Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

2 minuta ranije, milovan1963 said:

da li si plocicu sa spiskom elemenata uzimao od dobavljaca : jimm's audio ? 

Уопште се више не сећам добављача, није био Џимс, већ сам директно на Интернету изабрао неког са најнижом ценом. Све се те плочице раде на истом месту. Уз плочицу нисам добио никакав списак, њега сам пронашао у рекламама других продаваца на Беју..

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Solderer said:

Уопште се више не сећам добављача, није био Џимс, већ сам директно на Интернету изабрао неког са најнижом ценом. Све се те плочице раде на истом месту. Уз плочицу нисам добио никакав списак, њега сам пронашао у рекламама других продаваца на Беју..

hvala.

Link to comment
Share on other sites

Цене електронских компоненти генерално нису високе.Једино ако не желите тефлонске кондензаторе и Вишеј Булк фоил отпорнике.Због тога је упоређивање комерцијалних и прављених уређаја релативна ствар. Каже се да је однос цене матерјала према цени готових уређаја 1 према 5. Ово предпојачало није скупо за израду. Немам представе колико је њих уопште заинтересовано за самоградњу. Најбоље је повезати се међусобно.Можда неко већ ради на изради, па ће нас изненадити  успешном реализацијом. Минимална количина пцб -а код наручивања је најчешће 5ком. Неко можда жели да сам направи пцб као што сам ја то урадио. То је најбржа метода. Кажеш себи'' до сутра у ово време хоћу да имам функционалан уређај''

Онда, мора да се одлучи да ли правити уређај са одвојеним напајањем или у једној ( већој) кутији итд итд. Ипак, неко предходно искуство у склапању неког једноставног кита је пожељно.Жао ми је што тренутно нисам у могућности да неком слушалачком панелу презентујем мој прототип-

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Solderer said:

Жао ми је што тренутно нисам у могућности да неком слушалачком панелу презентујем мој прототип-

Ne mora sada niti je obavezno, samo ima nas ( ili barem sam ja ) zainteresovanih da cujemo predpojacalo kada to ( i ako ) bude moguce.

Pozdrav & sve najbolje, Krca

Link to comment
Share on other sites

Улазни капацитет овог пред. је око 115 пикофарада. Само ИЦ има 5пф( податак произвођача)улазни кондензатор  100пф, и улазни кабал и пцб . око 10пф.За МЦ главе су погодни АД 797 или јш боље ЛТ 1028 подешених да појачавају сигнал Х10 или 20 дб. ЛТ 1028 има неколико пута мању улазну поларизирајућу струју која тече кроз калемове и која је непожељна.Она временом намагнетише језгро калема и доводи до деградације магнетног кола главе.

Link to comment
Share on other sites

Lt 1028 има максимално 100 наноампера поларизирајуће улазне струје, АД 797 око 700на. Треба рећи да ММ улаз овог. пред. има занемарљиву вредност ове струје јер је употрбљен оп-амп са Ј -Фет улазом кији иначе није погодан за МЦ због већег шума.

За илустрацију, фоно пред. једног призвођача из Европе имају и до 2500на на МЦ улазу. Једно америчко фоно пред. од 30К долара има измерених 2000на.Тај податак се скоро никада не публикује у спецификацијама уређаја.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, anubisgrau said:

taj koji bi se odvazio, prosao bi gore nego pevac koji je prerano zakukurikao..... mene se dan danas provlaci kroz toplog zeca kako se kom seoskom loli digne zbog DAC-a....

mani ga Grau,

meni dan-danas najboljši digitalni zvuk bio Altmann DAC + UPCI kombo. Uključujući i Fikusz DAC kod Neskora kao srebrna medalja.

ako se ikad pipnem u digitaliju mislim da to bez Altmanna neće da može da bude.

Sa druge strane njegov phono ima MM i MC opciju/varijabilni gain, u polovnoj varijanti nije preskup u odnosu na neki mainstream a bezobrazno koristi opampove sa pasivnom RIAA. Živo me zanima kaj je to maestro Altmann iscedio iz opampova :)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zflazar said:

mani ga Grau,

meni dan-danas najboljši digitalni zvuk bio Altmann DAC + UPCI kombo. Uključujući i Fikusz DAC kod Neskora kao srebrna medalja.

ako se ikad pipnem u digitaliju mislim da to bez Altmanna neće da može da bude.

