Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

Sjajan odgovor g. Majda. Divno je sto ste na “problematičan post” odgovorili na pravi-izuzetan način; jedini ispravan.

Žao mi je sto u postovima gospodina Solderera ponekad, meni se čini (izvinjavam se g. Soldereru ako grešim), ima malicioznosti. Naprosto g. Solderer diskutuje interesantne tehničke stvari na veoma razumljiv način, čak i meni, kako to čini samo nekolicina na ovom forumu: G. Majda, g. Impuls ....

Link to comment
Share on other sites

Sujeta je osobina od koje ni najveći ne uspevaju da pobegnu (klasičan primer ne samo sujete je Isaac Newton) i ne utiče “preterano” na stručni nivo.
Sto se diskusije tiče možda imate malo “ostriji stav” zato sto ste tehnicki iznad mene pa Vam nije toliko zanimljivo kao meni.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Majda said:

Da jesu. Na osnovu toga sam i napisao. Ali nije nista novo "otkriveno i izmisljeno". I drugi ljudi koji su se time bavili su zakljucili slicno. I to neki od njih mnog ranije.

Ja nisam rekao da je uredjaj koji si ti fizicki sklopio los ili rdjav. Samo sam napisao neko moje subjektivno misljenje o tipu konstrukcije.

A slozices se da nije isto kada Accuphase porucuje hiljade, prethodno na neki nacin, vec uparenih tranzistora i ostalih elemenata i kada se ti elementi kupuju posebno. Uvek ce poznata renomirane firma dobiti najbolje serije a ostatak ce ici u oficijelne prodavnice sa tradicijom tipa farnell, mouser, digikey itd...

 

Тај и такав тип конструкције је добијао једногласно добре приказе у јакој конкуренцији. За продајну цену од 8500 Е. Ти сада између редова покушаваш да кажеш да мој уређај никада не може бити као фабрички, а то напросто није тачно. Мислим да је чак и бољи јер је напајање са регулацијом боље од оргинала. Дуал бриџ, пререгулација са 317/337 коју оргинал нема и Јунг СР регулатори. Имам комплетну документацију за израду оргиналног напајања, али сам одустао од тога. Код мене на путу сигнала нема релеја као у оргиналу.

Кондензатори за РИАА филтер ( Сименс полистирени вс полипропилена у оргиналу ) су селектирани на 0.5% толеранције и упарени по каналима. Отпорници су у РИАА Велвин са 0.1% толеранције. То је лимит толеранције, боље није могуће а ни потребно. Да не помињем да су кондензатори на путу напајања Панасоник ФМ. Чак је и подножје за ИЦ брендирано, тј. Мил-Макс јер сам утврдио да је оно што се овде продаје лошег квалитета.

Што се тиче транзистора, могуће је само да су тражили серије са мањим разликама између појединих примерака. Не верујем да примерци код дистрибутера имају већи шум и лошије карактеристике. Или су разлике тако мале да немају значаја у конкретном колу.  Овидиу Попа је мерио изузетно низак шум ових транзистора купљених код дистрибутера. Јер фидбек ту све испегла. То је само један од митова. Ја сам утврдио у мом случају да је појачање транзистора оба поларитета око 500 ХФЕ. Чак и да нема упарености могуће је као што сам рекао Импулсу тримовати дисбаланс струје у Н и П грани. То се постиже мерењем input bias current на улазу предпојачала. Ту се налази дифолт отпорник од 47000 Ома. Тример потенциометар и два отпорника се налазе преко В+и В- и њиме се балансира разлика струја. Та струја по Омовом закону ствара одређени напон на улазу ( и излазу офсет) преко великог отпорника од 47000 Ома. Тримером се једноставно подеси да тај напон буде нула и тада је коло уравнотежено. Сви улази са биполарним транзисторима пате од input bias current. Произвођачи не публикују тај податак јер је неповољан Временом та ДЦ струја намагнетише језгро калема. Само ФЕТ улази немају ту појаву.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

BTW i taj sklop kao Accuphase-ov ima servo offset korektor. To je OP amp u uglu. Ima zadatak da gresku u uparenosti tranzistora smanji i dovede na 0mV DC izlaz uredjaja. Isto kao i mnogi drugi recimo pojacavaci. Ako se iskluci Servo sklop i izmeri offset dobija se stvarna vrednost razlike.

