Jump to content


Problem s prijemom signala


Veljko997

Recommended Posts

Zdravo drugari, u prethodnoj temi sam pomenuo da sam nabavio za moj auto woofer od 12" i upario ga s EDGE ED7300 pojacalom i da ubija kako radi, ali me jako iritira jedna pojava. Kupio sam i radio Kenwood KMM 257 sa USB i AUX ulazima i sve je perfektno dok se ne upali pojacalo, cim se pojacalo upali pojavljuje se sum na zvucnicima kod skoro svih stanica:-(. Kada pojacalo iskljucim prijem je perfektan i svaku stanicu kristalno cisto hvata, bez imalo smetnji. Da napomenem da sam pre povezivanja pazljivo procitao savete i naponske kablove razdvojio od signalnih iz radia, a na izlazu iz radia za napon ukljucivanja pojacala sam stavio prekidac kojim rucno palim pojacalo jer roditelji ne gotive jake bass-ove:D . U cemu je problem sa sumom? Hvala svima unapred;)   

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, Veljko997 said:

:D:D, valjda nije masa, sve sam proverio. Nadam se da ce neko znati, krivo mi je sto sam davao pare za nesto cime nisam zadovoljan.

Pojačalo ti pravi radio smetnje, treba ti neki LC filter na napojnom kablu pojačala i možda isto na napojnom kablu radija. Napojni kabal pojačala odvojiti od napajanja radija (izvući poseban kabal sa osiguračem za pojačalo iz glavne kutije sa osiguračima ili sa akumulatora).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Veljko997 said:

Mozes li mi pojasniti malo oko tog lc filtera posto mi nije poznat? Meni je akumulator ispod zadnjeg sedista, odatle sam provukao kabl s osiguracem tako da je odvojen od napajanja s radia ako si na to mislio.

https://www.alibaba.com/showroom/12v-dc-emi-filter.html

I treba da bude odvojen od napajanja radija, to si dobro uradio. Ali bez obzira na to pojačalo očigledno unosi smetnje. Moguće je da imaju ovi što prodaju opremu za kola neke filtere, traži EMI filter 12VDC, amperaža barem 30A pa naviše.

Posavetuj se sa nekim ko radi audio za kola da ti preporuči rešenje.

https://www.alibaba.com/product-detail/12V-24V-48V-50A-DC-power_60577235142.html?spm=a2700.7724857.main07.6.10da3267fspfDz&s=p

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Veljko997 said:

U redu, pogledacu. Hvala na odgovorima:)

Možda je dovoljno staviti filter samo na radio, ali nisam se do sada bavio audiom u kolima tako da ne mogu da kažem da je 100% tako i da ćeš rešiti problem. Pojačalo ne bi smelo da pravi smetnje ni zbog ostale elektronike u kolima.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Možda je dovoljno staviti filter samo na radio, ali nisam se do sada bavio audiom u kolima tako da ne mogu da kažem da je 100% tako i da ćeš rešiti problem. Pojačalo ne bi smelo da pravi smetnje ni zbog ostale elektronike u kolima.

Verujem, videcu da li ce mi jos neko ponuditi resenje da ne kupujem bezveze filter ako nece sigurno resiti stvar.

Link to comment
Share on other sites

Da li bih mozda mogao nekako da resim problem bez filtera jer mi je cimanje da narucujem iz inostranstva, a takav, koliko vidim, nema kod nas? Citao sam o feritnim perlama, da li bi mozda smanjilo smetnje ili ne bi? Moze li se nekako taj filter napraviti od elektro komponenata koje se mogu kupiti kod nas? 

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, Veljko997 said:

Da li bih mozda mogao nekako da resim problem bez filtera jer mi je cimanje da narucujem iz inostranstva, a takav, koliko vidim, nema kod nas? Citao sam o feritnim perlama, da li bi mozda smanjilo smetnje ili ne bi? Moze li se nekako taj filter napraviti od elektro komponenata koje se mogu kupiti kod nas? 

Imaš ferite u Proelectronic Niš, traži filter protiv smetnji. Nisam siguran da je dovoljno, ali je jeftino.

Filter može da se napravi naravno.

Link to comment
Share on other sites

On 3.6.2018. at 21:11, Veljko997 said:

 Da napomenem da sam pre povezivanja pazljivo procitao savete i naponske kablove razdvojio od signalnih iz radia, a na izlazu iz radia za napon ukljucivanja pojacala sam stavio prekidac kojim rucno palim pojacalo jer roditelji ne gotive jake bass-ove:D .    

Чек чек, јел то повезано у ауту или у соби?

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Veljko997 said:

Je l imate mozda jos neku teoriju ili da probam s filterom? Da li bas mora Emi ili mogu neki drugi da kupim?

Ti imaš najverovatnije problema sa EMI smetnjama, znači to ti treba. Zar stvarno niko na forumu nema iskustva sa tom opremom i filterima radio smetnji  za kola? Ne bih stvarno želeo da ti kažem kupi to i to, pa da ispadne da nije došlo do rešenja ili da ne odgovara.

Za tvoj radio piše 4x50W, a za pojačalo 2x75W, ako je to tačno, treba ti filter za 25-30A (više ne škodi)  i da ga prvo staviš na napojne kablove pojačala, da filtriraš smetnje na samom izvoru.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Veljko997 said:

Znam da je anlaser servisiran prosle godine, alternator je proveren i puni lepo, na oko 14,6-14,7. Buni me sto samo sa pojacalom pravi smetnje. Vidim da u PC napajanju postoji EMI filter, da li bi on posluzio mozda za probu?

Verovatno može, samo nije za tu amperažu nego za 3-4 A, ali čisto da vidiš da li skida smetnje pa da kupuješ odgovarajući. Stavi + sa akumulatora na L, -  sa akumulatora na N, a GND na karoseriju.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Nixie said:

Verovatno može, samo nije za tu amperažu nego za 3-4 A, ali čisto da vidiš da li skida smetnje pa da kupuješ odgovarajući. Stavi + sa akumulatora na L, -  sa akumulatora na N, a GND na karoseriju.

To je ovaj deo napajanja sa slike? Moj prijatelj ima neka napajanja, provericemo sutra pa javljam da li je uspelo. Svakako, hvala na izdvojenom vremenu:)Hvataj.PNG.8ef36db4af2f08ec35cc0c03c975f077.PNG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...