Jump to content


Lichtenegger (ProJect) kupio Musical Fidelity


DejanM

Recommended Posts

Vlasnik ProJect-a i EATa, Lichtenegger, siva eminencija austrijskog ali i HiFi u centralnoj Evropi, je kupio Musical Fidelity od njegovog osnivaca i vlasnika Michaelson-a. Antony Michaelson ce nastaviti da radi u Musical Fidelity kao savetnik.

Link to comment
Share on other sites

Mogu ekskluzivno da kažem da su članovi EISA ozbiljno ispitali Lichteneggera na ovu temu na nedavno završenoj EISA konvenciji. 

Ukratko, odgovor je da će Musical Fidelity ostati ono što se očekuje, vrhunski high end brend. Očekuje se ponovo proizvodnja pojačala u A klasi, poput legendarnog A1. Unapređenja se podrazumevaju, naročito u smislu pouzdanosti i smanjenja potencijalnih kvarova. 

Link to comment
Share on other sites

Kad je SME otisao ... I pogledajte sta je novi gazda napravio: SME gramofon sa ugradjenim phono predpojacalom ?! Dobro nije ugradio AD konvertor sa USB vezom za ripovanje ploca .... Zar taj stvarno veruje da ce kupci SME gramofona da upgraduju svoj Model 10  na tako nesto ? Ili da ce novi vlasnici, spremni da daju 15.000 za gramofon da kupe "integrisani gramofon" (makar taj preamp bio Nagra) ? To me podseca na vreme kada je Ford kupio Jaguara a onda mu ugradio dizel motor od 2 L .... Nekoliko godina kasnije, kada su uprskali stvar do kraja, prodali su Indijcima firmu i oni sada ponovo pokusavaju da pozicioniraju ovaj brand u visoku ligu ...

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, DejanM said:

Kad je SME otisao ... I pogledajte sta je novi gazda napravio: SME gramofon sa ugradjenim phono predpojacalom ?! Dobro nije ugradio AD konvertor sa USB vezom za ripovanje ploca .... Zar taj stvarno veruje da ce kupci SME gramofona da upgraduju svoj Model 10  na tako nesto ? Ili da ce novi vlasnici, spremni da daju 15.000 za gramofon da kupe "integrisani gramofon" (makar taj preamp bio Nagra) ? To me podseca na vreme kada je Ford kupio Jaguara a onda mu ugradio dizel motor od 2 L .... Nekoliko godina kasnije, kada su uprskali stvar do kraja, prodali su Indijcima firmu i oni sada ponovo pokusavaju da pozicioniraju ovaj brand u visoku ligu …

Znači u redu je kad Linn ugradi phono u bazu i traži 19k funti za to, a kad to uradi SME, onda postaje lifestyle proizvod?!:rolleyes: Niti je SME ispao zbog toga iz premijer lige, niti Jaguar zbog dizela (mada je trebalo odavno zbog očajnog ukupnog kvaliteta), kao ni nemačka "velika trojka" koja ih godinama ugrađuje. Čak je i jedan Porsche "podlegao" dizel trendu, pa je i dalje jedan od vodećih luksuznih brendova u auto industriji. Na stranu što dizel ne bih kupio nikad, ali zato i postoji tolika paleta motora kod svakog proizvođača, pa ko šta voli...

Link to comment
Share on other sites

Ali kada je rec o Lichtenegger-u ... On je veoma sposoban lik kada je posao u pitanju. Ali se razume i u HiFi - jako je dugo on u poslu. On licno naginje analogiji, lampe, gramofoni itsl. ali nije gadljiv ni na profite odradjene sa digitalijom :D Bice interesantno videti kakve ce promene uneti u Musical Fidelity ...

Inace Lichtenegger se pored proizvodnje HiFi (ProJect, EAT) bavi i distribucijom poznatih brandova preko svoje firme Audio Tunning. To je najveca distributerska firma za HiFi u Austriji, koja ima sada i filijale u inostranstvu. Veliki broj prodavaca HiFi u Austriji saradjuje sa njim ali je uspeo da svoju robu plasira i u velike nemacke lance za prodaju elektronike: Saturn, Media Markt, ... Tako da mozete da vidite u beckim Saturn prodavnicama npr. Focal Sopra (pokretane pomocu AVM ili Musical Fidelity ili ... ) izlozene pored Onkyo i Philips jeftinog HiFi-ija ...

