Jump to content


Problem s prijemom signala


Veljko997

Recommended Posts

On 11.7.2018. at 19:20, Veljko997 said:

Skinuo sam filter iz mog napajanja i povezao kako si mi objasnio ali sum je i dalje primetan na nekim stanicama. Bas sam se razocarao:-(

Sad tek videh ovo, da li je došlo barem do smanjenja šuma? Ako nije, onda šta preostaje, da ti ako hoćeš namotam jedan kalem i stavim neki kondenzator kao improvizovan filter pa da probaš da staviš na pojačalo i radio, ništa više ne bih mogao da smislim. Ne znam da li možda pojačalo produkuje smetnje na izlazu ka zvučniku koje onda kabal do zvučnika emituje kao antena, a radio to lepo hvata, u tom slučaju možda bi pomogao širmovan kabal do zvučnika, stvarno nisam toliko u toj materiji, znam da sam sa sličnim RC filterom sebi rešio taj problem šuštanja radija pre jedno 20god.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 19.7.2018. at 20:33, Veljko997 said:

Taj koji bi mi poslao je isto za probu samo? Ne bih smeo da pojacavam mnogo?

Taj koji mogu da napravim od materijala koji imam pri ruci bi bio samo za probu (recimo do 10A nema problema ako namotam kalem žicom 2,5mm2) pa ako uspe da eliminiše šum. onda kupuj onaj od 30A. Ako i to ne uspe, odustajem.:D

PS

Taj koji mogu da napravim može da ostane trajno na radiju, za bas pojačalo ti treba jači.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Veljko997 said:

Izvini sto nisam odgovarao, puno je posla bilo oko rodjendana. Kad bi mogao to da napravis i da mi posaljes? 

Da probam za vikend ako nađem vremena ili u toku sledeće nedelje. Malo mi je gužva sa poslom ali probaću da bude što brže.

Link to comment
Share on other sites

On 4.7.2018. at 17:21, Nixie said:

Otkud filter na bojleru, tu radio smetnji nema? Daj sliku da vidimo šta je to.

I na kave aparatima ( što su  u stvari  bojleri  postoje RF  filteri , al oni tu nisu zbog šuma , nego zbog "puc " efekta kod uključivanja grijača ili uključivanja kuhanja kave - znači sprečavanje pojave iskre prilimom ukljuključivanja  trošila . Iak  nisam previše gledao jer je to ( za  kave  aparat bez veze , ko i za bojler ) obzirom  da su na istim fazama s još kojekakvim uređajima - frižideri - led rasvjeta  itd . Uglavnom  taj filter nema dodirne točke sa šuumom . Da bi se eliminirao alternator jednostavno je riješenje ? probaj sa ugašenim autom ? . Ak je ista priča ? Nije se jedamput desilo da neki od kabela nije ispravan ? I još jedna stvar ? dali je ista stvar na  tuneru i na cd -u ?  ako je  onda je problem u kabelima ? !  Neki glumi antenu u negativnom smislu ? .  - znaši da  Izlazno  pojačalo   prima bedaste signale  , koda mu fali mase  da bi ih izolirao ? . Eto  opčenito .Da pojasnim ! izlazo pojačalo  če pojačati šum jednako kao  izvorni signal ?   što god pustiš  - FM ili CD . , ako ,ga ima . Kako bi reko ?  ono sam pojačava signal ? .

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Veljko997 said:

Nije hitno, kad imas vremena. 

Samo još par stvari da te pitam.

Jel ima to pojačalo možda posebno uzemljenje za metalnu kutiju i da li je kutija pojačala vezana na masu (šasiju ili akumulator) posebnom debelom žicom ili možda direktno ušrafljena na metal karoserije? Znači proveri instrumentom kad je sve isključeno da li je kutija pojačala uzemljena.

Da li ima šuma na radiju kad odspojiš zvučnički kabal od pojačala, znači otkačiš kabal zvučnika na klemama pojačala pa uključiš pojačalo?

