Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

Koliko ja znam Krca jeste. Reče meni da je odličan. Ubi me koji je bio kod njega. Valjda onaj Paradise. Ja sam sve pomešao, jer se nisam udubljivao.

Ja bih npr. bio zaintersovan kada spakujem Supex/Garrot platformu da poslušam neki primerak namenjen MC-u.

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2019 at 7:23 PM, Father said:

Tom prilikom je Solderer poklonio Krci Benz MC glavu, pa nju sada sluša sa anubisovim sutom... Bolje će to Krca da nas podseti.

Benz je poklonjen znatno ranije.

Pa je Solderer kod mene donosio Macura phono i Paradise phono.

Kasnije je dosao da cuje Tango SUT & Pete Millett LR phono i doneo Paradise phono.

 

Uglavnom... potom sam uradio ono sto je bilo ko mogao da uradi :

1. na sajtu ing. Macure skinuo dokumentaciju i Gerber fajlove.

2. Kod JLC PCB narucio i platio 5 pcb plocica za Macura phono.

3. Nabavio se potrebne elemente za phono pcb.... itd,  nabavio stabilizaciju i elemente za nju, osnovne alate itd.

Pocetna faza izrade.

-------------

Jos nisam nabavio ton generator i osciloskop

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Accuphase phono C-27 revisited

Предпојачало, овога пута са фабрички урађеним  плочицама ради беспрекорно. Нема брума, зујања тихо је као дух. Није ни чудо, ту је на улазу примењено екстравагантно и радикално решење које нико осим њих није никада применио. Комплементаран, диференцијални пуш-пул улаза са чак осам диференцијалних улаза за сваки поларитет у паралели ( 32 транзистора). То је довољно чак и за Ортофон МЦ  3000 која има 0.05мв излаз. Звук је неутралан, избалансиран и са одличним детаљима. Следећи корак ће бити уградња обртног прекидача близу фоно улаза са отпорницима за прилагођавање жељеног оптерећења звучнице без отварања уређаја. Основно напајање са предрегулацијом сам урадио инспирисан Вендета фоно предпојачалом. Глави регулатори су Јунг-Диден серијски нискошумни рег.

IMG_20191125_104325.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ово је напајање . За разлику од оргиналног фабричког уређаја које користи само један исправљачки мост, ја сам применио двоструки мост, по један за сваки поларитет што има своје предности.

IMG_20191125_102514.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Solderer said:

Accuphase phono C-27 revisited

Предпојачало, овога пута са фабрички урађеним  плочицама ради беспрекорно. Нема брума, зујања тихо је као дух. Није ни чудо, ту је на улазу примењено екстравагантно и радикално решење које нико осим њих није никада применио. Комплементаран, диференцијални пуш-пул улаза са чак осам диференцијалних улаза за сваки поларитет у паралели ( 32 транзистора). То је довољно чак и за Ортофон МЦ  3000 која има 0.05мв излаз. Звук је неутралан, избалансиран и са одличним детаљима. Следећи корак ће бити уградња обртног прекидача близу фоно улаза са отпорницима за прилагођавање жељеног оптерећења звучнице без отварања уређаја. Основно напајање са предрегулацијом сам урадио инспирисан Вендета фоно предпојачалом. Глави регулатори су Јунг-Диден серијски нискошумни рег.

IMG_20191125_104325.jpg

lepo i dosta pedantno napravljeno za DIY kriterijume. Levoj pločici je konektor prema regulatoru izgleda postao suvišan u odnosu na desnu pločicu ali nek mu je to najveća boljka!

Verovarno lepo i zvuči.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, zflazar said:

lepo i dosta pedantno napravljeno za DIY kriterijume. Levoj pločici je konektor prema regulatoru izgleda postao suvišan u odnosu na desnu pločicu ali nek mu je to najveća boljka!

Verovarno lepo i zvuči.

Хвала. У некој  фенси кутији а не од неког старог сателитског рисивера изгледао би лепше. Али то је овде од секундарног значаја. Плочице и сви витални елементи су врхунског квалитета, нарочито ови наранџасти Сименс поистирени у РИАА филтеру. Улазни транзистори који су овде и најважнији су Хитачи нискошумни и више се не производе. На И-Беју се продају фалсификати. Ја сам пре неколико година код Рајхелта купио пар стотина комада за неки пројекат за који се касније испоставило да је недовољно добро осмишљен, и сада су правилно употребљени.

На десној плочици бели Молекс није употребљен као конектор, већ као извод за лемљење. За леву тренутно нисам имао Молексе, па сам користио контактну летвицу као лемни терминал за регулисани напон. Увек избегавам непотребне конекторе, мада они делују више профи.

Предпојачало ради изванредно, још је рано за дефинитивне закључке. Добро је да је тај изузетно сложен склоп прорадио из прве.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Solderer said:

Хвала. У некој  фенси кутији а не од неког старог сателитског рисивера изгледао би лепше. Али то је овде од секундарног значаја. Плочице и сви витални елементи су врхунског квалитета, нарочито ови наранџасти Сименс поистирени у РИАА филтеру. Улазни транзистори који су овде и најважнији су Хитачи нискошумни и више се не производе. На И-Беју се продају фалсификати. Ја сам пре неколико година код Рајхелта купио пар стотина комада за неки пројекат за који се касније испоставило да је недовољно добро осмишљен, и сада су правилно употребљени.