Sa druge strane njegov phono ima MM i MC opciju/varijabilni gain, u polovnoj varijanti nije preskup u odnosu na neki mainstream a bezobrazno koristi opampove sa pasivnom RIAA. Živo me zanima kaj je to maestro Altmann iscedio iz opampova :)

 

 

i mene zanima ali posto nisam musterija (ne drzi mi se vise akumulator u kuci, uglavnom jedini razlog), onda se nisam cimao. a i nema ih puno u opticaju. prosla mu je fora sa DAC-om ali nije sa RIAA.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Solderer said:

Улазни капацитет овог пред. је око 115 пикофарада. Само ИЦ има 5пф( податак произвођача)улазни кондензатор  100пф, и улазни кабал и пцб . око 10пф.За МЦ главе су погодни АД 797 или јш боље ЛТ 1028 подешених да појачавају сигнал Х10 или 20 дб. ЛТ 1028 има неколико пута мању улазну поларизирајућу струју која тече кроз калемове и која је непожељна.Она временом намагнетише језгро калема и доводи до деградације магнетног кола главе.

taj podatak o ulaznoj kapacitivnosti ne znaci puno posto je tu na snazi Milerova kapacitivnost.

Tako da sto je veci taj tvoj "overlaud" i Milerova kapacitivnost je proporcionalno veca. Sto je pojacanje stepena vece milerove kapacitibnosti X vece. Ako je Cm u feedbeku jos gore...

I vazi od cevi preko tranzistora do OP ampova...

https://en.wikipedia.org/wiki/Miller_effect

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, zflazar said:

mani ga Grau,

meni dan-danas najboljši digitalni zvuk bio Altmann DAC + UPCI kombo. Uključujući i Fikusz DAC kod Neskora kao srebrna medalja.

ako se ikad pipnem u digitaliju mislim da to bez Altmanna neće da može da bude.

 

3 sati ranije, anubisgrau said:

 

 

i mene zanima ali posto nisam musterija (ne drzi mi se vise akumulator u kuci, uglavnom jedini razlog), onda se nisam cimao. a i nema ih puno u opticaju. prosla mu je fora sa DAC-om ali nije sa RIAA.

Izuzetno cenim Altmana, pre svega njegov zdravorazumski pristup. Da ne ulazim ovom prilikom u detalje, dosta toga je pravilno procenio. Vidi se da je pravio, poredio i slušao. Međutim ne mogu da se otmem utisku da je u pojednostavljivanju puno toga banalizovao i nije istrajao u tome da istera stvari do kraja. Daleko od toga.

To se dalo čuti i kod predmetnog DAC-a. @anubisgrau je koliko se sećam posedovao i Weizig-ov TwinDAC koji je po mom mišljenju radio dosta bolje od Altmanovog. Sa druge strane bolje od TwinDAC-a   i to poprilično su svirali  Wolfson, TDA 1540 i Sabre  DAC svi odreda by @Majda, kao i Weiss DAC. Majdin Sabre sam slušao i u varijanti sa izlaznim stepenom pogodnim za pasivne preampe kao i samo sa trafoima na izlazu i nižim izlaznim signalom. I preko USB i preko SPDIF sa različitim kompovima i drugim transportima pa i znatno unapređenim Shigaraki. Preslušavali smo dobrih 5-6 godina dosta toga, pored Weiss, Weizig i Meitner, Metaxas, Audiolab... na cevima i solid state, sa LDR, Bent TVC, J-Fet preampom kao i Sati TVC-om,  koji se po mom mišljenju pokazao kao apsolutno najbolja opcija koju sam u životu imao priliku da čujem na tom mestu odnosno ulozi.  

