Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

10 sati ranije, Majda said:

Ovaj ulazni deo je po mom misljenju odgovoran za nesolidan zvucni rezultat kod pojacala, pretpojacala, a sto je signal nizeg nivoa to losije deluje. Moje subjektivno misljenje na osnovu slusanja sklopova sa ovom ulaznom topologijom. No hard feelings :).

(Ima nekoliko Single ended topologija isto sa paralelnim BJT ili JFET ovima i nisu sastavljeni iz kompementarnih komponenti. Izuzetno malih nivoa suma ako je to uopste nesto sto je od krucijalnog znacaja za finalni rezultat. A moguce je i varirati nivo feedbacka itd. Mislim da je to, ako vec mora sa tranzistorima, mnogo bolje resenje nego obtrac faze tako osetljivih i malih signala.)

Izvedba i pedantnost, ovako sa fotografija, stvarno dobra.

Ти значи сматраш да су дизајнери као Џон Курл, Ерно Борбели и многи други обичне будале јер цео свој приступ базирају на комплементарној симетрији. Врхунац квалитета су по теби Салас Фоно, Пацифик, Бозенхоунд и друга сингл. ендед предпојачала са 2СК170 . Први је то започео Салас коме су преостали 2СК170  после упаривања за неки други пројекат, и онда су се појавили имитатори и следбеници.  Како може РИАА секција састављена од два 2СК170, два кондензатора и три отпорника да буде изузетно квалитетна?  Пробао сам на перфорираној плочици нешто слично, требало ми је петнаестак минута да то склопим. Крупан, непрецизан звук. Борбели је то мерио, изобличења другог хармоника су огромна. Борбелијево ол-фет фоно 804-419 комплементарне топологије којег сам такође направио је изузетно.

До 2008 године, Ц-27 је добијао изузетно добре приказе широм света. Некима је био референца. Актуелни модел Ц-37 је у суштини исти само што је већином СМД технологија јер многе компоненте нису више добављиве са жичаним изводима.

Link to comment
Share on other sites

Umesto 2sc2547/2sa1085 na ulazu C27 moze da se uz adekvatno hladjenje koristi smd 2sc4117/2sa1587 smd. A i moze sa malim povecanjem ulaznog suma da se koristi jos gomila tranzistora.

Solderer, na C37 su u ulazu koristeni prekidacki tranzistori 2SC6000 i nisu uradjeni sa komplementarnim parom kao kod C27 pa pobijate sami sebe izjavom da je komplemetarno vrhunac. Majda je ispravno rekao da je bolje uraditi varijantu sa jednom vrstom tranzistora jer nema izoblicenja uzrokovanih razlikom izmedju pnp i npn tipa tranzistora. Signal zvucnice je jako mali i moze da se izabere uz adekvatan broj pojacanja takva radna tacka da raspored harmonika bude idealan a ne sa odredjenim izrazenim. Cak i u RIAA delu na c37 nije uradjen ulaz sa komplementarnim. Komplementarni sklop je  koristen tek kod izlaznog bafera za lakse teranje RIAA filtera

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Solderer said:

Врхунац квалитета су по теби Салас Фоно, Пацифик, Бозенхоунд и друга сингл. ендед предпојачала са 2СК170

Nemoj da mi ubacujes reci u usta molim te, nigde noisam napisao sta je vrhunac.

Ne, mislim i da je to pogresno, narocito sa bajpasovanim Sourceom i krakom spoju sa masom takvih je previse. I taj @SK170 ne radi dobro u tim rezimima - isprbao i sa originalnim i sa LSK modelom. Cini mi se da ima i prevelike ulazne kapacitivnosti nesto mi je pravio ringing, velika admitans... Jedino je OK za buffer ili mozda sa visokim naponom napajanja, vecim Rload, kao sto Borberly analizira u jednom od clanaka.

1 hour ago, Solderer said:

Ти значи сматраш да су дизајнери као Џон Курл, Ерно Борбели и многи други обичне будале

Opet nesto pripisujes sto nigde nisam napisao.

1 hour ago, Solderer said:

Први је то започео Салас

Mislim da nije tacno i pre pacifica, koji je objavljen mnogo godina pre Salasove (iste) verzije, bilo je jos konstrukcija na tu temu. Imam taj sound practics u kome je izasao pacific cini mi se?

 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, impuls said:

Umesto 2sc2547/2sa1085 na ulazu C27 moze da se uz adekvatno hladjenje koristi smd 2sc4117/2sa1587 smd. A i moze sa malim povecanjem ulaznog suma da se koristi jos gomila tranzistora.