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, black coffe said:

I na kave aparatima ( što su  u stvari  bojleri  postoje RF  filteri , al oni tu nisu zbog šuma , nego zbog "puc " efekta kod uključivanja grijača ili uključivanja kuhanja kave - znači sprečavanje pojave iskre prilimom ukljuključivanja  trošila . Iak  nisam previše gledao jer je to ( za  kave  aparat bez veze , ko i za bojler ) obzirom  da su na istim fazama s još kojekakvim uređajima - frižideri - led rasvjeta  itd . Uglavnom  taj filter nema dodirne točke sa šuumom . Da bi se eliminirao alternator jednostavno je riješenje ? probaj sa ugašenim autom ? . Ak je ista priča ? Nije se jedamput desilo da neki od kabela nije ispravan ? I još jedna stvar ? dali je ista stvar na  tuneru i na cd -u ?  ako je  onda je problem u kabelima ? !  Neki glumi antenu u negativnom smislu ? .  - znaši da  Izlazno  pojačalo   prima bedaste signale  , koda mu fali mase  da bi ih izolirao ? . Eto  opčenito .Da pojasnim ! izlazo pojačalo  če pojačati šum jednako kao  izvorni signal ?   što god pustiš  - FM ili CD . , ako ,ga ima . Kako bi reko ?  ono sam pojačava signal ? .

Može šum i RF smetnje da se prenesu do antene radija ili napajanja na razne načine, a kabal je uvek antena. Da je to kod mene na stolu verovatno bih već našao šta je u pitanju, ovako daljinski nije lako.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Veljko997 said:

Sum se javlja i kad je auto upaljen i kada je ugasen, razlike nema.

To je ok, ne pravi auto smetnje nego pojačalo jer se javljaju samo kad ga uključiš. Ako smetnje dolaze preko +12V napojne žice pojačala, LC filter će ih smanjiti dovoljno da se ne čuju. Ako pojačalo ili kabal do zvučnika emituju radio smetnje koje hvata antena od radija, onda ne pomaže LC filter ni na pojačalu ni na radiju, nego oklapanje tih izvora smetnji. Zato sam te pitao da li je uzemljeno metalno kućište pojačala, ako si ga zašrafio za lim verovatno jeste, ako je postavljeno na neku neprovodnu površinu mora se uzemljiti na školjku vozila. Ako je kabal do zvučnika izvor smetnji (malo verovatno jer D klasa na izlazu ima LC filter), uzme se širmovan kabal do zvučnika i uzemlji širm. I tako to.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Veljko997 said:

Sad sam probao da otkacim kablove od pojacala prema zvucniku i nema suma. Da li vam znaci to nesto? 

Znači, kako ne znači.

Kad je pojačalo uključeno, radio uključen, otkačeni kablovi od pojačala do zvučnika i tada nema smetnji na radiju. To znači da pojačalo ne stvara smetnje koje se prenose preko napojnog kabla +12V, i tu stavljanje LC filtera neće ništa da promeni. Smetnje izgleda generiše pojačalo na izlazu, jer nije dobra izlazna LC filtracija (štedelo se verovatno na kalemovima koji su poveći kod jakih pojačala),  a kabal od pojačala do zvučnika mu dođe kao antena koja to emituje okolo i to ti hvata radio.

Ostaje jedino da pokušaš da oklopiš kabal do zvučnika, može za probu neka improvizacija umotavanjem u Al foliju pa okolo namotana neka puna žicaa koja se uzemlji jednim krajem na karoseriju, ali što kraćom debelom žicom. 

Ako to popravi stvar, ostaje ti da nađeš negde recimo LIYCY kabal 4x2,5mm2, ili neki drugi sličan debeli samo mora da ima širm okolo. Onda dve naspramne žice (po dijagonali) spojiš zajedno da budu plus vod do zvučnika, one druge dve minus zvučnika. Oklop kabla (širm) vežeš na masu samo na jednom kraju, recimo bliže pojačalu, ali posebnom što je moguće kraćom debelom žicom negde na lim u kolima (nek bude i to 2,5mm2).