Не бих се упуштао у израду нечег као што је Вендета да не знам све о принципу рада тог предпојачала. Постоји шема, али она не говори све. Џон Курл не воли да открива битне детаље. Зато сам морао да индиректном методом дођем до неких података о компонентама. Нпр. колика је струја у извору константне струје на каскадним транзисторима. Јер ту се све базира на балансу струја улаз-излаз. Испровоцирао сам Џона Курла да ми да један важан податак који ми је олакшао остале прорачуне. Без серво оп-ампа офсет је 60мв, са сервом близу нуле. Други степен ради, у њему је и бас корекција РИАА филтера. Јер то је сплит РИАА.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

I drugi ljudi koji su se time bavili su zakljucili slicno. I to neki od njih mnog ranije.

Волео бих да видим неку комерцијалну  шему где су примењени исправно сингл- ендед фетови, обртачи фазе са трансформаторима и остала решења из поста. МЦ улаз на Ксону је СЕ, нискошуман , има велико појачање и из праксе знам да одлично ради.

Link to comment
Share on other sites

Ако смем да питам, који је крајњи циљ овог циклуса израдње побољшаних клонова комерцијалних (и неких некомерцијалних) RIAA претпојачивача?

Колико сам могао да испратим, израдило се, најмање:

  • Paradise;
  • Macura;
  • Xono;
  • Accuphase;
  • Vendetta (у току).

Дали је циљ:

  1. Унапређeње сопственог знања;
  2. Утврђење најбољег решења за сопствени систем;
  3. Дизајн неког склопа који би побрао добре стране свих ових топологија;
  4. Или нешто сасвим различито?
Link to comment
Share on other sites

У ово 4. се убраја и већ више пута постављено питање да ли је ово увертира за продају...

@SreckoПраво питање и за већину са diyaudio.rs форума али и за неке са овог форума. Безмало виђамо хвалоспеве неких справи из "сопственог" система, па сутра осване оглас.

Да ли је неко приметио да је солдерер усмерио своје пројекте у правцу трошења личних старих залиха компонената које су сада већ ненабављиве? Помешано са личним интересовањима и личном залихом тешко набављивих компоненти сужава се избор солдерерових компоненти које израђује...да ли је то нешто ново и револуционарно и зашто смета осталима, надам се да ћемо сазнати?

Link to comment
Share on other sites

Vi ste verovatno mlad čovek pa prirodno i “oštriji od mene”.

Naravno da je to pravo pitanje za mnoge (sa svih strana), bas kako i navedoste.

Nažalost trebalo je da InSides postavi pitanje pa da mnogi od nas u glas kažu koliko je to očigledno, ali ga nažalost mi ne postavismo.

Link to comment
Share on other sites

On 30.11.2019. at 17:02, Solderer said:

Тренутно правим Вендета фоно познатог дизајнера Џона Курла. Други степен је успешно тестиран, први степен је критичнији. Појавила се је 1988 године, а неки је и данас сматрају једном од најбољих. Користи упарене Ј-Фетове и МОС-фетове који се више не производе. Тежак пројекат иако на први поглед делује једноставно јер се базира на стриктно одређеним вредностима компоненти.

 

@Solderer sjajno! Ovo je raritet na svetskom nivou, nadam se da ce projekat uspeti i da cu ga moci poslusati negde. 

Ostaju jos Blowtorch (line) i Lyra Connoisseur (line i mc) ;) Nudim svoj najnoviji komplementarni MC na probu (Pass XP) ako ima interesa...

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Srecko said:

Sjajan odgovor g. Majda. Divno je sto ste na “problematičan post” odgovorili na pravi-izuzetan način; jedini ispravan.

