Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

On 2.7.2018. at 20:34, zoranzu said:

Ponuda i potraznja diktiraju cenu,nikakva mitomanija.

Ko stigne do cevnog phono ili line pre ampa,mora da ima talenat da ga napravi loseg.

 

Јели ово ''ко стигне'' значи да је израда цевних уређаја сам врх самоградитељства? Ја сам хтео да разјасним неконзистентност тих уређаја у смислу''друга лампа, други звук''. Аудио Рисрч и Манли су инфериорни јер користе Совтек? Са Телефункеном би постигли драматично бољи звук, аудио нирвану?Постоји ли топологија која неутралише карактеристична својства одређених брендова истих типова лампи?

Још 1985 године набавио сам Крофт Микро цевно предпојачало. Одлично урађено, поит ту поинт спојеви, добре компоненте и невероватно ниска цена. Прве звучне импресије су биле поражавајуће: Гломазан , непрецизан са губитком финих детаља , бас без икакве дефиниције итд. Међутим, два члана нашег панела су сматрала да је звук топао, мање груб у односу на солидстејт. Инстиктивно сам извадио из подножја две Мулард ЕЦЦ 83, протресао и установио да јако звече. Схватио сам да је то та чувена микрофонија.

Невероватно звучи, али у то време је у неким продавницама још увек било у продаји електронских цеви , а и поједини сервисери су их држали.

Тако сам ја налетео у једној сеоској продавници универзалног типа на мноштво малих белих кутија без икакве ознаке на њима изложених поред сијалица. Биле су то ЕЦЦ 83 са логом латинично мало слово н . Тек у Интернет добу сам сазнао да су то веома цењене и сада скупе источнонемачке лампе, имена се сада не сећам.Продавац ми је дозволио да селектирам најбоље примерке по критеријуму најмањег звечања , па сам  купио двадесетак комада по смешној цени.

Те цеви су звучале драматично боље од Муларда у сваком погледу, али звук је почео више да нагиње полупроводничком. Све у свему , добро је то радило . Али, почео сам себи да постављам нека веома логична питања. Онда ми је један познаник поклонио две Силваниа цеви, које су имале мали лого Фендера. Звук је постао још више полупроводнички, што ме је још више збуњивало Шта је следеће?. Онда је Крофт почео да дивље осцилује, тада нисам имао знања да то отклоним. Продао сам га у таквом стању и касније чуо да је завршио код неког Вјекослава из Београда који је на основу њега почео да прави клонове са којима је имао доста успеха.

Ако погледамо српске  назовио мо их произвођачима, аудио уређаја  видећамо да скоро сви нуде цевну амплификацију.Ту лежи потенцијална зарада, ту је прича, историјат , аура нечег старог и егзотичног. Када дође друштво , лампе лепо светле у мраку , то је тај кул фактор.А што је најгоре, износе стереотип да су лампе линеарније од полупроводника ,што је Род Елиот оповргао својим мерењима.

 

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, alI_Zée said:

Хвала Зионе. Ово са Е-Беја је заиста упутство за употребу какво је раније било на ВДХ сајту. Вомакс. кат бр. 0.585.178.

Link to comment
Share on other sites

Sreca vasa da su lampe uopste i radile posle tog drmajuceg testa na uvce.

Ameri rade sa ruskim lampama zbog nabavljivosti potrebne kolicine za zalihe i cene.

Malard je bio napravljen u Kini,imate celu pricu o tome u VTL Cook Book.

Parni i neparni harmonici u spektru,cine lampu prijatnijom za slusanje.

 

Link to comment
Share on other sites

Prezivele..... sreca mozda, svakako,  ali imam utisak da su cevi robustnije, tj. da nisu tako krhke a takav se utisak vrlo lako moze steci.   

Ima i primeraka koji uopste ne treba da se nadju u elektronskim aparatima ali to je losa proizvodnja i ne selektovanje od strane dilera.