Nisi mi rekao da li je kućište pojačala uzemljeno?

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Veljko997 said:

Samo kuciste nije uzemljeno, nisam nigde cuo da se to radi. Ovo sa kablovima cu probati kad budem imao vremena. 

Ja koliko znam, svako metalno kućište treba da bude uzemljeno, a ovo tvoje mi liči da je metalno. Da nije možda povezano sa minus klemom napajanja pojačala, proveri ommetrom? Ima li bilo šta o tome u korisničkom uputstvu od pojačala koje si pretpostavljam dobio, verovatno su dali šemu povezivanja? Moguće je da nestanu smetnje kad se uzemlji kućište.

PS

Budi oprezan, ne sme ništa biti dva puta uzemljeno, znači ako je kućište vezano za minus klemu gde dovodiš napajanje, onda je uzemljeno, ako nije smatram da ga treba uzemljiti.

Link to comment
Share on other sites

Pogledah uputstvo, piše da se minus priključak napajanja vezuje što kraćom debelom žicom na šasiju a da se plus dovodi direktno sa akumulatora. Znači ako je drugačije vezano ispravi po uputstvu i ne treba ništa više uzemljiti, ostaje samo da probaš oklapanje kablova do zvučnika pa šta bude.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Veljko997 said:

Sum se javlja i kad je auto upaljen i kada je ugasen, razlike nema. Kada pustim preko usb-a ili aux-a onda je kristalno cist zvuk, samo preko tuner-a ima smetnji. Provericu danas ponovo kablove i sve sto ste mi napisali pa cu javiti rezultate. 

Ma to sam napisao jer je neko rekao da možda alternator pravi smetnje . Al kad je u pitanju alternator onda je to tiho zujanje koje se pojačava dodavanjem gasa , a dok je auto ugašen ne ma tih anomalija . Jednostavne  montaže  auto radija  sam obavljao sam sebi i prijateljima , al one sa externim pojačalima u gepeku i vođenjem kabela ispod tapisona i koje kakvim putešestvijma sam prepustio ljudima koji od toga žive . Uvijek sa njihovim materijalom  , da ne bi bilo da moj kabel ne valja ? . Iako se sa svma dobro znam ;)tak da mogu prigovarati . Nekad sam u tome uživao , a danas , upravo  "puklo 6-to rebro" mi se više ne da . Sad sam prigovaram . ;).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, black coffe said:

Ma to sam napisao jer je neko rekao da možda alternator pravi smetnje . Al kad je u pitanju alternator onda je to tiho zujanje koje se pojačava dodavanjem gasa , a dok je auto ugašen ne ma tih anomalija . Jednostavne  montaže  auto radija  sam obavljao sam sebi i prijateljima , al one sa externim pojačalima u gepeku i vođenjem kabela ispod tapisona i koje kakvim putešestvijma sam prepustio ljudima koji od toga žive . Uvijek sa njihovim materijalom  , da ne bi bilo da moj kabel ne valja ? . Iako se sa svma dobro znam ;)tak da mogu prigovarati . Nekad sam u tome uživao , a danas , upravo  "puklo 6-to rebro" mi se više ne da . Sad sam prigovaram . ;).

E za to zujanje pomaže LC filter na + vodu napajanja ispred radija, tako je bilo kod mene nekad davno i tako sam se rešio toga. Zato sam mislio da je to rešenje i za ovaj slučaj, međutim izgleda da nije tako.

Kod Veljka je prisutan šum na nekim radio stanicama kad uključi pojačalo za SUB koje je D klase. Smetnje nestaju kad otkači kabal do bas zvučnika. Videćemo šta se dešava kad širmuje kabal do zvučnika da li će nestati smetnje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...