Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

4 sati ranije, impuls said:

Pasivna u anodi prve lampe.

" RIAA correction is performed by the entire input stage, this should be considered in more detail.
The pentode 6AU6 (the domestic analogue 6ZH4P) was selected as the input lamp in the pentode switching mode.
The point is that when switched on with a resistive load, the pentode is a controlled current source and the gain of the cascade is completely dependent on the resistance of the anode load and is proportional to it, therefore, making the resistance of the anode load frequency dependent, we have the opportunity to carry out an RIAA correction very elegantly, implemented in this scheme.
The gain of the input stage at 20Hz is 130, at 1KHz 13, at 20KHz falls to 1.3.
The calculation of the RIAA-chain is standard, based on the value of the series resistor equal to the value of the anode load (the internal resistance of the lamp is at least an order of magnitude higher and in practice may not be taken into account). "

http://www.audioworld.ru/DIY/Vinil/cor_01.html

hvala puno! :)

Link to comment
Share on other sites

On 25.7.2018. at 13:10, Woland said:

Benz Micro Ace L, NE svira klimavo i neprecizno, naprotiv - svira veoma čvrsto i precizno, probano ne na najboljem phonu na svetu već na Nagra VPS, xOno, Benz PP1 i Trafomatic iteraciji Wrightovog FVP5.. sasvim je sigurno da Ace L NIJE zvučnica koja zrači toplinom, to nije osnovna odlika ni jedne zvučnice iz Benzove ergele..

 

Slusao ACE L puno puta a  imam Benz Glider i mogu samo da potvrdim gore navedeno.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoranzu said:

Mislim da to nije preamp. Aktivni sklop sa ecc88 je buffer signal iz katode pojacanje nesto malo manje od 1... Jedino ako je ulazni trafo step up, onda je pojacanje circa kai prenosni odnos ulaznog trafoa.

Drugo biasing je svega 1.7V prema tekstu. A to je malo za standardne izlaze digitlnih uredjaja Jos ako je step up trafo na ulazu to je onda jos nepovoljnija situacija i cev ce ici u pozitivni grid bias...

Sacuvaj ECC88 za neki bolji dizajn buffera. Recimo klasican. :)

nogo bolje radne tacke za ECC88 su Va=115V -Ug=3V Io bi trebalo da bude oko 7.5mA. Ovih 3V se moze dobiti baterijom kapaciteta oko 40x7.5mA=300mA/h tako da Io doje kao trickle charging... Setovanja vaze i za anode i za katode follower sa tim sto je za pojacavacki stepen potrebnoodabrati pravilno Rload. Dok je za buffer R u anodi mali i orijentaciono se moze i ne mora staviti 1/S (S=transkonduktansa ili strmina mA/V) Sa ovim setovanjia se izbegava C bajpas, katodni R, i cev prima do oko 6V p-p na ulazu i to pokriva i najajce izlaze urdjaja (probably, izuzev mister lampizatorovih...)

sa jednom sekcijom kao bafer izlazna imedansa je veoma niska oko 200oma, normalno ako se upotrebi citava cev sa paralnim sekcjama onda je to duplo manje i idealna je za izlazne bafere sto joj je bila i jedna od osnovnih namena.

Grid stoperi obavezni, (sa pojacanjem 1 dinamicke kapacitivnosti se dramaticno smanjuju i cev ide u MHz lahko...)

Screen Shot 2018-08-01 at 7.11.21 PM.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zflazar said:

pitanje za znalce, da li je tu RIAA u aktivnoj grani?

https://www.dhtrob.com/projecten/phono_e80f_e182cc.php

Tesko je to odrediti. Tu je corektivni net integralni deo opteretnog otpora. Ali nije ni toliko bitno.

Opteretni otpor sluzi da stepen koji vrsi pojacanje korektno radi i trebalo bi da bude konstantan. Ovako je u taj otpor inorporirano reaktivno kolo all in one... Zamisli kada bi pejsmejker imao dodatnu funkciju da radi i dijalizu?

Problematicno je cak i kada pasivni net dodje odmah iza stepena pojacanja, bez izolacionog buffera, a kamo li kada je dirktno kao Rload. Znam da je napisano verovatno tamo na sajtu da zvuci strava...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Solderer said:

Погледајте још једанпут пажљиво шему Мацурине РИАА ( имате линк на почетку теме) и видећете да је она дијаметрално супротна Хагермановој. Мацурина је потпуно активна ек. , једностепена , оп-амп појачан високострујним бафером. Хагерманова има линеарна појачала са пасивном еквализацијом између. Пасивна екв. је добра само са цевима или дискретним колима са високим радним напоном. Са оп-амп има лош оверлауд. Никада не бих губио време са њом, када је ова из теме супериорнија.Видим да је популарна, људи су неинформисани.

Pa dobro jedan je sa kolom u feedbeku druga Hag. je split constants (verovatno sa dodatnom nojmanovom konstantom)

Пасивна екв. је добра само са цевима или дискретним колима са високим радним напоном. Са оп-амп има лош оверлауд.

ovo je netacno - potuno je suprotno...

Ja bih uvek pre napravio bez neta u feedbeku i split konstants.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DejanM said:

Slusao ACE L puno puta a  imam Benz Glider i mogu samo da potvrdim gore navedeno.

U mom slucaju kada se sada prisetim, benz micro model gold je zvucao neutralno do toplo i vrlo dobro. Nijesam imao prituzbi :) (Gramofon je bio emt 930st sa pripadajucom OPamp riaa sekcijom. Step up trfoi western electric)

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Majda said:

Пасивна екв. је добра само са цевима или дискретним колима са високим радним напоном. Са оп-амп има лош оверлауд.

ovo je netacno - potuno je suprotno...

