Jump to content


Frontovi za XR55?


Fredi

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Konačno sam našao A/V risiver Panasonic SA - XR55 koji mi je preporučen ovde, na forumu.  Snaga u stereo modu, kako sam na forumu pročitao, je  navodno160w. Ako su lagali mene lažem i ja vas :P Impedansa je 6-16 oma. Risiver ima bi wire opciju pa ne bi bilo loše možda i to da se iskoristi. E sad koliko vati pri kom otporu i to ne znam...

Da li neko može da mi preporuči polovne frontove za navedeni risiver? Želeo bih podnostojeće zvučnike, sama soba je 7m x 4m, ali je spojena sa trpezarijom. Što se budžeta tiče moja ideja je 300e, ali to je fleksibilno, sada me zanima koji zvučnici su prava mera.                                                                                                                                                                                                                                                      Hvala unapred na pomoći!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Miloš

Link to comment
Share on other sites

Da bi iskoristio pun potencijal SA-XR55, potrazi zvucnike koji imaju 2 para kontakata, odnosno spremni su za biamp. U tom slucaju, koristio bi 6 pojacala iz XR55. Na bas prikacis po dva ampa u dual-amp modu a na visoke po jedno (eventualno srednje + visoke, ako je 3-way kutija). 

Potrazi, pre desetak godina bio je na forumu clan Prekobare, on je tako povezao svoje velike B&W.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odogovoru :) 

I ja sam razmišljao da izbor suzim na bi wire zvučnike. Ima u korisničkom uputstvu kako se povezuje. Trebaće mi i zvučna kartica, pošto integruša nema optiku a to je valjda bitno u slučaju XR...

Ako ti padne na pamet neki model konkretan ili bar brend javi u vezi zvučnika, javi.

Pokušaću naći Preko bare. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao XR70 a slušao sam i XR55 kod drugara, to razbija, šta znam koje frontove da staviš, stavi bilo koje, pokrenuće ih k'o od šale i zvučaće dobro, sećam se kad smo nagazili Cantone RCL to je treslo sobu, da ne poveruješ koliko snage ima taj risiver, čudo je ta D klasa, imaš i opciju bi-amping, to vidi kako se povezuje, nije problem uopšte samo ti treba dva para kablova, tad dobijaš više watti po kanalu.

Link to comment
Share on other sites

Ima tu raznih opcija, a za stereo je najbolja dual-amping gde se po dva pojačala vezuju u paralelu i daju valjda oko 160 W po stereo kanalu (koliko se sećam šta je pričao @PrekoBare ) i za tu opciju ne treba dva para kablova. Kod bi-ampinga treba dva para kablova za jedan zvučnik i ne dobija se veća snaga od pojedinačnog pojačivača (kanala).

Link to comment
Share on other sites

Ovo su specifikacije iz manual-a, iz mreže  vuče 135W, kako su onda deklarisali  izlaznu snagu na 100W po kanalu? Više daje nego što uzima iz mreže?

Power consumption 135 W

DIN POWER 1 kHz, T. H. D 1 % 2 x 100 W (6 Ω)

PS

Dobro je ocenjen što se tiče kvaliteta zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Evo šta je svojevremeno pisao član PrekoBare:

"Evo malo da razjasnim.

Prva generacija

Prvi panasonic sa Class D pojacalom (ja ga zovem DAC snagas) je bio SA-XR10 (odlican audio).


Druga generacija

SA-XR25 (los audio)
SA-XR45 (odlican audio). Razlika pre svega zbog masivnog trafoa.


Treca generacija

SA-XR50 (osrednji audio)
SA-XR70 (odlican audio)


Cetvrta generacija

SA-XR55


Moj savet: NE KUPUJTE SA-XR50. Uzmite u obzir samo 70 i 55. (mozda se pojavi 75 kao zamena za 70, kao sto je 55 zamena za 50)


SA-XR70 i 55 se RAZLIKUJU u nekoliko bitnih detalja zbog kojih je 70 bolji za one koji primarno traze risiver za kucni bioskop, a 55 za audiofile.