Link to comment
Share on other sites

Lampe istog tipa a razlicitog proizvodjaca mogu biti napravljene od razlicitih materijala, to moze uticati na promenu parametara kod aktivnih phono sekcija, bar se tako tvrdi u literaturi.

Primer EF86 koja je pravljena sa dve potpuno razlicite vrste resetke.

Mislim da to nije slucaj kod tranzistora istog tipa a razlicitih proizvodjaca.

Drugacije tehnologije...

Link to comment
Share on other sites

gospodo,

dajmo se koncentrisati na Macuru.

Ostavite uopšteno razglabanje o cevima i tranzistorima za neku finu, (bez)alkoholnu diskusiju uživo.

Da li je još neko pravio/slušao ovaj phono preamp?

Da li je gosn Solderer voljan da je predstavi na nekom slušačkom panelu u poznatom okruženju ili na nekom neutralnom/trećem mestu?

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, alI_Zée said:

Код Вомакса је  MULTIMETRI I PRIBOR MULTIMETAR DIGITALNI  Šifra: 0540013.

http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_detaljno.aspx?item=0540013

Ја сам купио пре неколико година два комада под оном шифром. Идентични су онима са Е-Баја , раде без батерија.

Link to comment
Share on other sites

Ово није неки претерано захтеван пројекат, овде има самоградитеља који су правили сложеније уређаје. Годинама користим само дискретна кола, па сам волео да видим како правилно употребљени ИЦ ради,и могу рећи да сам веома задовољан. Репродукција баса је можда најбоља коју сам чуо са винила. али Борбели 419 има боље динамичке контрасте. Ксоно има најбољу презентност звучне слике.Борбелија сам радио фото поступком са специјалним матерјалом за штампане плоче немачког произвођача Изола. Мацура користи пцб из Келка.Сви отпорници у фидбеку код Борбелија су Неом прецизни 0.1%. У глобалу, Борбели води, али све то нису неке драматичне разлике.

145.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, zoranzu said:

Sreca vasa da su lampe uopste i radile posle tog drmajuceg testa na uvce.

Ameri rade sa ruskim lampama zbog nabavljivosti potrebne kolicine za zalihe i cene.

Malard je bio napravljen u Kini,imate celu pricu o tome u VTL Cook Book.

Parni i neparni harmonici u spektru,cine lampu prijatnijom za slusanje.

 

Па, нису биле тако снажно дрмане. Ја нисам такав познавалац лампи као што си ти, моја размишљања су више здраворазумска,   логична . Од тебе сам очекивао више конкретности у одговорима, једино ако не сматраш да то својим ставовима не завређујем.

Link to comment
Share on other sites

Нису сва дискретна фоно предпојачала добра. Сада примећујем појаву предпојачала ( фоно и лајн) који коисте Ј-Фетове Н поларитета, без фидбека и несиметричним  напајањем. Типични представници су Салас и Бозхаунд, Два , три фета по каналу  као сингл-ендед и компоненте за РИАА корекцију. Сувише просто да би било добро. Изобличења другог хармоника у изобиљу који дају ''меснат'' и ''мастан'' звук који може да буде субјективно атрактиван али који није неутралан . Ј-Фетови једино имају смисла у потпуно комплементарним колима , значи Н и П где долази до ''природног'' поништавања изобличења а мало фидбека своди то не теоретски лимит. Али , како се 2СЈ74 не производи више, а цена оргиналних је скупља од злата , таква кола је скоро немогуће направити. Нелсон Пас и Џон Курл су манијалкално покуповали све постојећае залихе тих фетова, јер сви њихови производи се базирају на њима. Сада их ''крчме'' у својим препп. који коштају и до 60К долара.За своје мале експерименте успео сам некако да уграбим око 300ком од сваког поларитета.

Зато, боље је имати добар фоно са ИЦ , као што је Мацура , него горе описане дискретне.

Link to comment
Share on other sites

On 4.7.2018. at 20:16, Solderer said:

Па, нису биле тако снажно дрмане. Ја нисам такав познавалац лампи као што си ти, моја размишљања су више здраворазумска,   логична . Од тебе сам очекивао више конкретности у одговорима, једино ако не сматраш да то својим ставовима не завређујем.