Solderer, na C37 su u ulazu koristeni prekidacki tranzistori 2SC6000 i nisu uradjeni sa komplementarnim parom kao kod C27 pa pobijate sami sebe izjavom da je komplemetarno vrhunac. Majda je ispravno rekao da je bolje uraditi varijantu sa jednom vrstom tranzistora jer nema izoblicenja uzrokovanih razlikom izmedju pnp i npn tipa tranzistora. Signal zvucnice je jako mali i moze da se izabere uz adekvatan broj pojacanja takva radna tacka da raspored harmonika bude idealan a ne sa odredjenim izrazenim. Cak i u RIAA delu na c37 nije uradjen ulaz sa komplementarnim. Komplementarni sklop je  koristen tek kod izlaznog bafera za lakse teranje RIAA filtera

Ц-37 Мц улаз је урађен са обичним диференцијалним улазом и паралелно повезаним транзисторима, симетричним напајањем. Као својевремено предпојачало у Електору са МАТ-овима. Са свим манама.Значи није сингл ендед. У РИАА филтеру имамо шест паралелних пуш-пул склопа.

Код мог уређаја на улазу се налази склоп којим се тримује, тј. балансира разлика између Н и П поларитета, тј разлика између транзистора. То неутралише улазну ДЦ струју која тече кроз калемове звучнице и потенцијална изобличења.Класичан диференцијални улаз као код Ц-37 нема и не може имати ту могућност тако да је  је улазна струја кроз калемове сигурно  десетак микроампера. А допуштено је максимално стотинак наноамперта.Зато многи на том месту стављају улазни електролитски кондензатор.

 

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, impuls said:

bolje uraditi varijantu sa jednom vrstom tranzistora jer nema izoblicenja uzrokovanih razlikom izmedju pnp i npn tipa tranzistora

Pa da. Ali i uparivanje je problematicno. Potrebno je i termicki spredgnuti par koji se ispituje sacekati malo da dodju na istu T. Radio sam to jednom i nikad vise. Napravio i poseban uredjaj za tu vrstu dinamicko-termickog uparivanja... Uzas tu ide svaki Tr sa svim ostalim Tr i uzimaju se oni koji na obe skale imaju oko nule. Ukratko. Cak se ipodnozja rasklimaju od ubadanja. Videcu da ti posaljem shemu tog mini sklopa za uparivanje ti radis sa tim tranzostorima mozda ti bude od koristi. Mada verovatno vec imas to...

Sto se tice pojacanja veci je problem izvesti ta manja potrebna pojacanja ok 12X nego veca cini mi se?

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Solderer said:

Класичан диференцијални улаз као код Ц-37 нема и не може имати ту могућност тако да је  је улазна струја кроз калемове сигурно  десетак микроампера. А допуштено је максимално стотинак наноамперта.Зато многи на том месту стављају улазни електролитски кондензатор.

C27 ima simetricni diferencijalni stepen. Pogledajte semu, baze levih tranzistora su na zvucnici a baze desnog na RIAA filteru sa izlaza

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Majda said:

Pa da. Ali i uparivanje je problematicno. Potrebno je i termicki spredgnuti par koji se ispituje sacekati malo da dodju na istu T. Radio sam to jednom i nikad vise. Napravio i poseban uredjaj za tu vrstu dinamicko-termickog uparivanja... Uzas tu ide svaki Tr sa svim ostalim Tr i uzimaju se oni koji na obe skale imaju oko nule. Ukratko. Cak se ipodnozja rasklimaju od ubadanja. Videcu da ti posaljem shemu tog mini sklopa za uparivanje ti radis sa tim tranzostorima mozda ti bude od koristi. Mada verovatno vec imas to...

Sto se tice pojacanja veci je problem izvesti ta manja potrebna pojacanja ok 12X nego veca cini mi se?

Kod diferencijalih sklopova, uparivanje tranzistora po pojacanju se ponasalo nanjestabilnije. Mnogo je stabilnije radilo kada mi je veca razlika u pojacanju ali je i odnos harmonika drukciji. Ponekad pomislim da je bolje nista ne znati i samo koristiti prekidac i volume na uredjaju. Ovako mi stalno nesto ne da mira

Link to comment
Share on other sites

U tom smislu ova gomila parova na ulazu sklopa nema termalnu spregu i ako su elementi upareni onda su upareni samo na osnovu statickih karakteristika. Drugo - lose je uradjen PCB za taj nacin pakovanja parova trebalo je ici na nezavisne module koji se mogu termicki spregnuti jedan uz drugi i pinovima povezati na mother PCB.

Trece predugacki vodovi od centralnog napajanja, u kutiji oko 50cm jos toliko u kablu i drugoj kutiji. Bez senese vodova nije najbolje. Jos bolje bi bilo da svaki aktivni modul ima sopstveni shunt u blizini. Onda nema potrebe za sense vodovima (mada su dobrodosli) i nema ptrebe za prevelikim vrednostima C u napajanju tog modula. A i ako je veca vrednost nece uneti efekat kompresora posto ce shunt to brze prazniti. Nivo suma se dramaticno smanjuje.