Ja bih uvek pre napravio bez neta u feedbeku i split konstants.

Личне преференције су једно, а чињенице друго. Мацура има оверлоад од 32дб а Хагерман којих 15дб. То је због тога што су плоче резане са 20дб појачања на 20кхц.Све разлике између активне и пасивне тј. сплит РИАА су лепо објашњене у књизи Дага Селфа Small signal audio design која се може бесплатно даунлодовати, па кога интересује нека прочита.

Link to comment
Share on other sites

ma ovaj Macura je interesantan i u kontekstu nečega što

-ne košta bubreg

-dostupna je shema, materijal, dokumentacija za PCB

-živ je konstruktor (ovo zarad dodatnih pitanja/kontakta napominjem)

-ne deluje mi da treba da rodiš mečku da bi sve ovo našvajsovao i da proradi iz prve

-deluje kao dobra-a-ne-preterano skupa zabava, idealan ulaz u DIY vode po pitanju uloženo/dobijeno. Ako ti se ne dopadne, ostane ti par opampova za bockanje po cedeplejeru/prodaju.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, RingeRaja said:

Pa čuo je Solderer i napisao da je najbolji na svetu.

Не износи неистину. Ја сам рекао да је МЦ фоно пред. Парадајз Лост које сам направио најбоље на свету( само за МЦ главе). Више то нећу помињати , али то не мења суштину.

За овај фоно сам рекао да је за мене ово најбоље фоно. пред. са интегрисаним колима. Одлично ради, за сада га нећу дисконектовати. Наредних дана ћу уградити пробе ради Борбели Супер Шант регулатор који је теоретски бољи од постојећег врхунског сериског регулатора. Не знам шта да очекујем. Регулатори су испитани, добро раде под оптерећењем. Штампана плоча је са Е-Беја, и у старту су регулатори осциловали на 3.9мхц. Онда сам видео да је вођење масе на кинеској плочици лоше урађено. Кинез није имао оргинал Борбелија приликом копирања. Морао сам фолију да модификујем на начин како то Борбели ради, и осцилације су нестале.Списак компоненти са Е-Беја је потпуно погрешан када су у питању отпорници у односу на прави БОМ.Плочице нису скупе, али ћу наредни пут ако ми требају да их сам израдим.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Krca44 said:

Receno je da je ovo dobar phono sa op amp tehnologijom koji moze da parira fabrickim proizvodima do ... pa preko 1K eu..

Имам шему фоно пред. Parasound JC-3+ ( 3400 фунти ) коју је њен дизајнер Џон Курл објавио на великом ДИЈ форуму. То је шема која је 90% идентична пројектима часописа Електор са краја осамдесетих година. Пасивна високофреквентна еквализација и активна бас екв. са пар оп-ампа, једино је разлика што има серво ДЦ контролу. Многи су радили Електорове пројекте, и ја сам урадио један такав на перфорираном витропласту. Парасоунд изузетно добро пролази на тестовима, није ми јасно због чега. Ово пред. је за мене много бољи дизајн због бољег оверлауда и веће излазне струје. Једина условно речено мана је потреба за изузетно добрим напајањем због једностепеног појачања које на 20хц износи 60дб.

Link to comment
Share on other sites

Parasound JC-3+  u USA  vidim za 3,000$,  Britanci udaraju sa cenama sve aparate iz uvoza zestoko, stite svoje trziste.   Izgleda ozbiljno napravljen aparat, doduse ne vidi se phono sekcija ( u dodatnim kutijama ), koliko sam shvatio Parasound su cenjeni jer ne kostaju previse ( ili bar tako smatraju novinari koji pisu o tome ).

Slike unutra :

http://www.parasound.com/jc3+.php

U svakom slucaju ako Macura radi dobro kao Parasound onda je to odlican phono za DIY.

Link to comment
Share on other sites

Настојим да будем избалансиран и објективан, Али, сматрам да је Парасоунд недовољно добар, чак и за много нижу цену. Шема то говори. У слушним тестовима га сврставају у исту лигу са много напреднијим фоно пред. као Пасс Хп25, Хп15 итд .што ме зачуђује. А то је најједноставнији дизајн са ИЦ-ом. И сам Џон Курл на форуму је морао да трпи критике од стране других чланова у вези овог предпојачала. Наравно, сама кутија и изглед ПЦБ-а је изврстан. Уосталом, ево шеме па нека неко дизајнира ПЦБ, ако има таквих..Нисам га слушао, али мој веома сличан прототип није био ништа посебно.

JC3.JPG

JC3 Phono.pdf

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Solderer said:

Не износи неистину. Ја сам рекао да је МЦ фоно пред. Парадајз Лост које сам направио најбоље на свету( само за МЦ главе). Више то нећу помињати , али то не мења суштину.

За овај фоно сам рекао да је за мене ово најбоље фоно. пред. са интегрисаним колима. Одлично ради, за сада га нећу дисконектовати. Наредних дана ћу уградити пробе ради Борбели Супер Шант регулатор који је теоретски бољи од постојећег врхунског сериског регулатора. Не знам шта да очекујем. Регулатори су испитани, добро раде под оптерећењем. Штампана плоча је са Е-Беја, и у старту су регулатори осциловали на 3.9мхц. Онда сам видео да је вођење масе на кинеској плочици лоше урађено. Кинез није имао оргинал Борбелија приликом копирања. Морао сам фолију да модификујем на начин како то Борбели ради, и осцилације су нестале.Списак компоненти са Е-Беја је потпуно погрешан када су у питању отпорници у односу на прави БОМ.Плочице нису скупе, али ћу наредни пут ако ми требају да их сам израдим.

da li si plocicu sa spiskom elemenata uzimao od dobavljaca : jimm's audio ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...