Zbog čega ovo pišem? Zaobišao bih Altmana kao ozbiljnu soluciju na polju digitalije. Jeste da je to kod @anubisgrau zvučalo nadprosečno dobro. To je pre svega bila zasluga ostatka postavke u vidu Oris Swing i tada u pogonu Tatić 10Y. Sa druge strane gramofonski setup sa Kuzma-om je znatno odskakao po kvalitetu u toj postavci. Što mišljenja sam ne bi ni blizu bio slučaj sa nekim od pobrojanih Majdinih DAC-ova pa čak i ponekim od pobrojanih brendiranih. Barem nije u nizu drugih respektabilnih postavki koje sam slušao i na osnovu čega sam izveo ovaj zaključak. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, anubisgrau said:

TDA 1540?

Da, TDA1540. Jedna od stvari koju treba čuti pre nego što umreš. Ako ni zbog čega drugog ono zbog toga da se vidi/čuje koliko je to dobar čip, kako radi u NOS modu, koliki su zajeb pravili u dosadašnjim implementacijama i koji eto radi i sa visokim sample rate-ovima od 384kHz. Osta pusta želja da to čujem sa doooobrim 2A3 ili 300B. Vrlo moguće ponajbolji srednji opseg među digitalcima.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Majda said:

taj podatak o ulaznoj kapacitivnosti ne znaci puno posto je tu na snazi Milerova kapacitivnost.

Tako da sto je veci taj tvoj "overlaud" i Milerova kapacitivnost je proporcionalno veca. Sto je pojacanje stepena vece milerove kapacitibnosti X vece. Ako je Cm u feedbeku jos gore...

I vazi od cevi preko tranzistora do OP ampova...

https://en.wikipedia.org/wiki/Miller_effect

 

Ако све то узмемо у обзир, колики је у овом случају укупни улазни капацитет?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Solderer said:

Ако све то узмемо у обзир, колики је у овом случају укупни улазни капацитет?

ukupni ulazni C je se ne menja tih nepotrebnih 100pF+ capacitivnost kabla sa konektorima (najveca je kapacitivnost pri konektoru...)+ tih malih 10pF OP ampa.

ALI to nije poenta sustina je da kod svakog stepena pojacanja bilo cevnog ili OP ampa dolazi do milerovog efekta koji direktno zavisi od pojacanja stepena... To je "izlazna" kapacitivnost. Posto su ovde u pitanju jako velika pojacanja i C RIAA korektora u feedbacku to je ono sto primarno odredjuje Milerovu dinamicku kapacitivnost. Totalna dinamicka kapacitivnost stepena je totalna ulazna + (A + 1) X Cfeedback. Mislim da je pojacanje sklopa A preko 100X. sa MC opcijom to sve X 10. I to je generalno proble m kod ALL in ONE networka...

ALI mislim da ne bi trebalo da mnogo brines oko toga posto je Pavel to vec uzeo u obzir.

Zbog toga je ing Macura i postavio niskoimpedantni strujni driver u putanju feedbeka na izlazu OP ampa, da bi obradio Milerove kapacitivnosti. A posto tal LT1010 nije bas stabilan na dc offset dodao je i Servo DC offset koji to koriguje.

LT1010 ima jako dobar i detaljan datasheet

http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/1010fe.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

ukupni ulazni C je se ne menja tih nepotrebnih 100pF+ capacitivnost kabla sa konektorima (najveca je kapacitivnost pri konektoru...)+ tih malih 10pF OP ampa

Хвала на брзом одговору. Пажљив дизајн отклања или ублажава све недостатке. А и ово улазно операционо појачало има каскадни спој на улазу за који се зна да смањује Милеров ефекат.

Бартола је у свом пројекту цевног фоно пред. нагласио да његова триода са високим МУ и великим појачањем првог степена ствара Милера од чак 350 пф, али на улазу , што лимитира избор звучница. По њему, каскадни спој би смањио значајно ту нежењену капацитивност, али би повећао излазну импедансу. Хагерманов Корнет са ЕЦЦ 83 на улазу  има 100пф капацитета као последицу Милер. еф., тако да он ту не ставља  уобичајени паралелни кондензатор од 100 пико.