A poceo je kao mali prodavac HiFi u iznajmljenom stanu u cetvrtom beckom Bezirku - tu sam kod njega kupio Micromegu Stage 2, koju sam godinama kasnije koristio ....

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Zexx said:

Znači u redu je kad Linn ugradi phono u bazu i traži 19k funti za to, a kad to uradi SME, onda postaje lifestyle proizvod?!:rolleyes: Niti je SME ispao zbog toga iz premijer lige, niti Jaguar zbog dizela (mada je trebalo odavno zbog očajnog ukupnog kvaliteta), kao ni nemačka "velika trojka" koja ih godinama ugrađuje. Čak je i jedan Porsche "podlegao" dizel trendu, pa je i dalje jedan od vodećih luksuznih brendova u auto industriji. Na stranu što dizel ne bih kupio nikad, ali zato i postoji tolika paleta motora kod svakog proizvođača, pa ko šta voli...

Nije ni to sa Linn-om u redu - bar nije za mene i ja to ne bih nikada kupio. S tim sto je SME ipak bio firma koja se pozicionirala jedan rang vise od Linn-a (nista protiv Linn LP12 - odlican gramofon). Radi se o percepciji trzista ...

Sto se Jaguara tice - nije poenta u dizel motoru - on je OK. Poenta je u ne shvatanju trzista. Ugraditi dizel u Jaguara je uvreda, imajuci u vidu image, tradiciju i pozicioniranje tog branda na trzistu. Nemci su nesto drugo - Mercedes je jedini proizvodjac koji nikada nije prestajao da proizvodi dizel motore. Tako da su oni prakticno stajali iza te tehnologije od samog njenog nastanka i bili prakticno njen zastitni znak. A sto se Porsche-a tice - oni dizel stavljaju u svoje SUV i to stavljaju motore Audi-ija. Onda nasminkaju auto i prodaju ga skuplje nego Audi - naravno ... Njje da tim motorima nesto fali, ali ... nije to to.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, DejanM said:

Nije ni to sa Linn-om u redu - bar nije za mene i ja to ne bih nikada kupio. S tim sto je SME ipak bio firma koja se pozicionirala jedan rang vise od Linn-a (nista protiv Linn LP12 - odlican gramofon). Radi se o percepciji trzista ...

Sto se Jaguara tice - nije poenta u dizel motoru - on je OK. Poenta je u ne shvatanju trzista. Ugraditi dizel u Jaguara je uvreda, imajuci u vidu image, tradiciju i pozicioniranje tog branda na trzistu. Nemci su nesto drugo - Mercedes je jedini proizvodjac koji nikada nije prestajao da proizvodi dizel motore. Tako da su oni prakticno stajali iza te tehnologije od samog njenog nastanka i bili prakticno njen zastitni znak. A sto se Porsche-a tice - oni dizel stavljaju u svoje SUV i to stavljaju motore Audi-ija. Onda nasminkaju auto i prodaju ga skuplje nego Audi - naravno ... Njje da tim motorima nesto fali, ali ... nije to to.

Moguće da si u pravu, a možda smo samo postali matore prdonje sa tradicionalnim shvatanjima, nespremni na novotarije...;) I da te ispravim, Porsche je dizel motore ugrađivao i u Panameru, ali je 2015. prestao sa isporukama dizela za američko tržište, da bi početkom godine objavio da odustaje od dizela u potpunosti. Meni izgleda kao da su jedva dočekali aferu sa Folksvagenom, pa onda i zabranu dizela da bi brže-bolje iskočili iz tog "me too" vagona...

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, DejanM said:

 

A poceo je kao mali prodavac HiFi u iznajmljenom stanu u cetvrtom beckom Bezirku - tu sam kod njega kupio Micromegu Stage 2, koju sam godinama kasnije koristio ....