- 55 ima subvoofer filter na 80 herza a 70 na 100 herza.
-55 u stereo modu (tj. kad je prikljucen samo jedan par zvucnika na konektoru A) moze da udruzi dva ugradjena pojacala da teraju taj jedan par zvucnika i time proizvede 2x160W. Ovo nije ni biamping ni biwiring, nego nesto sto ne postoji kod drugih pojacala i zove se double amping. To mu dodje kao Turbo amping.

PrekoBare"

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Fredi said:

Hvala na savetu zek! 

E pa super za te zvučne kartie od 20e. I ja sam ih video ali sam se pitao da li će to raditi posao, sada imam odgovor :D

 

Imaš i zvučne koje su samo digitalne, nešto kao PCI to SPDIF. Ubodeš u slot i imaš digitalne izlaze, optički, koaks...

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, zek said:

Evo šta je svojevremeno pisao član PrekoBare:

"Evo malo da razjasnim.

Prva generacija

Prvi panasonic sa Class D pojacalom (ja ga zovem DAC snagas) je bio SA-XR10 (odlican audio).


Druga generacija

SA-XR25 (los audio)
SA-XR45 (odlican audio). Razlika pre svega zbog masivnog trafoa.


Treca generacija

SA-XR50 (osrednji audio)
SA-XR70 (odlican audio)


Cetvrta generacija

SA-XR55


Moj savet: NE KUPUJTE SA-XR50. Uzmite u obzir samo 70 i 55. (mozda se pojavi 75 kao zamena za 70, kao sto je 55 zamena za 50)


SA-XR70 i 55 se RAZLIKUJU u nekoliko bitnih detalja zbog kojih je 70 bolji za one koji primarno traze risiver za kucni bioskop, a 55 za audiofile.

- 55 ima subvoofer filter na 80 herza a 70 na 100 herza.
-55 u stereo modu (tj. kad je prikljucen samo jedan par zvucnika na konektoru A) moze da udruzi dva ugradjena pojacala da teraju taj jedan par zvucnika i time proizvede 2x160W. Ovo nije ni biamping ni biwiring, nego nesto sto ne postoji kod drugih pojacala i zove se double amping. To mu dodje kao Turbo amping.

PrekoBare"

Ne spominje se XR 15 .

Link to comment
Share on other sites

Hvala Dragec i Zek! 

Kuršum, nisam znao da to postoji, istraživaću, havala!

Mislim da sam sve iščitao od člana Prekobare i puno taga je razjasnio. Dosta stvari ima i u uptustvu. Nisam baš najbolje shvatio zašto je toliko bolji digitalni ulaz, ali to nije ni bitno. Bitno da znam šta treba koristiti :P

Što se zvučnika tiče ne znam da li da stremim ka starijim zvučnicima više klase ili ka novijim niže klase. Od novijih sam gleda JBL es80, e80... Od starijih su mi za oko zapali Infinty Kappa 6.2. ali čitam o tim Kappa-ma da su zahtevni i da traže puno struje. Nekako mi se laički čini da XR55 i Kappa 6.2 nisu komponenete koje bi se dobro složile. 

Link to comment
Share on other sites

Fredi, 

Negde sam pročitao na ovom forumu da je Panasonic odlično upario sa eltax zvučnicima iz symphony serije ali ne znam koji tačno model. 

Kod mene radi sa mission m34i Ali ne mogu da ti kažem da li je to dobra kombinacija jer nemam dovoljno iskustva sa slušanjem drugih sistema.

Što se tiče spajanja, meni je primetno bolje u biwire modu. Tada svetli i dualamp i biamp lampica.

Jedina mana je FM tuner. Dosta je slabiji zvuk nego kad slušam preko tjunera na mom b sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...