Ljudi uglavnom prave osnovnu gresku kada upotrebljavaju sklopove za merne uredjae i sa instrumentacionu opremu u audio svrhe. Na prostim elektricnim merenjim su "bolji" ali grozno zvuce...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, impuls said:

Kod diferencijalih sklopova, uparivanje tranzistora po pojacanju se ponasalo nanjestabilnije.

SMD se nezgodnije uparuju termicki potrebno je podnozje na pritisak a da su tranzistori u isto vreme medjusobno spojeni zbog termalnog uparivanja? Nezgodno. Ali je zgodnije posle samo prelepiti bakarnu foliju preko?

Ima onih Tr za HF upakovanih u DIP pakovanje koji su vec upareni termicki spregnuti. Nije mi jasno zasto se ne koriste? Mada su to uglavnom stari tipovi i mozda se vise ne proizvode?

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, impuls said:

C27 ima simetricni diferencijalni stepen. Pogledajte semu, baze levih tranzistora su na zvucnici a baze desnog na RIAA filteru sa izlaza

Хтео си вероватно рећи Ц37. По мени то је најобичнији диференцијални улаз са бафером у фидбеку. Фидбек мрежа иде на базе десних што је уобичајено и то одређује појачање склопа. Зат су они назначили као Геин Контрол. Без обзира на транзисторе није ми јасно како су постигли изузетно ниски шум јер сваки диф. улаз има 3дб већи шум. Остаје проблем са input bias current без улазног кондензатора.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, impuls said:

C27 ima simetricni diferencijalni stepen. Pogledajte semu, baze levih tranzistora su na zvucnici a baze desnog na RIAA filteru sa izlaza

Jedan od osnovnih problema su relativno mala pojacanja koje MC zahteva. I to nije sve. Potrebno je da uredjaj bude phase in = phase out.

Zbog toga jedan stepen pojacanja i ako se uspe postici dobro to malo pojacanje od oko 12X recimo, ne zadovoljava zato sto obrce fazu za 180deg. Sa bilo kojimi aktivnim delom, cev, nuvistor, jfet ili tranzistor. Tako da se mora upotrebiti jos jedan stepen posle toga koji globalno "vraca" fazu u pocetni polozaj. A to opet zahteva smanjenje pojacanja oba ta sklopa na sqrt(12X). oko 3.45x - 3.5X. Nezgodno za bilo koji aktivni element. Pa i za OP amp...

Zbog toga se mozda i koriste diferencijani obrtaci faze bez pojacanja da "vrate" fazu. I to je pogresno.

Bolje je da postoji samo jedan stepen pojacanja a da posle toga ide buffer koji vozi 1:1 transformator koji je povezan u kontrafazi. To je mnogo lakse izvest iupravo sa tranzistorima zbog niske unutrasnje impedanse tranzistora kao generatora. Neuporedivo nize nego kod na primer cevi. Tako da trafo nije kritican (skup).

Ono sto je i dalje problem kod SE sklopova pojacanja su prevelike vrednosti Source bajpas kondenzatora. Koji mora imati veliku vrednost za propusni opseg ka niskim Fo. Bez Bajpas C, imamo local feedback + drastican gubitak pojacanja. Taj gubitak pojacanja je pozeljan kod MC sklopa ali nepozeljan kod MM sklopova posto je tu potrebno ostvariti veca pojacanja...

To je jedan od razloga zbog kojih ja famozni 2SK170 nije sretno resenje. Jako mali Rs reda deset oma ili manje, pripadajuci bajpas C reda oko 4700uF. Sto je manji Rs to je veci Cs. Zbog toga ga i postavlju bez Rs ili ako je Rs prisutan onda bez Cs-a... Drugi je "brute force pojacanje" na uvo deluje sirovo i ima sound signature. Dzaba mu nizak noise figure... Ali u rezimu rada bez pojacanja, sa pojacanjem oko 1, kao buffer, vrlo dobar.

Treci problerm su struje kroz gate, resetku ili bazu. Moraju biti sto manje. Ali to je jako veliki problem posto je MC zvucnica termogenog otpora namotaja reda 12-25 oma tipicno, pa se struje uglavnom tu i zavrsavaju... A postavljanje prostog otpora na ulaz male vrednost isamo dodatno "dampira" MC sistem i unosi kompresiju.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

Jedan od osnovnih problema su relativno mala pojacanja koje MC zahteva. I to nije sve. Potrebno je da uredjaj bude phase in = phase out.