A pre toga na benzinskoj pumpi u vlasništvu njegove majke. Tako bar priča. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Ljuba said:

A pre toga na benzinskoj pumpi u vlasništvu njegove majke. Tako bar priča. 

 

9 minuta ranije, Ljuba said:

I ako možemo da batalimo priču o automobilima i dizelu. Hvala 

Vidiš da je ta priča neodvojiva.

Link to comment
Share on other sites

 Ono sto je zanimljivo je koliki je perceived value kod Hi-Fi robe i koliko je vezan za poreklo i tehnologiju. To je i razlog zasto gospodin Lichtenegger mora da odgovara na propitivanja novinara, koji ga cede: I gde je fabrika, i ko vodi, i ko odlucuje, i koju su planovi. Ovo stvarno postoji samo kod luksuzne robe, sto govori i tome da Hi-Fi jeste (na zalost) luksuz. 

 Osim sto navodi na analogije sa drugom luksuznom robom, meni mnogo vise govori o ljudima: Kad kupuju luksuz ljudi ocekuju ne samo kvalitativnu (tehnicku) vrednost, vec i "kontrolisano geografsko poreklo" , kao i mnogo sta drugo. Namerno navodim pice kao primer, bas zato sto neki Hi-Fi casopisi pisu i o vinu npr. 

 Bilo bi lepo kada bi se toliko interesovali za zivotne stvari, kao sto bi bilo lepo kada bi i novinari vise imali prostora da se posvete tome. Na zalost, tabloidizacija i politikanstvo su gurnuli novinare u zapecak, i pretvorili medije u izvor zabave, a ne informacije. Moja struka (IT) je vec prakticno oduslata od stamapanih medija, jos uvek koristi samo poneki sajt i interakciju izmedju sebe (reddit, bar ja). Lepo je videti da Hi-Fi kupci i Hi-Fi novinari jos uvek cuvaju neke vrednosti na koje smo zaboravili. 

Link to comment
Share on other sites

Kad bi audiofili imali priliku da cuju sta donosi ugradnja phono sekcije u gramofon tj. Eliminacija setnje najtiseg signala kroz 1.5 m kabla nebi je vise nigde drugo pozeleli.Mislim pre svega na MC.Iz licnog iskustva govorim.Inace to su najstandardniji gramofoni,gde mozes da izvadis konektor iz rucke i zabodeš kabl do bilo koje fono sekcije.Po meni ni najmanje lajfstajl već upravo čisto audiofilsko razmisljanje.Uostalom eliminisite interkonekt i kvalitetnim kablom od 10-15cm direktno povezite phono sekciju na rucku pa probajte.

Sorry za off.

Link to comment
Share on other sites

 Nije toliki Off. Ovo sto DejanM prica za SME je zapravo hit proizvod, mi smo glupi. Ima sve osobine koje treba da ima, em je plug and play, em je skup, em je poznata marka (i SME i Nagra). Dusu dalo za kinesko trziste ocekujem da ce se tamo prodavati kao blesavo. 

 Sticem utisak da je ova kupovina o kojoj je tema upravo zbog toga. Nije cilj da se kupi tehnologija, Pro-Ject ima skoro sve proizvode koje ima MF u drugom pakovanju, sumnjam da je cilj da se kupi R&D tim, najpre mi mirise na kupovinu imeza za ulazak na istocna trzista. 

Link to comment
Share on other sites

Iako nismo direktno pitali Hajnca zašto je kupio Musical Fidelity, ipak je iz razgovora bilo jasno da u njemu vidi veliki potencijal, da želi da ga zadrži kao zasebnu firmu i tehnologiju, ali i da ispravi neke greške iz prošlosti, kao što je novi A1 sa unapređenim inženjeringom. Sa druge strane, očigledno je da je MF komplementaran sa Pro-Jectom: Iako pravi i digitalnu i pojačivačku elektroniku, jača strana Pro-Jecta je ipak gramofonska tehnika. MF je značajno bolji u konverterima i naročito u pojačalima. Pro-Ject ima solidan R&D za digitaliju ali je pitanje koliko im ostavlja prostora za širenje unutar svog portfolija na račun analogne tehnike. To su, uostalom, i dve različite škole zvuka.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Sticem utisak da je ova kupovina o kojoj je tema upravo zbog toga. Nije cilj da se kupi tehnologija, Pro-Ject ima skoro sve proizvode koje ima MF u drugom pakovanju, sumnjam da je cilj da se kupi R&D tim, najpre mi mirise na kupovinu imeza za ulazak na istocna trzista. 