На десној плочици бели Молекс није употребљен као конектор, већ као извод за лемљење. За леву тренутно нисам имао Молексе, па сам користио контактну летвицу као лемни терминал за регулисани напон. Увек избегавам непотребне конекторе, мада они делују више профи.

Предпојачало ради изванредно, још је рано за дефинитивне закључке. Добро је да је тај изузетно сложен склоп прорадио из прве.

svak cast na radu, vidi se posvecenost i  kvalitet....

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, anubisgrau said:

Kojom metodom ili merenjem je utvrdjeno da je zvuk "neutralan"?

Истом методом којом аудио новинари у публикацијама и Интернет сајтовима оцењују звук неке компоненте као ,, бас чврст као стена'' , свилекасти високи, позадина тамна као мастило ( туш ), итд.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Solderer said:

Истом методом којом аудио новинари у публикацијама и Интернет сајтовима оцењују звук неке компоненте као ,, бас чврст као стена'' , свилекасти високи, позадина тамна као мастило ( туш ), итд.

 

Šteta, s obzirom na isključivost kojom odbacujete zvuk komponenti u čijoj izradi niste učestvovali kao "obojen", poverovao sam da ste razvili neku kredibilniju metodologiju od ove koja se izgleda svela na "svaki cigo hvali svoga konja".

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, anubisgrau said:

 

Šteta, s obzirom na isključivost kojom odbacujete zvuk komponenti u čijoj izradi niste učestvovali kao "obojen", poverovao sam da ste razvili neku kredibilniju metodologiju od ove koja se izgleda svela na "svaki cigo hvali svoga konja".

Ти си у праву, имао сам понекада обичај да критикујем неке компоненте и топологије и да претерујем у похвалама својих урадака. Цело аудио новинарство се заснива на субјективизну оцењивача. Постоји то и постоје мерења карактеристика. На шта би личили прикази аудио компоненти где су дате само табеле и графици? Ту долази до изражаја и литерарни дар новинара у сликовитим описима субјективног доживљаја. И посебна терминологија и скраћенице као што су PRAT ( Pace Rhythm Timing).

Link to comment
Share on other sites

Сада када су се електролити формирали и остале компоненте разрадиле, могу слободно рећи да је Ц-27 фантастично фоно предпојачало за МЦ звучнице. Аудио меморија је варљива, али чини ми се да шије Ксоно у сваком погледу. Сви аспекти добре грамофонске репродукције су ту. А изнад свега радује ме чињеница да би за овај ниво репродукције морао да платим око 3500Е за полован уређај. Додуше, са дисплејом режима рада и наравно, са кутијом боје шампањца.

Link to comment
Share on other sites

On 28.11.2019. at 12:28, Solderer said:

Сада када су се електролити формирали и остале компоненте разрадиле, могу слободно рећи да је Ц-27 фантастично фоно предпојачало за МЦ звучнице. Аудио меморија је варљива, али чини ми се да шије Ксоно у сваком погледу. Сви аспекти добре грамофонске репродукције су ту. А изнад свега радује ме чињеница да би за овај ниво репродукције морао да платим око 3500Е за полован уређај. Додуше, са дисплејом режима рада и наравно, са кутијом боје шампањца.

da , verovatno ... I njega prodajes ?

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2019 at 1:30 PM, zflazar said:

Комплементаран, диференцијални пуш-пул улаза

Ovaj ulazni deo je po mom misljenju odgovoran za nesolidan zvucni rezultat kod pojacala, pretpojacala, a sto je signal nizeg nivoa to losije deluje. Moje subjektivno misljenje na osnovu slusanja sklopova sa ovom ulaznom topologijom. No hard feelings :).

(Ima nekoliko Single ended topologija isto sa paralelnim BJT ili JFET ovima i nisu sastavljeni iz kompementarnih komponenti. Izuzetno malih nivoa suma ako je to uopste nesto sto je od krucijalnog znacaja za finalni rezultat. A moguce je i varirati nivo feedbacka itd. Mislim da je to, ako vec mora sa tranzistorima, mnogo bolje resenje nego obtrac faze tako osetljivih i malih signala.)

Izvedba i pedantnost, ovako sa fotografija, stvarno dobra.

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2019 at 11:52 AM, Solderer said:

Accuphase phono C-27 revisited

Предпојачало, овога пута са фабрички урађеним  плочицама ради беспрекорно. Нема брума, зујања тихо је као дух. Није ни чудо, ту је на улазу примењено екстравагантно и радикално решење које нико осим њих није никада применио. Комплементаран, диференцијални пуш-пул улаза са чак осам диференцијалних улаза за сваки поларитет у паралели ( 32 транзистора). То је довољно чак и за Ортофон МЦ  3000 која има 0.05мв излаз. Звук је неутралан, избалансиран и са одличним детаљима. Следећи корак ће бити уградња обртног прекидача близу фоно улаза са отпорницима за прилагођавање жељеног оптерећења звучнице без отварања уређаја. Основно напајање са предрегулацијом сам урадио инспирисан Вендета фоно предпојачалом. Глави регулатори су Јунг-Диден серијски нискошумни рег.

IMG_20191125_104325.jpg

Impresivan rad sa ovoliko Hitachi tranzistora.

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...