Код Мацуре, Р2/Ц2 филтер на улазу ( 150 ома +100пф) , по његовој анализи на једном форуму, служи и као РФ филтер и као део РИАА еквализације. По њему тај филтер повећава  тачност РИАА еквализације на највишим фреквенцијама. Он  саветује да се не мењају вредности елемената у том филтеру .

Link to comment
Share on other sites

Izvini ali nisi shvatio sustinu i ono sto predstavlja Milerov efekat.

Ono sto je na ulazu nema bas puno veze sa Milerovim efektom zbog toga sto se ne mnozi sa pojacanjem stepena.

Sustina je da svaki pojacavcki stepen ima Milerov efekat koji je proporcionalan pojacanju stepena. Sto je vece pojacanje i filter HF kao posledica M efekta je jaci i propusni opseg se smanjuje uz poremecaj faze.

Sve sto je ispred stepena pojacanja je opterecenje prethodnog stepena u ovom slucaju izvora ili zvucnice. Tako da je taj filter ispred OPa na ulazu vise opterecenje zvucnice kao generatora nego sto ucestvuje u Milerovom efektu. U milerovom efektu ucestvuju reaktivna opterecenja u feddbek putanji.

Sto se tice cevi Dinamicka kapacitivnost je za svaku triodu pa i za Bartolinu izvedbu, sledeca

Cdyn = Cgk + { Cga x (I-AI + 1) )

ovde je abs(-A) predstavlja pomeraj faze od 180deg zbog toga je znak - isprd A (gain stage).

Vidi se da u dinamickoj kapacitivnosti Milerova kapacitivnost Cga x (I-AI + 1) ucestvuje vecim delom...

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, zflazar said:

najboljši digitalni zvuk bio Altmann DAC + UPCI kombo. Uključujući i Fikusz DAC kod Neskora kao srebrna medalja.

ako se ikad pipnem u digitaliju mislim da to bez Altmanna neće da može da bude.

Ima li gde da se ovo čuje?

Link to comment
Share on other sites

The Moving Magnet "MM" Inputs:

The moving magnet inputs send the cartridge signal directly to the tube section and bypasses the MC FET gain stage. The moving magnet inputs provide all tube amplification of the signal from the cartridge. The moving magnet inputs have an internal 47k Ohm loading resistor for each channel and 100pF "Miller Effect" loading capacitance which is provided by the grid of the first 12AX7 tube.

csw.gif cse.gif

Ово каже Херон Аудио.

 

LCR Phono: design notes (Part III)

My previous design wasn’t good for two reasons:
  1. Input capacitance was too high due to Miller effect.
  2. Overall gain wasn’t enough: 55dB was marginal as 60dB would be ideal for an MC stage. Obviously this doesn’t apply to an MM cartridge where 40dB should be more than ok.

 

Input capacitance

Why is this a problem with a high-mu triode? The Miller capacitance of triodes tend to complicate matters in the phono stages. How much in our case? Let’s see. Looking at the datasheet, worst case the capacitances of the 6S17 K-V are Cgk=3pF and Cga=1.8pF. Assuming a mu of 190, the total input capacitance due to Miller is Ci=Cgk+(mu+1)*Cga = 345pF. This input capacitance clearly rules most of the MM cartridges which need about 250pF (including cable and stray capacitances

Ово је рекао Бартоломеа. Из свега овога следи да Милер Ефект поваћава улазну капацитивност на коју '' гледа'' ММ звучница, а што има практичне последице. То је оно што је важно, не мора да се знају сви теоретски аспекти.

Link to comment
Share on other sites

ZZZ pitao bih nesto nevezano za phono stage a vise za slusni utisak LT1010. Da li ste ga slusali i ako jeste da li ste uporedili sa BUF03. Zasto pitam? PCM63 sam gurao sa 3 paralelisana AD844 ali sam koristio i njegov izlazni bafer. Na velikom DIY mnogi su koristili BUF03 kao bafer. Posto je buf03 tesko nabavljiv mislio sam da probam sa LT1010.

Znam da je Neskor probao ovo sa BUF03 ali ne znam da li je poredio sa LT

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...