I meni se cini da se radi uglavnom o kupovini branda, koji ima i razgranatu mrezu distributera sirom sveta (Lichtenegger je zastupnik Musical Fidelity za Austriju). Ta infastruktura je takodje interesantna.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Willi Studer said:

Iako nismo direktno pitali Hajnca zašto je kupio Musical Fidelity, ipak je iz razgovora bilo jasno da u njemu vidi veliki potencijal, da želi da ga zadrži kao zasebnu firmu i tehnologiju, ali i da ispravi neke greške iz prošlosti, kao što je novi A1 sa unapređenim inženjeringom. Sa druge strane, očigledno je da je MF komplementaran sa Pro-Jectom: Iako pravi i digitalnu i pojačivačku elektroniku, jača strana Pro-Jecta je ipak gramofonska tehnika. MF je značajno bolji u konverterima i naročito u pojačalima. Pro-Ject ima solidan R&D za digitaliju ali je pitanje koliko im ostavlja prostora za širenje unutar svog portfolija na račun analogne tehnike. To su, uostalom, i dve različite škole zvuka.

 Mozda, ali ne verovatno. Jaca strana MF je pojacavacka tehnika, koja se ogleda u modelima koji kostaju osetno vise nego pojacala koja prodaje Pro-Ject. Pricamo o desetinama puta vise. Isto vazi i za DA konvertere. 

 Moguce je da je u pitanju kupovina R&D tima, ali sumnjam. Pre mi deluje da je u pitanju brend. 

Link to comment
Share on other sites

U svakom slucaju kupovina Musical Fidelity ce omoguciti Lichtenegger-u da postane globalni igrac na HiFi trzistu. On je i sada krupan igrac ali sa brandom kao sto je Musical Fidelity, on ce izaci na sva svetska trzista i poceti igrati u ligi koja je iznad onoga sto mu je ProJect ili EAT omogucavao do sada. To je verovatno i za njega licno veliki izazov. Sve sto je do sada dotakao, pretvarao je u zlato .... On je jedan od ljudi koji su najzasluzniji za revival gramofona kao izvora zvuka, s tim sto je dokazao da gramofoni ne moraju da budu skupi i komplikovani da bi svirali dobro. Od troga je napravio izvanredan posao. I ta veza izmedju dubokog poznavanja HiFi sa njegove tehnicke strane i odlicnog smisla za business je ono sto ga izdvaja na svetskoj HiFi sceni.

Ja se iskreno nadam da ce Musical Fidelity pod njegovim vodjstvom konacno stabilizovati produkt portfolio, koji je pod Michaelsonom menjan gotovo svake godine: uvodjeni novi proizvodi a napustani stari. Nadam se da cemo od sada videti i drugu, trecu, cetvrtu, ... verziju nekog proizvoda, istog ili slicnog izgleda a ne svaki put neki kompletno nov proizvod, koji ce vec iduce godine biti zamenjen nekim drugim.

Takodje se nadam da ce Musical Fidelity poceti da koristi kvalitetnije delove u svojim proizvodima, sto ce im istovremeno i produziti vek trajanja. Mislim da je to moguce ostvariti s obzirom na negove odlicne kontakte u Kini.

Musical Fidelity nije poznat po prtoizvodnji zvucnika niti slusalica (novi modeli sluski se nisu bas dobro pokazali). Tako da to ostaje za sada rupa u njegovom sveukupnom portfoliu. Videcemo kako ce taj problem resiti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...