Daleko je od toga sto si napisao,postujem i cenim trud i rad.

Davno je bilo sa lampama ali ostale su u veoma lepom secanju sve fono sekcije koje sam probao.

U to vreme se pojavila moda pasivnih RIAA korekcija izmedju dva stepena pojacanja sa lampama i taj koncept mi je bolje zvucao od korekcije u negativnoj reakciji.

Iz jednog intervjua poznatog konstruktora cevnih uredjaja,zapamtio sam detalj,gde on kaze,da sto je jaca negativna reakcija,to lampa po zvuku vise lici na tranzistor.

Mozda u tome lezi odgovor zbog cega mi je bio lepsi zvuk sa pasivnom RIAA.

Da li si povukao operacione u A klasu?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zoranzu said:

Da li si povukao operacione u A klasu?

Нисам , иако сам раније стављао фетове као извор константне струје на излаз операционих како би П транзистори радили у А класи. Овде имамо високострујне бафере у фидбеку који раде у А класи. Конструктор овог предпојачала је чак негде објавио резултате мерења где оп-ампови форсирани да раде у А класи имају већа изобличења. Ја сам раније стекао утисак да та модификација поправља репродукцију, али за сада поштоваћу аутора.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ово предпојачало је идеално решење за оне који своје грамофоне слушају на старим фоно улазима интегрисаних појачала или неадекватних засебних фоно секција. Није скупо за израду и погодно је за оне који тек намеравају да слушају винил. Винил је у суштини архаичан начин репродукције снимљене музике, али без обзира на то резултати су некада запањујући, и то са комерцијалним, не аудиофилским издањима.

Кинези раде плочице веома јефтино, документација постоји. За оне који не робују брендовима.

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2018 at 7:27 PM, Solderer said:

Мацура користи пцб из Келка.

 

10 minutes ago, Solderer said:

Кинези раде плочице веома јефтино, документација постоји. За оне који не робују брендовима. 

Dobar dan !

Da li sam dobro razumeo da PCB plocice sa Macurinom dokumentacijom mogu da se izrade u Kelku ?

Mislim da li je moguce u Kelku izraditi gotove pcb ploce spremne za popunu delovima ?

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Krca44 said:

 

Dobar dan !

Da li sam dobro razumeo da PCB plocice sa Macurinom dokumentacijom mogu da se izrade u Kelku ?

Mislim da li je moguce u Kelku izraditi gotove pcb ploce spremne za popunu delovima ?

Pozdrav, Krca

Можда се раније нисам најбоље изразио. Ја сам хтео да кажем да сам купио у Келку ''сирове'' ПЦБ од којих сам ја сам фото поступком помоћу Мацурине докумантације направио приказани прототип . Код Келка се то не може урадити. За оне који неће да се замарају са УВ лампама, хемикалијама и карбидним бургијама најбоље је да наруче онлајн ПЦБ. Мада и кућна израда ПЦБ-а може да буде интересантна и најбржа је метода , али захтева доста праксе.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Krca44 said:

Hvala na odgovoru, pretpostavljao da je tako. 

Da li imate neki link gde se moze naruciti vec gotove online ili za napraviti ovde kod nas ?

Ја за себе углавном правим сам штампане плоче или понешто готово наручим са Е-Беја , тако да немам линкове. Данас има велики број сајтова где се могу наручити ПЦБ , постоје онлајн калкулатори цена . минимална количина итд. Верујем да овде има чланова који имају искуства са наручивањем, и они овде могу да дају неки користан савет.

Link to comment
Share on other sites

On 1.7.2018. at 21:18, Solderer said:

У овој постојећој кутији овај распоред је најбољи. Звук је чини ми се отворенији и нешто чвршћи него на ММ улазу Ксона , бас је чврст и сув. Антитеза цевном звуку, аналитика без романтике.

 

jebo cevni, nego jel svira to muziku ili samo pravi zvuk? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...