Zbog toga jedan stepen pojacanja i ako se uspe postici dobro to malo pojacanje od oko 12X recimo, ne zadovoljava zato sto obrce fazu za 180deg. Sa bilo kojimi aktivnim delom, cev, nuvistor, jfet ili tranzistor. Tako da se mora upotrebiti jos jedan stepen posle toga koji globalno "vraca" fazu u pocetni polozaj. A to opet zahteva smanjenje pojacanja oba ta sklopa na sqrt(12X). oko 3.45x - 3.5X. Nezgodno za bilo koji aktivni element. Pa i za OP amp...

Zbog toga se mozda i koriste diferencijani obrtaci faze bez pojacanja da "vrate" fazu. I to je pogresno.

Bolje je da postoji samo jedan stepen pojacanja a da posle toga ide buffer koji vozi 1:1 transformator koji je povezan u kontrafazi. To je mnogo lakse izvest iupravo sa tranzistorima zbog niske unutrasnje impedanse tranzistora kao generatora. Neuporedivo nize nego kod na primer cevi. Tako da trafo nije kritican (skup).

Ono sto je i dalje problem kod SE sklopova pojacanja su prevelike vrednosti Source bajpas kondenzatora. Koji mora imati veliku vrednost za propusni opseg ka niskim Fo. Bez Bajpas C, imamo local feedback + drastican gubitak pojacanja. Taj gubitak pojacanja je pozeljan kod MC sklopa ali nepozeljan kod MM sklopova posto je tu potrebno ostvariti veca pojacanja...

To je jedan od razloga zbog kojih ja famozni 2SK170 nije sretno resenje. Jako mali Rs reda deset oma ili manje, pripadajuci bajpas C reda oko 4700uF. Sto je manji Rs to je veci Cs. Zbog toga ga i postavlju bez Rs ili ako je Rs prisutan onda bez Cs-a... Drugi je "brute force pojacanje" na uvo deluje sirovo i ima sound signature. Dzaba mu nizak noise figure... Ali u rezimu rada bez pojacanja, sa pojacanjem oko 1, kao buffer, vrlo dobar.

Treci problerm su struje kroz gate, resetku ili bazu. Moraju biti sto manje. Ali to je jako veliki problem posto je MC zvucnica termogenog otpora namotaja reda 12-25 oma tipicno, pa se struje uglavnom tu i zavrsavaju... A postavljanje prostog otpora na ulaz male vrednost isamo dodatno "dampira" MC sistem i unosi kompresiju.

 

Да ли су сва ова решења о којима пишеш примењена у неком твом уређају, нпр. фоно пред. које је купио Фадер?

Link to comment
Share on other sites

Тренутно правим Вендета фоно познатог дизајнера Џона Курла. Други степен је успешно тестиран, први степен је критичнији. Појавила се је 1988 године, а неки је и данас сматрају једном од најбољих. Користи упарене Ј-Фетове и МОС-фетове који се више не производе. Тежак пројекат иако на први поглед делује једноставно јер се базира на стриктно одређеним вредностима компоненти.

IMG_20191130_163934.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Solderer said:

И њега? Шта ја то још тренутно продајем?

Како је неко могао да уређај од 8,5К да полован продаје за 700Е ?

zar pre nisi oglasio i prodao svoj rucno pravljeni xono upravo na ovom forumu ...? Nekada i forum ,  uz dobar marketing ,  dobro dodje za prodaju " najboljih " sprava ...

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Solderer said:

Да ли су сва ова решења о којима пишеш примењена у неком твом уређају, нпр. фоно пред. које је купио Фадер?

Father je dobio na poklon Drvenka. Razlozi nisu važni, ali je plemenit gest koliko je plemenit i uređaj.

Peace brothers! :)

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Solderer said:

Да ли су сва ова решења о којима пишеш примењена у неком твом уређају,

Da jesu. Na osnovu toga sam i napisao. Ali nije nista novo "otkriveno i izmisljeno". I drugi ljudi koji su se time bavili su zakljucili slicno. I to neki od njih mnog ranije.

Ja nisam rekao da je uredjaj koji si ti fizicki sklopio los ili rdjav. Samo sam napisao neko moje subjektivno misljenje o tipu konstrukcije.

A slozices se da nije isto kada Accuphase porucuje hiljade, prethodno na neki nacin, vec uparenih tranzistora i ostalih elemenata i kada se ti elementi kupuju posebno. Uvek ce poznata renomirane firma dobiti najbolje serije a ostatak ce ici u oficijelne prodavnice sa tradicijom tipa farnell, mouser, digikey itd...

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Solderer said:

Користи упарене Ј-Фетове и МОС-фетове који се више не производе. Тежак пројекат

BTW i taj sklop kao Accuphase-ov ima servo offset korektor. To je OP amp u uglu. Ima zadatak da gresku u uparenosti tranzistora smanji i dovede na 0mV DC izlaz uredjaja. Isto kao i mnogi drugi recimo pojacavaci. Ako se iskluci Servo sklop i izmeri offset dobija se stvarna vrednost razlike.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...