Žao mi je sto u postovima gospodina Solderera ponekad, meni se čini (izvinjavam se g. Soldereru ako grešim), ima malicioznosti. Naprosto g. Solderer diskutuje interesantne tehničke stvari na veoma razumljiv način, čak i meniemoji4.png, kako to čini samo nekolicina na ovom forumu: G. Majda, g. Impuls ....

Da ste na vreme odreagovali na maliciozne postove onamo, mnogi bi jos bili tamo. Niste  tamo, pa ne bi trebalo ni ovde da zavodite red.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da ste na vreme odreagovali na maliciozne postove onamo, mnogi bi jos bili tamo. Niste  tamo, pa ne bi trebalo ni ovde da zavodite red.

Zao mi je sto ste moj post razumeli na ovakav način.

Posto me ne poznajete i nemate nikakav razlog da bi ste me tumačili drugacije osim onako kako me doživljavate, sigurno je da sam ja nešto pogrešno uradio zbog čega ste stekli takav utisak o meni (mislim da nisam takav).

Naravno da ću pokušati da shvatim šta sam pogrešio i da se ispravim jer mi apsolutno nije nikakav cilj kako rekoste da “zavodim bilo kakav red” bilo gde, naprotiv možda imam i previše razumevanja za bilo koga i bilo kakav stav.

Generalno mislim da niko (ja prvi) nema prava da uplivise na tuđe stavove bilo ovde ili tamo. Svi smo odrasli ljudi i ako pročitate moj post ponovo upravo sam “pohvalio” g. Majdu za veoma “profesionalan” post. Ja naravno nisam ni rod niti blizak prijatelj ni g. Soldereru ni g. Majdi da bih mogao uticati na njihov način izražavanja ali ne vidim problem da mogu imati stav o tome.

Kada ste Vi u pitanju Vas prepoznajem samo po divnoj temi o Vašem pojačavaču na onom tamo forumu u kojoj sam uživao. Ne znam za druge ali lično meni nedostaju teme o projektima tog tipa koje ste tamo realizovali sa g. Simpliciusom i nije mi drago zbog toga. Naravno da ja (i mnogi drugi) nikada neću imati takav pojacavac (nije u pitanju novac već posvećenost koju Vi imate a ja nažalost ne) ali nemam ni super automobil a jako volim da čitam o njima.

Još jednom izvinjavam se svima koji su moj post shvatili kao Vi jer to mi apsolutno nije bila namera. Nadam se da ćemo se nekada i upoznati i da ćete videti da nisam takav.

Zaboravih: Meni kao laiku g. Solderer deluje kao veoma kompetentan i kreativan čovek o čijim projektima volim da jako da čitam.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

Zaboravih: Meni kao laiku g. Solderer deluje kao veoma kompetentan i kreativan čovek o čijim projektima volim da jako da čitam.

Solderer je ono što i njegov nick govori....čovek ima višak slobodnog vremena i voli da lemi, a pri tome ima i određen stepen znanja. Iz nekog razloga je fasciniran phono-ima, pa je izgleda rešio da pravi kolekciju klonova. Ne mislim da mu je prvi pick da zaradi, već da zadovolji sopstveni Ego tako što će napraviti sve to i pohvaliti se na forumu.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam samo komentarisao topologije i konstrukcije. Nikako motive. To me NE interesuje. Ne zanima me ni koliko je neki uredjaj kostao.

Ne vidim poentu da uredjaj koji bi trebalo da ima prosto pojacanje oko 12x i nekoliko drugih parametara, ima vise i aktivnih i pasivnih delova nego mnogi pojacavaci snage? Da lomi fazu bespotrebno, da ima globalni feedback, da ima servo offset itd itd. Ma ko da ga je konstruisao. Ne verujem jednostavno da je tako nesto najbolje na svetu zao mi je. Kada ja kao laik vidim odredjene stvari, koje argumentujem i koje sam BTW licno proverio u praksi kao na slusanju i to vise puta, sta li bi rekao neko sa stvarnim iskustvom?

