džep, mozak i srce su ovako srećniji kad već ne umemo drugačije.

Ima u lokalu i u regiji par samograditeljskih sajtova gde se može sve to što nam/vam fali kod Pape.rs na neki način nadoknaditi. Sem ličnog obračuna sa njim. A ako je i u jednom momentu to bio njegov cilj prema bilo kom članu onda je to nečasno tako da bi to i u kontra smeru bilo isto ali sa kamatom.

I za kraj ovog dugog a glupog posta: 

Bio sam učesnik a delom i organizator dva od tri Festivala audio konstruktora (Vrdnik, Boljevac i Sisevac) pod "krovom" diyaudio.rs foruma. Poslednji je bio 2017. godine.

Na prvom za razliku od poslednjeg je bio neverovatan šareniš od uređaja i ljudi. Poslednji je bio bleda diy kopija prvog sem spektakularnog pool party-la za koji iskreno sem bazena i vina nije bilo potrebno ni bazično znanje elektronike.

Na poslednjem se exhibition deo sveo suštinski na prezentaciju uradaka @Zen Mod-a i Dejana Palinkaša iz Vršca. Dvojca koji ima komercijalni interes u celoj priči. I to u akustičkim uslovima za koje je Ljubin Holliday Inn Milanska Skala. 

Na prvom (Vrdnik) je izložbeni deo bio fascinantan a bazen otužan. Na poslednjem je bilo obrnuto. Da li je to do ljudi, vremena, politike foruma, e pa svako ima pravo da zaključi za sebe.

Tako da isključivo u svoje ime bih zaključio, možda je ova segregacija bila i korisna, ako ne umemo bolje. Blago onima koji umeju da opstanu na oba foruma.

 

Konkretno i kulturno.

Takođe, nije jedini koji ‘leba jede od ovog i drugih foruma, ali neki to rade gospodski, a neki to ili ne znaju ili neće.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, Majda said:

Sto se tice velicine ulaznog napona mislim da ne bi trebalo brinuti zbog toga stro je to push-pull komplementarni uredjaj (OPamp)

ОП-Амп или операционо појачало је коло које је дизајнирано за обављање различитих аналогних рачунских операција крајем педесетих. Операциона појачала имају увек диференцијални улаз ( ел. цев, фет или биполарни). Не постоје пуш-пул комплементарни оп-ампови. Први оп-ампови су били са ел. цевима, а ту не постоје комплементарни парови. ОПА134 има диференцијални улаз са Н Ј-фетовима.

Улазна капацитивност Мацура фоно пред. је као што сам рекао око 130 пф са улазним конекторима и кратким каблом до ПЦБ. То је минимална вредност јер се вредност Ц2 не сме мењати јер заједно са Р1 чини филтер за анулирање грешке у еквализацији високих фреквенција која се увек јавља код активног РИАА филтера. Како Техниксова ручица има кап. 120пф то са улазном кап. чини оптерећење од 250пф. Крцина Шур по препорукама произвођача захтева 400пф. Када сам јмоје Мацура пред. доносио на пробу код Крце, ја сам пре тога на положај Ц1 улемио полистиренски кондензатор од 150пф., а Ц2 је наравно био 100пф. Субјективни утисак је био веома добар.

Шур је десетинама година развијао своје главе уз озбиљне стручне и финансиске ресурсе и сигурно су знали шта раде и препоручују. Не почиње свет са појавом дигиталних геџета. Код ММ глава неки механички несавршености ( велика еф. маса)  компензују се капацитивним оптерећењем. Са мањим капацитетом можда ћемо добити неко побољшање на високим фрекв. али у виталном опсегу доћи ће до пада у фрекв. опсегу.

Треба поштоват произвођаче и поштедети себе малтретирања са тест плочама или сигнал генераторима.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zflazar said:

Blago onima koji umeju da opstanu na oba foruma.

nedostaje nekoliko mojih postova u ovoj temi, bili su, pa naravno - neusklađeni sa politikom foruma, odeljak pljuvanje po drugom forumu i ljudima na njemu.. dakle - sve je teži opstanak na oba foruma.. 

P.S. istine radi, Myth je zaista ambiciozan inženjerski poduhvat, koji je veoma obećavao, ali je na žalost nedovoljno dorađen: znam za 2 komada koja ne mogu da se poprave, a konstruktor je taj projekat napustio i ne daje podršku za taj preamp

Link to comment
Share on other sites

Istine radi, čovek koji je konstruisao Myth je napustio ovaj biznis pre dosta vremena kada je shvatio da za jedan mesec rada u Norveškoj ili za norveškog klijenta sa svojim znanjem iz domena industrijske elektronike može da zaradi kao za godinu dana resavskog štancovanja pločica za Pass klonove što u lokalu što preko. S obzirom da firma kao takva odavno ne postoji, ne znam za slučajeve podrške bivšim klijentima u sličnim slučajevima napolju kada je od kupovine sprave prošlo desetak godina. Anyone?

Btw da li smo sigurni da te pomenute sprave nisu jedne od onih koje su pametni švajseri po principu umem bolje svojevremeno bastardizovali raznim svojim intervencijama, pogotovo na baferu. Pa su na kraju kumili i molili konstruktora da im ih ponovo vrati u život. Za takve ni ja ne bih qrcem mrdnuo. Znamo za slučajeve.

Moja 2 Mytha koje sam posedovao i dalje imaju srećan život napolju, jedan u Singapuru u horn sistemu od $200k, drugi u UK. U kontaktu sam sa prodavcima, ne prođe godina da mi se ne zahvale što su dobili takvu spravu za te nikakve novce.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Solderer said:

Операциона појачала имају увек диференцијални улаз

OPampovi nemaju uvek diferncijalni stepen.

Upravo je to PP tehnologija i koncept. Diferencijalni ulazni stepen "razdvaja" poluperiode pa je u tom smislu P-P. A koriste se komplementarni PNP i NPN tranzistori. Kod nekih OPampova nema diferncijalnog stepena ali je PP koncept, odvajanje poluperioda signala, takodje prisutan. Tacno je da neki OPampovi imaju uazne JFET-ove istog polariteta, ALI se dalje u sklopu to dovodi na komplementarni i diferencijalni  BJT sklop. Tu je uloga JFET-ova da obezbede malu ulaznu kapacitivnost, i veliku ulaznu impedansu OP-a

I to otprilike ovako izgleda. U principu jeovako nesto vec inkorporirano u  OPamp

https://www.analog.com/en/analog-dialogue/articles/tips-on-making-fetching-discrete-amplifier.html

https://freecircuitdiagram.com/1839-fet-input-for-op-amp/

Da ponovim: Nemaju SVI OPampovi diferencijalni ulazni stepen ali uglavnom je vecina Push-Pull i komplementarne tehnologije.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Solderer said:

Шур је десетинама година развијао своје главе уз озбиљне стручне и финансиске ресурсе и сигурно су знали шта раде и препоручују.

Niko nije rekao da shure ne zna sta radi. Medjutim ono sto sigurno ne mogu znati je kolika je vec postojeca kapacitivnost u konkretnim urednajima. Od njihove glave pa do ulaza u preamp. sto obuhvata pinove, zice i rucicu, konektore na gramogfonu, konektore na kablu pri gramfonu, kabl, konektore na strani kabla koji ide upreamp, konektore na preampu, kabl od konektora do ulaza u preamp.

+ dinamicka kapacitivnost ulaza preampa koja moze biti razlicita, i jeste razlicita, kod pramp konstrukcija.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...