OK mi je da neko uradi neki uredjdaj koji ima kao neki "pedigre" i koji je u originalnoj verziji bio "skup" i konstruisao ga je neko ko se razume u to?. Zasto da ne? Za nekoga to moze da bude validna argumentacija.

Nikoga nisam vredjao izneo sam licno misljenje na osnovu toga sto sam pravio uredjae slicne ili iste topologije - i nisu zvucali dobro. Bolje su zvucali jednostavniji sklopovi...

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Solderer said:

Волео бих да видим неку комерцијалну  шему где су примењени исправно сингл- ендед фетови, обртачи фазе са трансформаторима и остала решења из поста. МЦ улаз на Ксону је СЕ, нискошуман , има велико појачање и из праксе знам да одлично ради.

Ima takvih sklopova ali su specijale malih audio konstruktorskih kuca i uglavnom su cevne tehnologije i naravno skupe.

Naravno SE i obrtac faze su topologije koje isljucuju jedna drugu. Ako se jedna primeni druga gubi smisao. Naravno uredjaj moze da radi moze i da meri dobro. Ali ce SE uz MOZDA minimalno slabije merne rezultate znacajno bolje zvucati. Sto se kasnije u toku procesa pojacanja "polomi" faza i takva po poluperiodama pojacava pojacava - to bolje. Ali odmah na pocetku, tek "rodjenog" signala, stvarno nema smisla. Po mom misljenju.

Komercijalni uredji ne bi mogli da se prodaju po cetvorocifrenim ili petocifrenim cenama, ako imaju nekoliko elemenata u sasiji. Potrebno je napuniti kutiju necim da bi mogao da se opravda ulozeni rad i cena...

 

Link to comment
Share on other sites

Холгер Барске је власник и уредник утицајне ЛП Магазине публикације. Кроз његов часопис су прошла различита фоно предпојачала свих топологија: цеви, СУТ-еви, интегрисана кола, сингл- ендед Фет, нувистори итд. И Клираудио, и Болдер и Бурместер и сви познати произвођачи. У овом приказу из 2011 он закључује: C-27 is extremely transparent amplifier-equaliser without any fingerprints of its own. У то се уверавам свагог тренутка слушања ове изузетне компоненте.

AC-5_C-27_LP_6-11_e.pdf

Link to comment
Share on other sites

Iskreno divljenje na toni zivaca i snazi za odgovore posle onakvih niskih, ispod pojasa, klizecih startova neistomisljenika.

Za to su samo potrebne godine-duboka starost .

Hvala bogu Vi ste još mladi i Vaš obrazac ponašanja mora biti drugačiji prirodno (a pri tome i navijate za Fulham).

Inače sam “postao takav” vodeći dugi niz godina velike timove veoma razlicitih karaktera. Kroz pokušaje i greske formirao sam neku svoju filosofiju ponašanja koja kao sto se vidi ne funkcioniše (i ne treba da funkcioniše) uvek.

Link to comment
Share on other sites

On 2.12.2019. at 9:35, zflazar said:

ma sve je to lepo i krasno, ne treba niko da brani tvoja phono predpojačala od nas.

Регулација напајања на првом степену Вендете ради како треба. Остало је је да још уградим селектиране и упарене Тошиба Ј-Фетове и један канал легендарног фоно пред. је завршен. Први степен ради у отвореној петљи, значи без фидбека, Зато фетови на оба канала морај да имају скоро идентичну вредност. То је МЦ пред. са сплит РИАА еквализацијом. ВФ део је помоћу РЦ филтера након првог степена. Бас еквализација се налази у фидбеку другог степена. Тако исто ради и Ерно Борбели у својим фоно пред. А сада и Пас у својим најновијим моделима. Појачање на 1КХЦ је 62дб. а шум има после Парадајза најнижу вредност.

IMG_20191203_135632.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...